Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Acvariu Rcs

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariu Rcs Empty
MesajSubiect: Acvariu Rcs   Acvariu Rcs Icon_minitimeSam Ian 08, 2011 1:47 pm

In timp ce ma plictiseam , am decis sa-mi mai fac un acvariu Very Happy pentru Creveti cu masurile 30 L 30 l si 25 H(inaltime)
In acvariu am pietris de aproximativ 2 mm si niste pietre ..
Un burete bolborositor
Capac home made
Lumina 2 X 6w
Incalzitor de 50 w (am gasit mai mic da la un pret mult mai mare)
Acum 3 ore am terminat sa-l fac , ca si plante o sa bag pentru moment ce am in acvariu de 54 litri
de acolo o sa iau o buturuga cu niste Moss si cred ca o sa pun si plasa cu ricia de pe piatra , am s-o pun pe jumatate de nuca de cocos cu gauri in ea sa aiba unde sa se ascunda RCS-urile.
Voi ce plante mai imi recomandati sa mai bag?
Am stors un burete de la alt acvariu in acest si o sa-l vreo 2 zile dupa care o sa-i introduc.
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Acvariu Rcs Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu Rcs   Acvariu Rcs Icon_minitimeSam Ian 08, 2011 1:59 pm

Nu e destul sa astepti 2 zile dupa ce ai stors acel burete. Crevetii sunt foarte sensibili la nh4 si no2.

Cicleaza filtrul nou intr-un acvariu stabil pentru 48 de ore, apoi muta-l in nano si mai asteapta minim o saptamana inainte sa bagi crevetii.
Totul ar fi mai simplu daca ai avea un test de no2.
De asemenea ajuta mult daca ai vreo roca vulcanica pe care s-o muti dintr-un acvariu ciclat in nano.

LE: termenele pe care ti le-am dat sunt unele minimaliste.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariu Rcs Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu Rcs   Acvariu Rcs Icon_minitimeLun Ian 10, 2011 2:58 pm

Aco iti multumesc mult pentru sfaturi ! N-am mai asteptat nici macar o zi Very Happy i-am introdus in acvariu din seara respectiva, toti sunt teferi si nevatamati , la inceput erau destul de agitati , acum sunt foarte calmi si e apa c-am tulbure presupun ca asta e procesul ciclarii.. cu timpul se va limpezi , nu?Very Happy

cateva poze facuta in fuga Very Happy
Acvariu Rcs D4n1073

Acvariu Rcs D4n1071

Acvariu Rcs D4n1070

Acvariu Rcs D4n1068
Acvariu Rcs D4n1059
Acvariu Rcs D4n1057

Acvariu Rcs D4n1056

Acvariu Rcs D4n1053
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Acvariu Rcs Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu Rcs   Acvariu Rcs Icon_minitimeLun Ian 10, 2011 3:00 pm

Se va limpezi...
Fa mici schimburi zilnice de apa daca tii la saracii creveti.

PS: imi place pomisorul, va arata bestial cand creste mossul.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariu Rcs Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu Rcs   Acvariu Rcs Icon_minitimeLun Ian 10, 2011 3:16 pm

Am omis sa spun , am schimbat cate 2 L de apa pe zi .. ar trebuii mai mult ?
Pomisorul acela e defapt o cioata de vita de vie cu niste moss pe ea... sper sa creasca mare (mossul) , dar slabe sanse fara fertilizanti si alte d-astea...

Ps . Aco nici tu n-ai somn ? Razz
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Acvariu Rcs Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu Rcs   Acvariu Rcs Icon_minitimeLun Ian 10, 2011 10:47 pm

Mossul nu are nevoie de nici un fel de fertilizare.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Acvariu Rcs Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu Rcs   Acvariu Rcs Icon_minitimeMar Ian 11, 2011 2:10 am

Ca fertilizare ii este suficient ce vine pe teava, eventual ai putea sa ii picuri niste fertilizant micro, asa ca sa fie mai completa schema.
Io nu inteleg de ce ai folosit izolier sa maschezi colturile. Chiar asa de urata e lipitura?
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

Acvariu Rcs Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu Rcs   Acvariu Rcs Icon_minitimeMar Ian 11, 2011 2:43 am

Acvariul meu de 40l este lipit urat rau(asa ma pricepeam eu pe la 17 ani) si am avut si eu coltare, dar pare mult mai mic.
Asa ca aintre a parea mai mare si a vedea lipiturile alea urate, am ales sa vad siliconul care oricum este transparent.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariu Rcs Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu Rcs   Acvariu Rcs Icon_minitimeMar Ian 11, 2011 3:59 am

Nu e izolier , e autocolant pentru ca am folosit silcon negru caci d-asta aveam ramas de la acvariul mare :d si e chiar urata lipitura (cand nu beau imi tremura mana affraid lol! )
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Acvariu Rcs Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu Rcs   Acvariu Rcs Icon_minitimeMar Ian 11, 2011 4:20 am

Tomato , tomate...... Nu aveam de unde sa stiu, era cea mai apropiata parere legat de dimensiunea benzii de autocolant.

La acea dimensiune, lejer, poti sa cureti surplusul de silicon. Asa am facut si eu la un nano si chiar daca e un diy, sticla nu prea taiata bine, etc arata mult mai bine. O sa revin cu o poza.
Intradevar e ceva munca si sudoare dar rezultatul final se merita. A se vedea cum sunt lipite acvariile mici de la diversi producatori, fara cordon de silicon de 1 x 1 cm. Daca ai prins ideea.
Sus In jos
b0n0v0xx
Peste soldat
Peste soldat
b0n0v0xx


Mesaje : 73
Data de inscriere : 26/10/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariu Rcs Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu Rcs   Acvariu Rcs Icon_minitimeMar Ian 11, 2011 5:53 pm

Fratilor, cand lipiti un acvariu, voi nu puneti la imbinare, pe toate laturile, scotch de hartie? Avantajul folosirii acestuia este acela ca se poate alege exact cat silicon sa "atinga" sticla si cat nu. Dupa lipirea efectiva, scotch-ul se inlatura si... voila... stratul de silicon de la imbinari e uniform si arata estetic, surplusul inlaturandu-se odata cu banda de scotch.
Sus In jos
http://www.flinkwise.com
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

Acvariu Rcs Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu Rcs   Acvariu Rcs Icon_minitimeMar Ian 11, 2011 8:48 pm

@Bonovox: Am invatat si noi intre timp cum se face, dar, stii cum este cand esti incepator. Si sa stii ca am vazut oameni care fac acvarii de zeci de ani si nu folosesc nimic, cum ii iese lipitura asa ramane.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariu Rcs Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu Rcs   Acvariu Rcs Icon_minitimeMier Ian 12, 2011 8:53 am

Stiam ca asa se face , dar oricum acvariul vine incastrat in mobila. doar lipitura din fata se vede .. mi-a fost lene sa-i mai pun scotch . Macar sa fie crevetii mei fericiti , ca eu ii pot vedea chiar daca e urata lipitura.
Mi-au facut si mie puiutii , asa mici ce sunt, am vazut doar 2 pe geam cand am aprins lumina... sper sa fie mai multi Very Happy
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Continut sponsorizat





Acvariu Rcs Empty
MesajSubiect: Re: Acvariu Rcs   Acvariu Rcs Icon_minitime

Sus In jos
 
Acvariu Rcs
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: