Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Inmultire ancistrusi

In jos 
+12
Bogdi P.
booghibooghi
mihai_andrei
aco
Sorin C.
Mihai B.
Karma
Cornel
str-evo
AngelTudorache
Ionut T.
matrix
16 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 26, 2010 6:56 am

Am o problema.. Shocked Cred ca iubita Ancistrusului meu e sora buna cu Houdini, Harry Houdini Laughing .. sau.. nu stiu ce sa mai inteleg.. cand e intr-o parte.. cand apare in partea cealalta..
o pandesc si ea sta linistita.. roade la sticla, buturuga, plante si ce mai apuca.. ma mai invart un pic.. si.. apare in partea cealalta.. se plimba de colo colo si nu stiu cum face.. e singura care stie "trucul asta".. scratch cum evadeaza ea habar nu am.. cred ca trebuie sa pun o camera ascunsa.. cred ca face misto de mine.. nu o prind deloc in flagrant..
in orice caz.. bravo ei.. fata desteapta.. salut
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: re   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 26, 2010 7:21 am

vezi poate ai lasat vreun loc nedespartit de plasa.trebuie sa existe o explicatie logica.asteptam deslusirea misterului
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 26, 2010 8:04 am

Cornel a scris:
vezi poate ai lasat vreun loc nedespartit de plasa.trebuie sa existe o explicatie logica.asteptam deslusirea misterului

nu intra nimic pe acolo.. e super bine prinsa plasa.. si rama e facuta la microni ca sa intre la super fix.. nici un pitic nu mai face magia asta.. doar ea e "the master" cyclops
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 26, 2010 8:34 am

Poate a sapat pe sub... Question zic si eu!
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 26, 2010 8:48 am

Rama trece peste nivelul apei sus?
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: :)   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 26, 2010 8:50 am

imi dau si eu cu parerea dar din fotografi ise pare ca plasa ta este exact la nivelul apei.. este cumva posibil ca draga ta evadata sa sara peste? stiu ca ancistrusii mei uneori mai se ridica la suprafata sa ia cate o gura de are si sar din apa cam 1cm..... poate a invatat sa sara peste plasa?
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 26, 2010 7:00 pm

mihai_andrei, cred ca ai dreptate.. alta posibilitate nu vad.. dar Ancistrusii mei nu prea sar.. de obicei se ocupa cu atinsul luciului apei doar cory.. Or fi invatat sa sara intre timp.. cred ca ii pun si un cerc sa vad daca o sa sara prin el.. fac o vedeta a circului din ea.. Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 27, 2010 5:18 am

Mister elucidat.. gagica nu sare.. nu rupe plasa.. si se tărăie usor peste rama.. nu se grabeste.. o face relaxata si linistita.. e singura tupeista sa ia o gura mareeee de aer.. Smile

intre timp astept puisorii.. e zarva mare in casuta lor.. cred ca se apropie momentul.. daca mai stau mult ies mari rau.. deja la marimea la care au ajuns nu cred ca ii mai mananca cineva si am facut delimitarea in acvariu oarecum degeaba.. spun oarecum pentru ca intre timp fetita de black moly mi-a facut 4 pui mici care se afla acum in zona sigura a acvariului.. Laughing
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: re   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 27, 2010 5:56 am

usor usor o pui de o cresa acolo,mai devreme sau mai tarziu tot o sa dai drumul la al doilea acvariu.bafta cu puiutii
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: :))   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 27, 2010 10:26 am

Smile) criminal Smile deci am avut dreptate ca o ia peste Smile ce-i drept nu a sarit Smile dar earm p-aproape Smile) mult nooc cu cresa Smile aruncale niste castravete sa vezi ce ies afara instantaneu Smile)
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 27, 2010 10:44 am

Cornel a scris:
usor usor o pui de o cresa acolo,mai devreme sau mai tarziu tot o sa dai drumul la al doilea acvariu.bafta cu puiutii

Si apoi al treilea, al patrulea...
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 01, 2010 7:21 am

Au iesit puii.. Am fost plecat de luni pana azi la Midia in deplasare si astazi cand am ajuns acasa am vazut ca au iesit 5 pui afara. Sunt maricei si sprinteni foc Smile .. au trecut imediat la curatenie.. acum incerc sa ma documentez cum e cu castravetele/dovlecelul.. cand pot sa incep sa le servesc castravete/dovlecel si daca sa il fierb inainte sau nu..

LE: am calculat si am vazut ca au trecut cam 10 zile de cand au iesit din ouțe si pana cand au iesit afara la joaca..
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: ...   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 01, 2010 7:56 am

nu stiu despre puiet, dar eu le dau alor mei castravete decojit si oparit (bagat cateva secunde in pa fiarta) il devoreaza pana nu mai ramane decat o coaja subtire de 2-3mm Smile chiar si puii de 3cm luati de pe partizani acu cateva zile mananca castravete de parca vine apocalipsa Smile
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 07, 2010 1:17 am

uitati si poze cu copii la masa.. Smile

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Dsc00035m

aici e cu taticul la masa..


Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Dsc00043fu

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Dsc00044ye

acum astept sa se faca un pic mai maricei sa scot gardul dintre ei si scalar.. nu stiu sincer cat de mari ar trebui sa fie sa nu mai reprezinte o tentatie gastronomica pentru scalar.. Smile

Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 07, 2010 1:54 am

Oops.. acum am vazut.. ancistrusii mei nu sunt deloc cuminti.. se tin de prostii.. in casuta este o noua serie de ouțe.. Rolling Eyes ce ma fac acum??
Sus In jos
Karma
Moderator
Moderator
Karma


Mesaje : 146
Data de inscriere : 13/05/2010
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 07, 2010 2:04 am

ha ha ha ha ha ha ha ha ha
Cornel a scris:
usor usor o pui de o cresa acolo,mai devreme sau mai tarziu tot o sa dai drumul la al doilea acvariu.bafta cu puiutii
... nu cred ca mai e loc de un alt comentariu Laughing
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 07, 2010 3:08 am

Frumosi copilasii. Eu astept sa creasca cei 3 anci galbeni care acum sunt pui au doar 2-3 cm.
Poate nimeresc si eu pereche. Very Happy
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: re   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 07, 2010 4:22 am

scalarul il poti baga la mine daca vrei sa tii si celelante oute,si asta in cazul in care ceilanti pesti nu se dau la puiuti.pentru xipho si moly iti pot imprumuta un acvariu de 10-15l
sau eventual poti scoate puiutii in el.e dotat cu capac si neon este de firma si la mine momentan sta gol.
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 07, 2010 5:00 am

Cornel, ma tenteaza sa fac o mica maternitate din acvariul tau de 10-15l.. ce acvariu e? sa caut ceva poze sa incerc sa imi imaginez ceva.. deja ma gandesc acum ca am un mic incalzitor de 25W.. mi-ar mai trebui un filtru micut.. sau poate e suficient buretele meu bolborositor.. ufff.. m-ai pus pe ganduri.. Smile

ps: tocmai reusisem sa imi iau niste manado si aquabasis sa imi refac setupul din acvariul meu.. astia micii ma mai tin un pic pe loc.. abia am timp sa gandesc redecorarea.. Smile
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 07, 2010 5:02 am

pai la 15 litri un incalzitor mic si un burete sunt perfecte Smile mai ales ca sunt ancistrusi si-s cam bagareti Smile)
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: re   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 07, 2010 5:06 am

este de la aquael.in zoocenter este la 120 ron.cautal pe google si il gasesti sigur
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 07, 2010 8:29 am

AngelTudorache a scris:
... tocmai reusisem sa imi iau niste manado si aquabasis sa imi refac setupul din acvariul meu.. astia micii ma mai tin un pic pe loc.. abia am timp sa gandesc redecorarea.. Smile

Pestii (reproducerea lor), iti garantez eu ca iti ofera mai multe satisfactii decat gradinaritul acvaristic.
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: :))   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 07, 2010 8:31 am

Smile nu si daca te mananca undeva sa te apuci de inmultit guppy geek drunken
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 07, 2010 8:37 am

mihai_andrei a scris:
Smile nu si daca te mananca undeva sa te apuci de inmultit guppy geek drunken

De inmultit guppy nu trebuie sa te apuci. Trebuie decat sa ii ai in acvariu.
De restul se ocupa ei singuri. Tu decat le dai de mancare.
Sus In jos
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 07, 2010 8:42 am

si aparent in cazul de fata si la ancistrusi alien
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 07, 2010 10:08 am

mihai_andrei, chiar daca aparent pare totul usor cu inmultirea ancistrusilor sa stii ca nu e chiar asa.. eu ii am de un an de zile.. intre timp am studiat ceva.. am si facut ceva manevre prin acvariu.. acum cred ca e floare la ureche cand totul e "setat" oarecum si treaba merge de la sine..

ps: si inca nu as spune hop pana cand nu sar gardul.. puii au acum vreo 3 saptamani.. sa astept sa ii duc mai mult si apoi as putea spune ca am reusit in totalitate..
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iul 11, 2010 1:23 am

Au iesit si piticii din a doua serie.. acum au scos afara doar codita si misuna in continuu.. inca sunt "agatati" de ouțele lor..
Am incercat sa fac o poza.. nu stiu daca se vede ceva..

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Dsc00049pv

Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iul 11, 2010 9:52 am

Sa iti traiasca si sa te bucuri de ei. De vazut se vad in fata 2 ancistrusi cine sunt parinti sau pui? si in spate mai rosiatice sunt icre?
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iul 11, 2010 10:29 am

Multumesc Ionut.
In fata sunt puii din prima generatie.. cele rosiatice sunt ouțele care au inceput sa dea din codita. se misca in continuu.. ies acum puii din ouțe.. generatia a doua.. Smile
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iul 11, 2010 11:01 am

Ce sa mai... buna treaba! bravo
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultire ancistrusi   Inmultire ancistrusi - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Inmultire ancistrusi
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» inmultire
» inmultire betta
» Inmultire cory

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Welse-
Mergi direct la: