Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 acvariul meu 54l

In jos 
+2
Mios
robertm
6 participanți
AutorMesaj
robertm
Peste soldat
Peste soldat
robertm


Mesaje : 97
Data de inscriere : 29/11/2010
Localizare : Ploiesti

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMar Dec 14, 2010 9:26 pm

Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMar Dec 14, 2010 10:24 pm

Aranjamentul floral e frumos. Pestii insa, au dimensiuni cam mari pentru un bazin de 54l. Parerea mea...
Sus In jos
robertm
Peste soldat
Peste soldat
robertm


Mesaje : 97
Data de inscriere : 29/11/2010
Localizare : Ploiesti

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMar Dec 14, 2010 10:25 pm

Mios a scris:
Aranjamentul floral e frumos. Pestii insa, au dimensiuni cam mari pentru un bazin de 54l. Parerea mea...

multumesc. sa stii ca si eu m-am gandit sa dau Gurami care sunt cam mari si zebrele care sunt foarte vioaie si sa pastrez pesti mai micuti.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMar Dec 14, 2010 10:28 pm

Ar fi perfect daca ai ramane la pesti de dimensiuni mici. Sunt destui de talie mica si spectaculosi: rhodostomus, rasbora, neoni. Pesti de card in general. Aia fac impresie buna.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMier Dec 15, 2010 2:55 am

Mios a scris:
Aia fac impresie buna.

Cui?
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMier Dec 15, 2010 2:58 am

aco a scris:
Mios a scris:
Aia fac impresie buna.

Cui?

Cui ii plac pestii mici. Laughing

Oricum acvariul este ok ca aspect, si pietrele alea imi plac, dar cu un minus la granulatia pietrisului,
e cam mare, parerea mea.
Sus In jos
robertm
Peste soldat
Peste soldat
robertm


Mesaje : 97
Data de inscriere : 29/11/2010
Localizare : Ploiesti

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMier Dec 15, 2010 3:45 am

la momentul ala nu am gasit decat asa granulatie... o sa incerc sa-l schimb desi-mi va fi destul de greu acum. Multumesc inca odata pentru plante Mihai
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMier Dec 15, 2010 4:03 am

e frumos.cam multi pestisori, dar daca vedeti ce am eu in 100l............de abia astept sa amenajez si celalalt acvariu , sa fac triajul pestilor si sa ii dau pe restul.
dai ceva papa la plantute?
Sus In jos
robertm
Peste soldat
Peste soldat
robertm


Mesaje : 97
Data de inscriere : 29/11/2010
Localizare : Ploiesti

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMier Dec 15, 2010 4:06 am

ady vladutz a scris:

dai ceva papa la plantute?

da...jbl ferropol si jbl ferropol 24...ca substrat am jbl manado
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMier Dec 15, 2010 5:03 am

Manado nu e substrat. E doar un pietris maro.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMier Dec 15, 2010 7:03 am

Mios a scris:
Manado nu e substrat. E doar un pietris maro.

Pietrisul asta, Manado, cam cat la suta contine piatra?
Sus In jos
robertm
Peste soldat
Peste soldat
robertm


Mesaje : 97
Data de inscriere : 29/11/2010
Localizare : Ploiesti

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMier Dec 15, 2010 7:10 am

Mihai B. a scris:
Mios a scris:
Manado nu e substrat. E doar un pietris maro.

Pietrisul asta, Manado, cam cat la suta contine piatra?

a da ? nu am stiut! cei de la zoocenter din centru asa mi-au zis ca e substrat:| peste el am pus pietris
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMier Dec 15, 2010 7:11 am

lol! lol! lol! ha ha ha ha ha ha ha ha ha
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMier Dec 15, 2010 7:20 am

JBL Manado nu e nici substrat, nici pietris. Este sol.

Sol inert, obtinut dintr-un amestec de argila si pamant, copt si
tratat. Se foloseste in loc de pietris, cu sau fara substrat fertilizant.
Fiind poros, are calitatea de a fi usor, nu se taseaza si nu sufoca
radacinile plantelor. In plus, absoarbe in timp o parte din nutrientii
din coloana de apa, devenind el insusi nutritiv pentru plante.

Nu mai confundati substratul cu solul.
Sus In jos
robertm
Peste soldat
Peste soldat
robertm


Mesaje : 97
Data de inscriere : 29/11/2010
Localizare : Ploiesti

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMier Dec 15, 2010 7:40 am

aco a scris:
lol! lol! lol! ha ha ha ha ha ha ha ha ha
daaaaaaaaa hai sa radem de necazul omului Smile
am pus pietris peste pentru ca asa ies plantele foarte usor din el .. dar am vazut acvarii care nu au decat manado
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMier Dec 15, 2010 9:59 am

Nu de necazul tau rad, rad de situatie si de prostia celui care ti-a vandut manado.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMier Dec 15, 2010 7:57 pm

Aia de la Zoocenter ar vinde guppy, si te-ar convinge in cele din urma ca sunt piranha voalati. Politica de marketing.
Sus In jos
robertm
Peste soldat
Peste soldat
robertm


Mesaje : 97
Data de inscriere : 29/11/2010
Localizare : Ploiesti

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMier Dec 15, 2010 8:00 pm

Mios a scris:
Aia de la Zoocenter ar vinde guppy, si te-ar convinge in cele din urma ca sunt piranha voalati. Politica de marketing.
Smile) asa se pare

pana la urma ce-mi recomandati sa schimb pietrisul ? si plante de gazon ce sa folosesc ? sau fara ? mie mi-ar placea niste plante de gazon dar nu gasesc si nu stiu ce..
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMier Dec 15, 2010 8:31 pm

Deci sa inteleg ca tu ai manado...si peste manado ai pietris. Pai nu e bine. Reia de la capat, si pune substrat JBL Aquabasis, iar peste Aquabasis pui Manado. Sau: scoate pietrisul , ingroasa stratul de Manado si bagi bilele 7 Balls tot de la JBL. Asta daca vrei sa ai plante frumoase si sanatoase. Planta de gazon se gaseste. Eu am marsilea in nano, si parvula in cel de 54l.
Sus In jos
robertm
Peste soldat
Peste soldat
robertm


Mesaje : 97
Data de inscriere : 29/11/2010
Localizare : Ploiesti

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMier Dec 15, 2010 8:42 pm

Mios a scris:
Deci sa inteleg ca tu ai manado...si peste manado ai pietris. Pai nu e bine. Reia de la capat, si pune substrat JBL Aquabasis, iar peste Aquabasis pui Manado. Sau: scoate pietrisul , ingroasa stratul de Manado si bagi bilele 7 Balls tot de la JBL. Asta daca vrei sa ai plante frumoase si sanatoase. Planta de gazon se gaseste. Eu am marsilea in nano, si parvula in cel de 54l.

am intrat pe site-ul oficial JBL si la manado scrie asa:
JBL Manado
Natural substrate witch filters and enhances plant growth
si din ce am mai cautat pe net erau cateva acvarii plantate destul de mari care foloseau numai Manado, nimic altceva

http://jbl.de/?lang=en (site-ul jbl)
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMier Dec 15, 2010 8:54 pm

"Sol inert, obtinut dintr-un amestec de argila si pamant, copt si
tratat. Se foloseste in loc de pietris, cu sau fara substrat fertilizant.
Fiind poros, are calitatea de a fi usor, nu se taseaza si nu sufoca
radacinile plantelor. In plus, absoarbe in timp o parte din nutrientii
din coloana de apa, devenind el insusi nutritiv pentru plante." - Mihai B.

Ii sustin ideea. Deci se foloseste in loc de pietris nu de substrat fertilizant...
Eu stiu foarte multi colegi care au aquabasis + manado. Rezultatele sunt bune spre foarte bune.
Sus In jos
robertm
Peste soldat
Peste soldat
robertm


Mesaje : 97
Data de inscriere : 29/11/2010
Localizare : Ploiesti

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMier Dec 15, 2010 8:56 pm

Mios a scris:
"
Ii sustin ideea. Deci se foloseste in loc de pietris nu de substrat fertilizant...
Eu stiu foarte multi colegi care au aquabasis + manado. Rezultatele sunt bune spre foarte bune.


nu te contrazic.. am scris doar ce am citit. Multumesc pentru raspuns
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeMier Dec 15, 2010 11:19 pm

SOL, soluri, s. n. 1. Strat afânat, moale și friabil de la suprafața scoarței pământești, care (împreună cu atmosfera din jur) constituie mediul de viață al plantelor; suprafața pământului; p. ext. pământ, teren. – Din fr. sol, lat. solum.

SUBSTRÁT s. n. 1. baza materială a diferitelor proprietăți ale unui obiect; (p. ext.) conținut. (fig.) cauză adevărată, dar ascunsă, a unei acțiuni etc. 2. strat peste care s-a așezat un alt strat. ◊ suport de care este fixată o plantă sau un animal sedentar etc. 3. totalitatea elementelor lingvistice pătrunse într-o limbă nouă din limba unei populații mai vechi, dispărut în urma unei cuceriri, a unei migrații sau a unei colonizări. 4. substanță chimică asupra căreia acționează o enzimă. (< fr. substrat, lat. substratum)


Substrat ( aici cu conotatie directa ) = Subsol ( adica se afla sub un strat de sol ).

Stratificarea facandu-se de sus in jos : SOL - SUBSOL ( ce se afla sub sol ) / SUBSTRAT

Cand spunem sol ne referim la partea care acopera stratul fertilizant, dar nu neaparat, tinand cont de faptul ca in alte tipuri de bazine nu se foloseste strat fertilizant acel strat unitar se va numi tot sol. Acest sol poate fi alcatuit din mai multe materiale, singulare sau combinate, naturale, artificiale sau modificate cu scop exact pentru ceea ce au fost create ( ex: pietris, nisip, argile, etc ).

Cititi mereu dar nu va intrebati de unde vine si ce inseamna. Si tot asa se poarta din gura in gura de mai stie nimeni nimic. Cel putin incepatorii sunt efectiv varza, nu toti dar marea majoritate intrunesc calitatea mentionata anterior ( anterior - mai inainte de aceasta actiune prezenta, in urma, spate ).


Legat de discutia in curs, nu stiu ce tot vreti sa demonstrati cu citate de pe diverse forumuri, respectivele produse au fost create cu un scop final, utilitate precisa, ca vreti voi sa le folositi altfel sau intelegeti ca se pot folosi si altfel e problema dumneavoastra. Din partea mea puteti sa puneti aquabasis peste manado, peste pietris sau cum va tuna in cap. Asa si cum puteti folosi pisica sa navigati sau vaporul sa bateti cuie. UAREVAR.

EPILOG. Nu necesita comentarii.





Sus In jos
robertm
Peste soldat
Peste soldat
robertm


Mesaje : 97
Data de inscriere : 29/11/2010
Localizare : Ploiesti

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeJoi Dec 16, 2010 1:50 am

eu am pus un filmulet cu acvariul meu tocmai pentru a afla si parerea altora asteptand pareri constructive pentru a corecta ce am facut prost!!! cred ca suntem aici sa invatam. toti avem de invatat cate ceva! chiar si dumneavoastra! am folosit acest jbl manado nu pentru ca sunt ignorant ci pentru ca am fost sfatuit prost si niciodata nu am spus ca nu voi pune sub acest manado un substrat!
asa ca nu mai dati copy paste din dictionar!
o zi buna

p.s cred ca am deviat de la subiect! asa ca astept pareri constructive. o sa cumpar un substrat de calitate si o iau de la inceput.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeJoi Dec 16, 2010 2:53 am

robertm (Joi Dec 16, 2010 2:50 pm) a scris:
eu am pus un filmulet cu acvariul meu tocmai pentru a afla si parerea altora asteptand pareri constructive pentru a corecta ce am facut prost!!! cred ca suntem aici sa invatam. toti avem de invatat cate ceva! chiar si dumneavoastra! am folosit acest jbl manado nu pentru ca sunt ignorant ci pentru ca am fost sfatuit prost si niciodata nu am spus ca nu voi pune sub acest manado un substrat!
asa ca nu mai dati copy paste din dictionar!
o zi buna

p.s cred ca am deviat de la subiect! asa ca astept pareri constructive. o sa cumpar un substrat de calitate si o iau de la inceput.

Nici nu m-am referit la faptul ca tu ai fi ignorant. Doar am dat o explicatie mai elaborata doar pentru a nu se mai creea confuzii si incertitudini. Si mai ales ca citesc si alti useri aceste posturi. Iar restul postarii era legat direct de discutia inceputa legat de aceste denumiri si materialul in sine.

Acuma stii ce si care e si o sa remediezi problema. Nu aici trebuia sa se ajunga?
Sus In jos
robertm
Peste soldat
Peste soldat
robertm


Mesaje : 97
Data de inscriere : 29/11/2010
Localizare : Ploiesti

acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitimeJoi Dec 16, 2010 7:53 pm

pana o sa fac resetarea si sa o iau de la inceput am pus la radacina plantelor Jbl The 7 balls.

Sus In jos
Continut sponsorizat





acvariul meu 54l Empty
MesajSubiect: Re: acvariul meu 54l   acvariul meu 54l Icon_minitime

Sus In jos
 
acvariul meu 54l
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Acvariul meu
» Acvariul meu
» Acvariul meu 54L

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Mandria mea! poze cu acvarii, pesti, plante-
Mergi direct la: