Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 inmultire neoni

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
falconety
Peste sergent
Peste sergent
falconety


Mesaje : 307
Data de inscriere : 17/10/2009
Localizare : breaza/ph

inmultire neoni Empty
MesajSubiect: inmultire neoni   inmultire neoni Icon_minitimeVin Feb 19, 2010 6:26 am

ma poate ajuta cineva cu niste informatii utile depsre inmultirea neonilor,ma refer daca cineva a reusit inmultirea lor, am citit doar teoretic cum se reproduc ,dar nu am inteles ":Apa va trebui sa aiba o culoare usor maronie (de la filtrarea prin turba pentru a obtine aciditatea dorita) si sa fie foarte limpede" ,nu stiu ce este aceea "turba" .....astept raspuns..
Sus In jos
http://www.electrocasnicebreaza.forumgratuit.ro
Tudor
Greenhorn
Tudor


Mesaje : 8
Data de inscriere : 08/03/2010
Localizare : Braila

inmultire neoni Empty
MesajSubiect: Re: inmultire neoni   inmultire neoni Icon_minitimeLun Mar 08, 2010 7:17 am

Turba este o varietate de cărbune inferior, o rocă sedimentară de culoare cafenie-închisă sau neagră, care s-a format prin descompunerea lentă şi carbonizarea parţială a materialului vegetal acumulat în mlaştini neaerisite, care se întrebuinţează drept combustibil şi, în special, ca îngrăşământ natural. In stare naturala contine 70-95% apa, iar in stare uscata 40-60% carbon, 28-40% oxigen. PH-ul turbei se poate situa intre 2,5 si 3,5 deci in momentul trecerii apei prin turba ii creste aciditatea.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

inmultire neoni Empty
MesajSubiect: Re: inmultire neoni   inmultire neoni Icon_minitimeLun Mar 08, 2010 8:21 am

Se foloseste turba pentru a scadea pH-ul apei, deoarece reproducerea neonilor
necesita apa moale, adica cu o duritate scazuta, si un pH acid undeva intre 5-6.
La noi la robinet iti pot spune ca pH-ul este undeva la 7,5 deci slabe sanse asa,
daca il poti scadea ramane decat duritatea.
Sus In jos
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

inmultire neoni Empty
MesajSubiect: Re: inmultire neoni   inmultire neoni Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 9:28 pm

testeza apa de fantana de la breaza , s-ar putea sa fie mai moale mai ales primavara si toamna. cauta indian almond leaves, sau frunza de stejar (taninul ala care face apa maro, ajuta si la sterilizarea impotriva fungusului si bacteriilor dar si la scaderea duritatii). injectia de co2 duce la scaderea duritatii. mai ai si alte variante, gen sa folosesti un acvariu cu apa distilata, etc etc.
Sus In jos
arcudohori
Peste soldat
Peste soldat
arcudohori


Mesaje : 78
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : PLOIESTI

inmultire neoni Empty
MesajSubiect: Re: inmultire neoni   inmultire neoni Icon_minitimeMier Noi 24, 2010 10:32 pm

mai vreau si eu detalii letgat de inmultire, spre exemplu cu ce hranesc puii dupa ce eclozeaza , la cat timp se face trecerea de la apa aceea moale la cea de la retea? Vreau pentru ca mi s-a pus pata pe ei.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

inmultire neoni Empty
MesajSubiect: Re: inmultire neoni   inmultire neoni Icon_minitimeMier Noi 24, 2010 10:43 pm

Cred ca va trebui sa discuti cu Karma, stiu ca el a incercat sa reproduca neoni...
Sus In jos
Continut sponsorizat





inmultire neoni Empty
MesajSubiect: Re: inmultire neoni   inmultire neoni Icon_minitime

Sus In jos
 
inmultire neoni
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Characidae-
Mergi direct la: