Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Vand sau schimb ceramica

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Vand sau schimb ceramica Empty
MesajSubiect: Vand sau schimb ceramica   Vand sau schimb ceramica Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 6:55 pm

Vand ceramica la pretul de 1 leu un baton
Schimb cu produse de acvaristica
Ceramica se poate taia,de preferat la marimea de 1,5 cm dar fara graba deoarece este casanta lol!


Vand sau schimb ceramica 20082010473

Vand sau schimb ceramica 20082010475

Vand sau schimb ceramica 20082010471

Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Vand sau schimb ceramica Empty
MesajSubiect: Re: Vand sau schimb ceramica   Vand sau schimb ceramica Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 10:42 pm

Am apucat sa vad si eu azi aceasta ceramica, e ok. Are si o foarte mica porozitate, daca stiti inelele ceramice bio de la resun va puteti face o idee.
Bafta la vanzare!

PS: recomand aceasta ceramica in special pentru filtrarea grosiera.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Vand sau schimb ceramica Empty
MesajSubiect: Re: Vand sau schimb ceramica   Vand sau schimb ceramica Icon_minitimeMar Aug 31, 2010 1:02 am

50 de bucati au ajuns la Ovidiucro
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Vand sau schimb ceramica Empty
MesajSubiect: Re: Vand sau schimb ceramica   Vand sau schimb ceramica Icon_minitimeMar Aug 31, 2010 2:35 am

Bacteriile mele au facut o petitie in care cer sa-ti multumesc pt confortul sporit aplecaciuni
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Vand sau schimb ceramica Empty
MesajSubiect: Re: Vand sau schimb ceramica   Vand sau schimb ceramica Icon_minitimeMier Sept 01, 2010 7:58 am

sau mai dat inca 40 batoane,mai astept cereri
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Vand sau schimb ceramica Empty
MesajSubiect: Re: Vand sau schimb ceramica   Vand sau schimb ceramica Icon_minitimeMier Sept 01, 2010 10:56 pm

ovidiucro a scris:
Bacteriile mele au facut o petitie in care cer sa-ti multumesc pt confortul sporit aplecaciuni

materialul asta ceramic e bun pentru filtrarea grosiera (corespondentul inelelor ceramice de prefiltrare de la tetra ) , nu pentru filtrare biologica , nu are porozitatea necesara ! parera mea este ca filtrarea biologica este cea mai importanta si macar la asta se merita investit pentru niste medii de filtrare bio de calitate. iti recomand sera siporax , easy life symbiont , iar pentru filtre interne eheim susbstrat pro !

PS . ca exemplu de raport calitate/pret , am achizitionat de curand siporax cu 25 ron litru ! Nu vreau sa se supere booghibooghi, nu am nimic cu materialul lui ceramic .
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Vand sau schimb ceramica Empty
MesajSubiect: Re: Vand sau schimb ceramica   Vand sau schimb ceramica Icon_minitimeMier Sept 01, 2010 11:38 pm

Aceste batoane de ceramica , din cate vad eu, prezinta o asperitate mai crescuta decat cele destinate exclusiv prefiltrarii mecanice.
Bacteriile vor adera la ea destul de bine dar neavand porozitatea specifica, adica sa ofere concret mai multa suprafata pentru bacterii vor trebui folosite mult mai multe pentru un efect bun. Eventual maruntit mai mult ceramica sa intre mai multa pe unitatea de volum.
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Vand sau schimb ceramica Empty
MesajSubiect: Re: Vand sau schimb ceramica   Vand sau schimb ceramica Icon_minitimeMier Sept 01, 2010 11:42 pm

Citat :
Sorin C. ....vor trebui folosite mult mai multe pentru un efect bun.

si unde este rentabilitatea economica si practica. trebuie loc mai mult in filtru si cost mai ridicat !
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Vand sau schimb ceramica Empty
MesajSubiect: Re: Vand sau schimb ceramica   Vand sau schimb ceramica Icon_minitimeJoi Sept 02, 2010 3:00 am

Pai aia e singura problema. Daca tii 3 pesti sunt suficiente o mana din astea in filtru. Avem pe aici un coleg care i-au murit cativa pesti dupa ce a trecut la un nou tip de hrana si a facut si exces si sigur din cauza proastei filtrari biologice a patit ce a patit.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Vand sau schimb ceramica Empty
MesajSubiect: Re: Vand sau schimb ceramica   Vand sau schimb ceramica Icon_minitimeJoi Sept 02, 2010 4:44 am

christiansen a scris:

materialul asta ceramic e bun pentru filtrarea grosiera...
Si daca face numai atat si tot e bine.
Am un fitru Juwel Compact H cu 5 medii de filtrare pozitionate astfel:
1- perlon (schimbare saptamanala)
2- burete carbon (schimbare la 1 luna)
3- burete nitrati (schimbare la 2 luni)
4- burete grosier (schimbare la 3 luni)
5- burete fin 2 buc. (schimbare la 9 si 12 luni)
Intre stratul 4 si 5, fabricantul a prevazut un spatiu pt cosulet cu ceramica (pe care nu-l am).
Acolo este locul destinat de mine tuburilor ceramice de la Bogdan.
Repet chiar si daca face dor filtrare si nu primeste deloc "in gazda" bacteriile, tot nu-i rau Smile
Multumesc booghi-Bogdan.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Vand sau schimb ceramica Empty
MesajSubiect: Re: Vand sau schimb ceramica   Vand sau schimb ceramica Icon_minitimeJoi Sept 02, 2010 5:54 pm

Eu nu ma supar pe nimeni mai ales pe Ovidiu dar incerc si eu sa ajut si sa fiu ajutat nu vreau sa trag pe nimeni in piept cu absolut nimic.Eu la filtrul meu tetratec am vazut ca unul din cele 5 medii filtrantre este ceramica.Daca tot o aveam la munca aceasta ceramica era pacat sa o arunc.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Vand sau schimb ceramica Empty
MesajSubiect: Re: Vand sau schimb ceramica   Vand sau schimb ceramica Icon_minitime

Sus In jos
 
Vand sau schimb ceramica
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Vand sau schimb
» Vand/schimb acvarii 68litri
» Vand nisip cuartos sau schimb

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Sectiunea bizz :: Vanzari-
Mergi direct la: