Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 acvariu incepator craiova

In jos 
+14
mihai_andrei
aco
booghibooghi
AngelTudorache
Mihai B.
Karma
cataalinnn
ilie
Mios
Cornel
Sorin C.
Ionut T.
falconety
gogosanuc
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 12 ... 19  Urmatorul
AutorMesaj
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeMier Aug 04, 2010 10:27 pm

Daca esti incepator ramai la carasi.

Ciclidele le poti tine cu ancistrusi, eventual sae..
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Aug 05, 2010 2:14 am

In 150 litri nici/nici. Ambele specii necesita volume mari de apa. 150 de litri e un acvariu mediu sa stii.

Plus de asta, ciclidele sunt foarte agresive si teritoriale. Deloc recomandate pentru incepatori.
Merg tinute cum zice si Aco, cu Ancistrusi maricei sau Hoplo. Probabil si cu SAE dar nu pot spune sigur.

Iar carasii sunt porcisori si fac mizerie(fecale) ca la balamuc, plus ca nenorocesc majoritatea plantelor.
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Aug 05, 2010 5:41 am

nu vreau sa ma bag prea mult in discutie Smile dar carasii nu sunt chiar asa porci pe cum zice lumea Smile
am 3 balene si desi mananca de rup, cu o filtrare buna 3 pomaceea si 2 ancistrusi o duc super in 100 de litri Smile
si spre uimirea mea nucusul care a fost pus la inceput ca experiment acum o duce bine si a inceput sa creasca fara substrat fertilizat sau altceva Smile iau mai ciupit din varfuri dar nu destul cat sa se vada prea mult Smile
asa ca, parerea mea: regula de 50 de litri e cam trasa de par si plantele daca sunt protejate un pic ca sa nu fie scoase pana fac radacini si au destula lumina pot coabita destul de bine cu carasii Smile
singura regula ar fi sa nu primeasca hrana vie si sa nu aiba variatii mari de temperatura in timp scurt.
ia rpentru cei carora le plac pesti mai voalati sunt o adevarata desfatare...
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Aug 05, 2010 9:04 am

Regula de 50l/caras nu e facuta sa aiba ei spatiu de inot. E facuta pentru ca acestia sunt capabili
sa strice apa extrem de rapid deoarece mananca mult si elimina fecale la fel de mult. Asta duce
la aparitia amoniacului/nitritilor/nitratilor in cantitati mari foarte rapid, si daca volumul de apa este
mic, nivelul de toxicitate din apa creste brusc. Nu cred ca e necesar sa explic mai departe...
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Aug 05, 2010 9:14 am

ai dreptate mike Smile dar daca ai si cu e face curat poti sa mai tai din aia 50 de litri Smile
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Aug 05, 2010 9:25 am

Spune tu sincer, cu mana pe inima, ca le faci curat si le schimbi macar 10% din apa zilnic !

Daca poti sa zici asta, jos palaria, am tacut. Desi ma indoiesc. Laughing
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Aug 05, 2010 9:27 am

cu mana pe inima le-am schimbat ultima data apa joia trecuta si credema ca sunt oook ..
nici macar urma de rahat in apa Smile si la cum arat aburetele .. isi face treaba (un burete enorm cu un powerhead de 600 litri)
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Aug 05, 2010 9:46 am

Daca nu vezi tu rahatei plutind in apa asta inseamna ca e perfect curata nu ?
Generatii de crescatori de carasi sunt niste prosti ca foloseau filtre mari externe
si acvarii de sute de litri. Nu aveau pe ce sa arunce banii. Mergea si cu un burete.

Nu incerca sa inveti pe altii care sunt incepatori sa faca compromisuri din start.
Invata-i sa faca cum trebuie, ca la carte, pe parcurs vor invata ei singuri sa o faca
si altfel...
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Aug 05, 2010 9:50 am

Smile stai linistit ca nu umblu doar cu buretele ala Smile si compromisul e pentru ca nu toti au bani de filtre de sute de lei Smile ideea este ca daca vrei se poate Smile si un schimb de 10% la 3 zile la 100 de litri si 30 cm de caras nu cred ca e chiar asa crima pe cum sustii
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeVin Aug 06, 2010 3:54 am

baieti m-ati lamurit Very Happy sunt in ceata rau de tot ...cum e pana la urma?
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeVin Aug 06, 2010 4:41 am

Pana la urma faci cum te duce capul pe tine, eu am zis ce aveam de zis.
Daca ai capacitatea sa si intelegi ce scrie lumea pe aici, vei lua singur decizia
potrivita fara sa ti se spuna exact ce trebuie sa faci.

Vezi tu, fiecare are pareri, tine de tine sa le cantaresti si sa hotarasti cum e bine.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeVin Aug 06, 2010 5:26 am

stai linistit prietene .....stiu ce am de facut... va voi tine la curent cu noile achizitii si modificarile ce vor aparea pe parcurs..multumesc de sfaturi
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeSam Aug 07, 2010 6:53 am

azi am fost nevoit sa schimb locatia acvariului...trebuie sa zugravesc in bucatarie si nu aveam cum sa al las acolo ... l-am mutat in dormitor.....i-am pus si un autocolant in spate.....e dragut ....voi pune si ceva poze...Very Happy
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeSam Aug 07, 2010 8:11 am

nu am pus poze dar am pus un filmuletz
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeLun Aug 09, 2010 5:36 am

Salut prieteni...am si eu o mica dilema la un acvariu cu dimensiunile de 85 x 40 x 45 e bun geamul de 6 sau de 8 ?
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeLun Aug 09, 2010 5:52 am

6 e la limita iar 8 este "safe". Depinde care este inaltimea 40 sau 45. Cu geam de 6 ar trebui si intaritoare superioare si fund dublu daca iti permiti.
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: re   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeLun Aug 09, 2010 6:59 am

eu am acvariul de dimensiunile mentionate de tine si e din geam de 6 cu fund dublu si intarituri,are apa in el de cateva luni bune si nu are probleme.dar ca o siguranta pentru tine si daca iti permiti recomand un geam de 8.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeLun Aug 09, 2010 8:40 am

pai de 8 ma gandeam si eu ca e mai ok......pe unul cu geam de 6 mm cere omul 170 lei cu tot cu capac....dar sunt home made ...ce ziceti merita?
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeLun Aug 09, 2010 8:41 am

Sorin C. a scris:
6 e la limita iar 8 este "safe". Depinde care este inaltimea 40 sau 45. Cu geam de 6 ar trebui si intaritoare superioare si fund dublu daca iti permiti.

latimea
este 45
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeLun Aug 09, 2010 9:07 pm

dar daca e pot sa al fac cu ranforsari sus...sa al fac de 6 lateralele si de 8 fundul
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeLun Aug 09, 2010 9:21 pm

Fa fundul din 2 geamuri de 6, unul incastrat intre laterale. Jos nu mai ai nevoie de intaritoare, decat sus.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeLun Aug 09, 2010 9:47 pm

Fara probleme merge din geam de 6 mm, intaritoare poti sa ii pui doar in partea de sus. Poti sa ii pui fundul de 8mm asta sa fi tu mai sigur.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeLun Aug 09, 2010 11:42 pm

maine merg sa iau geamurile si sa al si lipesc....Very Happy.....sa vad ce timp am ...poate iau si materialele pentru capac...ca iluminare am un neon filips aqael de 24 W...55 cm lungime...ce sa mai iau sa completez partea de lumina?....eventual daca aveti ceva modele de capace .....home made evident :d ....
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeLun Aug 09, 2010 11:45 pm

acvariul cel mare va fi semiplantat
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeLun Aug 09, 2010 11:50 pm

Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeMar Aug 10, 2010 3:58 am

Philips Aquarelle este egal cu zero pentru plante. Mergi pe Osram 865, tuburi T5 daca se poate.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeMar Aug 10, 2010 4:38 am

Dar de ce nu faci tu un acvariu de 70 x 45 x 45 cm? Asa cel putin merge si fara intarituri in partea de sus, o sa ai lumina mai pe toata suprafata, este o marime care iti permite sa faci multe si implicit va aratata estetic mult mai bine. Sunt niste galbejiti cu ochii oblici care le-au gandit la dimensiunea asta si tind sa le dau dreptate. Nu pierzi decat vreo 15 litri. Dar ai adancime. Nu o sa iti para rau dupa un timp cand o sa observi ca poti aranja altfel decorul, plantele si o sa imi dai si dreptate.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeMar Aug 10, 2010 5:18 am

mai mi se pare cam mare inaltimea... si majoritatea neoanelor nu prea bat mai mult de 40 cm...vb de plantele gen gazon....si oricum o sa aiba undeva la 85...90 cm lungime....45 latime si 40 inaltime.....asta al fac acum pentru multi anisori de acum incolo...cel putin 4 ani...asa ca e mai bine asa ..cine stie ce idei imi mai vin pe viitor...si modelul ala de capac chiar e ok...mc frumos....ce nu inteleg care e treaba cu neoanele aqarel...de ce naiba nu sunt bune...si daca nu sunt bune de ce mai sunt pe piata?...sau pentru ce sunt bune daca stie cineva...Very Happy...eu unu nu ma prea pricep
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeMar Aug 10, 2010 5:29 am

Neoanele T5 penetreaza fara probleme 45cm de apa.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitimeMar Aug 10, 2010 5:41 am

Neoanele Aquarelle sunt bune pentru ceea ce spune si numele lor. Acuarela. Adicatelea scoate mai frumos culorile pestilor si plantelor. Este un neon pentru a corecta culoarea, folosit impreuna cu unul horticol sau de spectru asemanator luminii naturale.

Si poti face acvariul de 70 x 45 x 42 fara nici o problema.
Sus In jos
Continut sponsorizat





acvariu incepator craiova - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 
acvariu incepator craiova
Sus 
Pagina 6 din 19Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 12 ... 19  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Craiova va saluta !
» Acvariu 52l
» Acvariu 20l

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: