Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Zebra (o mica intrebare)

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Zebra (o mica intrebare) Empty
MesajSubiect: Zebra (o mica intrebare)   Zebra (o mica intrebare) Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 1:13 am

Am si eu o mica intrebare daca nu e cu suparare .. Am o singura zebra (roz , portocalie) , e singura de aproximativ o luna, dar de vreo 2 saptamani a inceput sa ia in greutate mult de tot .. Intrebarea mea ar fi: E vreo posibilitate sa fie gravida (insarcinata) ? sau e bolnava ?I-as face o poza da nu reusesc sa o prind...
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Zebra (o mica intrebare) Empty
MesajSubiect: Re: Zebra (o mica intrebare)   Zebra (o mica intrebare) Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 1:28 am

Zebrele sunt ovipare, prin urmare pica faza cu "graviditatea".
Poate sa aiba un parazit intestinal, dar in acelasi timp poate sa fie femela si sa se pregateasca de depunere.
Chestia cu "vreau un diagnostic dar nu am poza", duce doar la emiterea unor pareri foarte aproximative...
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Zebra (o mica intrebare) Empty
MesajSubiect: Re: Zebra (o mica intrebare)   Zebra (o mica intrebare) Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 1:58 am

Chiar daca as reusii sa-i fac poza , s-ar vedea ceva de genul , o zebra cu o burta foarte mare , e asa mare incat a cocosat-o .. nu stiu daca e femela sau mascul ... am incercat aseara o juma' de ora sa-i fac poza dar e foarte greu sa o prind (cand am zis ca am prins-o in cadru atunci parca ar baga nitro ).
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Zebra (o mica intrebare) Empty
MesajSubiect: Re: Zebra (o mica intrebare)   Zebra (o mica intrebare) Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 5:32 am

Este posibil sa aiba nevoie sa depuna Rolling Eyes
Pune-o cu 2-3 masculi sa scape de icre, altfel i se pietrifica burta si o pierzi.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Zebra (o mica intrebare) Empty
MesajSubiect: Re: Zebra (o mica intrebare)   Zebra (o mica intrebare) Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 6:03 am

Si in acelasi timp da-i niste mazare decorticata, cruda sau fiarta, cum ai.
Mazarea e foarte buna la curatat tractul digestiv...
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Zebra (o mica intrebare) Empty
MesajSubiect: Re: Zebra (o mica intrebare)   Zebra (o mica intrebare) Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 6:45 am

Va multumesc mult de sfaturi , dar nu am un baietel pentru ea ... E singurul/a zebra pe care o am ... o sa incerc cu mazare .. e incredibil de umflat/a ... n-am mai vazut asa ceva Smile
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Zebra (o mica intrebare) Empty
MesajSubiect: Re: Zebra (o mica intrebare)   Zebra (o mica intrebare) Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 6:49 am

Miezul de la o boaba de mazare sa o sfarami tu inainte marunt intre degete.
Pana si pestii mai fortosi, gen ramirezi, se chinuiau sa ciupeasca din ea...
Sus In jos
suky
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 15
Data de inscriere : 24/04/2010
Localizare : Galati

Zebra (o mica intrebare) Empty
MesajSubiect: Re: Zebra (o mica intrebare)   Zebra (o mica intrebare) Icon_minitimeLun Mai 09, 2011 9:32 am

Ne poti spune te rog ce s-a intamplat cu zebra ta?? Am si eu una in aceeasi situatie. LA mine sunt 6 zebre iar una din ele e in starea de care povesteai si tu , cam de 2 luni. habar nu am ce sa ii fac, nu pare bolnava, mananca normal si totusi.....
Sus In jos
FiShBlAsT
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 20
Data de inscriere : 15/04/2011
Localizare : Bucuresti, Bd. Nicolae Grigorescu

Zebra (o mica intrebare) Empty
MesajSubiect: Re: Zebra (o mica intrebare)   Zebra (o mica intrebare) Icon_minitimeMier Mai 11, 2011 6:30 am

Eu am avut acelasi lucru si dupa in timp pur si simplu i-a disparut burta. N-are nimic, din cate stiu eu.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Zebra (o mica intrebare) Empty
MesajSubiect: Re: Zebra (o mica intrebare)   Zebra (o mica intrebare) Icon_minitime

Sus In jos
 
Zebra (o mica intrebare)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» zebra
» Identificare boala zebra
» O intrebare

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Cyprinidae-
Mergi direct la: