Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Inmultire ancistrusi

In jos 
+12
Bogdi P.
booghibooghi
mihai_andrei
aco
Sorin C.
Mihai B.
Karma
Cornel
str-evo
AngelTudorache
Ionut T.
matrix
16 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Satisfactie maxima..   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeMar Aug 03, 2010 8:41 am

Astazi am avut o enorma satisfactie cand am dat primul pui din productia proprie din super echipa de curatenie.. ancistrusii mei frumosi... Smile "Norocosul" este aco.
i-am dat un pitit mic pentru al lui nano sa ii faca curatenie.
sper sa ii faca curat luna in nano acvariul lui si sa se bucure de el.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeMar Aug 03, 2010 9:41 am

Piticul s-a adaptat de minune si lucreaza de zor sa curete incalzitorul.
Multumesc frumos!
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeMier Aug 11, 2010 12:40 am

AngelTudorache
Stiu ca ai niste poze superbe cu mititeii ANCISTRUSI, poate ai placerea de a ne onora si pe noi sa-i admiram si in grupul nostru.
Apropo, felicitari si ma bucur cand cineva concureaza si se mandreste cu acvariul si pestii sai. bravo
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeMier Aug 11, 2010 1:33 am

Multumesc Ionut.
Am vorbit cu un prieten pasionat de arta fotografica sa incerce niste super poze cu puii mei de ancistrus.. il astept saptamana viitoare pe la mine. apoi o sa pot sa va arat pozele. Smile (sa nu mai arat poze facute cu telefonul)

ps: ultimele noutati: in acvariu au mai ramas doar doua perechi de moly (black moly si moly velifera), 3 cory si muuulti ancistrusi. atata timp cat scalarul nu il mai am (a ajuns la Cornel) mi-am permis "luxul" sa elimin "bariera" (separeul din acvariu) si acum e super distractie pe puii de ancistrus. cand te uiti in general in acvariu nu vezi prea mare miscare si par putini rau puii de ancistrus. distractia mare e cand vine ora mesei si ies toti la pastilutele de spirulina. Smile

in momentul cand am scos separeul din acvariu am observat, inca odata, "maiestria" ancistrusilor si cu putin ajutor de la cei doi neritina. unde a fost separeul, fiind o circulatie proasta a apei, se formase o linie cam de 0.8 cm de alge exact intre marginea separeului si sticla acvariului. cum am scos separeul s-au aliniat toti piticii si au inceput sa toace la alge. un pic mai tarziu s-au alaturat si lentele neritine. la max 2 ore dupa asta nu mai era urma de alga. totul era imaculat.. Smile
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeMier Aug 11, 2010 1:38 am

Mi-am permis sa pun eu o poza cu unul din piticutii lui angel.

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 4sz0d0
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeMier Aug 11, 2010 2:03 am

Multumesc Aco, sper sa se faca un baiat mare si frumos cu cornite multe si sa iti faca super treaba in acvariu..
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeSam Aug 21, 2010 2:34 am

Astazi nu am rezistat cand i-am vazut cat de scumpi sunt la masa si le-am mai facut o serie de poze..


aici e mamica lor mascata de un melc pofticios..

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Dsc00470z

si acum.. piticii.. cei mai frumosi pitici.. Smile

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Dsc00471md

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Dsc00478f

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Dsc00479x

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Dsc00480fm

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Dsc00485w

aici au inceput sa se plimbe cu "roata" de dovlecel.. cum i-a scapat mamica lor din priviri cum a inceput joaca.. Smile

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Dsc00486e

Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeSam Aug 21, 2010 9:52 am

mmm... Ce frumosi sunt,sa iti traiasca.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeSam Aug 21, 2010 5:36 pm

foarte frumosi sa iti traiasca
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeSam Aug 21, 2010 7:46 pm

multumesc mult baieti.. Wink
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: re   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeSam Aug 21, 2010 8:52 pm

da intradevar frumosi .sa iti traiasca
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeSam Aug 21, 2010 9:32 pm

Sa-ti traiasca!
Bestia asta de la mine e de 2 ori mai mare decat puii tai, se vede ca a avut ce manca in primele zile Laughing .
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeSam Aug 21, 2010 10:08 pm

aco, la mine trebuie sa imparta intre ei ca fratii.. din cele 3 felii de dovlecel nu lasa decat inelul exterior.. in rest nu iarta nimic.. se vede ca sunt multi.. Smile

LE: oricum tie ti-l alesesem pe cel mai voinic. ma gandisem ca daca e singur sa aiba spor si sa faca treaba..
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeMier Sept 15, 2010 11:51 am

Salut.Am sa imi cumpar si eu 2 pui de ancistrus si vreau sa te intreb ce faci cu felia de dovlecel inainte sa o pui in acvariu ? In sensu ca trebuie fiert sau ceva asemanator ? Iarta-mi nestiinta dar sunt incepator in ale acvaristicii.Multumesc frumos !
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeMier Sept 15, 2010 6:39 pm

Bag felia de dovlecel in apa fiarta si o las 20-30 sec sa se opareasca.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeMier Sept 15, 2010 8:55 pm

Sau la fel de bine poti sa nu le dai dovleac, e doar un supliment pentru ei.
Ancistrusii mananca foarte bine mancare de peste, spirulina, etc.

Angel, in curand ancistrusul de la tine nu va mai incapea in nano Very Happy
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeMier Sept 15, 2010 9:40 pm

Eu ii rasfat cu dovlecel.. in rest se descurca cu ros la sticla, filtre sau ce mai ai tu pe acolo si in plus cu eventualele resturi de mancare de la ceilalti pesti..

Aco, daca se face mare il poti pune in acvariul mare si iti pot da un alt pitic pentru nano.. Smile
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeMier Sept 15, 2010 9:42 pm

Am sa incerc sa le dau si eu.Momentan,am un plecostomus si l-am crescut cu Tetra Wafer Mix cu spirulina.Multumesc
Sus In jos
simpfzoli
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 90
Data de inscriere : 09/11/2010
Localizare : satu mare

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeMier Noi 10, 2010 1:04 am

mai puteti sa le dati puilor mazare decojita. are coaja aceea subtire pe care trebuie sa o indepartati. veti observe ca is inebuniti dupa ea si puii cresc bine.iar ascunzisuri va puteti vace singur din teava pvc groasa de 4-5cm la capete puneti sticla patrata putin mai mare ca si diametrul tevii. pentru cei cu timp liber si indemanare daca dati bucata de teava cu silicon si pe urma o rostogoliti in nisip va fi un decor in acvariu si va arata putin mai bine. in rest va urez succes
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeMier Noi 10, 2010 6:15 am

Multumim de ideea cu teava si nisipul Zoli. Wink
Chiar nu ma gandisem la asta...
Sus In jos
overburn
Peste sergent
Peste sergent
overburn


Mesaje : 152
Data de inscriere : 08/09/2010
Localizare : Ploiesti, Str. Buna Vestire

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeMier Noi 10, 2010 6:36 am

Eu ii dau ancistrusului meu castravete oparit. Initial sar clown loach-ii pe el, dar la vreo 5 minute dupa ce il gaseste ancistrusu, nu mai incape nimic pe langa el. Nici macar coaja nu mai ramane Shocked

Mai nou au format toti 3 botia si ancistrusu o afinitate pentru plecomin. Sa le dau mai rar castravete daca le dau si plecomin?
Sus In jos
simpfzoli
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 90
Data de inscriere : 09/11/2010
Localizare : satu mare

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeVin Noi 12, 2010 10:33 pm

poi daca consuma din ambele poti sa le dai. iar gama de hrana cu cit este mai variata cu atit e mai ok. iar eu am uitat sa mentionez la teava de PVC ca se va taia o gaura cu un cutit in aceea teava ....altfel nu vor avea pe unde sa intre pestisorii..............
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeSam Noi 20, 2010 3:12 am

ca sa nu ami deschid alt topic o sa postez si eu in continuare si sa spun ca aparent, din greseala sau nu, nu-mi iesea un ancistrus al socoteala, taman masculul cel mai mare, cautand de nebun prinacvariu sa vad daca nu a tras veo evadare am intors si nuca de cocos .. si surpriza... o gasca de gamalii portocalii cu codita si tatal mare paznic peste ele...

desi imi da un pic treburile peste cap, intrebarea este ce sa fac de acum in colo, am 9 black skirt tetra si 3 pomaceea inacvariu.. oare ii vor ataca pe puiuti?

Angel, tu ce le-ai tat de papa celor mici dupa ce au iesit din nuca? ca sa fiu pregatit cu ce le trebuie Smile
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeSam Noi 20, 2010 3:22 am

Nimeni si nimic, niciodata, nu va reusi sau macar indrazni sa atace puii.. atata timp cat este paznic taticul nu ai de ce sa iti faci griji.
de papa poti sa le dai felii de dovlecel oparit. poti sa vezi mai sus niste poze cu ei cand mananca dovlecel oparit.
in plus le-am mai dat si Tetra Wafer Mix.
Inmultire ancistrusi - Pagina 3 JPM005463_L.
Teoretic dupa vreo 7 zile o sa eclozeze icrele. ai grija la temperatura.. sa o tii pe undeva pe la 22-23°C. daca eclozeaza mai repede nu o sa fie la fel de rezistenti puiutii..
Dupa inca 7-10 zile o sa iasa puii din nuca de cocos.. pana atunci taticul nu o sa paraseasca nuca de cocos si o sa o pazeasca cu strajnicie.
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeSam Noi 20, 2010 4:03 am

taticul acum sa mutat pe gura nucii de cocos, care are o gaura in tavan... si e cam nervos ca iam deranjat casuta, deja cei mici sunt mobili unul dintre pitici chiar iesind din gaoace si innotand dupa coada tatalui, noroc ca am reusit sa speri dracii de tetra ca sarisera ca vulturii...
cei mici sunt ca niste saculeti portocalii cu coada

nuca a ramas asa fiindca un anumit inteligent a uitat sa scoata nuca de la fiert si sa ars...

multumesc mult angel, raman dator de-un vin fiert Wink
Sus In jos
overburn
Peste sergent
Peste sergent
overburn


Mesaje : 152
Data de inscriere : 08/09/2010
Localizare : Ploiesti, Str. Buna Vestire

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Dec 02, 2010 11:34 am

Si pana la urma ti'a mai ramas vreun pui, ca ultima oara mi-ai zis ca mai aveai doar 2 Crying or Very sad
Sus In jos
gigi soare
Greenhorn
gigi soare


Mesaje : 1
Data de inscriere : 28/02/2011
Localizare : constanta

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 28, 2011 10:02 am

salut. mie mi-a făcut pui ancistrus într-un melc mare gol. nu am știut de femela zile în șir, și dintr-o dată au început sa-mi iasă pui din melc.nu mă așteptam.acum am vreo 20 si ceva de pui.

Am și eu o întrebare. Aș vrea să pun in acvariu niște pietre colorate și lucioase dar mi-e frica sa nu dăunează peștilor. știe cineva dacă sunt nocive?



Treci pe la introducere! Nu mai posta consecutiv.
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mar 24, 2011 8:48 pm

Salut, revin cu un mic update, din prima serie de puiuti mai am doar unu care sa facut de 4cm.
Acum o saptamana am avut surpriza ca una din perchile de ancistrusi sa depuna din nou si sa ma trezesc in acvariul de 100 de litri cu o gasca de puiuti. Aparent, daca au ascunzisuri si nu sunt deranjati prea mult depun fara probleme.

Am si o mica intrebare, acvariul fiind plantat bine, si dracii astia fiind mici si flasneti, oare cum iasi putea scoate de acolo cand ajung destulde mari sa fie dati? Asta fara sa incep sa scot plantele si sa zapacesc tot alergand dupa ei cu plasa.
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Apr 07, 2011 10:28 pm

poti incerca sa ii sifonezi la schimburile de apa cat sunt mici...sau poti folosi un mincioc mare in care le pui ceva salata, castravete ! spor la vanatoare Wink)
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Apr 07, 2011 11:29 pm

Multumesc de idee, noua lor casuta va fi acvariul cu rcs, asta daca reusesc sa ii prind lol!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Inmultire ancistrusi
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» inmultire
» inmultire betta
» Inmultire cory

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Welse-
Mergi direct la: