Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Acvariul meu (atzipitu)

In jos 
+3
Sorin C.
christiansen
atzipitu
7 participanți
AutorMesaj
atzipitu
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 19
Data de inscriere : 24/08/2010
Localizare : constanta

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: filtre   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeMar Aug 24, 2010 8:59 pm

am tot incercat sa-mi fac singur un filtru exterior , dar am abandonat ideea , fiindca iesea foarte din topor si nu era eficient....
am avut acu citiva ani un astfel de filtru facut de prostii aia de nemti , care era o bijuterie.....
de aia prefer sa cumpar un astfel de filtru fiindca e si eficient si elegant si practic....
teorie stiu cit pt 1000 de acvaristi ( scheme de filtre de toate felurile , interne , externe , aeriene , subacvatice , etc ) , dispozitive automate de hranit pestii ,si alte jmecherii , dar am ajuns la concluzia ca e mai onorabil sa cumperi un filtru sau alt dispozitiv omologat decit sa te chinui sa le manufacturezi tu...
Ca filtre am folosit cele gen AQUA fan , si citeva subacvatice cu sfere de burete si granule de carbune activ , fara pereti , doar cu gratar exterior , ca sa tina buretii , dar nu au efect
stiu cum se fac acvariile profesionale , am vazut si cele marine ce uzina de filtrare au dedesubt....
acvariul meu e din acela de sta pe noptiera , cu dimensiunile de 73/31/25 cm....dar l-as vrea cu apa ca cristalul ,asa cum au cei de la magazin...si cind le vad acvariile marine sau cele cu apa dulce de cite 3 m lungime , cu apa perfect cristalina si transparenta . fac ca pitigoiul.....Very Happy
am avut acu citiva ani , vreo 7 acvarii , dar usor , usor le-am dat prietenilor , si am ramas doar cu acest bazin , o fatatoare si un filtru exterior manufacturat....
am avut Astronotus , pirahnia , Regine , si cam toate speciile de astfel de pesti ornamentali....m-am oprit la cei vivipari , deoarece sunt mai comozi de crescut , mai prolifici si nu fac mizerie precum carasii si nu dizloca plantele din nisip...

in principiu , deci acesti Botia clawn ai mei ar fi capabili sa haleasca melcii conici ??
ca cineva zicea adineauri ca nu se baga pe ei si m-a derutat....
pt alte chestii sunt dispus sa cumpar , fie dispozitive de filtrare fie pesti deosebiti , doar asa , sa-i am la capul patului cind adorm ;-)

apropo , cind am luat prima data pestii , ma sculam dimineata la ora 5 si stateam genunchi linga acvariu si urmaream cum fatau puii vii ,lucru ce ma relaxa enorm...
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeMar Aug 24, 2010 9:19 pm

mai reciteste odata acest thread ! scria sorin , putin mai sus pana sa postezi tu ca botia nu manaca melcii care prezinta opercul ! aici intra si melcii de substrat si pomaceea !

sare care sa elimine oxigenul din apa folosita in acvarsitica eu nu am auzit ! ce ai incercat tu a fost sa ridici foarte mult salinitatea , asta va omora melcii , cel putin cei maidanezi , dar odata cu ei si marea majoritate a pestilor ! corydorasii , ancistrusii sunt pesti foarte sensibili la sare !

urmeaza sfatul lui sorin daca vrei sa mai micsorezi numarul de melci de substrat ! nu trebuie eliminati in totalitate, sunt foarte utili in aerisirea substratului si in a consuma resturile de hrana ce ajung in substrat .

apa cristal nu o sa ai cu filtrul tau intern aquael fan 3. cumpara-ti un filtru extern si ai sa vezi o imbunatatire majora a filtrarii mecanice a apei !

nu am inteles de ce speli filtru la 2-3 zile? sper doar ca nu il speli in apa de la retea, si schimburi de apa se fac macar odata pe saptamana, nu cand se ingalbeneste apa !

nu stiu ce teorie sti tu cat pentru 1000 de acvaristi , dar iti recomand sa mai citesti ciclul azotului , intretinerea unui bazin de apa dulce ! cum ziceam si mai devreme , documentarea e secretul !
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeMar Aug 24, 2010 10:26 pm

Rezumat, ca sa nu stau sa ma lungesc. O sa intelegi repede ce vreau sa zic daca zici ca ai experienta cat 1000 acvaristi. Acuma depinde si de cunostintele celor 1000 acvaristi. lol!

Mancarea care le-o oferi pestilor tai este cea mai proasta posibila. No Din multe considerente.

Daca tu speli filtrul la 2-3-4 zile, eu in schimb il spal cand am chef si chiar se impune, depinde de dimensiunea acvariului implicit pestii tinuti sau daca e intern/cascada/extern deobicei de 0-4 ori pe luna. Si numai cu apa scoasa din acvariu la schimbul saptamanal si nu frecat pana ies toate bacteriile alea nitrificatoare.

Schimb de apa de 60 % se face numai in cazuri extreme, intoxicatii, greseli la concentratiile substantelor introduse sau dupa tratamente.

Apa clara in acvariu o sa ai cand nu mai hranesti cu prostii/ai filtrare biologica/dispui la filtru de filtrare mecanica fina a.k.a. perlon/sintetic wool/polipad/etc.

Eu zic sa ii lasi pe aia 1000 acvaristi si sa o iei de la capat. study Nu te baza pe ceea ce stiai inainte ca era si corect.

Multi zic ca s-a schimbat acvaristica si ca s-au modificat multe. In principiu chestiile de baza sunt aceleasi. Existau si inainte bacterii nitrificatoare, ca alea saracele sunt pe pamantul asta cu mult inaintea noastra. Pestii mananca ca si inainte si se inmultesc la fel. In schimb au evoluat echipamentele, aparut altele noi, medicamente, hrana. Asa ca pentru cineva care a facut acvaristica acum ceva timp inainte nu este o scuza faptul ca nu se descurca astazi si ca au aparut tot felul de aparaturi, teste, fertilizari. salut

Sus In jos
atzipitu
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 19
Data de inscriere : 24/08/2010
Localizare : constanta

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeMier Aug 25, 2010 12:10 am

Multzam Sorine !!!!
Hai ca m-am prins ;-) Very Happy
Ok : 1 . Ce hrana imi recomanzi sa le dau ???
( eu sunt din ala care face din placere acvaristica , ca sa am si io in casa 2-3 pesti , recte ma duc duminica in piata si iau de acolo , pesti , plante si hrana ) avem , normal , si magazine de specialitate chiar foarte dotate si cu acvaristica marina si de apa dulce , dar pt ce am io nevoie mi se par preturile cam piperate.....
2. hranirea am inteles ca trebuie s-o fac rar si cite putin , 1-2 maxim /zi
3. spalarea filtrelor o data /sapt. iar apa doar completata daca e cazul.
Apropo , daca e sa schimb , cam cita schimb ??? 30 % ???
4. ce filtre imi recomanzi ??? Am dat intr-unul din posturile de azi dimensiunile acvariului 73/31/25 , parca....

Daca mai ai nelamuriri , te rog chestioneaza-ma ca sa ne lamurim reciproc....

Bafta !!
Sus In jos
atzipitu
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 19
Data de inscriere : 24/08/2010
Localizare : constanta

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeMier Aug 25, 2010 12:17 am

PS : Sa nu-mi recomanzi hrana vie aka viermi rosii , d-aia recoltati din scurgeri sau canalizari..
de cind nu le mai dau din aia , nu mai am boli in acvariu....
Purec viu e greu de gasit , iar ce e la piata e enorm de scump.....

M-am chinuit o perioada cu viermi albi crescuti in farfurie , cu lapte praf...dar era chinu draq Very Happy
am abandonat in final fiindca se inmultisera pestii si nu facem fata cu viermisorii , plus ca nu ai mereu timp de asa ceva..
alegi modalitatea mai comoda...

Repet , le dau purec uscat din magazin si granule rosii tip 1 si 0....

sunt receptiv la sfaturi
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeMier Aug 25, 2010 12:27 am

granule rosii tip 1 si 0 .... ha ha ha noi ar treb sa citim in stele la ce te referi tu? ia orice mancare sub forma de fulgi , granule de la producatori cunoscuti gen sera, jbl, tetr , hikari ...etc .

hrana vie la care te referi tu sunt tubifex , nu iti recomanda nimeni sa dai asa ceva la pesti, nu sti in ce conditii au fost crescuti , colectati si sunt purtatori de toate bolie din lume . du-te intr-un petshop de care zici ca aveti multe in constanta, si citeste si tu prospectul la diferitele varietati de mancare . ca exemplu : sera vipan , sera flora , jbl novovert ...etc . ca pret un tub este in jur de 10 ron , nu cred ca e o avere..si iti ajunge minim o luna !

filtru extern...pai cel mai scump pe care ti-l poti permite , e cel mai bun sfat ! fereste-te de tetra, sunt multi care se plang de ele ! daca se incadreaza in buget , un fluval 205 sau un jbl e700 . din clasa mai low cost , un aquael minikani 120 !
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeMier Aug 25, 2010 3:51 am

Tot ce a zis cristian mai sus si in plus:

Granulele care zici tu cred ca sunt de la trocoprim, se gasesc si la varsat. Pureci vii sau uscati au cam aceleasi probleme cu tubifexul. Nu recomand nici unele dintre ele.

Foloseste mancare de la firmele consacrate, sunt mult mai concentrate si mai bune decat cele de mai sus. Cauta ca sunt petshopuri care vand la varsat, aceeasi mancare ca si la cutiute dar mult mai ieftin. Eventual iei vreo 2 soiuri sa le diversifici dieta. Sau in functie de pestii care ii ai incerci sa le iei mancarea potrivita sau cat mai potrivita pentru regimul lor.

Apa se schimba saptamanal in jur de 25%-30% minim. iar filtrul il speli odata cu unul dintre schimburile de apa sau chiar intre dar iei putin din apa de acvariu si doar completezi. Nu o sa se intample nimic rau. Deobicei filtrul se spala cand ii scade debitul cu maxim 40%. Aproximezi si tu din ochi.

Legat de filtre, aici e o cantare lunga. Intern - extern e ca si cum ai zice Logan - E Klasse. Daca ma intelegi. Ce conteaza la un filtru e filtrarea biologica si sa poata sustine debitul necesar cat mai mult timp intre curatiri. Un filtru intern de 300 litri pe ora odata ce s-a colmatat isi reduce destul de repede debitul. La ce ai tu acolo un debit de 400-500 litri pe ora ( stipulat de producator pe produs ) e suficient. Daca te stii mai baftos poti sa incerci un filtru extern second.

Cauta pe net si citeste pana una alta CICLUL AZOTULUI si despre FILTRAREA BIOLOGICA. Si dupa o sa te prinzi cam ce iti trebuie si in functie de ce gasesti pe piata/buzunarul tau.

Eventual inainte sa iei ceva vii pe aici si ceri sfaturi.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeMier Aug 25, 2010 4:15 am

Respunsuri ai primit multe si ok de la colegi. MACRACANTA pesti care ii ai sunt destul de harnici,dar pana sa iti manance melci din cochili mai intai iti papa ouale de melci. Asta ca idee...


Ultima editare efectuata de catre Ionut T. in Mier Aug 25, 2010 4:25 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: re   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeMier Aug 25, 2010 4:18 am

la 4 cm cat ai spus ca are botia al tau este posibil sa se hraneasca doar cu ouale melcilor.eu am 2 botia macracanta (nu stiu daca am scris corect denumirea),nu i-am vazut niciodata cu melcii in gura dar cert esta ca nu mai am 5-10 melci in 144l.parerea mea este ca sunt foarte eficienti.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeMier Aug 25, 2010 8:55 pm

Mancare:
Cauta fulgi Sera sau Tetra (tetramin), granule Discus (tot Sera sau Tetra)
Cantitatea: eu la 50 pesti mancaciosi rau, imagineaza-ti ca sare apa din acvariu cand pun mancare,
le dau maxim 1 lingurita 1 data pe zi.

Filtrare:
Filtrul pe care il ai e bun, curata-l la minim 1 saptamana dar cu apa scoasa din acvariu nu de la chiuveta.

Apa:
Schimba saptamanal, dar maxim 25% din volumul net. Fix in apa asta speli si filtrul, inainte sa o arunci.
In felul asta nu se pierd bacterii nitrificatoare, cum a zis si Sorin.

Botia clown:
Numarul 1 la mancat de melci. Urmeaza si Histrionica dupa ei, asta ti-o zic din experienta proprie.
Dar, nici unul din ei nu iti va manca Melanoides Tuberculata, melci de substrat. Motivele le-am scris tot
eu mai sus intr-un post. Dar iti mananca ouale tuturor melcilor, ceea ce inseamna reducerea inmultirii.

Melcii:
Sa nu traiesti cu impresia ca melcii fac rau in acvariu. Din contra, nici un peste mancator de alge (SAE, Anci)
nu se poate compara cu melcii aia pe care ii numim noi maidanezi. Adica Planorbis si Physa.
Iti pot demonstra asta oricand. La fel cu pestii sanitari. Melcii sunt numarul 1 la curatat orice ramane.

Bineinteles in numar exagerat de mare devin suparatori vizual. Celor de substrat nu ai ce sa le faci.
Ca sa reduci numarul lor faci ce a zis si Sorin, mancarica mai putina si evident mai de calitate.
Plus ca poti incerca asta: exista pastilute de mancare pentru pestii de fund. Eu daca pun 2 pastilute in
acvariu, in juma de ora am pastilele pline cu zeci de melci. Cu un minciog mic, scot pastila cu tot cu melci afara.

Mai departe ce sa zic, rupe relatia cu aia 1000 de acvaristi si o sa vezi ca nu e greu deloc acest hobby.
Te asteptam cu alte nelamuriri.

PS: Aproape tot ce am scris noi mai sus exista deja pe forum. Asta e decat un rezumat sa zicem.
Sus In jos
atzipitu
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 19
Data de inscriere : 24/08/2010
Localizare : constanta

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeMier Aug 25, 2010 10:04 pm

Multzam fain baieti !!!

Imi sunt de mare ajutor sfaturile voastre , mai ales ca vad ca sunt bazate si intrunesc multe ore/zile/luni/ani de experienta...Asta se vede de la o posta....
Cei 1000 de acvaristi nu s-a inteles , nu am relatie cu ei , ci m-am exprimat la modul ca as avea experienta a 1000 de acvaristi dupa numeroasele discutii si sfaturi si cit m-am tainuit cu ei , cu cei din Focsani si din Constanta , cind m-am dus pe la locurile lor de intrunire ;-)

OK , am priceput cum e cu hrana , filtrarea si apa....ramine sa le pun in aplicare...Deocamdata , exact atunci cind am postat primul meu post aici , am schimbat apa , spalat filtrul si azi le-am pt prima data hrana atit cit s-o manince in 2 minute , fara sa mai ramina depusa pe fund ,la dispozitia lor....
Eu , cinstit , le dadeam mai multa din mila si in ideea sa apuce si cei lenesi sau puietul ,care nu se prea aventura linga maturi ca sa se hraneasca , asa ca mincau si ei ce apucau dupa festin.....

Nu cred ca am nevoie de pastile de fund , fiindca in anumite intervale de timp ale zilei , daca bag minciogul in apa in anumite colturi , il scot plin de melci conici . si asa pot sa scot doi-trei pumni de melci la o singura interventie....Acu sper ca intelegeti de ce m-a luat groaza si sila de melci...m-au napadit efectiv...parca-s invadatori , Alieni Very Happy

granulele folosite pina acu se numesc : FISHFIX si au granulatie 0-3 , eu folosind doar 0 si 1 , celelalte fiind pentru broaste sau pesti mai mari..
si ca sa nu ramin dator , am un raspuns pt christiansen : acea sare care "inghite" oxigenul de la fund , aka reactioneaza cu el si da un compus , lasind apa de fund fara aer se numeste : SCHNECKOPUR/Snailpur de la Sera si este :
Water treatment against snails and polyps ( Hydra ) in freshwater acvariums....Sper ca stiti suficienta engleza incit sa traduceti singuri Smile....Chestia e criminala....pui putina in acvariu si incep sa iasa bule care se ridica....pur si simplu vezi cum "pleaca " oxigenul iar melcii se urca instant pe pereti.....partea proasta si periculoasa e ca pestii de fund , sanitarii ventuzele sau serpisorii vergati incep sa urce si ei la suprafata vadit jenati de lipsa oxigenului din apa....

Inca odata MULTZAM fain pt toate sfaturile !!!!!

PS : Nu va sfiiti sa mai adaugati cite ceva aici , ca am setat sa fiu anuntat de orice mail sau PM asa ca "vad" orice miscare si orice sfat e bine venit.....
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 5:21 am

Ca veni vorba de sare...
Am stat de vorba cu un acvarist batran care avea dita Laughing mai magazinul in Campina, la ora actuala inchis bla bla bla...
Intrebarea mea era asa:
Cu ce tratati apa din acvari?
r: sare 1 lingura la 10 litri...
Nu m-am putut abtine si i-am spus/intrebat, cand pesti se vor imbolnavi cu ce ii mai tratati!? daca acum sunt "sanatosi pe naiba" deaceea este inchis magazinul acum.Mai cumpara bunica....
Sarea o recomand, o lingura la 100litri o data la 1 luna si atunci daca va aduceti aminte.(saruri minerale) Atata timp cat pesti sunt ok si obijnuiti in apa dulce sarea nu are efect bun decat in momentul unei bacteri in acvariu. Inainte de a folosi sarea sau orice alt tratament trebuie urmarit cu maxima atentie ce se petrece in acvariu.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 5:34 am

Desi recunosc si eu ca uneori procedez asa, insa stiu eu de ce, nu recomand tratarea preventiva a pestilor nici macar o data pe luna sau cand iti aduci aminte.
Cat despre sare, intr-adevar in cazul anumitor boli doza recomandata este de o lingura la 10L de apa, insa cu mentiunea ca sunt unii pesti care nu suporta acest tratament si ar trebui scosi in prealabil. de asemenea sarea din apa dizolva plantele. un exemplu de boala care se trateaza cu sare e grisul. de asemenea da unele rezultate si la finrot. am dat aceste exemple pt ca sunt 2 din cele mai des intalnite boli in acvaristica.
specific inca o data, NU toti pestii suporta sarea in apa.
Sus In jos
atzipitu
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 19
Data de inscriere : 24/08/2010
Localizare : constanta

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 6:27 am

apropo de " sarea dizolva plantele ".....

am avut pina mai acu o luna in urma plante de suprafata , gen trifoi ( nu rideti de mine ca nu folosesc termenii consacrati dar nu-mi vin acu in minte ) Smile si deodata , fara sa pun sare in apa , s-au "topit" pur si simplu....Era atita matasea broastei/trifoi d-ala , incit luam cite o mana plina si uscam , ca sa dau inapoi drept hrana amestecata cu purec , si in doua saptamani se refacea la loc....deodata , brusc s-a topit....
In acel moment am renuntat la lumina artificiala ( neon fluorescent , normal de 18 w ~ am avut si din alea speciale pt acvarii dar sunt asa de scumpe-de 10 ori mai scumpe decit unu normal- si se mai si ard in maxim o luna-doua)..le las lumina de neon doar dimineata cind ii hranesc vreo juma de ora...apoi , se gudura la lumina zilei , caci acvariul e amplasat pe peretele opus ferestrei.....au destula lumina , mai ales dupa amiaza , inainte de apus , cind bate soarele vreo 20 de minute direct pe ei....
Intrebarea mea e cum sa mentin plante de suprafata , pt puiet mai ales , si ce sa fac sa nu se mai topeasca....am luat acu o manutza de marar din ala , tot de suprafata , sper sa reziste , desi il cam imprastie fie jetul filtrului , fie pestii mai mari , si parte din el ajunge la gratarul filtrului......

am dat 6 ml de substanta hranitoare pt plante(ProFlora) ,care se da 1 ml la 10 L apa o data pe saptamina..
daca aveti si alte sfaturi sau trucuri , le astept cu nerabdare.....

PS am avut Elodeea de ocupase jumate de bazin , si culmea cu cit crestea mai mult cu atit mentinea apa mai limpede , probabil si datorita faptului ca era deasa si nu se mai misca apa prea puternic printre ea , ii atenua viteza.....dar cind am curatat-tot din cauza melcilor- bazinul si am scos tot , am spalat si dezinfectat , si am pus la loc , de atunci Elodeea a avut o perioada de regres chiar , si de abia acu si-au mai revenit......

atunci am avut sansa sa scap de melci dar nu stiam ca e posibil ca sa-si lase ouale pe frunzele Elodeei , si de aici si-au reluat ciclul....trebuia sa tratez si plantele sa le omor ouale de pe frunze....
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 7:25 am

aco a scris:
Desi recunosc si eu ca uneori procedez asa, insa stiu eu de ce, nu recomand tratarea preventiva a pestilor nici macar o data pe luna sau cand iti aduci aminte.



nu ma-am referit la tratare preventiva cu o lingura la 100 de litri. Rolling Eyes
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 7:38 am

atzipitu@
unde ai pozitionat acvariul in casa?
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 7:38 am

Citat :
PS am avut Elodeea de ocupase jumate de bazin , si culmea cu cit crestea mai mult cu atit mentinea apa mai limpede , probabil si datorita faptului ca era deasa si nu se mai misca apa prea puternic printre ea , ii atenua viteza.....dar cind am curatat-tot din cauza melcilor- bazinul si am scos tot , am spalat si dezinfectat , si am pus la loc , de atunci Elodeea a avut o perioada de regres chiar , si de abia acu si-au mai revenit......

In substrat se formeaza bacterii nitrificatoare cat si alte tipuri care descompun frunze/plante moarte, resturile de mancare si dejectiile de la pesti transformandu-le in humus, acest humus continand substantele din care se hranesc plantele. Tu dupa curatenia generala si dezinfectie ai omorat cam toate bacteriile pe acolo inclusiv ai spalat tot humusul. Pana s-au format noile colonii de bacterii care procesau dejectiile a durat ceva, timp in care plantele au regresat. Stii tu, e o zicala, nimic nu se pierde ci se transforma.

Chestie logica. Hrana pentru gand ( suna mai bine in engleza dar deh, ce ti-e si cu patriotismul asta ): fa o analogie cu natura. Gandeste putin ce se intampla intr-o balta/apa curgatoare unde sunt si plante. Nu numai de la noi din romanica. Sta cineva sa spele si sa dezinfecteze? Sau scoate tot substratul si pune din ala fertilizant, sau mai culmea, sa toarne cu cisterna fertilizanti?

De obicei cand ai probleme cu melcii sau algele pastrezi din plante varfurile sau partile neafectate si le faci si un tratament cu clor/hipoclorit 1:10 , le clatesti bine si le replantezi. Sau bai scurte sarate impotriva melcilor. Dar nu toate plantele trec cu bine de proba cu clor sau sare.
Sus In jos
atzipitu
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 19
Data de inscriere : 24/08/2010
Localizare : constanta

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 7:44 am

Citat :
unde ai pozitionat acvariul in casa?

pe peretele opus ferestrei
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 10:13 am

Nu e indicat sa ajunga lumina soarelui pe acvariu, te poti trezi cu o apa verde de care scapi foarte greu.
Pentru plante ai nevoie de lumina de la un neon sau bec economic. Becul incandescent nu te ajuta deloc. Ca sa nu ma pierd in explicatii, cumpara un neon sau bec economic "865". Pentru inceput calculeaza astfel incat numarul litrilor de apa din acvariu sa fie dublu fata de numarul watilor becului/neonului.
Sus In jos
atzipitu
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 19
Data de inscriere : 24/08/2010
Localizare : constanta

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 2:04 pm

72/25/31 cm , astea-s dimensiunile acvariului meu...deci are vreo 50 l apa , sa inteleg , daca facui calculul corect...in cazul asta imi trebuie un bec economic de 25 w..
eu avui un neon de 18w si am renuntat la el fiindca ma umplusem de alge verzi pe pereti si firisoare pe frunzele Elodeei , de ziceai ca are vata verde pe ele...cum am stins neonu pe timp de zi cum s-au imputinat algele si apoi ajutat de o solutie ( Algol) am scapat definitiv de ele...
soarele cade direct pe acvariu la ora 16:00 , la apus si sta pe acvariu maxim 15-20 de minute, in rest e lumina camerei...
ei ,ia zi , e corect sau gresesc pe undeva ???
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 9:48 pm

Tu avusei vreun neon nepotrivit pentru plante, de aceea intampinai acele probleme plus un dezechilibru in nutrienti. In general algele verzi de pe sticla apar in cazurile de rapoarte foarte mari intre nitrati si fosfati sau in lipsa fosfatilor. Evident lipsa fertilizantilor micro ducea la stagnarea plantelor si incapacitatea lor de a asimila restul de nutrienti, nutrienti care constituiau hrana algelor.

Mai pierde ceva timp pe forumuri si alte siteuri unde sunt explicatii legate de acvaristica. O sa descoperi multe chestii. Eu cel putin "muncesc" sa acumulez cunostinde de mai bine de 18 luni.

Crezi ca din 5-6 posturi cu raspunsuri la intrebarile tale o sa intelegi mare lucru? Spor in continuare. Chestia asta cu crescutul de pesti si plante in mod special e putin mai mult legata si de biologie. Si biologia asta nu se invata intr-o saptamana. study
Sus In jos
atzipitu
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 19
Data de inscriere : 24/08/2010
Localizare : constanta

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeVin Aug 27, 2010 7:51 pm

Revin cu o intrebare :
- de ce Elodeea a inceput sa fie gaurita spre virfurile frunzelor , iar unele frunze sunt taiate si plutesc ???

E de la melcii conici sau cei rotunzi ? Care dintre ei maninca frunzele sau le taie ???
sau e de la pesti ???
am molly , platy , neoni , 3 ventuza ,2 serpisori vargati cu alb si negru ( nush cum le zice ) si 3 Botia
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeSam Aug 28, 2010 12:15 am

Dezechilibru mare in fertilizare. Carente mari sau/si vreun exces dintr-un element care impiedica absorbtia celorlalte.

Melcii sau pestii mananca din plantele afectate, rareori ( sunt cazuri aparte care oricum nu le intrunesti ) cand vietuitoarele se apuca de compostat plante sanatoase.
Sus In jos
atzipitu
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 19
Data de inscriere : 24/08/2010
Localizare : constanta

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Died Xipho   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeJoi Sept 02, 2010 2:27 am

Azi am patit un necaz Sad

Am 4 zile de cind am renuntat brusc la granule roz FishFix si purec uscat si am trecut pe fulgi si granule Tetra , din cele tip nou.
Le dau de 2-3 ori pe zi , cite putin....
Azi am gasit 13 xipho maturi morti...sa fie din cauza de subnutritie ?? sa nu se fi adaptat la noua hrana ???
sa fi murit de foame ???
cit rezista un molly sau un xipho matur ( 5-6 cm lungime) fara hrana , sa zicem ???
sau mai bine zis ce durata de viata au ???
Le-am schimbat imediat apa , ( ma rog , parte din ea , ca era cam tulbure si semi transparenta ) si s-au linistit....
Neonii , ventuzele , molly , botia si puietul nu au fost afectati.....doar ce-i citiva xipho... Sad

astept sfaturi !!!


Multumiri anticipate !!!
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeJoi Sept 02, 2010 2:57 am

Ii hraneai cu mancare proasta si pestii evident ca au slabit. Dupa, ai dat de mancare cu concentratie mai mare de proteine si vitamine si posibil sa fi facut ori ocluzie intestinala ori mancarea data si neconsumata ( chiar si cea consumata - cantitate de dejectii ) a produs o crestere brusca de amoniac care evident numai bine nu a facut la pesti. si din cate stiu nu stai prea bine la capitolul filtrare biologica.

Toti iti zic sa hranesti putin de 1-2 ori pe zi iar tu dupa ce ai trecut la alt tip de hrana ai dat de 2-3 ori. Concentratia de substante necesare dietei pestilor din mancarea nou poate fi de 5 pana la 15 ori mai mare decat in purecii aia uscati. Ia fa o mica pauza si te gandeste unde ai gresit, coreleaza si cu ce am zis eu mai sus.

Nu te cert. Ce faci tu acolo e problema ta si numai a ta. Fac o analogie: doar cu liceul nu o sa poti construi avioane de vanatoare. Cat de banala pare acvaristica nu e nici pe departe. Respectand niste reguli poti obtine rezultate bune.
Sus In jos
atzipitu
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 19
Data de inscriere : 24/08/2010
Localizare : constanta

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeLun Sept 06, 2010 7:41 pm

Din pacate mi-au murit toti xipho.... de cind am inceput sa postez aici si pina ieri , tot , puiet ,maturi , toti au dat coltzu....o singura femela in varsta de cca. 2-3 luni a supravietuit...e din cele corcite , aka nu e total portocalie ci juma alba , juma rosie...mi-au mai aparut din astia din cauza de incrucisare in familie ,intre ei - cred eu....
s-ar parea ca nu a fost hrana de vina si nici apa sau alti nitrati; banuiesc ca au avut vreun microb , virus sau altceva ce i-a decimat in masa.. voi ce credeti ???
doar hipho au murit , ceilalti nu au avut absolut nimic , nici un simptom aparte.....

si inca ceva : de ce Botia se aduna la un loc si presteaza un fel de dans erotic , timp in care cele 3 dungi transversale negre devin usor palide , pina la o nuanta de gri ??? e semn de dorinta de imperechere ??? sau ce semn e asta ??? ca de jucausi sunt foarte zglobii si harnici....am observat ca ei stau intr-o zona din care au fugit toti melcii si care s-au retras in coltul opus...a fost un lucru bun , fiindca am scos 3 mincioage de melci si am mai eliberat ringul...sper ca in curind sa scap total de melci....

astept sfaturi , ce ati tacut asa ????
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeLun Sept 06, 2010 9:48 pm

Nu tace nimeni, mai avem si noi viata noastra, serviciu si alte treburi/hobbyuri.


Un peste cand se decoloreaza nu inseamna ca intra in calduri si are dorinte erotice. Este exact invers. In schimb un peste bolnav, stresat sau care nu are o apa propice vietii se deschide la culoare.

Tie cand iti este rau devii zburliu si te rosesti in obraji si cand vrei sa faci hatza-hatza devii palid, cu semen clare de apatie si te retragi intr-un colt?
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitimeLun Sept 06, 2010 10:18 pm

Regula e simpla atzipitule, pestii cand se simt bine si au chef de prostii se coloreaza.
Cand se decoloreaza, e de rau. Inseamna stres, calitatea apei proasta, etc...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Acvariul meu (atzipitu) Empty
MesajSubiect: Re: Acvariul meu (atzipitu)   Acvariul meu (atzipitu) Icon_minitime

Sus In jos
 
Acvariul meu (atzipitu)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» acvariul meu
» Acvariul meu.
» cfr_triaj

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: