Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 pesti compatibili cu scalarii

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

pesti compatibili cu scalarii Empty
MesajSubiect: pesti compatibili cu scalarii   pesti compatibili cu scalarii Icon_minitimeJoi Sept 24, 2009 12:00 am

Compatibilitati pentru scalari :

Corydoras
Synodontis
Dwarf Gourami
Danio
Botia
Molly
Platie
Plecostomus
Rainbowfish
Rasbora
Swordtail
Tetra
Sus In jos
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

pesti compatibili cu scalarii Empty
MesajSubiect: Re: pesti compatibili cu scalarii   pesti compatibili cu scalarii Icon_minitimeLun Dec 07, 2009 12:50 am

Din experienta mea personala :

Merg si :
CAE (Chinese algae eater sau Gyrinocheilus aymonieri)
SAE (Siamese algae eater sau Crossocheilus siamensis)


Nu recomand asocierea scalari /tetra deoarece vioiciunea celor din urma ii deranjeaza la hranire pe scalari si deoarece in joaca lor, tetra nu pregeta sa traga de aripioare scalarii.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

pesti compatibili cu scalarii Empty
MesajSubiect: Re: pesti compatibili cu scalarii   pesti compatibili cu scalarii Icon_minitimeJoi Dec 10, 2009 2:21 am

salut! apropo "claude" mai ai cei doi scalari maturi? si daca ai placerea da-ne si noua ceva detalii de inmultire... poti deschide un topik la https://acvaristica.forumgratuit.ro/cichlidae-f22/
Multam pesti compatibili cu scalarii 192511
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

pesti compatibili cu scalarii Empty
MesajSubiect: Re: pesti compatibili cu scalarii   pesti compatibili cu scalarii Icon_minitimeJoi Dec 10, 2009 3:03 am

da. am facut cateva poze si voi crea un topic cu prima ocazie. in acest moment am 3 perechi depunatoare, si experimentez in paralel cu cresterea artificiala a puietului de scalari si cu cresterea puietului de catre parinti. altfel spus o data separ icrele ma maxim 24 de ore de la depunere si le las sa eclozeze in alt recipient si alta data las parintii sa se ocupe de icre. daca mi-as propune ceva comercial probabil ca as avea o transa noua de icre la fiecare 2 saptamani de la fiecare pereche, insa nu acesta e scopul meu. cam odata pe luna mut cate una din perechi in acvariul de depunere si le determin sa depuna (creand conditiile de depunere, simuland efectul ploii in natura prin schimb de apa cu apa mai rece si alte trickuri deprinse in timp fie de la alti acvaristi fie din experienta. De exemplu: se poate determina depunerea in aceeasi perioada a scalarilor luand apa din acavriul in care io pereche a depus si punand-o in acvariul in care este o alta pereche. probabil feromoni sau alt substante declanseaza instinctul de de punere si la ceilalti pesti. Ultima mare dezamagire a fost sa pierd o ponta foarte buna (probabil cea mai bogata de pana acum) peste noapte, din cauza melcilor de substrat care au urcat pe obiectul pe care au depus parintii scalari.
sa speram ca din transa de care ma cup acum voi ridica macar 30 % din pui ceea ce ar insemna ca undeva in februarie voi avea destul de multi scalarei, care, conform unui obicei personal vor fi in marea lor majoritate donati sau dati la schimb pe diverse...
Sus In jos
Continut sponsorizat





pesti compatibili cu scalarii Empty
MesajSubiect: Re: pesti compatibili cu scalarii   pesti compatibili cu scalarii Icon_minitime

Sus In jos
 
pesti compatibili cu scalarii
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» cu ce pot adauga scalarii
» Compatibili?
» Pesti si creveti.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Cichlidae-
Mergi direct la: