Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Acvariul meu

In jos 
+5
christiansen
Ionut T.
booghibooghi
Mios
GSGrassu
9 participanți
AutorMesaj
GSGrassu
Peste soldat
Peste soldat
GSGrassu


Mesaje : 13
Data de inscriere : 11/08/2010
Localizare : Calafat

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Acvariul meu    Acvariul meu  Icon_minitimeJoi Sept 09, 2010 12:27 am

Salutare Sunt Gabi din Calafat sunt incepator cam de o luna dar nu mi-ar strica niste sugestii k nu prea cunosc multe lucruri despre acvaristica .
Am un acvariu in jur de 65-70 litri si am in el 4 guppy , 2 sanitari , 1 scalar , 4 xifo , 2 molly si multi pui de guppy de o saptamana nascuti

Acvariul contine :
Termometru
Incalzitor
Filtru de apa
Pompa de aer
Neon

am niste pietris pe fund
o nuca de cocos in care sa intre pestii
am lipit niste pietre cu silicon sa treaca pesti printre ele
am 2 plante artificiale de care vreau sa scap sa imi iau plante adevarate

DACA VRETI SA-MI DATI UN SFAT E BINE PRIMIT

Cateva poze

Acvariul meu  2mni3de

Acvariul meu  Qqvgn4
Ce peste credeti k este ??

Acvariul meu  1zxw95v



help help
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu    Acvariul meu  Icon_minitimeJoi Sept 09, 2010 12:38 am

Salut. Bine ai venit.
Sfaturi:
1. Renunta la pietrisul ala mare.... care mi-a spart globul ocular si monitorul PC-ului, si pune unul de granulatie mai mica, 2-4 mm, special pentru acvaristica, ce culoare vrei tu. De preferat alb sau negru. De asemenea renunta si la scoicile alea!
2. Sub pietrisul de 2-4 mm, ar trebui sa bagi un substrat fertilizant, de preferat JBL Aquabasis, care va servi drept hrana pentru PLANTE NATURALE.
3. Scoate plasticele alea de plante, si inlocuieste-le cu unele naturale, cu cerinte minime ( cauta pe net )
4. Incearca sa faci un suport pentru 2 neoane, pe care sa il suspenzi deasupra acvariului. Plantele iubesc lumina.

Astea 4 sunt niste sfaturi la prima vedere...dar mai sunt muuuuulteee altele, gen, ciclarea unui acvariu...etc.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu    Acvariul meu  Icon_minitimeJoi Sept 09, 2010 12:40 am

Bun venit Gabi si dupa parerea mea acel peste seamana cu un xipho
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu    Acvariul meu  Icon_minitimeJoi Sept 09, 2010 1:10 am

Salut si bun venit. Ape limpezi.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu    Acvariul meu  Icon_minitimeJoi Sept 09, 2010 3:18 am

salut bine ai venit.

incearca sa pozitionezi filtrul astfel incat jetul de apa sa valureasca apa, scoate-i furtunul ala , si pozitioneaza filtru pe un perete lateral sa poata face o circulatie in tot acvariul ! (am impresia ca la MINI filtrul tau nu se poate roti teava de iesire , de aceea ti-am recomandat sa il pozitionezi pe o laterala, si cat mai aproape de suprafata apei pentru a face un curent la suprafata si a permite schimbul de gaze )

incearca sa iti iei alt filtru inter sau unul HOB (hang on back sau cascad cum ii mai zic unii ) , cu o capacitate mai mare pentru medii de filtrare si debit mai mare. ce ai tu este extrem de mic . Ca recomandare de filtru iti pot zice un HOB folosit la inceput de mine ptr un acvariu de 72l 60x30x40 . Hagen AquaClear 50 ! face filtare mecanica buna, biologica de asemenea . dupa parerea mea este peste orice filtru intern (exceptand bioboxurile care sunt grosolan de mari ) si perfect pentru inceput ! Ca pret e undeva la 100 Ron !

cu lumina fie bricolezi un suport ptr 1-2 tuburi de 18-24W , infunctie de ce lungime are acvariul tau , fie poti folosi o veioza de birou cu un bec philips 865 , fie iti poti bricola capac .

pestele din prin plan este un platy pineapple wagtail voalat (xiphophorus maculatus ). nu pot fi sigur 100% ca este platy, poate fi si xifo (xiphophorus helleri) . dar judecand dupa raportul lungime-latime as zice platy . dupa cum tine coada stransa , nu este foarte happy ! vezi parametrii apei
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu    Acvariul meu  Icon_minitimeJoi Sept 09, 2010 3:30 am

christiansen a scris:
...nu pot fi sigur 100% ca este platy, poate fi si xifo (xiphophorus helleri) . dar judecand dupa raportul lungime-latime as zice platy...
E platy, si eu zic la fel. Pe vremuri se numea Platypoecilus maculatus. fish
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu    Acvariul meu  Icon_minitimeJoi Sept 09, 2010 3:40 am

Eu vazusem o alta poza(pe mess) unde juram ca este gup. Bine dar, nu sunt nici clare pozele. Poate pe viitor o sa pui o poza mai clara si cu siguranta o sa primesti un raspuns corect.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: re   Acvariul meu  Icon_minitimeJoi Sept 09, 2010 4:07 am

salut si bine ai venit,dupa cum a spus si userul mios incearca sa scapi de scoici pentru ca ridica duritatea apei,si cauta sa iti pui un autocolant pentru a da mai multa culoare acvariului.parerea mea.
Sus In jos
GSGrassu
Peste soldat
Peste soldat
GSGrassu


Mesaje : 13
Data de inscriere : 11/08/2010
Localizare : Calafat

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu    Acvariul meu  Icon_minitimeJoi Sept 09, 2010 8:13 am

dupa cum tine coada stransa , nu este foarte happy ! vezi parametrii apei[/quote]


Nu are coada stransa asa e ea in comparatie cu un xifo el are coada lunga si ingusta IAR un xifo obisnuit are coada mai scurta si mai lata
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu    Acvariul meu  Icon_minitimeJoi Sept 09, 2010 8:27 am

Acelasi lucru ti-am spus si eu personal pe mess. Parametri apei! Studiazal mai indeaproape si o sa realizezi ca ceva nu este inregula.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
GSGrassu
Peste soldat
Peste soldat
GSGrassu


Mesaje : 13
Data de inscriere : 11/08/2010
Localizare : Calafat

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu    Acvariul meu  Icon_minitimeSam Sept 11, 2010 12:06 am

Ma puteti ajuta cu un sfat ??

Ce solutie trebuie sa pun in acvariu pentru a nu se mai imbolnavi pesti SAU ce tretament trebuie sa folosesc
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu    Acvariul meu  Icon_minitimeSam Sept 11, 2010 12:56 am

Nu trebuie sa pui nici o solutie in acvariu. Foloseste mancare de firma, cea care o gasesti pe la tarabe la diversi prin piete cine stie de cand o au si poate fi expirata plus ca nu e calitativa. Vezi cu filtrarea cum faci. Ce ai tu acolo nu e suficient sa tina calitatea apei in parametri normali. Fa curat la ei prin sifonarea dejectiilor si schimbul de apa aferent.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu    Acvariul meu  Icon_minitimeSam Sept 11, 2010 1:49 am

GSGrassu a scris:
Ma puteti ajuta cu un sfat ??
Toate sfaturile pe care le-ai primit, te ajuta sa ai ape limpezi si, implicit, pesti sanatosi.
Filtrarea, asa cum ti s-a spus, este esentiala intr-un acvariu. Chiar daca nu ai bani pt un sistem sofisticat, uite AICI un filtru numai bun pt nevoile tale.
Astept sa ne tii la curent cu ce-ai rezolvat din sfaturile primite pana acum Smile Acvariul meu  396110
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu    Acvariul meu  Icon_minitimeSam Sept 11, 2010 3:53 am

Sincer, este extrem de mic acel filtru pentru ce ii trebuie colegului nostru, prea mic si prea slab. Cei 200 litri pe ora "tradusi" in curgere tip cascada sunt..., super ineficienti. Am unul mai ieftinache de la hailea, parca, de 500 litri pe ora, ca si capacitate e mult mai mare decat cel propus, iar ca debit este eficient, folosesc doar termenul de eficient nu super, la un acvariu de 18 litri si deabia misca varfurile la niste blyxa. Intra in el cam o mana buna de inele de la siporax ceea ce se traduce intr-o filtrare medie - superioara pentru un bazin slab populat pana in 40-45 litri.
Sus In jos
GSGrassu
Peste soldat
Peste soldat
GSGrassu


Mesaje : 13
Data de inscriere : 11/08/2010
Localizare : Calafat

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Xifo HELP   Acvariul meu  Icon_minitimeSam Sept 18, 2010 7:06 pm

AM si eu o femela xifo care a fost muscata de un carasel de coada si de sus de pe spate i-a fost mancata toata aripioara .
Pe spate i-a mai crescut putin

SE VA REFACE FARA SA AIBA VREO URMA DE MUSCATURA
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu    Acvariul meu  Icon_minitimeSam Sept 18, 2010 10:28 pm

GSGrassu a scris:
AM si eu o femela xifo care a fost muscata de un carasel de coada si de sus de pe spate i-a fost mancata toata aripioara .
Pe spate i-a mai crescut putin

1. Caraselul e vegetarian si nu am auzit de carasi agresivi pana acum.

2. Viteza de inot, dintre xipho si carasei, nici nu suporta comparatie.
As vrea sa vad carasul ala care poate sa prinda si sa muste un xipho, DE MAI MULTE ORI.

3. Cam greu ca un caras sa muste alt peste de aripioara dorsala. Pozitia gurii nu prea permite acest lucru.

Ia pune tu mana si citeste despre finrot.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu    Acvariul meu  Icon_minitimeSam Sept 18, 2010 10:48 pm

"Caraselul e vegetarian" perfecta dreptate!
Din experienta cu carasii, noaptea aveam probleme cu pestii mici.(guppy)
ps: ii gaseam injumatatiti. Posibil ii confunda cu mancare. Totusi, ia in calcul si varianta lui Mihai B.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu    Acvariul meu  Icon_minitimeSam Sept 18, 2010 11:03 pm

M-am exprimat gresit, corect era "caraselul este predominant vegeratian", majoritatea
pestilor fiind omnivori. Numai ca celelalte indicii imi spun ca nu el este de vina pentru
problema acelui xipho.
Sus In jos
GSGrassu
Peste soldat
Peste soldat
GSGrassu


Mesaje : 13
Data de inscriere : 11/08/2010
Localizare : Calafat

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu    Acvariul meu  Icon_minitimeDum Sept 19, 2010 2:07 am


Citat :
Ia pune tu mana si citeste despre finrot



NU este vorba despre ,,fin rot,, in acvariu erau mai multi pesti Xifo,Carasel,Neoni,Molly,si SCALARI da micuti 3-4 cm maxim si nu stiu care l-a muscat ori Caraselu ori Scalaru ( am mai avut 2 scalari in acvariu mai mari 5-6 cm si nu faceau nimic la nici un peste si de aceea am crezut k era Caraselu )
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu    Acvariul meu  Icon_minitimeDum Sept 19, 2010 3:23 am

Tu ai scris asa: "AM si eu o femela xifo care a fost muscata de un carasel de coada si de sus de pe spate i-a fost mancata toata aripioara ."

Eu ti-am explicat ca nu prea are cum sa se fi intamplat asta, si la cum ai descris tu ca are afectate
inotatoarele, erau semne de boala.

Daca tu stii sigur ca NU este vorba de finrot, si doar "l-a muscat ori Caraselu ori Scalaru "
pana la urma cu ce te putem ajuta noi concret? Cu un pic de compasiune pentru femela xipho?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Acvariul meu  Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu    Acvariul meu  Icon_minitime

Sus In jos
 
Acvariul meu
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Acvariul meu
» acvariul meu
» acvariul meu 54l

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Introducere-
Mergi direct la: