Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 acvariu incepator

In jos 
+13
Karma
AngelTudorache
ovidiucro
booghisgirl
Mios
Sorin C.
Cornel
Mihai B.
aco
falconety
Ionut T.
christiansen
booghibooghi
17 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorMesaj
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 9:14 pm

este intradevar suprapopulat dar o sa mai scap de pesti si in curand o sa vina si un nou acvariu de 100 l,ma bazez deocamdata pe filtru,care se pare ca nu imi da gres,cu un mic supliment de siporax si am si filtrarea biologica beton.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 10:41 pm

Stiu ca nu prea sunteti de acord cu mine in legatura cu bazinul ca e suprapopulat,dar,asta trebuie sa o spun,azi mi-am achizitionat o pereche de ramirezi,care din greseala sau nu stiu ce mi-a depus in punga in care erau ei,acum nu stiu sigur momentul respectiv deoarece in masina nu m-am uitat iar acasa cand i-am pus la climatizare la fel nu m-am uitat,cert este ca,a venit si momentul in care i-am pus in bazin si surpriza era punga impanzita cu icre.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Piticii mei   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeLun Oct 11, 2010 10:12 pm

Astia sunt puii de guppy+betta

acvariu incepator - Pagina 6 Guppy12102010795


Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeMar Oct 12, 2010 6:56 am

Oooo, sa iti traiasca. Imi plac guppy ... Wink
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeMar Oct 12, 2010 8:40 am

ms frumos o sa imi pastrez si eu ceva masculi
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: PH 6,4 !?!?!   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeMar Apr 19, 2011 7:46 am

As vrea sa stiu daca cei care au luat nisip de la mine au idee ce PH au in acvarii.Eu cred ca aceasta scadere se datoreaza si nisipului.Eu ma chinui sa nu imi scada prea mult momentan am vreo 6.4,stiu ca toata lumea incearca sa scada PH-ul dar eu incer sa il mai ridic,bineanteles ca nu e greu dar vreau sa stiu daca 6,4 e prea mic!Nu am decat 2 mopane si cam atat.

acvariu incepator - Pagina 6 Acvariubooghi

Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeMar Apr 19, 2011 6:12 pm

La mine am PH 7.
p.s. Văd că ai pregătit buturugile pt moss. Dacă mai vrei, treci pe la mine, am o tufă de Java cât buturuga ta aia mare.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Ceva indraznet   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeMar Apr 19, 2011 7:49 pm

Azi vreau sa fac ceva indraznet sper sa imi iasa.Este vorba despre a pune neonii la depus tinand cont ca am PH-ul mic sper sa reusesc sa scot ceva.
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 03, 2011 12:47 am

e o diferenta mare intre pH (cantitatea de ioni de H ) si duritatea apei (totalitatea sarurilor dizolvate ) ! Din ce cunosc eu iti trebuie apa cu o conductivitate <100 microsiemens , icrele eclozate la intuneric (sunt fotosensibile), si o pereche de pesti ce au fost crescuti in apa moale (apa dura ii sterilizeaza ) . au mai incercat si altii (vb cu Karma ), pestii in unele cazuri vor depune, dar nu vor ecloza icrele . oricum succes !
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeLun Mai 16, 2011 9:21 pm

Colegu cu neonii ce ai facut?
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 17, 2011 10:40 am

Deocamdata acel ceva indraznet inca nu e pus in practica,deoarece inca am puii de conconius in acel acvariu in care vreau sa reproduc,am vorbit si cu Karma am fost pe la el si mi-a spus sa ii pun la depus ce o fi o fi.Saptamana aceasta ma duc la mine la munca la laborator si o sa imi fac toate testele posibile.Revin cu alte amanunte pe la sfarsitul saptamanii.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeDum Iul 31, 2011 3:55 am

am mai facut niste modificari,mai exact am schimbat neonul de la capac care era o chinezarie (15W) si am mai adaugat inca 2 neoane T8 18W Osram 840 si un Philips de 865.O sa imi fac si o bomba pentru CO2 saptamana aceasta.
Neoni azi i-am separat pentru depus sa vedem ce o sa iasa,va tin la curent.

Kh - 3.97
Gh - 7.87
Ph - 7.71
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeLun Aug 01, 2011 5:59 am

Bravo! Dai roade bughi Very Happy Sa ai parte de multi neoni, o sa vreau si eu cand o sa ma intorc acasa. Si cu bomba co2 sa fi atent, nu mult ca strica.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeLun Aug 01, 2011 7:16 am

Ms mult Ionut,da cu CO2 nu o sa fie prea mult asa cat de cat,momentan,azi am venit de la munca si am gasit acvariul de la neoni plin de icre chiar acum i-am mutat in acvariul comun sper sa iasa ceva din acele icre.Cand preconizezi ca ajungi acasa?
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeLun Aug 01, 2011 5:33 pm

Felicitari pentru copii amigo. Si mc frumos de tel-ul de aseara Very Happy.
Cand vor creste copilasii ai putea incerca un biotop amazon.Dar mai dureaza pana atunci;) ai timp sa te gandesti la aceasta varianta.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeLun Aug 01, 2011 8:54 pm

Sa stii ca o sa incerc si eu un tip biotop dar intr-un acvariu de cel putin 200L,nu ma grabesc ca e destul timp.Pe viitor vreau sa ma axez pe neoni
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeLun Aug 01, 2011 11:01 pm

Suna bine un bazin de 200-250 L cu 100 de neoni rosii Cool .Timp dupa cum ai spus si tu este destul.Dar pe langa neonii aceia mai merge si ceva mai maricel.Cam ce ti-ar placea sa tii cu neonii?
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeMar Aug 02, 2011 3:26 am

Cristi ce sa zic nu prea ma omor dupa pesti "maricei" prefer ceva micut 2,5-4cm imi place sa fie populat.Decat 2-3 mari mai bine 20-30 mici.imi plac foarte mult pestii mici cu culori vi.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeMar Aug 02, 2011 5:46 am

https://www.youtube.com/watch?v=inSxiaqIFEw

Eu ziceam ceva de genul asta.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeMar Aug 02, 2011 4:44 pm

Da dar mai putin discusi ca nu imi plac si mai era ceva pe acolo pleco sau ceva de genul nu imi plac doar acel banc care e superb
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeMier Aug 03, 2011 7:40 am

Am terminat si bomba de CO2 si dupa 2 ore incet incet incepe sa fac presiune sper sa fie totul ok
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeMier Aug 03, 2011 9:52 pm

booghibooghi a scris:
.Cand preconizezi ca ajungi acasa?
Nu prea curand...


Sa ne faci si noua ceva poze cu instalatia ta de co2, sa vad si eu cum ti-a iesit. Wink
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Aug 04, 2011 12:14 am

Ionut,nu e cine stie ce dar stai sa vad daca imi si functioneaza cred ca am gresit ceva la reteta.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeSam Aug 06, 2011 10:37 am

Eu am gaurit dopuls , am bagat un conector de laun robinet de aer .Am facut gaura mai mica si stutul ala l-am bagat fortat.Nu da nimic pe langa .Ca element de siguranta da-i un silicon.Mai trebuie un difuzor si gata la treaba.Daca e sub bazin mai trebuie o valva unisens teoretic.Eu am bagat si fara si nu a avut nimic.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeDum Aug 07, 2011 4:54 am

Sa incep cu niste poze

BOMBA CO2
acvariu incepator - Pagina 6 Bombaco2

NUMARATOR BULE
acvariu incepator - Pagina 6 Numaratorbule

REACTOR CO2 Ferplast
acvariu incepator - Pagina 6 Reactorco2


Pana aici toate bune si frumoase,cam 3 zile am avut un Ph de 7 iar azi am un Ph d e 7,6 nu ma prea inteleg cu CO2-ul.Am 1 bula la 4 sec am mai pus un pic de drojdie si tot degeaba.

Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitimeDum Sept 18, 2011 9:04 am

Noii locatari in numar de 7.Multumesc Alex.

acvariu incepator - Pagina 6 P9180210

acvariu incepator - Pagina 6 P9180212

acvariu incepator - Pagina 6 P9180224

acvariu incepator - Pagina 6 P9180225

acvariu incepator - Pagina 6 P9180227



Special pentru Ady,scuze pentru mizerie abia ii hranisem.

acvariu incepator - Pagina 6 P9180214

acvariu incepator - Pagina 6 P9180216

acvariu incepator - Pagina 6 P9180217
Sus In jos
Continut sponsorizat





acvariu incepator - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 
acvariu incepator
Sus 
Pagina 6 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Subiecte similare
-
» Plantele de acvariu. Fertilizanti pentru plantele de acvariu.
» acvariu nou (100 L)
» acvariu 54 l

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: