Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 intrebare..din nou

In jos 
+2
Mios
cfr_triaj
6 participanți
AutorMesaj
cfr_triaj
Peste soldat
Peste soldat
cfr_triaj


Mesaje : 56
Data de inscriere : 31/10/2010
Localizare : bucuresti

intrebare..din nou Empty
MesajSubiect: intrebare..din nou   intrebare..din nou Icon_minitimeVin Noi 05, 2010 6:04 am

mi-am populat acvariul cu 10 neoni...6 tetrazona...2 femele xifo rosu cu coada neagra....o pereghe de xifo verde cu un pic de rosu inspre coada si plante...4 fire de valisneria spiralis si 3 de cryptocoryne nevilli.mai aveam la ciclarea acvariului ,,la teste de mortalitate infantila:::Surprised platy..3 sanitari..1 sanitar (ala cu mustati si care se face mare rau) si o ventuza.timp de o saptamana am vazut ca nu au patit ceva,atunci mi-am cumparat si pe cei de azi.INTREBAREA MEA ESTE:ce ami recomandati sa bag in acvariu pentru controlul preventiv al pestilor (boli,bacteri si etc.) si pentru plante ceva ca sa nu se usuce si sa le bag la un joint.multumesc
Sus In jos
cfr_triaj
Peste soldat
Peste soldat
cfr_triaj


Mesaje : 56
Data de inscriere : 31/10/2010
Localizare : bucuresti

intrebare..din nou Empty
MesajSubiect: disneyland   intrebare..din nou Icon_minitimeVin Noi 05, 2010 8:18 am

acum la 3 ore de cind am populat acvariul, tetrazona, neonii si 2 xyfo rosu le-au revenit culorile si sunt zburdalnici dar xyfo verde stau inca retrasi si pe fundul acvariului.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

intrebare..din nou Empty
MesajSubiect: Re: intrebare..din nou   intrebare..din nou Icon_minitimeSam Noi 06, 2010 10:47 pm

Usor usor isi vor reveni si ei.
Sus In jos
cfr_triaj
Peste soldat
Peste soldat
cfr_triaj


Mesaje : 56
Data de inscriere : 31/10/2010
Localizare : bucuresti

intrebare..din nou Empty
MesajSubiect: pesti bolnavi   intrebare..din nou Icon_minitimeLun Noi 08, 2010 11:46 pm

la pesti pe care i-am cumparat acum 5 zile perechea de xifo verde au facut gris.ceva mai la pret muncitoresc ce solutie ami recomandati sa le pun in acvariu.multumesc
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

intrebare..din nou Empty
MesajSubiect: Re: intrebare..din nou   intrebare..din nou Icon_minitimeMar Noi 09, 2010 12:08 am

SERA Costapur. 18 lei/50ml si-ti ajung pt. tratarea a 800 litri.
Ridici temperatura apei la 28 grade, faci un schimb de 30% cu apa statuta (sa aiba aceeasi temperatura la completare), adaugi 22 picaturi/40litri apa si la 3 zile repeti procedura.
Stingerea luminii favorizeaza tratamentul.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

intrebare..din nou Empty
MesajSubiect: Re: intrebare..din nou   intrebare..din nou Icon_minitimeMar Noi 09, 2010 12:21 am

Tratamentul cu sera costapur nu prevede ridicarea temperaturii apei Wink
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

intrebare..din nou Empty
MesajSubiect: Re: intrebare..din nou   intrebare..din nou Icon_minitimeMar Noi 09, 2010 1:01 am

Tratamentul se face in multe feluri Very Happy Asta este felul in care am constatat eu ca este eficient.
Cresterea temperaturii sustine tratamentul, deoarece la 28 de grade, divizarea tomitelor este oprita. In pus, cresterea temperaturii determina cresterea metabolismului pestilor ceea ce duce la stimularea imunitatii acestora.
Spune-mi te rog, cu ce dauneaza sfatul pe care l-am dat si ce "prevede" tratamentul respectiv, din perspectiva ta?
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

intrebare..din nou Empty
MesajSubiect: Re: intrebare..din nou   intrebare..din nou Icon_minitimeMar Noi 09, 2010 5:08 am

Nu dauneaza cu nimic.
Tratamentul cu sera costapur se face doar cu medicament si atat.

Tratamentul cu temperatura incepe prin ridicarea temperaturii la 33grade, temp la care parazitul cade de pe corpul pestilor, apoi se scade la 30 si se mentine acolo cateva zile, tocmai din cauza ca la acea temp nu se divide si moare.

Dar ce rost are sa chinuim pestii la temperaturi mari? Cat despre accelerarea metabolismului, eu vad acest lucru ca pe un minus. De ce? Pestele trebuie hranit mult mai des ca sa-si dezvolte acea imunitate de care spuneai tu, isi traiesc viata mai repede, iar pe langa toate acestea mai si "transpira", astfel fiind necesare schimburi mai dese de apa.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

intrebare..din nou Empty
MesajSubiect: Re: intrebare..din nou   intrebare..din nou Icon_minitimeMar Noi 09, 2010 5:33 am

Ti-am inteles punctele de vedere.
Acum sa le luam pe rand:
1-daca sfatul meu nu dauneaza cu nimic, e ok. Sa-l urmeze, sau nu. E alegerea lui;
2-nu chinui pestii cu temperaturi mari, deoarece am recomandat 28 de grade nu 33!
3-sporirea imunitatii prin accelerarea metabolismului se datoreaza ridicarii temperaturii si nu hranirii intense. Unii autori recomanda chiar oprirea hranirii in primele trei zile ale tratamentului (eu am hranit putin) dar nu este o conditie neaparata.
4-faptul ca pestii in cele cateva zile "isi traiesc viata mai repede" nu cred ca deranjeaza pe vreun acvarist. Parerea mea!
5-schimburi de apa oricum se fac inaintea fiecarei aditii de Costapur (prima si a treia zi).


Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

intrebare..din nou Empty
MesajSubiect: Re: intrebare..din nou   intrebare..din nou Icon_minitimeMar Noi 09, 2010 12:36 pm

Schimburi de apa nu se fac in timpul tratamentului ci dupa.

Ori foloseste tratamentul cu costapur, ori tratamentul care nu include medicamente, cel cu temperatura. Nu are nici un rost sa le amestece.

28 de grade este o temperatura aflata in partea superioara a scalei de temperaturi recomandate pentru pestii exotici pe care ii avem in acvariu. Deci da, e mare, ramane valabil argumentul meu cu mucusul.

Imunitatea nu are cum sa fie sporita prin accelerarea metabolismului. Odata accelerat metabolismul, pestele are automat nevoi crescute, printre care o2 si hrana. Fara hrana de unde are resurse pentru dezvoltarea imunitatii?
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

intrebare..din nou Empty
MesajSubiect: Re: intrebare..din nou   intrebare..din nou Icon_minitimeMar Noi 09, 2010 9:24 pm

aco a scris:
Schimburi de apa nu se fac in timpul tratamentului ci dupa.
Drain as much water from the aquarium as the fish can tolerate. Change half the volume of water at a time.
aco a scris:
Ori foloseste tratamentul cu costapur, ori tratamentul care nu include medicamente, cel cu temperatura. Nu are nici un rost sa le amestece. 28 de grade este o temperatura aflata in partea superioara a scalei de temperaturi recomandate pentru pestii exotici pe care ii avem in acvariu. Deci da, e mare, ramane valabil argumentul meu cu mucusul.
Water temperature has a tremendous influence on how fast the life cycle for "Ich". For example, at a water temperature of 60°F, treatments should be spaced 4 or 5 days apart. In warm water, a minimum of three treatments applied 2 to 3 days apart is required.
aco a scris:
Imunitatea nu are cum sa fie sporita prin accelerarea metabolismului. Odata accelerat metabolismul, pestele are automat nevoi crescute, printre care o2 si hrana. Fara hrana de unde are resurse pentru dezvoltarea imunitatii?
Fish will not feed immediately after a water change due to stress, so feed the following day.
Heat treatment can be highly effective, and it can be combined with other treatments.
All treatments target the free-living theronts and tomonts, which only survive about two to three days.
____________________________________________
Tratament:
1. Cresterea temperaturii la 30°C/86°F. Aceasta crestere este de obicei bine tolerata la pestii tropicali. Aceasta temperatura ar trebui mentinuta cc 10 zile dupa care ar trebui readusa incet la normal. Daca pestii sunt mai toleranti la caldura temp. poate sa ajunga la 32°C/89.5°F si mentinuta cca 3-4 zile pt a omori Ich. si apoi coborata la 30C si mentinuta cca 6-7 zile. Pestii trebuie supravegheati cu atentie in tot acest timp.
2. Cresterea aerarii. Cresterea temperaturii determina cresterea metabolismului pestilor ceea ce duce la stimularea imunitatii acestora dar cere si o mai buna oxigenare a apei din acest motiv. In acvariile cu injectoare de CO2 acestea ar trebui oprite si oxigenarea ar trebui marita. Daca pestii respira la suprafata ar trebui marita cant de oxigen sau scazut nivelul apei ce duce la acelasi rezultat (prin marirea curentului de suprafata).
3. Schimbarea zilnica a 25% din apa. Duce la pastrarea curata a apei (ajuta pestii in lupta cu boala), mai elimina din trophonti si tomiti, adauga oxigen, iar lichidul de tratare a apei va aduce vit, minerale si subst ce ajuta la regenerarea ranilor deschise. Daca schimbarile dese streseaza pestii se recomanda schimbari mai rare.
4. Folosirea unui filtru diatom sau care ar putea sa “prinda” tomitele (cel mai mic stadiu al Ich. de cca 30 microni) ar fi foarte utila. Buretele/cartusul trebuie schimbat/fiert pentru cateva min. pt a distruge orice forma de Ich.
____________________________________________
Iata doar cteva articole care sustin spusele mele. Pot pune la dispozitie si link-urile, daca este nevoie.
Dar ce este cel mai important, sfatul care l-am dat este testat de mine inca de pe vremea cand nu exista Costapur ci se folosea Verde de malachit cumparat de la farmacii.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

intrebare..din nou Empty
MesajSubiect: Re: intrebare..din nou   intrebare..din nou Icon_minitimeMar Noi 09, 2010 9:59 pm

Nu stiu de unde ai citat, uite direct sursa:

http://www.sera.de/fileadmin/gbi/02130-02140-2160-sera-costapur-200901-INT.pdf

Pe astia nu poti sa-i mai contrazici, e medicamentul lor. Specifica faptul ca ridicarea temperaturii ajuta, dar nu e obligatorie.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

intrebare..din nou Empty
MesajSubiect: Re: intrebare..din nou   intrebare..din nou Icon_minitimeMier Noi 10, 2010 1:45 am

aco a scris:
...Specifica faptul ca ridicarea temperaturii ajuta, dar nu e obligatorie.

Perfect. In sfarsit, ai pus degetul pe rana Smile
Pai asta era si ideea: sa ajute salut
In plus, nimic din ce spun nu-i obligatoriu... dar ajuta Wink
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

intrebare..din nou Empty
MesajSubiect: Re: intrebare..din nou   intrebare..din nou Icon_minitimeMier Noi 10, 2010 2:27 am

Am avut si eu odata aceasta problema a grisului,la fel ca ovidiu am procedat ridicand temperatura undeva la 30 de grade si in 3-4 zile am scapat de problema.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

intrebare..din nou Empty
MesajSubiect: Re: intrebare..din nou   intrebare..din nou Icon_minitimeMier Noi 10, 2010 7:24 am

De data asta sunt si eu deacord tot cu Ovidiu.
Prima oara la betta in 2 zile nu mai aveau gris "s-a ridicat doar temperatura" neonii refuzand sa scape de punctele albe. Dupa micul tratament cu costapur in 7/9 ore s-a dovedit a fi perfect . Neonii au scapat de gris. Bineinteles tratamentul s-a aplicat si a 3-a zi, cum scria pe prospect.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

intrebare..din nou Empty
MesajSubiect: Re: intrebare..din nou   intrebare..din nou Icon_minitimeMier Noi 10, 2010 7:28 am

Inteleg ca ai scapat cu ajutorul costapurului, temperatura ridicata nu are mereu efect Wink
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

intrebare..din nou Empty
MesajSubiect: Re: intrebare..din nou   intrebare..din nou Icon_minitimeMier Noi 10, 2010 7:35 am

A avut efect doar la betta la cativa neoni nu. Este vorba de acvariul lui Ovidiu "Vali baiatul lui". Am urmarit amandoi evolutia acvariului.
Totusi temperatura de 30 grade nu are nici un efect rau la pesti. Ce sa mai spun de cei care au vara 34/36 grade in acvariu, au fost cazuri chiar si la noi pe forum unde a tinut carasi la 34 grade. Efectele de 32 nu cred ca sunt probleme dar la 34 grade o sa se vada in timp.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





intrebare..din nou Empty
MesajSubiect: Re: intrebare..din nou   intrebare..din nou Icon_minitime

Sus In jos
 
intrebare..din nou
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Intrebare in legatura cu incalzitorul
» pentru inspiratie
» Zebra (o mica intrebare)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Informatii si detalii acvaristice-
Mergi direct la: