Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 inmultire betta

In jos 
+3
Karma
Sorin C.
john777
7 participanți
AutorMesaj
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

inmultire betta Empty
MesajSubiect: inmultire betta   inmultire betta Icon_minitimeLun Noi 16, 2009 9:59 pm

am achizitionat 3 femele betta si un mascul. ma poate ajuta careva cu ceva explicatii cum se imultesc betta? ce m-ar interesa ar fi :temperatura, care si cum formeaza cuibul,in cat timp ecloneaza, cat timp sa tin masculul cu icrele. sau ma rog, astept orice fel de detalii ... multumesc
iar eu o sa revin cu detalii mai multe dupa ce reusesc sa ii imultesc salut incepe un alt test ...
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

inmultire betta Empty
MesajSubiect: Re: inmultire betta   inmultire betta Icon_minitimeMar Noi 17, 2009 12:41 am

Ia de aici niste material de inspiratie. Important e temperatura apei ( 25 - 27 gC)si calitatea ei (burete bolborisitor dat foarte incet incat sa nu faca miscari mari ale apei, e bun daca gasiti unul la care inauntru sa fie o piatra fina astfel incat aerul sa iasa cu bule fine , PM daca vreti mai multe detalii). Inainte de a pune masculul cu femela se face curatenie generala in acvariu. Schimbul de apa se face normal ( chiar 2 saptamani ) si se va folosi un furtun de aer cu piatra ca sa nu trageti puii iar apa de completat sa fie la aceeasi temperata +- 1 grad.

http://www.atisonbetta.com/breeding1.asp http://aqualandpetsplus.com/Betta,%20Breeding%20basics.htm http://www.aquarticles.com/articles/breeding/kick_beta-breeding.html

Masculul il separi de progeniturile lui atunci cand acestea ajung pe la un centimetru in lungime. Destul de important pentru dezvoltarea puilor. In perioada de 3-5 zile pana la 8-9 zile, acum depinde de mascul ( cel care l-ai luat de la mine rezista fara mancare langa pui 9 zile ), nu i se da mancare, doar mancarea pentru puiet ( SERA Micron, JBL Nobilfluid sau orice alta mancare fulgi pisata bine pana ajunge pulbere ), dupa i se da si mancarea cu care a fost hranit in mod normal. Nu suprahraniti, de foame nu o sa moara.

Succes.
Sus In jos
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

inmultire betta Empty
MesajSubiect: Re: inmultire betta   inmultire betta Icon_minitimeMier Noi 18, 2009 11:47 am

mutumesc scifficus , un baiat de nota 10 . multumesc si pentru betta, sunt ok pestisorii,multumesc si pentru informatii. sa fac rost de un incalzitor si o sa ma apuc si de imultirea lor. sper sa nu afecteze femelele daca nu le bag acum la depus. stiu din auzite ca la tetrazona,de la prima depunere daca nu mentii depunerile regulat se pietrifica icrele in burta.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

inmultire betta Empty
MesajSubiect: Re: inmultire betta   inmultire betta Icon_minitimeMier Noi 18, 2009 10:55 pm

Nu se pietrifica icrele ca la tetrazona. Ci dimpotriva, cand nu mai poate sa le tina le da drumu in apa si le mananca, ea sau ceilalti pesti din acvariu. Un adevarat festin, cred ca mai curata sau bogata in nutrienti mancare nu exista. Zic si eu, corectati-ma daca gresesc.
Sus In jos
Karma
Moderator
Moderator
Karma


Mesaje : 146
Data de inscriere : 13/05/2010
Localizare : Ploiesti

inmultire betta Empty
MesajSubiect: Re: inmultire betta   inmultire betta Icon_minitimeMier Mai 19, 2010 7:46 am

Nu mai deschid alt topic ... scriu tot aici avand acelasi subiect ...

Dupa 3-4 zile de agitatie, bataie, separatii, si ... s-au apucat de treaba juniorii, un spectacol pe cinste ...
Au trecut cam 48-50 de ore de la spectacol ... si prin acvariu nici o miscare ... spuma a inceput deja sa se rareasca ... nu stiu ce sa mai cred ...
Icre cred ca au fost peste 100 urcate in cuib ... la inceput ea a mancat vre`o 2-3 serii de icre ... dupa care a inceput sa le urce in cuib ... el s-a apucat de urcat icrele cu mult mai tarziu ... temp 28-29, cu capac peste
In fine ... mai astept pana maine dimineata ... poate poate Very Happy
Alte idei, sugestii ?

Multumesc anticipat
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

inmultire betta Empty
MesajSubiect: Re: inmultire betta   inmultire betta Icon_minitimeMier Mai 19, 2010 7:53 am

Femela se scoate imediat dupa depunere. Se lasa decat masculul, doar el urca icrele in cuib.

Vezi ca am pus eu niste documentatie in engleza (mi-a fost sila sa o traduc) despre betta aici:
https://acvaristica.forumgratuit.ro/informatii-si-detalii-acvaristice-f12/documentatie-online-si-in-format-electronic-t376.htm
Sus In jos
Karma
Moderator
Moderator
Karma


Mesaje : 146
Data de inscriere : 13/05/2010
Localizare : Ploiesti

inmultire betta Empty
MesajSubiect: Re: inmultire betta   inmultire betta Icon_minitimeMier Mai 19, 2010 8:21 am

Am citit documentatie ... trust me Cool ... pana acum ce-a mai lunga perioada de eclozare care am gasit-o scrisa este de 48 de ore ... aici sunt eu nelamurit Rolling Eyes
Am scos femela imediat dupa depunere ... dar a mancat la inceput ... primele 2-3 serii de icre ... dupa care a inceput sa le urce in cuib
In tot acest timp puturosu se plimba prin acvariu ... mai facea cateva bule Laughing ... nu prea avea treaba cu icrele, dar in cele din urma s-a facut baiat de casa si a inceput sa le aseze si el in cuib Very Happy
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

inmultire betta Empty
MesajSubiect: Re: inmultire betta   inmultire betta Icon_minitimeMier Mai 19, 2010 8:44 am

Pai stai asa ca nu inteleg, femela a depus singura si ala se plimba prin acvariu?
Sau masculul a intors-o cu burta in sus sa depuna? Daca nu s-a intamplat asa
poti sa astepti sa eclozeze ceva mult si bine...
Sus In jos
Karma
Moderator
Moderator
Karma


Mesaje : 146
Data de inscriere : 13/05/2010
Localizare : Ploiesti

inmultire betta Empty
MesajSubiect: Re: inmultire betta   inmultire betta Icon_minitimeMier Mai 19, 2010 9:06 am

Cu toate ca e prima data cand fac treaba asta ... nu ma arunc cu capul inainte ... m-am documentat bine inainte si am si vazut ce si cum trebuie sa faca ...
Deci ... dupa ce o "storcea" ... ea era lesinata pe sus ... si el se plimba prin acvariu ... nu aduna icrele sa le duca sus, erau pe fundul acvariului ... asta la inceput ...
Dupa o perioada ... dupa ce o "storcea" ... se ducea dupa icre si le punea in cuib ... femela a ajutat si ea la urcarea icrelor in cuib ... iar spre final nu o mai lasa
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

inmultire betta Empty
MesajSubiect: beta   inmultire betta Icon_minitimeLun Iul 26, 2010 2:33 am

inmultire betta 90wqxi
Datorită coloritului viu pe care îl au,pestii Beta sunt unii dintre cei mai cunoscuti si frumosi pesti de acvariu pe care ii poti avea.O singură privire aruncată inspre ei si te vor vrăji pentru totdeauna.Dar în ciuda frumuseţii lor,Beta nu pot fi ţinuţi într-un acvariu populat şi de alţi peşti.

Beta este originar din Cambodgia,Thailanda unde populeaza apele nu foarte adanci.Deoarece in mod natural acesti pesti se gasesc in zone cu climat cald, ei prefera o temperatura destul de ridicata a apei din acvariu. Daca apa din acvariu este mai rece, rece insemnând chiar si la temperatura camerei, atunci ei vor sta apatici pe fundul acvariului.Este recomandabil ca in acvariu sa se plaseze un termometru care sa satisfaca nevoia de caldură.

Deşi se considera că Beta se dezvoltă cel mai bine în vase de dimensiuni mici, el are totuşi nevoie de un anumit spaţiu destinat mişcării, pentru a-şi putea întinde înotătoarele şi pentru a respira. Aceşti peşti şi-au dezvoltat un organ specializat prin care respira asemanator oamenilor.Deci, pe langa termometru,in bazinul lor este bine sa se gaseasca si un filtru de apa.Daca nu ai posibilitatea de a-i cumpara şi acest produs ai grija ca apa sa le fie schimbata mai des(de 2-3 ori pe săptămână)pentru că altfel vor muri.

Intr-un acvariu nu va putea convietui mai mult de 1 mascul. Fiind un peste cu „personalitate” masculii se vor bate pana la moarte(în Thailanda se organizeaza concursuri de bataie intre masculi de Beta ). Este posibil ca un mascul sa atace si femela sau s-o hartuiasca pana survine moartea aceteia. Daca neaparat vrei sa ţii mai mulţi Beta într-un acvariu atunci ai grijă ca acvariul sa fie destul de mare si sa aiba numeroase plante pentru a se putea ascunde aşa cum fac şi în libertate.

Culorile acestor pesti – de la rosu la albastru,mov sau orange – permit diferentierea masculilor de femele.De obicei masculii au un colorit mai spectaculos decat al femelei si au înotătoarele mult mai lungi.
Durata de viaţă este cuprinsa între 2-3 ani, fiind o rasă uşor de îngrijit.

Pe lângă faptul că este deosebit de frumos şi de interesant, Beta este si foarte inteligent, învăţând repede cine este cel care îl hrăneşte(îşi flutură înotătoarele aşa cum îşi flutură coada un câine sau o pisică cand te văd cu castronul lor în braţe) singurul inconvenient fiind acela că este un…peşte.

Sper ca v-am trezit interesul fată de aceşti peşti de acvariu si ca data viitoare cand veti mai intra intr-un petshop va veti uita macar de curiozitate la un Beta Splendens.

inmultire betta 2d857qd inmultire betta 24pyxkl


Sper sa va fie de folos urmatoarea poza:
inmultire betta 2uidgxy

Daca nu am postat unde trebuie rog sa fie mutat unde trebuie va multumesc !!
Sus In jos
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

inmultire betta Empty
MesajSubiect: buna    inmultire betta Icon_minitimeLun Iul 26, 2010 10:14 am

eu am inmutzit cu succes betta si am puii maturii acum urmeaza ca puii care ii am sa depuna... ii conditzionez.. este simpu pt mine eu procedez in felul urmator :
dupa 2 saptamani in care iam hranit cu hrana vie sau congelata bloodwarms,dafnia etc... scot perechea intrun acvariu separat care la ciclat 2 zile inaite e important sa ai plante la suprafatza si alceva ce pluteste ... eu folosesc pahare de unica folosintza taiate in jumatate perpendicular .. la in ceput in acvariu am incalzitorul care este la temperatura de 28C si pt primele zile femele o tin in borcan cu masculul in acelasi acvariu sa poata sa o vad si ea sal vada pe el... dupa 3 4 zile cuibul este gata ... incepe shoul adica masculul foarte agresiv cu femela ii rupe aripore o bate etc.... dar intrun final dupa vreo 2 3 zile de batai femela este gata sa depuna si merge la cuibul masculului si incep sa depuna .. mie nu mi sa intamplat ca femela sa mance icrele si ia si masculul luau icrele si le duceau in cuib ... dupa ce au terminat de depus scot femela pe mascul il mai las vreo 3 4 zile pana cand puii inoata orizontal.... a si importatn in acvariu apa nu este mai adanca de 4 cm si trebuie capac.... daca ai facut toate aste si nu tiau depus incerca cu action bettas spa de la oceannutrition sint nisti picaturi care ajuta perechea sa depuna...water conditioner) daca nici asa nu depun schimba femela... eu am incercat 3 femele pana am gasit perechea potrivita .. dar pe urma in fiecare luna ai icree ... cu puii e putin mai greu daca nu ai hrana viee

Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

inmultire betta Empty
MesajSubiect: Re: inmultire betta   inmultire betta Icon_minitimeVin Iul 30, 2010 7:22 am

Denumire specie : Betta splendens


Lungime : 8 cm - 10 cm
Temperatura : 24ºC - 30ºC
pH-ul apei : 5,5 - 7,5
Duritatea apei : 8dGH - 10dGH

Observatii : Se impaca bine cu majoritatea altor specii. Nu se recomanda sub nici o forma prezenta a mai mult de 1 mascul adult intr-un acvariu. Aripioarele masculului cresc foarte lungi pe cand cele ale femelelor raman relativ scurte in comparatie cu cele ale masculului. ^Nu se recomanda sa fie tinuti cu alte specii cu inotatoare lungi sau carora le place la randul lor sa ciupeasca inotatoarele lungi ale altor specii. Este omnivor consumand marea majoritate a hranei administrate celorlaltor specii.

Reproducere : Ca si in cazul celorlalte specii, este recomandat ca indivizii alesi pentru reproducere sa fie hraniti in prealabil timp de 1-2 saptamani cu hrana vie. Acvariul ales pentru reproducere se recomanda sa contina apa cat se poate de curata pentru a nu avea probleme ulterioare cu alevinii. Ca hrana vie puteti administra tubi, larve de tantari (normali, rosii, negre, albe) inclusiv hrana congelata. A nu se uita ca hrana congelata pierde prin congelare o parte din vitamine, deci se recomanda in acest caz hranirea si cu “vitamine”. Am folosit cu success deasemenea “activarea” reproducatorilor cu galbenus de ou fiert, uscat in prealabil si maruntit.
Temperatura recomandata pentru reproducere este de 28-30ºC. Nivelul apei in acvariul de reproducere este recomandat a fii 5-15cm. Evitati filtrarea - betta prefera apa statuta si fara curenti. Nu este nevoie nici de aerator. Cu cat este mai putin adanca cu atat usurati munca masculului de a pune icrele in cuibul de spuma. Nu uitati, este recomandat deasemenea ca fundul acvariului sa fie liber – fara pietris sau alte decoratii. Recomandat este si capacul pentru acest acvariu, astfel evitati schimbari de temperatura in aerul aflat deasupra apei. Nu uitati, icrele se vor afla in timpul eclozarii in spuma aflata la suprafata si deasupra apei.
Sa nu se introduca mai mult de 1 pereche in acvariul de reproducere, deoarece masculul devine foarte agresiv in cazul existentei altor indivizi in acvariu, indiferent de specia acestorasi cu ata mai mult daca este un alt betta. In aproximativ 3-4 zile trebuie sa se fi apucat de construirea cuibului de spuma. Daca nu a facut-o atunci inseamna ca perechea nu este dispusa sau pregatita de icrare. In acest caz puteti schimba eventualfemelasau chiar perechea.
In timpul imperecherii puteti observa cum masculul curteaza femela, aducand-o mereu sub cuibul de spuma. Aici are loc o imbratisare a femelei de catre mascul. De fiecare data cateva icre sunt eliberate de catre femala, nefiind rare situatiile in care aceasta “cade” fara a se misca la fundul bazinului. Este rolul masculului de a prelua de pe fundul acvariului icrele si a le aduce in cuibul de spuma.
Eclozarea are loc in 24-36 de ore. Chiar si dupa eclozare, masculul continua sa aduca alevinii inapoi in cuib. Acsta poate ramane fara nici o problema impreuna cu puii pana ce acestia ajung la marimea in care pot inota singuri. Acest lucru se intampla dupa circa 1 saptamana – dupa ce sacul vitelin s-a retras. Acesta este un bun moment de a scoate masculul din acvariu.
Pentru hranirea puietului puteti folosi la inceput infuzori: parameci sau microviermi. Artemia eclozata este si ea administrabila dupa circa 10 zile. Pui de dafnii sunt si ei recomandati. Nu aufost rare situatiile cand galbenusul de ou a fost solutia pentru a aduce puii la varsta in care pot manca artemie eclozata sau alta hrana putin mai mare. Atentie insa la apa in acest caz sau nu va treziti ca aceasta se strica sau ca hrana neconsumata de pe fundul bazinului mucegaieste. Putin albastru de metil poate ajuta in aceasta privinta. Odata cu cresterea puilor, incercati sa ii separati pe grupe de marime – altel riscati ca inafara de cei cativa care au crescut exploziv sa nu mai ramana alti indivizi in acvariu.

inmultire betta 90wqxi
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

inmultire betta Empty
MesajSubiect: Re: inmultire betta   inmultire betta Icon_minitimeVin Aug 13, 2010 12:52 am

Inainte de inmultire este bine ca Betta, atit masculul cit si femela, sa fie bine hraniti iar apa sa fie foarte curata.Este de preferat ca cca 2 saptamini perechea de Betta pe care vreti sa o puneti la inmultit sa aiba mincare de buna calitate, tubi si in general mincarea vie este preferata de catre acesti pesti, artemia, larve de tintari , larve de libelule si fulgi
vitaminizati, aceste feluri de mincare sint foarte hranitoare si fac ca pesti sa fie predispusi la imperechere.
Un Betta matur si sanatos este intotdeauna gata de imperechere. Femela poate fii identificata dupa burta umflata si ovipositor-ul care este mai evident si incepe sa semene cu un tub mic.
Acvariul in care vreti sa puneti pesti la reprodus trebuie si el amenajat. Este bine ca acvariul sa nu fie foarte mic (1-3l), cel mai des se foloseste un acvariu de 20-30L, filtru nu este neaparat necesar, temperatura apei trebuie sa fie de 28-30'C si foarte important este sa aveti plante de suprafata sau ceva care sa pluteasca pentru ca masculul sa aiba de ce sa-si "ancoreze" cuibul de spuma .
Dupa ce totul este gata, masculul este introdus in noua lui casa. Se lasa citeva ore pentru ca masculul sa se linisteasca si sa inceapa sa lucreze la cuib. Dupa aceea femela intr-o punga cu putina apa este introdusa in acvariul in care masculul a inceput contruirea cuibului. Acest lucru face ca amindoi parteneri sa fie interesati de reproducere iar masculul foarte interesat de femela v-a termina cuibul in scurt timp. Este important ca acvariul de reproducere sa aiba capac pentru a se pastra o temperatura constanta si la suprafata apei .
Odata ce femela este eliberata, reproducerea incepe.
Masculul v-a imbratisa femela care elibereaza citeva oua, intre 5-35, depinde de femela.Masculul fertilizeaza ouale,le aduna unul cite unul si le duce un cuib, in acest moment, femela ramine plutind la suprafata pentru putin timp dupa care incepe si ea sa caute oua pe fundul acvariului . Citeodata se intimpla ca ea sa manince ouale sau sa ajute masculul cu plasarea acestora in cuib. Citeodata, mai ales daca este incepator si masculul v-a minca din oua dar in timp v-a realiza ce se intimpla si v-a incepe sa le duca in cuibul de spuma. Aceasta operatiune are loc de citeva sute de ori pina in momentul in care femela a eliberat toate ouale. Masculul v-a incerca sa o tina cit mai departe de cuib,acesta este cel mai bun moment pentru a scoate femela din acvariu si sa lasam masculul sa aiba grija de restul . El v-a readuce inapoi in cuib ouale care cad pe fundul acvariului si le v-a pazii tot timpul.
Viitorul tata ramine in acvariu timp de 1-3 zile de la reproducere , in acest timp nu trebuie sa-l hraniti, oricum nu v-a da nici o atentie mincarii. Ouale eclozeaza in 24-36 de ore. Odata eclozate ouale, masculul mai poate fii lasat 1-3 zile in acelasi bazin pentru a avea grija de alevini.Citeodata se intimpla ca alevinii sa cada din cuib, masculul ii v-a
aduce inapoi. El v-a continua sa-i ridice de pe fundul acvariului pina ce alevinii vor putea sa inoate singuri.
Daca observati ca masculul nu poate face fata si sint prea multi alevini la cazuti din cuib, puteti, foarte usor, sa scoateti din apa din acvariu. In acest fel, distanta dintre cuib si alevini va fii mult mai mica si atunci masculul pute face totul mai repede si mai bine.
Daca el incepe sa manince alevinii, indepartatil imediat si lasati nivelul apei foarte mic, de cca 5 cm. Indepartarea lui insa poate fii fatala alevinilor care fara el sint practic neajutorati.
Odata ce puii au inceput sa inoate, tatal poate fii indeparta


Autor cartea:acvaristica practica (Ing. Mircea Oprea,C. Ralex si D. Ricardo)
Sus In jos
falconety
Peste sergent
Peste sergent
falconety


Mesaje : 307
Data de inscriere : 17/10/2009
Localizare : breaza/ph

inmultire betta Empty
MesajSubiect: Re: inmultire betta   inmultire betta Icon_minitimeVin Aug 13, 2010 5:54 am

am si eu nevoie de o femela de betta ,cine are de vanzare?
Sus In jos
http://www.electrocasnicebreaza.forumgratuit.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

inmultire betta Empty
MesajSubiect: Re: inmultire betta   inmultire betta Icon_minitimeVin Aug 13, 2010 6:39 am

falconety a scris:
am si eu nevoie de o femela de betta ,cine are de vanzare?

Vali daca mai astepti pana pe 17-18 ma duc eu la Ploiesti sa iau niste nisip de la Aco si am sa trec si pe la Cina sa imi cumpar si eu vreo 5-6 beta si am sa iti cumpar si tie o femela,k?!
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

inmultire betta Empty
MesajSubiect: Re: inmultire betta   inmultire betta Icon_minitimeVin Aug 13, 2010 7:59 am

booghibooghi a scris:

....am sa trec si pe la Cina sa imi cumpar si eu vreo 5-6 beta ....

Si cate acvarii ai?
Sus In jos
Karma
Moderator
Moderator
Karma


Mesaje : 146
Data de inscriere : 13/05/2010
Localizare : Ploiesti

inmultire betta Empty
MesajSubiect: Re: inmultire betta   inmultire betta Icon_minitimeVin Aug 13, 2010 8:04 am

falconety a scris:
am si eu nevoie de o femela de betta ,cine are de vanzare?
Ptr ce iti trebuie femela ? ... vrei sa ii pui la depus ? lol!

Mihai B. a scris:


Si cate acvarii ai?

Poate organizeaza o lupta ha ha ha poti sa stii ce are de gand Suspect
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

inmultire betta Empty
MesajSubiect: Re: inmultire betta   inmultire betta Icon_minitimeVin Aug 13, 2010 8:12 am

Daca sunt femele poa sa stea linistite intr-un bazin mic.


Sau trece la metoda de inmultit tailandeza. 200 fishes and equipment in a 8 square meters room. Suspect
Sus In jos
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

inmultire betta Empty
MesajSubiect: Re: inmultire betta   inmultire betta Icon_minitimeVin Aug 13, 2010 8:22 am

booghibooghi a scris:


Vali daca mai astepti pana pe 17-18 ma duc eu la Ploiesti sa iau niste nisip de la Aco si am sa trec si pe la Cina sa imi cumpar si eu vreo 5-6 beta si am sa iti cumpar si tie o femela,k?!

Tu chiar nu vrei sa intelegi ca ai multi pesti si betta nu are ce cauta in acvariu mai ales la litrajul care il ai. Dar pana la urma este acvariul tau si nu te opreste nimeni in ceea ce vrei sa faci. Evil or Very Mad
Sus In jos
Continut sponsorizat





inmultire betta Empty
MesajSubiect: Re: inmultire betta   inmultire betta Icon_minitime

Sus In jos
 
inmultire betta
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Vand Betta si acvariu pentru Betta
» Inmultire ancistrusi
» inmultire red parrot

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Anabantidae-
Mergi direct la: