Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Inmultire Guppy si Platy!

In jos 
+2
Mihai B.
tavy96
6 participanți
AutorMesaj
tavy96
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 20
Data de inscriere : 07/01/2011
Localizare : Anina

Inmultire Guppy si Platy! Empty
MesajSubiect: Inmultire Guppy si Platy!   Inmultire Guppy si Platy! Icon_minitimeVin Ian 07, 2011 11:05 am

As vrea sa inmultesc guppy sau platy. Cum sa ii inmultesc? Cum imi dau seama daca au pui?
Va rog dati-mi orice informati.
Multumesc!
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Inmultire Guppy si Platy! Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire Guppy si Platy!   Inmultire Guppy si Platy! Icon_minitimeVin Ian 07, 2011 11:20 am

Stii sa folosesti Google?

Oricum intrebarea asta ar suna corect: Am guppy si platy, cum as putea sa ii impiedic sa se mai inmulteasca ?
Sus In jos
tavy96
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 20
Data de inscriere : 07/01/2011
Localizare : Anina

Inmultire Guppy si Platy! Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire Guppy si Platy!   Inmultire Guppy si Platy! Icon_minitimeVin Ian 07, 2011 11:26 am

Am cauta pe google dar peste tot zice ce trebuie sa fac cand femele are puisori in burtica,eu vreau sa stiu daca se poate cum sa ii inmultesc tre sa pun o pereche in alt acvariu?
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Inmultire Guppy si Platy! Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire Guppy si Platy!   Inmultire Guppy si Platy! Icon_minitimeVin Ian 07, 2011 1:23 pm

O sa presupun ca vrei sa scoti pui sa vinzi ca sa mai acoperi din cheltuielile cu acvaristica. pirat

Gluma, negluma, nu ma intereseaza cum o interpretezi. Ambitia e buna, dar aia prosteasca nu prea. Sfatul meu sa pui tu manuta sa te mai documentezi de una alta, o ciclare, un ciclul azotului, conditiile cerute de fiecare peste in parte, filtrare, Medii de filtrare, schimburi de apa, etc si dupa sa te apuci si de inmultit pestii. Lasa-i asa in acvariu si vezi de ce ti-am spus sa te informezi.
Sus In jos
coco007
Peste soldat
Peste soldat
coco007


Mesaje : 19
Data de inscriere : 29/11/2010
Localizare : constanta

Inmultire Guppy si Platy! Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire Guppy si Platy!   Inmultire Guppy si Platy! Icon_minitimeVin Ian 07, 2011 9:01 pm

Am inmultit si eu guppy.La fel m-am documentat de peste tot si pana la urma imi doresc sa scap de ea pt ca mi-a umplut acvariul cu 8 zeci si ceva de pui.Este foarte usor.Tot ce trebuie sa faci este sa te uiti la ea si sa vezi cand are abdomenul putin patratos,iar atunci o iei si o muti intr-un alt acvariu sau fatatoare,pe langa faptul ca trebuie apa curata si etc.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Inmultire Guppy si Platy! Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire Guppy si Platy!   Inmultire Guppy si Platy! Icon_minitimeVin Ian 07, 2011 9:44 pm

In primul rand iti trebuie un acvariu care sa semene cu natura. Viviparii se inmultesc si singuri intr-un acvariu bine plantat, devenind totodata ascunzis pentru puiet. Poti alege si varianta 2 cu un acvariu separat de aproximativ 30 litri "steril sau nu" unde sa pui o fatatoare si in fatatoare sa pui femela care sa depuna. Femela inainte sa depuna are abdomenul destul de mare "excludem femeile gravide pirat " si la partea dorsala se pot observa puisori sau daca femela este mai colorata se vede pata neagra de care spunea si colegul mai sus. La Molly fiind un peste negru se deosebeste decat prin abdomenul bine dezvoltat. Dar tu avand decat guppy si platy o sa observi foarte usor.
Temperatura sa fie la 24 grade. Nu uita sa ai un incalzitor, termometru si daca ai acvariu separat iti recomand un filtru borborositor.
Si mai citeste pe aici pe forum ca stiu sigur ca sa mai scris despre asa ceva si sunt chiar si poze.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
AlexBz20
Greenhorn



Mesaje : 1
Data de inscriere : 02/02/2013
Localizare : BUZAU

Inmultire Guppy si Platy! Empty
MesajSubiect: Despre maternitate   Inmultire Guppy si Platy! Icon_minitimeSam Feb 02, 2013 9:30 am

Am si eu acvariu m-am documentat putin dar imi trebuie cateva sfaturi de la cineva care a avut sau are maternitate in acvariu cum se procedeaza? as dori un PM daca se poate cat mai reepede...multumesc ...

am 4 guppy, 2 zebre,2 sanitari si 2 neoni.. toti se inteleg super nu se ataca uni pe alti chiar zebrele se joaca cu guppy...
guppy sunt cei la care va trebui sa atasez o maternitate sunt cam umflati :d (defapt un singur pestisor din cei 4)
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Inmultire Guppy si Platy! Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire Guppy si Platy!   Inmultire Guppy si Platy! Icon_minitimeMier Feb 06, 2013 11:58 pm

AlexBz20 a scris:
Am si eu acvariu m-am documentat putin dar imi trebuie cateva sfaturi de la cineva care a avut sau are maternitate in acvariu cum se procedeaza? as dori un PM daca se poate cat mai reepede...multumesc ...

am 4 guppy, 2 zebre,2 sanitari si 2 neoni.. toti se inteleg super nu se ataca uni pe alti chiar zebrele se joaca cu guppy...
guppy sunt cei la care va trebui sa atasez o maternitate sunt cam umflati :d (defapt un singur pestisor din cei 4)



1 Chiar daca forumul nu are activitate, ai fi putut din buna initiativa sa treci pe la introducere si regulament.
2 Daca cautai prin forum ai fi gasit aceasta informatie....
3 Ca sa primesti pm iti trebuiesc cateva postari... poate daca faceai si introducerea era o posibilitate sa ai si pm, discutiile acvaristice se fac pe forum nu in pm.
4 Sa nu spui ca sunt rau am mai cautat eu pe forum si iti adaug urmatorul comentariu cu speranta ca o sa ai buna placere sa faci si introducerea. 1 AI PRIMUL AVERTIZMENT
.

SUBSCRIU:

Ai Guppi in acvariu si vrei sa-i inmultesti? Inmultirea Guppilor in captivitate se produce destul de usor, si uneori neplanificat, dar daca vrei sa cresti pui de Guppi este bine sa stii la ce sa te astepti si sa fii pregatit pentru acest eveniment. Gestatia Fata de pestii care depun oua, Guppii fac parte din categoria pestilor care expulzeaza pui vii, ce incep sa innoate imediat dupa nastere....

Fata de pestii care depun oua, Guppii fac parte din categoria pestilor care expulzeaza pui vii, ce incep sa innoate imediat dupa nastere. Reproducerea lor este relativ usoara. Nu trebuie sa le asiguri conditii speciale Guppilor pentru a se inmulti. Daca ai un mascul si o femela in acvariu in cele din urma femela va ramane gestanta. Perioada de gestatie la Guppi este de obicei de 24 de zile dar poate varia de la 20 la 40 de zile.

Daca te intrebi cand vei sti ca femela este gestanta este de ajuns sa observi aparitia unei pete triunghiulare, de culoare inchisa in apropierea aripioarei anale. Aceasta pata se va mari si va deveni mai intunecata pe masura ce sarcina se dezvolta.

Daca reproducerea Guppilor este usoara, cel mai dificil este sa ai grija de pui imediat dupa nastere. Daca vor ramane in acvariul principal puii vor fi mancati de pestii adulti. De aceea ei trebuie separati si asezati intr-un acvariu mai mic, in care sa fie crescuti pana cand devin destul de mari ca sa-si poarte singuri de grija. Este o idee buna sa achizitonezi iarba pentru acvariu, in care puii sa se poata ascunde daca nasterea s-a petrecut pe neasteptate si nu ai avut timp sa muti femela gestanta in acvariul mai mic amenajat pentru pui. Puii nou nascuti se vor duce instinctiv spre fundul acvariului unde se vor ascunde in iarba si vor fi astfel protejati de ceilalti pesti din acvariu.

Cea mai buna solutie este totusi sa muti femela gestanta cu cateva zile inainte de a naste intr-un acvariu special amenajat, de unde sa o scoti apoi imediat ce a nascut.



Hranirea puilor
Puii nou nascuti au nevoie de foarte putina mancare, si foarte faramitata. Foloseste mancarea pe care o dai de obicei pestilor, dar faramiteaz-o foarte bine intre degete sau piseaz-o pana devine o pulbere fina. Puii trebuiesc hraniti cu 3 mese pe zi, iar cantitatea de hrana trebuie sa fie destul de mica.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Inmultire Guppy si Platy! Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire Guppy si Platy!   Inmultire Guppy si Platy! Icon_minitime

Sus In jos
 
Inmultire Guppy si Platy!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Intrebare guppy si platy
» donez platy
» Inmultire cory

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Vivipari-
Mergi direct la: