Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Vand nisip cuartos sau schimb

In jos 
+2
christiansen
booghibooghi
6 participanți
AutorMesaj
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Vand nisip cuartos sau schimb Empty
MesajSubiect: Vand nisip cuartos sau schimb   Vand nisip cuartos sau schimb Icon_minitimeVin Iul 30, 2010 2:20 am

Nisip cuartos ce contine:
-cuart
-saruri
-minerale
-siliciu
-fier
-mangan

Pietrisul este de 1-4mm si este folosit la filtrarea apei potabile.Pietrisul nu este uzat si se aduce la cantitati dorite(saci,nu-i problema).Este testat de mine si sunt foarte multumit. Se da la schimb pe orice este de acvaristica(plante,filtre sau mai stiu eu ce) sau 3lei/kg.Tel:0726.006.450 sau 0765.237.333 sau PM.


https://2img.net/r/ihimizer/img256/462/30072010223.jpg

https://2img.net/r/ihimizer/img192/3533/30072010224.jpg


Ultima editare efectuata de catre booghibooghi in Joi Sept 02, 2010 5:58 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Vand nisip cuartos sau schimb Empty
MesajSubiect: Re: Vand nisip cuartos sau schimb   Vand nisip cuartos sau schimb Icon_minitimeMier Sept 01, 2010 8:02 am

vreo 10-12 kg au ajuns la domnul Ovidiucro ii doresc ape limpezi
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Vand nisip cuartos sau schimb Empty
MesajSubiect: Re: Vand nisip cuartos sau schimb   Vand nisip cuartos sau schimb Icon_minitimeMier Sept 01, 2010 10:44 pm

booghibooghi a scris:
....Este testat de mine si sunt foarte multumit.


cum anume l-ai testat , daca nu sunt prea curios? avand in vedere ce contine, ai facut teste la apa sa vezi cum modifica duritatea temporara si totala a apei datorita sarurilor si mineralelor continute de nisip ?
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Vand nisip cuartos sau schimb Empty
MesajSubiect: Re: Vand nisip cuartos sau schimb   Vand nisip cuartos sau schimb Icon_minitimeJoi Sept 02, 2010 5:56 pm

Are Ionut de vreo 1 luna jumate pus in acvariu,il poti intreba pe el daca s-a intamplat ceva cu vreun peste ceva.Mentionez ca are in compozitie asta stiu sigur cam vreo 50% cuart ceva de genul
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Vand nisip cuartos sau schimb Empty
MesajSubiect: Re: Vand nisip cuartos sau schimb   Vand nisip cuartos sau schimb Icon_minitimeJoi Sept 02, 2010 10:16 pm

Sincer, nu stiu foarte multe despre componenta chimica a substratului. In plus sunt si reticent in ceea ce priveste aditia de chimicale in apa. Asta este! scratch
Dar citind despre diferite metode de a ameliora compozitia apei de acvariu, am gasit pe pagina de la ADA (care nu cred ca mai are nevoie de prezentare), un produs numit TOURMALINE.
Prospectul lui m-a surprins, deoarece este folosit pentru a elibera in apa acvariului fier, aluminu, sodiu, bor, litiu si magneziu.
Acest lucru este contrar teoriei substratului inert, sustinuta de altii.
Astept sa vedem ce zic cei mai experimentati in legatura cu acest subiect. salut
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Vand nisip cuartos sau schimb Empty
MesajSubiect: Re: Vand nisip cuartos sau schimb   Vand nisip cuartos sau schimb Icon_minitimeJoi Sept 02, 2010 10:26 pm

nisip (pietris ) inert doar daca se foloseste in combinatie cu substrat nutritiv pentru plante (ex. jbl aquabasis , sera floredepot , etc). sunt si substraturi nutritive pentru plante care nu au nevoie de nisip/pietris deasupra pentru a impiedica eliberarea excesiva a nutrientilor in coloana de apa !

cat priveste chimicale in apa.....e o afirmatie mult prea generala , nu sti daca te referi si la fertilizanti in coloana de apa ! sfatul meu este inainte de a adauga orice in acvariu, cel mai bine prinde o documentare temeinica inainte ,pentru a intelege efectele actiunii . internetul e plin de informatii gresite , asa ca trebuie o atentie mare si la care sunt sursele de informare ! in acvaristica iti trebuiesc cateva cunostinte generale de chimie , biologie , fizica , notiuni elementare invatate la scoala ...nu e nici un rocket science !
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Vand nisip cuartos sau schimb Empty
MesajSubiect: Re: Vand nisip cuartos sau schimb   Vand nisip cuartos sau schimb Icon_minitimeJoi Sept 02, 2010 11:17 pm

Discutia ramane in coada de peste pana cand gasim pe cineva sa faca analiza apei dintr-un bazin cu substrat provenit de la Bogdan.
Pana una-alta, eu am sa folosesc substratul respectiv la noul setup dupa ce, cu amabilitatea lui Ionut voi schimba geamul frontal al bazinului meu.
Va tin la curent cu ce-am sa constat Smile

p.s. pt Cristian: da, ma refer si la fertilizanti Embarassed , mai ales in cantitatile care vad ca sunt recomandate pt anumite setupuri.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Vand nisip cuartos sau schimb Empty
MesajSubiect: Re: Vand nisip cuartos sau schimb   Vand nisip cuartos sau schimb Icon_minitimeVin Sept 03, 2010 2:04 am

christiansen a scris:
rocket science !

lol! ha ha ha msn

Scuze de offtopic, avem noi o gluma..

ha ha ha ha ha ha
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Vand nisip cuartos sau schimb Empty
MesajSubiect: Re: Vand nisip cuartos sau schimb   Vand nisip cuartos sau schimb Icon_minitimeVin Sept 03, 2010 2:32 am

Off Topic.

Daaaaa, ma bagati repede in sedinta. afro

Se stiu care sunt banditos pirat din "clan". Twisted Evil

Just a joke.

On topic.

Exista posibilitatea ca acest pietris sa fie bun pentru scopul propus in proportie de 99,99%. Dar anumite minerale in cantitate mai mare asimilate de catre plante sa blocheze absorbtia altor substante necesare. Se cunosc cazuri destul de dese de carente dar si de exces care au dus la deteriori ale plantelor. Testul final este testul timpului. Sau compusii nisipului sa reactioneze cu fertilizantii si sa ii fixeze in alte substante inaccesibile plantelor sau care pot dauna pestilor. Chestii legate de chimie.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Vand nisip cuartos sau schimb Empty
MesajSubiect: Re: Vand nisip cuartos sau schimb   Vand nisip cuartos sau schimb Icon_minitimeVin Sept 03, 2010 3:21 am

in maxim 1 sapt sper sa reusesc sa vb cu sefa laboratorului si sa imi spuna exact tot despre acest nisip,oricum a avut si ea pesti vreo cativa ani si acest nisip il folosea si nu s-a intamplat nimic cu pestii sau cu plantele.Cum am mai spus o sa fac rost de toata istoria acestui nisip si am sa postez aici.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Vand nisip cuartos sau schimb Empty
MesajSubiect: Re: Vand nisip cuartos sau schimb   Vand nisip cuartos sau schimb Icon_minitimeJoi Noi 04, 2010 6:54 pm

30 Kg au ajuns la ady vladutz sa s e bucure de el.


I: Mesajele up sunt interzise, exceptand cazurile in care se fac schimbari de pret si cantitate.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Vand nisip cuartos sau schimb Empty
MesajSubiect: Re: Vand nisip cuartos sau schimb   Vand nisip cuartos sau schimb Icon_minitimeVin Noi 05, 2010 12:52 am

booghibooghi a scris:
...in maxim 1 sapt sper sa reusesc sa vb cu sefa laboratorului si sa imi spuna exact tot despre acest nisip...

salut
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Vand nisip cuartos sau schimb Empty
MesajSubiect: Re: Vand nisip cuartos sau schimb   Vand nisip cuartos sau schimb Icon_minitimeVin Noi 05, 2010 2:10 am

Ti-am spus eu Ovidiu, cand se coc perele.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

Vand nisip cuartos sau schimb Empty
MesajSubiect: Re: Vand nisip cuartos sau schimb   Vand nisip cuartos sau schimb Icon_minitimeVin Noi 05, 2010 10:47 am

multumesc pentru nisip. sper sa fie ok
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

Vand nisip cuartos sau schimb Empty
MesajSubiect: Re: Vand nisip cuartos sau schimb   Vand nisip cuartos sau schimb Icon_minitimeVin Noi 19, 2010 4:31 am

nu stiu voua cum va merge cu nisipul de la booghi dar la mine se vad efecte pe care nu le-am avut cu sera florena.
de exemplu Hygrophila Polysperma care pana acum avea o culoare verde deschis aproape galben de cand am schimbat substratul cu cel de la booghi ii merge foarte bine si a inceput sa capete o culoare roscata. sa nu mai vorbesc de Heteranthera Zosterifolia care aproape disparuse si din care am oprit un varf,a inceput sa se dezvolte frumos. si astea sunt doar cateva exemple.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Vand nisip cuartos sau schimb Empty
MesajSubiect: Re: Vand nisip cuartos sau schimb   Vand nisip cuartos sau schimb Icon_minitimeVin Noi 19, 2010 4:35 am

Si ce legatura are nisipul? Doar nu contine fe Laughing
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

Vand nisip cuartos sau schimb Empty
MesajSubiect: Re: Vand nisip cuartos sau schimb   Vand nisip cuartos sau schimb Icon_minitimeVin Noi 19, 2010 4:40 am

booghibooghi a scris:
Nisip cuartos ce contine:
-cuart
-saruri
-minerale
-siliciu
-fier
-mangan

Pietrisul este de 1-4mm si este folosit la filtrarea apei potabile.Pietrisul nu este uzat si se aduce la cantitati dorite(saci,nu-i problema).Este testat de mine si sunt foarte multumit. Se da la schimb pe orice este de acvaristica(plante,filtre sau mai stiu eu ce) sau 3lei/kg.Tel:0726.006.450 sau 0765.237.333 sau PM.


https://2img.net/r/ihimizer/img256/462/30072010223.jpg

https://2img.net/r/ihimizer/img192/3533/30072010224.jpg



aici asa scrie.
si eu nu mai pun nici sera florena in apa si nimic altceva.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Vand nisip cuartos sau schimb Empty
MesajSubiect: Re: Vand nisip cuartos sau schimb   Vand nisip cuartos sau schimb Icon_minitimeVin Noi 19, 2010 9:40 am

Ok, nu are rost sa-ti explic.

Succes cu plantele!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Vand nisip cuartos sau schimb Empty
MesajSubiect: Re: Vand nisip cuartos sau schimb   Vand nisip cuartos sau schimb Icon_minitime

Sus In jos
 
Vand nisip cuartos sau schimb
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» schimb nisip alb
» Vand/Schimb pui Cyrtocara Moori
» vand/schimb acvariu

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Sectiunea bizz :: Vanzari-
Mergi direct la: