Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Intrebare guppy si platy

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
kappa25
Greenhorn



Mesaje : 5
Data de inscriere : 06/04/2011
Localizare : suceava

Intrebare guppy si platy Empty
MesajSubiect: Intrebare guppy si platy   Intrebare guppy si platy Icon_minitimeMier Apr 06, 2011 8:10 am

Salut!
Am o intrebare se poate imperechea un mascul de guppy cu o femela de platy?Mia fatat acum 5 sapt o femela platy si multi pui seamana cu guppy
Sus In jos
lawwwrentiu
Peste soldat
Peste soldat
lawwwrentiu


Mesaje : 34
Data de inscriere : 18/03/2011
Localizare : Bucuresti

Intrebare guppy si platy Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare guppy si platy   Intrebare guppy si platy Icon_minitimeMier Apr 06, 2011 8:31 am

de imperecheat se pot imperechea. ai mei baieti de guppy calaresc femele de molly. partea mai putin frumoasa din poveste e ca rata de supravietuire este ft redusa, aproape nula. e ca si cum incerci sa imperechezi un tigru cu o leoaica. ce ar putea iesi din asa combinatie? "leoigru"? ma indoiesc ..
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Intrebare guppy si platy Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare guppy si platy   Intrebare guppy si platy Icon_minitimeMier Apr 06, 2011 5:42 pm

@lawwwrentiu : te contrazice genetica, guppy (poecilia reticulata) nu pot hibriza cu platy (xiphophorus maculatus sau xiphophorus variatus) din simplul motiv ca au un numar diferit de cromozomi ! e o diferenta de la a prezenta comportament de imperechere pana la a avea fecudarea propriuzisa !

guppy pot hibriza cu molly (poecilia latipinna, velifera, sphenops ..etc) , avand acelasi numar de cromozomi (46 adica 23 perechi ) . hibrizarea se realizeaza mai greu in acvariu, mai usor prin insemintare artificiala, oricum hibrizi rezultati sun in proportia foarte mare infertili, din ce am citit !

platy hibrizaza mult mai usor cu xifo (xiphophorus helleri ) , de altfel toate varietatile de xifo (pineapple, wagtail , rosu , tuxedo , marigold, etc. ) au la baza o incrucisare cu platy (fie xiphophorus maculatus fie variatus)

@kappa25 , puii isi dezvolta coloritul in functie de varietatea coloritului parintilor , unele gene au nevoie de timp pentru a se activa ! ai rabdare 4-8 saptamani , mancare corespunzatoare si vei vedea ce platy ai ! nu te mira daca puii nu seamana in totalitate cu parintii, viviparii in general au un bagaj mare de gene recesive mostenite, nu gasesti in petshop-uri linii curate !

sper sa va fie de folos raspunsul, cu toate ca este un pic mai lung!
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

Intrebare guppy si platy Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare guppy si platy   Intrebare guppy si platy Icon_minitimeMier Apr 06, 2011 11:25 pm

Cel mai probabil puii sunt dintr-o copulatie anterioara.Din cate stiu eu viviparii pot da nastere la pana la 5 serii de pui fara sa aiba un mascul in bazin.
Sus In jos
lawwwrentiu
Peste soldat
Peste soldat
lawwwrentiu


Mesaje : 34
Data de inscriere : 18/03/2011
Localizare : Bucuresti

Intrebare guppy si platy Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare guppy si platy   Intrebare guppy si platy Icon_minitimeJoi Apr 07, 2011 8:32 am

christiansen a scris:
@lawwwrentiu : te contrazice genetica, guppy (poecilia reticulata) nu pot hibriza cu platy (xiphophorus maculatus sau xiphophorus variatus) din simplul motiv ca au un numar diferit de cromozomi ! e o diferenta de la a prezenta comportament de imperechere pana la a avea fecudarea propriuzisa

ma crezi ca niciodata nu am stat sa numar cromozomii din pesti? glumesc. timpul meu alocat acvaristicii este destul de redus din motivul stres global _serviciu_
am sa incerc sa ma documentez si eu mai bine asupra celor enumerate de tine sa stiu ce raspund data viitoare. Multam pt lectia de zoologie.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intrebare guppy si platy Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare guppy si platy   Intrebare guppy si platy Icon_minitime

Sus In jos
 
Intrebare guppy si platy
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Vivipari-
Mergi direct la: