Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 acvariu incepator craiova

In jos 
+14
mihai_andrei
aco
booghibooghi
AngelTudorache
Mihai B.
Karma
cataalinnn
ilie
Mios
Cornel
Sorin C.
Ionut T.
falconety
gogosanuc
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 14 ... 19  Urmatorul
AutorMesaj
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeLun Oct 04, 2010 8:26 pm

am bagat si filtrul intern ...sa vad daca este de la filtrare insuficienta..sa nu ma pripesc si sa chinui niste vietati aiurea...las pana maine sa vad cum se prezinta ...apoi vom vedea ce mai e de facut..
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeMar Oct 05, 2010 1:49 am

mai sper sa nu gresesc cu ceva sa vb prea devreme dar vad ca apa e mai curata putin de cand am bagat si filtrul intern...sper sa fie doar filtrare insuficienta
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 3:38 am

mda...apa e mai curata.....imi zise cineva ca e pompa prea puternica si nu poate absorbi suficient de repede mizeria...e curentul prea puternic...nu stiu ce sa zic....voi ce credeti?
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 4:26 am

Ca sa ne putem da cu parerea despre asta, trebuie sa spui cate ceva despre filtrele tale si mediile din ele.
Dup-aia, mai vorbim.
Teoretic, viteza mare a apei raportata la filtrare se refera la filtrarea biologica, caz in care fluxul apei trebuie sa fie suficient de lent astfel incat bacteriile sa-si faca treaba bine.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 7:53 pm

ca medii filtrante am cam asa :

pe unde intra apa in canistra am pietris asta sa opreasca gunoaiele mari

apoi am buret grosier

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Med1p

Uploaded with ImageShack.us

un alt buret pe baza de carbon din cate am inteles de la baiatul de la pet shop

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Med3j

Uploaded with ImageShack.us

un buret fin...bine asta nu e de firma al aveam eu inainte .....are cam 6-7 cm grosime

si ultimul perlon

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Mediuultim

Uploaded with ImageShack.us

cam asta am in filtrul extern iar in cel intern buret grosier...e un filtru aqael Fan 1
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 9:28 pm

Ca un parere personala, renunta la pietris.
Daca tot folosesti medii de la Juwel, uite aici cum recomanda producatorul sa le montezi:

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Filterjuwelchanging.th

De remarcat ca primul strat este de perlon si asta deoarece impiedica imbacsirea (colmatarea celorlalte medii bio-filtrante).
In plus, fii atent ca mediile filtrante sa etanseze bine cu peretii filtrului, sa nu fie scurgeri de flux de apa pe langa ele.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 9:57 pm

voi renunta la pietris ...dar partea neplacuta este ca nu am toate mediile filtrante luate inca....si ca idee sa las in partea de jos pe unde intra apa cu mizerie primul buret grosier....buret cu carbon.....buret fin....si ultimul perlon ?....mi-as mai lua ceva medii filtrante dar tre sa imi cumpar un incalzitor altgel voi ramane sa filtrez apa pentru plante Very Happy...imi e teama sa nu faca naiba pestii gris....dar ca ordine a mediilor e ok?
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 10:09 pm

Ti-a spus domnul Ovidiu mai sus ordinea. trebuie sa mai retii ca apa intra pe sus in modelul de filtru postat de d-nul Ovidiu.
Deci primul, in sensul de curgere al apei, ar trebui sa fie perlon.
Acum nu stiu exact cum ar fi mai bine la tine. Tu ai un alt sens de curgere. Spui ca apa intra pe jos.. nu stiu daca se mai preteaza mediile filtrante de la Juwel. Uite aici sensul de curgere la filtrele Juwel:

acvariu incepator craiova - Pagina 10 FiltersysCompact
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 10:13 pm

Renunta si la pietris si la buretele cu carbon. Pentru prefiltrare foloseste burete grosier, apoi un burete mai fin, iar peste numai suport bio, lasa in pace ceilalti bureti. Deasupra pui o foita de perlon si gata Wink
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 10:16 pm

am inteles acum.....nu stiam sensul de curgere...pe schema trimisa de Domnul Ovidiu nu era specificat sensul...cat despre presarea mediilor o scot eu la capat...pot folosit cutia in care sta pietrisul acum ....incerc si asa.si oricum am modificat sensul de curgere in bazin si nu mai zapaceste apa ca inainte e mai mic curentul si vad ca e liniste si pace momentan...sa vad cum se comporta in continuare...oricum e suficient de puternic sa valureasca pentru oxigenare
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 10:19 pm

multumesc Aco ...voi incerca si asa...sa vad cum merg lucrurile...multumesc tuturor
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 3:17 am

mda domnule era de la pompa de apa ..avea jetul prea puternic si nu avea suficient timp sa absoarba impuritatile....i-am mai luat din debit putin..si acum e alta situatia..de scos din mediile filtrante nu am scos...am zis sa nu al desfac toata ziua...cand al voi curata voi scoate pietrisul....oricum voi pune ceva poze
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 3:40 am

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Sany1463

Uploaded with ImageShack.us

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Sany1464

Uploaded with ImageShack.us

https://www.youtube.com/watch?v=oAz54U70qDs

exceptand biofilmul ...si scuze de calitatea proasta a imaginii
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 3:42 am



spre finalul filmuletului se vede mai bine...
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 9:12 pm

baieti...imi place nu imi place....o sa am nevoie de un filtru nou...astea de le am nu prea fac fata..e apa curata cat nu se agita nebunii prea tare...cand o iau astia mici pe ulei e de groaza se ridica toata mizeria.....asta este...nu am decat sa ma apuc sa strang banisori de ceva profi....pana atunci ma chinui cu ce am... Sad Sad Sad
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 10:10 pm

Sincer, cred ca trebuie sa alegi intre apa curata si oranda ala frumos si neamurile lui tongue
Si una si alta, nu se poate study
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 11:21 pm

cam asa ceva ...numai ca am o mica problema...red cap e singurul care nu prea poate pleca din acvariu...momentan...pana nu o conving si pe a mea sotie...ai place mult pestisorul ala ...l-am primit cadou de nunta...ca naiba...Very Happy ....o sa scap de prietenul lui....si o sa imi recuperez scalarii ....ai am la un prieten.....doi scalari si un red cap...a naiba combinatie..las selectia naturala sa rezolve acest caz.....daca traieste oranda bine daca nu ghinion..ceilalti pesti oricum vreau sa ai pastrez
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 11:28 pm

Daca primea cadou de nunta o vipera cu corn, ce faceati ?

Daca pestii sunt incompatibili sau nu ai conditii pentru ei, asta este, renunti la ei,
nu trebuie sa chinui sau sa omori un animal doar pentru ca un habarnist ti l-a facut cadou.
Explica-i sotiei si motivele pentru care nu poti tine carasii, si sunt sigur ca va intelege.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeVin Oct 08, 2010 1:16 am

am incercat dar nu prea intelege.....asta este sa vad ce pot face....oricum scalarii ai iau inapoi...si poate o pot face sa se razgandeasca..inca ceva...am un echinodorus care nu prea ai merge bine...ce puteti sa imi spneti despre planta aceasta?..ce ai trebuie...in afara de co2 ca nu imi permit momentan......
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeVin Oct 08, 2010 7:34 am

cat despre filtrul extern cred ca trebuie sa schimb canistra...sa folosesc una mai mare ...asta are circa 3 L ...sa pun una de 6L...nu stiu cum sa fac ca nu are putere sa traga....
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeVin Oct 08, 2010 7:54 am

Pai planta aia in afara de co2 ii trebuie fertilizare buna la radacina cat si in apa. Micro si macro inclusiv lumina. Daca "pierzi" putin timp pe net o sa vezi ca sunt destul de multe siteuri unde prezinta plantele acvatice in general si spun si ce necesitati au, chiar si zonele unde cresc si de acolo faci si tu o analogie de bun simt si o sa iti dai seama ce si cum le trebuie la plante. Implicit si la pesti este acelasi lucru.

Iar de permis pentru o mica sticla cu clasica bomba cred ca poti.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeVin Oct 08, 2010 9:34 pm

ok Sorin .....voi lectura ceva mai mult...o zi placuta
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 12:07 am

a mai ramas un carasel....iar in locul celuilalt au venit 6 neoni negrii...Very Happy...voi urca ceva poze deseara
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 7:49 am

Pun pariu ca ti-ai oprit caraselul oranda. Laughing
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 7:54 am



Ultima editare efectuata de catre gogosanuc in Sam Oct 09, 2010 8:08 am, editata de 1 ori
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 7:55 am

da Ionut ai dreptate...am oprit oranda...Very Happy
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 7:57 am

Te rog editeaza pozele la o rezolutie mai mica.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 8:10 am

Ionut au rezolutia mai mare putin si am pus decat linck-ul pozelor...astept pareri...oricum o sa mai pun un neon maine...osram 18 W 840
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 8:27 am

Eu ti-am editat postul si ti-am lasat link-urile decat.
Erau direct pozele puse, cat usa mea de la intrare.
Redimensioneaza-le la 640x480 cand le mai incarci.

Avertisment: daca mai stergi ce este scris cu rosu de un admin in postul tau ne suparam.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 8:40 am

dar nu am sters nimic decat pozele cat usa ...si am pus linck-urile pozelor...cu rosu nu am sters nimic...si sincer nu vreau sa supar pe nimeni
Sus In jos
Continut sponsorizat





acvariu incepator craiova - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 10 Icon_minitime

Sus In jos
 
acvariu incepator craiova
Sus 
Pagina 10 din 19Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 14 ... 19  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Acvariu Rcs
» Acvariu 20l
» Botia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: