Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 acvariu incepator craiova

In jos 
+14
mihai_andrei
aco
booghibooghi
AngelTudorache
Mihai B.
Karma
cataalinnn
ilie
Mios
Cornel
Sorin C.
Ionut T.
falconety
gogosanuc
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 15 ... 19  Urmatorul
AutorMesaj
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 10:51 am

...am mai lecturat cate putin...si am ajuns la o concluzie..pe langa acel OSRAM 840....voi mai achizitiona inca un tub OSRAM 865.....si cu aqarel=ul de al am va fi ok...cred...voi ce ziceti? si inca o intrebare..cei care aveti filtre profesionale furtunul de la tur are diametrul mai mic decat cel de la retur?
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 11:07 am

Ca sa nu fie confuzie Tur = ala de duce apa din acvariu in filtru si Retur = cel care duce apa din filtru in acvariu. In mod normal sunt egale sau la cateva modele cel de tur este mai gros decat de retur. Chestii legate de fizica.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 11:24 am

Recomandarea mea e sa iei 2 865-uri, renunta de tot la 840, iar aquarele-ul il tii doar de design, reda bine culorile pestilor.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 7:47 pm

aco am o mica problema abia am gasit si osram 840.....cat despre 865 o sa fac comanda pe net....dar cand o sa mai fac rost de bistari....azi o sa montez 840-ul.....oricum va fi mai bine fata de ce am acum...cat despre filtre..am vazut pe net in descriere la tetra tec E900 furtunul de baga apa in acvariu (returul) avea diametrul 16 mm iar cel care tragea (turul) avea diametrul 12 mm...si am mai vazut la un model dar nu mai stiu care...
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 8:27 pm

Nu exista filtru tetra tec E900. Si in plus daca vrei sa stii specificatiile filtrelor mai bine cauti pe paginile producatorilor, ca pe paginile magazinelor online se mai strecoara greseli de tipar.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 9:22 pm

ai dreptate imi cer scuze e tetra tec ex 700 ...1200...la astea am vazut...si modelul celalalt este Filtru extern JBL Cristal Profi e900

Caracteristici:

•pentru acvarii cu volum de max. 300 litri sau 120 cm lungime.
•contine medii de filtrare si toate accesoriile necesare
•pre-filtru situat in partea superioara a filtrului pentru curatare rapida
•volum: 7.6 litri
•debit: 900l/h
•putere - 15W
•dimensiuni: L x l x h: 18x21x40.5 cm.
•furtune de conexiune 12/16 mm.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 9:34 pm

osram 865 t8 lungime 90 cm si 30w, am vazut in Bricostore Ploiesti si costa pana in 20 lei, 9 lei erau cele de 24w si aveau 60 cm. Acum nu stiu daca ai si tu un Bricostore prin apropriere.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeDum Oct 10, 2010 3:20 am

90 cm nu am cum sa bag.....nu intra in acvariu...pun de 60 ....bag mai multe...momentan l-am instalat pe cel de 840...si in viitorul apropiat mai bag un 865...apoi mai vad ce mai pun...:d...sa vad cum se comporta plantele...Bricostore nu avem in Craiova...neonul 840 l-am cumparat din Kaufland..o sa mai merg si la Real sa vad daca gasesc ceva..
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 11, 2010 3:13 am

azi am fost si am cautat neoane de la osram de m-am saturat...bine modelul 865 sau 965...nu am gasint in tot orasul...cel mai bun era 840...deci singura varianta care imi ramane e sa fac comanda pe net Sad(
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 11, 2010 5:15 am

Neoane speciale, gasesti doar la Marbo Trade Bucuresti. Trimit si pe comanda.

http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanzare/cat/26381/Neoane+Speciale
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 11, 2010 8:01 am

ai idee cat este taxa de transport?
..ca mi-as lua un 865 si un 965...si sa le combin 840 / 865 / 965 / si in fata de efect aqarel-ul Very Happy
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 11, 2010 8:15 am

Eu am comandat la ei si m-a costat 14 lei transportul.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 11, 2010 8:36 am

865 si 965 nu se "combina" pentru ca au un spectru aproximativ identic.
Doar IRC-ul (indicele de redare a culorii) este diferit. Acel 8 sau 9 din fata
reprezinta procentual IRC>80% respectiv IRC>90%.Cifrele de la sfarsit
reprezinta temperatura culorii exprimata in kelvini. In acest caz 6500 K.
Deci e acelasi tub, doar de alta calitate.

Tubul 840 de exemplu are IRC 8 si temperatura 4000 K. Spectrul lui
nu il face un tub asa bun pentru plante, incat sa dai banii pe el.

Daca poti sa iei tuburi 965 T5 Osram, din punctul meu de vedere este cea
mai buna alegere calitate/pret. Urmeaza cel 865 si 880. Acestea 2 le folosesc
personal in acvariul de 180.

Mai jos iti atasez o poza, zic eu foarte sugestiva. De retinut este ca pentru
plante te intereseaza rosul si albastrul, restul sunt benefice pentru alge.

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Osramlumiluxspectrum
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 11, 2010 9:39 am

sa inteleg ca 2 buc 865 ar fi ok?(FQ 39W/865, T5 soclu G5, HO Constant, Cool Daylight, Diametrul 16 mm, Lungime 849 mm
)pana la urma ar intra in interiorul acvariului..tinand cont ca acvariul are 90 cm lungime totala si geamul e de 6 mm .....adica in 88,8 cm o intra cu tot cu socluri?,....are cineva aceleasi dimensiuni la acvariu si foloseste asa ceva?





Ultima editare efectuata de catre gogosanuc in Lun Oct 11, 2010 9:55 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 11, 2010 9:51 am

Eu ti-am dat mai mult decat necesarul de informatii.
Concluzia o tragi tu, prea multa "mura-n gura" dauneaza la digestie.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 11, 2010 9:55 am

ai dreptate Mihai...nu te pot contrazice...imi cer suze nu citisem tot ce ai scris...am inteles ca este preferabil 965.....si acum am ajuns la vb voastra inainte de a-mi face acvariul ca o sa am probleme cu neoanele daca al fac de 90 cm Very Happy ....din pacate mai mult nu mi-a permis spatiul...asta este....
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 11, 2010 11:34 am

T5-urile de 39W au 85 cm
T8-urile de 30W au 90 cm

T5-urile de 24W au 55 cm
T8-urile de 18W au 60 cm

Ma indoiesc ca la acv de 90cm lungime iti vor incapea tuburile de 85 cm in capac, nici macar
fara socluri, doar cu riglete prinse de cei 2 pini.
Mai ai posibilitatea sa folosesti cateva tuburi T5 de 24W, decalate astfel incat sa ai lumina
pe toata suprafata.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 11, 2010 11:46 pm

multumesc frumos Mihai...ma voi gandii la aceste variante si voi alege ce cred eu ca e mai bine
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeMar Oct 12, 2010 9:03 pm

azi am vb cu un tip de la un pet shop sa imi aduca 2 osram 865...T5 ...39 W / buc.....sa vedem daca se tine de cuvant....Very Happy
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeMier Oct 13, 2010 5:47 am

Bravo. Cu neoanele ai ajuns la concluzia potrivita.
Urmatorul lucru la care trebuie sa te gandesti acum este reflectorul pentru tuburi.
Re-castigi multa lumina care s-ar pierde in sus/laterale. Hai ca ti-am dat subiect de studiu.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 14, 2010 2:53 am

maine imi ajung neoanele..si ca reflector am doua solutii...ori indoi o tabla pe lungilea neonului si o imbrac in staniol...ori cu doua bucati de oglinda lipite intre ele ...si amplasate deasupra neonului

...asta ca idee dar oricum o sa ma limitez la ce am ...nu mai bag bani in acvariu....deja pic in alta extrema......despre investitii nu mai pot vb o perioada buna de timp
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 14, 2010 3:40 am

Am apucat sa citesc azi dimineata inainte sa modifici, spuneai ca vei folosi staniol pe post de reflectoare. Iti recomand sa ramai la acea solutie sau sa lipesti autocolant oglinda pe capac. Daca faci improvizatii care iau in calcul unghiuri de reflectie, refractie, nu vei reusi niciodata sa dirijezi lumina unde trebuie, ori vei acoperi doar anumite fasii din acvariu, ori lumina va focaliza la jumatatea inaltimii bazinului.
Dar alegerea e a ta.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 14, 2010 4:39 am

pai cam asta este solutia de baza ...aia cu oglinda a fost doar o idee de moment care intamplator era in trecere si s-a lovit de gandurile mele Smile
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 14, 2010 5:31 am

Cauta ceva gen plastic mai maleabil sa il poti deforma, si imbraca-l in staniol.
Sau, cauta pe la magazinele de chestii utile in casa si bucatarie, tavite de tabla de aluminiu
de unica folosinta, de acelea in care se pot face cozonaci. Eu asa ceva am folosit pentru
reflectoare, tabla aceea e subtire si lucrezi usor cu ea, plus ca e aproape oglinda.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 14, 2010 6:17 am

eu ma gandeam sa iau o teava de PVC cum am folosit la filtru dar cu diametrul mai mare ...eventual sa fac o canistra mai mare pentru filtru di sa tai canistra de o am acum la filtru ....o dau in doua si sa o imbrac in staniol si asa o sa am si un filtru mai mare si reflector pentru neoane Smile
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 14, 2010 6:46 am

Greu de lucrat, si greu si la propriu. Cauta tavite de aluminiu mai bine.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 14, 2010 8:44 am

dar ca fapt divers....nu imi place sa spun nu stiu...e mai ok....nu stiu inca....vara cu reflectoarele minunate nu creste temperatura in acvariu?si la 30 si de grade inca cateva in + cum o fi ?sau aici intervine cooler-ul?

si daca aveti asa ceva si nu cer foarte mult....puteti va rog frumos sa urcati niste poze?
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 14, 2010 9:10 am

Se rezolva cu un cooler, exact.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 14, 2010 9:28 am

cand te papa degetele....mai cauti sa mai citesti cate ceva..si la mine ca subiect e pe lista co 2 -ul......si am vazut sticle si sticlute....si ma gandeam pentru siguranta peretilor albi si cuati....n ar fi mai ok sa se folosesca canistra de PVC?
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 14, 2010 9:37 am

Nu si daca dozezi corect. E de ajuns o sticla de cola de 2.5L, rezista la presiune.
Sus In jos
Continut sponsorizat





acvariu incepator craiova - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 11 Icon_minitime

Sus In jos
 
acvariu incepator craiova
Sus 
Pagina 11 din 19Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 15 ... 19  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Craiova va saluta !
» Acvariu 52l
» Acvariu 20l

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: