Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop

In jos 
+22
simpfzoli
Karma
paco
luci92050
ovidiucro
overburn
AngelTudorache
Mios
mihai_andrei
sebastianb
Ionut T.
Cornel
john777
christiansen
adryan69
arcudohori
Sorin C.
aco
nightman29
sergiu
Mihai B.
matrix
26 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
matrix
User banat



Mesaje : 118
Data de inscriere : 02/12/2009
Localizare : ploiesti

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeVin Mar 05, 2010 1:52 am

Salut

Am avut neplcuta surpriza sa cumpar din piata vest doi botia de la un vanzator, cel in varsta cu mustata, si din cei doi pesti, unul mi-a murit la 3 zile dupa ce l-am adus acasa, statea cam retras de cand l-am bagat in apa.
Mosul asta care vinde pesti, avea apa din acvarii rece la temperatura de afara, am simtit cand mi-a dat punga si n-am stiut cum sa fug acasa cu ei mai repede, iar dupa o aclimatizare ca la carte, le-am dat drumu in acvariu.
O alta excrocherie a acestui asa zis vanzator de pesti, este faptul ca m-am interesat de pretul pestilor cu o saptamana inainte, si mi-a zis un pret, iar cand m-am dus sa-i iau a dublat pretul fara rusine.

Deci fertiti-va de mosul cu msutata care vinde pesti la piata aurora vest,

Cei care aveti patanii smililare sau de alt fel, postati aici sa putem sa ne facem o idee si pe viitor sa evitam sa mai cumparam de la oricine si orice.
Asta e rostl acestui topic, pur si simplu sa ne informam.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeVin Mar 05, 2010 2:02 am

Eu iau pesti exclusiv de pe Partizani, pentru ca nu am avut niciodata probleme
cu ce am luat de acolo. Stiu ca o sa imi ziceti ca e omu' de acolo mai ciudat
sau mai putin serviabil cateodata, dar degeaba te pupa in fund vanzatorul ca mosul din
piata daca acasa iti mor pestii... Parerea mea.
Sus In jos
matrix
User banat



Mesaje : 118
Data de inscriere : 02/12/2009
Localizare : ploiesti

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeVin Mar 05, 2010 3:22 am

Am cumparat pesti de la mos ptr ca dupa indelungi cautari nu am gasit nicaieri, am intrebat un coleg de pe forum de unde si-a procurat botia, si mi-a zis ca de la piata vest de la mosulica, nu m-am gandit nici o clipa ca vinde pesti bolnavi pe care ii tine in apa rece, desi are un incalzitor, ala e doar de forma.
Am cumparat si de la magazinul de pe partizani niste zebre, si doua din ele au dat coltu', asa ca nici acolo nu e mai stralucita situatia.
In schimb, ancistrusii pe care i-am luat de la colegul scifficus, sunt ok, vioi, sanatosi, jucausi si au crescut mari si frumosi, deci recomand.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeVin Mar 05, 2010 5:18 am

Si eu as prefera sa iau pesti de la colegi, cel putin stiu unde au trait in ce acvariu,
la moshu din piata nu pot vedea ce acvarii are el acasa.
La petshop ai avantajul ca poti vedea acvariile de prezentare si poti vedea daca
sunt conditii naspa acolo, de ex Zoomizeria.

Dar de la colegi nu cred ca am sanse sa gasesc 20 de tetrazone de exemplu.
Poate doar daca a reprodus cineva...

Oricum ca pesti sanatosi din petshop, eu tot Partizani recomand. Si ca preturi, sunt sub jumate
din preturile de la Zoo.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeSam Mar 06, 2010 3:03 am

Am trecut azi de dimineata cu Cristian(sen) prin piata Aurora sa ne uitam (decat)
la pesti si la una-alta. Si evident samsarul ala de mos era tot acolo, cu 2 acvarii
d-alea cu separeuri, pentru vanzare pesti. Intr-unul avea carasei, in toate cele 3 separeuri.
In celalat acvariu, restul de pesti guppy/platy/molly/sanitari/etc/etc...

Ia ghiciti voi, in care dintre cele 2 acvarii avea mosu' incalzitorul (ca avea decat 1) ?
Aveti voie din 2 incercari. Laughing
Sus In jos
sergiu
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 123
Data de inscriere : 21/01/2010
Localizare : Ploiesti

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Informatii privind vanzatorii de pesti   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeSam Mar 06, 2010 7:02 am

Sint curios sa aflu raspunsul tau
Sus In jos
nightman29
Peste soldat
Peste soldat
nightman29


Mesaje : 43
Data de inscriere : 12/12/2009
Localizare : Aricestii-Rahtivani,Prahova

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeSam Mar 06, 2010 7:24 am

In cel cu carasi! Smile
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeSam Mar 06, 2010 10:24 am

Nightman are 1 punct.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeSam Mar 06, 2010 11:05 am

In cel cu carasi, am fost si eu azi acolo si am plecat plangand.
La zoomania se duce sa cumpere pesti lumea care habar n-are cu ce se mananca acvaristica.
Magazinul de pe marasesti e slab aprovizionat, pacat de patronul de nota 20.
Pe partizani se vinde in sistem te cunosc-ma cunosti. Azi i-am prins cu mata-n sac, aveam o banuiala veche pe care azi mi-am adeverit-o. Bulangiu ala de pe partizani care habar nu are sa vorbeasca cu un client care ii cere o informatie isi ia mare parte din produsele din magazin din HORNBACH. Chiar azi am vazut o galeata de mancate pt rozatoare la 2,5kg care s-a vandut exclusiv in hornbach cu 12,5 lei, am luat pentru prietena mea. La asta pe partizani era aceeasi galeata la 20 lei. M-am lecuit.
PS: ma mir ca patronul de pe partizani n-a descoperit inca forumu asta, pe celalalt, stim noi toti care, isi face reclama ascunsa la greu.
Eu personal am luat multi pesti de la robert anisoiu, poate unii il stiti ca viviparu'. Dar nu din obor, daca vreti calitate mergeti acasa la el si o sa plecati multumiti. Omul ala schimba apa in fiecare acvariu in parte zilnic.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeSam Mar 06, 2010 11:43 am

Pe Partizani nu are cum sa aduca pesti din HB pentru ca stim toti ce preturi sunt acolo la pesti.
De ex, o tetrazona e 3 lei pe partizani si 6-7 lei in HB.
Iar cu galetusa de care zici, poate nu e chiar exclusiva in HB.
Si pana la urma sa fim seriosi si nu naivi, cine isi face pet-shop pentru
binefaceri si nu pentru business ?
Pe viviparu il lauzi putin, o avea pesti ok, dar tii minte faza cu filtrele nu?
Fiecare are buba lui, nu e niciunul 100% ok. Noi tre' sa cantarim ce si cum.

E bine, macar, ca avem alternative de unde sa alegem. Nu sunt multe dar
ne descurcam.
Sus In jos
sergiu
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 123
Data de inscriere : 21/01/2010
Localizare : Ploiesti

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeSam Mar 06, 2010 6:34 pm

In legatura cu incalzitoru in bazinul de carasi nu ma mira ca se afla acolo, poate ca o sa atrag unele critici din partea voastra dar si eu as fi facut la fel. Carasii detinuti de mos sint carasi adusi din import si acestia pina se adapteazala la noi trebuiesc tinuti la temperaturi de peste 30 grade astfel gradul de mortalitate este foarte ridicat. Nu numai el face lucrul acesta, daca vati plimba prin Bucuresti pe la unele pet shopuri ati constata acelasi lucru
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeSam Mar 06, 2010 9:38 pm

NU te supara pe mine dar te rog sa pui macar un link, ceva, unde zice asa ceva despre carasi.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeSam Mar 06, 2010 11:02 pm

Carasi la peste 30 de grade ? affraid Ce peste traieste macar la 30 de grade in afara de discus ?

Si ceilalti, viviparii si restul, la temperatura camerei, nu ? (adica a tarabei din piata)
Mentionez ca sambata scoteai aburi pe gura cand respirai, cred ca poate sa
confirme toata lumea care a scos nasul afara.
Sus In jos
nightman29
Peste soldat
Peste soldat
nightman29


Mesaje : 43
Data de inscriere : 12/12/2009
Localizare : Aricestii-Rahtivani,Prahova

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeSam Mar 06, 2010 11:15 pm

Nu vreau sa ma dau expert,dar stiu ca rezista multe specii la peste 30',dovada am avuto eu cand acum un an am avut o boala in pesti(fungus) si am scapat de ea cu temperatura ridicata la vreo 31 32'...
Bine,asta in 4 zile,dupa care am coborato treptat pana la 25.
Deci rezista.Speciile de pesti care mi-au rezistat la temperatura aia sunt scalari,molly,sanitari si tetrazoni...
Sus In jos
sergiu
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 123
Data de inscriere : 21/01/2010
Localizare : Ploiesti

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeDum Mar 07, 2010 12:47 am

Ce pesti traiesc la 30 - 32 grade? Iti spun eu, ai mei ai tai si al olcarui acvarist din lumea asta. Am avut in bazin mai bine de 2luni vara trecuta 32 grade si pestii nu au avut nimic.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeDum Mar 07, 2010 1:03 am

sergiu a scris:
... daca v-ati plimba prin Bucuresti pe la unele pet shopuri ati constata acelasi lucru

Du-te in Hornbach si pune mana pe acvariul cu carasei (te asigur eu ca sunt de import).
Vezi ca au si termometru. Eu am facut asta deja de vreo 3 ori. Tu ?

Si daca tot crezi despre carasi ca se tin si o duc bine la 30 de grade, il citez pe colegul scifficus,
pune un link sa ne documentam si noi.

Dar aici e vorba despre ce face mosul in piata. Si in general despre vanzatorii de pesti de la noi.
Sa aflam chestii utile despre ei. In acvariul cu pesti care chiar au nevoie de apa calda si asta fara discutie,
nu era incalzitor deloc.


off topic: Daca tu nu auzi tipete din acvariu, nu inseamna ca pestii tai se simt bine.
Sus In jos
matrix
User banat



Mesaje : 118
Data de inscriere : 02/12/2009
Localizare : ploiesti

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeDum Mar 07, 2010 1:48 am

Referitor la mosul din piata de la aurora vest, am trecut si eu ieri sa-i bat obrazul, si am constatat ca avea o apa infecta(urata la culoare, plina de mizerie) in care tinea pestii! affraid
Sus In jos
sergiu
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 123
Data de inscriere : 21/01/2010
Localizare : Ploiesti

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeDum Mar 07, 2010 2:51 am

Mihai ai sati raspund la toate intrebarile. In Horbach toata lumea inclusiv tu stiu ca marea majoritate a bazinelor cu pesti sint cu probleme Chestia cu tinutul carasilor la 30 grade este vorba pina la adaptare care poate sa tina o anumita perioada de timp, si nu o generalitate Faza cu incalzitoru de unde stii ca nul muta si in celalalt bazin cu pesti? Nu vreau sa iau apararea nici eu nul agreez ca persoana mai ales ca am fost si la el acasa de iam vazut bazinele cu pesti Apropo nu vreau sa fiu rautacios cu tine pestii mei chiar tipa si ii aud dar de fericire si cu asta am terminat ceea ce am avut de spus
Sus In jos
matrix
User banat



Mesaje : 118
Data de inscriere : 02/12/2009
Localizare : ploiesti

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeDum Mar 07, 2010 3:18 am

Stiati ca in hornbach au un singur sistem de filtrare ptr toate acvariile?

Referitor la mos:NU cred ca-l muta nicaieri si nici nu cred ca functioneaza respecticul incalzitor, asta o spun pe propria piele: sambata trecuta cand am luat pestii de la el, apa era RECE ca gheata, ma rog, la temp ambianta, adica la 11grd cat era atunci, am simtit punga cat de rece era apa, n-am stiut cum sa fug acasa mai repede cu bietii pestisori, dintre care unu a si murit dupa doua zile.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeDum Mar 07, 2010 3:29 am

Ok explic o data si am incheiat subiectul ca vad ca vorbesc degeaba.

Pestii care vin din import se tin in carantina de catre importatori,
care pe langa altele inseamna si temperatura mare peste 30 de grade
pentru eliminarea parazitului care provoaca grisul. Asta dureaza doar primele zile.
Pestii dupa aceasta perioada scurta trebuie tinuti la temperatura lor normala.
Asta se intampla si la Hornbach, si la importatorul din Brasov, si la Profipet,
si la petshopuri. Ca unii, dupa asta, nu sunt in stare sa le ofere conditii bune e
altceva (vezi HB sau Zoomizeria...)

Toti avem acces la internet si ne putem documenta, nu trebuie sa ma credeti
pe mine sau pe sergiu din prima. Cititi, apoi verificati pe site-uri de specialitate
de afara, ca sunt o gramada, si apoi trageti concluzia.

On-topic: Mosul are reclamatii clar de la mai multa lume. Eu ce am vazut cu ochiul meu,
ramane valabil, nu ma poate contrazice nici Amano sau Knott.

Numai bine.

LE. da stiam de HB, asta e cea mai mare prostie de la ei, e aceeasi apa in toate bazinele
si orice parazit exista acolo se raspandeste. Valabil ce am vazut in Bucuresti, Militari
si Berceni.


Ultima editare efectuata de catre blu3yes in Dum Mar 07, 2010 3:35 am, editata de 1 ori
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeDum Mar 07, 2010 3:32 am

Tot citesc pe toate forumurile cum ca e mizerie in hornbach, etc. E drept, la bucuresti nu am fost la nici unul dintre magazine, merg in brasov. Dar nu am vazut fratilor nici un peste bolnav si nici o problema in toate bazinele alea.
Am luat de acolo 14 pesti in total in 4 ture, toti sunt bine merci si acum. Posibil sa fie doar la bucuresti probleme.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeDum Mar 07, 2010 11:22 am

Nu trebuie sa va mire cu nimic. Sunt comercianti. Probabil au avut ei o pasiune pentru pesti dar asta a fost demult sau deloc. In rest ei ii dau bice cum o fi ca sa iasa banu' ca e foame si la ei. Nu le tin partea deloc, dar in sistemul asta romanesc nu prea ai ce sa faci ca sa fie multumite in acelasi timp ambele tabere adica vanzator-cumparator. Singurul lucru ramas e sa cascati ochii mai bine pe cat posibil. In rest sa auzim numai de bine.
Sus In jos
arcudohori
Peste soldat
Peste soldat
arcudohori


Mesaje : 78
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : PLOIESTI

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: mancare congelata   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeMar Mar 09, 2010 10:22 am

Am luat mancare congelata acum cateva luni de la nenea ala de pe Partizani si am avut o surpriza.Prima data cand am fost acolo mi-a spus ca o bara de larve rosii costa 10 ron. Cand m-am dus a 2 a oara mi-a spus alt pret, 6 ron . wt ...???? asta pana la urma pune ce pret vrea atunci pe moment. In schimb de la el poti cumpara neoni rosii la un pret de 3 lei ceea ce e super ok avand in vedere ca la zoominzeria ,cum zice cineva aici pe forum , un neon rosu costa 8 lei. Wink
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeMar Mar 09, 2010 11:16 am

Pretul la un blister congelat e intradevar 6 lei acolo, prima oara poate ti-a zis gresit
gandindu-se la altceva. Oricum bine ca ti-a luat mai putini bani, cum e de fapt pretul
real. Era problema daca facea ca mosul cu matrix: prima oara i-a zis 5 lei si a doua
oara i-a luat 10 lei cand a vazut ca se intereseaza lumea de botia.
Oricum preturile pe Partizani sunt mult sub Zoomizeria. Indiscutabil.
Sus In jos
adryan69
Peste soldat
Peste soldat
adryan69


Mesaje : 51
Data de inscriere : 17/01/2010
Localizare : Ploiesti

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeMier Mar 10, 2010 10:10 am

botia aveau si la zoo-mania la nord,dar era dublu la pret decat la mosu din piata vest.De la mos (din vest)am doua specii de botia si imi traiesc,le am din toamna.
Mi se pare un peste foarte rezistent si-i hranesc cu tetra wafer mix si pastilute cu spirulina.Am pierdut si eu primele 4 botia cand priza programbila nu a mai declansat pompa de aer
si botiile care se aflau in carantina intr-un bol au murit din lipsa oxigenului,in schimb cei 4 panda aflati in acelasi bol au suprvietuit... dead
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: opinia mea cu privire la petshopurile vizitate de mine in Ploiesti   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeJoi Mar 18, 2010 1:17 am

mosul de la piata .eu am luat doar o femela white body xifo albino de la el akum 2 saptamani . pestele e oki , sta in carantina impreuna cu alti pesti cumparati in aceiasi zi . le-am administrat in apa aquatan si fishtamin de la sera , teste la apa pentru nitrati/nitriti {cam cum trebuie procedat cu orice peste nou cumparat}. acum nu stiu daca am avut noroc sau nu ! am studiat si pestele inainte sa il cumpar sa vad cum se comporta, daca are semne de vre-o boala ! eu il stiu pe mos ca fiind neserios de cand eram mic copil si am avut primul acvariu (am luat de la el fortat de imprejurari, nu gaseam in alta parte ce avea el).

de la piata Aurora , eu am mai cumparat pesti (5 xifo albino, 5 cory paleatus ,1 cory albino paleatus, 2 pleco paradalis pe care mi ia vandut drept ancistrus), de la cel din stanga mosului mustacios in cauza. nu am avut probleme de sanatate cu nici unul ! ce e drept avea si pesti care erau subnutriti . Dar la el gasesti tot felul de pesti , omul aduce pesti din mai multe locuri, nu ii creste el. Atentie la ce pesti cumarati de la el, omu nu prea stie despre ce vb si te va minti doar doar cumperi de la el , de fapt ca toti din piata Aurora. dar na , la piata e singurul loc unde am vazut in Ploiesti , platy variatus , xifo albino , molly velifera (la pret acceptabil), platy blue coral , asta din ce ma interesat pe mine.
cu privire la petshopul de pe Partizani , oferta de pesti nu este extraordinar de mare, dar sunt sanatosi ,nu cred ca ti-ar vinde pesti bolnavi domnul Paul . cat priveste restul produselor, eu zic per ansamblu ca sunt preturi bune, cel putin la ce ma interesat pe mine. Au destul de multe produse sa pot sa ma pronunt eu pentru toate. nu exista magazin perfect , trebuie sa faci un tur de piata sa vezi unde sunt cele mai bune preturi pentru ceea ce cauti.
magazinul de pe Marasesti , e iarasi unul de unde poti cumpara pesti cu incredere, iar Costin iti va oferi sfaturi daca ai nevoie, are o gama variata de produse Sera , JBL la preturi oki !
Zoomania, poti cumpara orice de la ei, numai pesti nu ! :d . eu nu as avea curaj sa cumpar pesti de acolo, intodeauna am vazut pesti bolnavi in acvariile lor. in caz de te decizi sa cumperi pesti de acolo, treb sa fi pregatit pentru carantina si tratament ! vanzatorii sunt slabi rau, iti spun doar prostii . singurul punct bun e ca au oferta buna de echipamente necesare acvariului, dar atentie si aici, nu toate sunt la pretul cel mai bun.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeJoi Mar 18, 2010 3:28 am

Daca vreti sa luati pesti sanatosi puteti apela la "viviparu' ", unii poate il stiti de pe ...aici de prin zona Wink
Dar nu luati pestii pe care-i duce in obor la vanzare, are acasa acvarii foarte curate cu apa schimbata zilnic, tratata, etc, faceti-i o vizita. Eu am luat de la el pesti si toti au fost sanatosi.
Doritorii sa-mi dea un PM si le scriu numarul lui de telefon.
Sus In jos
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Informatii privind vanzatorii de pesti "pentru campina"   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeVin Mar 19, 2010 12:18 am

asa cum cunoastem magazinul pet de langa gn7, acelasi patron a mai deschis un magazin langa biserica de la lac. sperand ca acolo voi gasi ceva pesti mai de doamne ajuta sa imi traiasca, am avut intentia de a cumpara cativa. unul dintre ei a murit in 15 minute dupa ce am iesit de pe usa.incercand sa imi dau seama cauza,cred ca brutalitatea angajatei care la scos din acvariu a lasat de dorit. atat patronii "mari crescatori de pesti" cat si angajatii au o minima experienta in acvaristica,laudanduse cu fel si fel de medicamente si tratamente ale acvariilor. una din cauzele mortalitatii a pestilor in acvariile din magazine, cat si dupa ce sunt adusi acasa in acvariile noastre da nota de o ingrijiri neadecvata. dupa o mica discutie cu patronii (ca intre acvaristi) imi spun ca ei au pestii perfect sanatosi si ca-i tin cu medicamente, pestii pentru orice prevenire.
STOP!!! in acel moment mi-am dat seama de ce au pestii morti in acvarii sau nu supravietuiesc in momentul schimbarii de propietari silent
---un peste sanatos daca este tinut tot timpul sub tratament, cand se va imbolnavit cu ce il mai trateaza???
deci dezamagit total de ambele magazine in domeniul pesti....si preturi piperate pentru (la acei bani macar sa avem pretentii) study
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: aveti dreptate in legatura cu mosu   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeVin Mar 19, 2010 7:11 pm

dupa cum zicea cineva este un vanzator mort sa scoata bani ca orice comerciant,ar trebui sesizata protectia animala in legatura cu comercializarea animalelor bolnave,am luat si eu 3 scalari de la el si dupa 2 zile s-au prapadit,poate intentionat o face ca sa mergem mai des la achizitii,
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitimeVin Mar 19, 2010 10:15 pm

Daca iti plac scalarii ti-l recomand pe Claude, el e specialistul nostru in
domeniul scalarilor. Momentan pot sa il laud ca are o ponta sanatoasa
de vreo 300 de scalarei extraordinari de maxim 1 cm. cheers

In loc sa luati din piata, mai bine luati pesti de la colegi.
Macar ce se poate gasi.

LE.
Foarte important, ceva ce am uitat sa scriu de ieri: Am fost in Hornbach
Militari cu cristiansen, dezastru, mi s-a facut mila ce am vazut. Pesti morti
in fiecare acvariu, din care ciuguleau alti pesti, multi pe moarte, ii ducea apa in
deriva, ori cu burtile supte de abia mai dadeau din inotatoare.
E prima oara cand vad intr-un pet-shop Corydorasi morti. Multi.
Si pe astia nu ii omori usor cred ca se stie asta de catre toata lumea.

Cristian a fost deranjat de astea destul de mult incat sa il ia pe un "acvarist" de acolo la rost,
raspunsul a fost o ridicare din umeri si "Ce sa le fac eu... ?"
M-am abtinut sa nu ii zic ceva de genul : Macar scoate-i in rasa m*** de dobitoc
pe aia bolnavi si morti !!!
Ce pot sa zic, a fost ceva ce iti ramane pe retina daca esti iubitor de pesti...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Empty
MesajSubiect: Re: Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop   Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop Icon_minitime

Sus In jos
 
Informatii privind vanzatorii de pesti si magazine pet shop
Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» informatii utile pentru pesti
» pet shop ploiesti
» calculator acvarii+informatii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Informatii si detalii acvaristice-
Mergi direct la: