Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 acvariu incepator

In jos 
+13
Karma
AngelTudorache
ovidiucro
booghisgirl
Mios
Sorin C.
Cornel
Mihai B.
aco
falconety
Ionut T.
christiansen
booghibooghi
17 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeMier Aug 18, 2010 2:17 am

Am achizitionat urmatoarele:
acvariu aquael 54 l 60x30x30 Geamul este de 4mm,masurat cu sublerul
incalzitor 75W aquael
filtru Tetratex ex 600
As dorii niste sfaturi exact de la inceputul inceputului mentionez ca nu-l pot pune inca la ciclat ca nu i-am gasit un loc adecvat

acvariu incepator 18082010408

acvariu incepator 18082010407


Ultima editare efectuata de catre booghibooghi in Joi Aug 19, 2010 7:26 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeMier Aug 18, 2010 5:47 am

felicitari pentru achizitii in primul rand ! cu rabdare si documentare o sa reusesti sa duci proiectul la bun sfarsit. important e sa nu te grabesti !

pentru inceput ar trebui sa te hotarasti ce pesti o sa ti in el si numarul lor ! ce plante ai de gand sa ti , caci de aici rezulta necesarul de lumina ,substrat fertilizant , aditie de CO2 ! iti mai trebuie nisip (pietris), in jur de 10-12 kg ,( ti-as recomanda granulatie 1-2mm ). dupa ce iti raspunzi la intrebarile de mai sus, documenteaza-te un pic , fa-ti o idee asupra setup-ului si te asteptam cu intrebari !

Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeMier Aug 18, 2010 7:22 am

christiansen a scris:
felicitari pentru achizitii in primul rand ! cu rabdare si documentare o sa reusesti sa duci proiectul la bun sfarsit. important e sa nu te grabesti !

pentru inceput ar trebui sa te hotarasti ce pesti o sa ti in el si numarul lor ! ce plante ai de gand sa ti , caci de aici rezulta necesarul de lumina ,substrat fertilizant , aditie de CO2 ! iti mai trebuie nisip (pietris), in jur de 10-12 kg ,( ti-as recomanda granulatie 1-2mm ). dupa ce iti raspunzi la intrebarile de mai sus, documenteaza-te un pic , fa-ti o idee asupra setup-ului si te asteptam cu intrebari !

Inca nu m-am gandit ce pesti am sa tin in el dar cu siguranta pesti care nu depasesc mai mult de 7 cm,plante,hmmm????Sincer vreau ceva care se intretine usor ceva gen elodea,nisip slava domnului am cu tonele.Astept niste idei de pesti .
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeMier Aug 18, 2010 9:52 am

Sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri si tu si pestii de noile achizitii. Iar pe tine o sa am eu grija sa te trag de urechi cand faci gafe. Plante, o sa te ajut si eu cu cateva. Pesti pastreaza ce ai, sau mai mareste-le familia cu cativa maxim 10/15 bucati.
IN PRIMUL VEZI UNDE AMENAJEZI ACVARIUL!
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeMier Aug 18, 2010 4:07 pm

Ionut T. a scris:
Sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri si tu si pesti de noile achiziti. Iar pe tine o sa am eu griza sa te trag de urechi cand faci gafe. Ceva plante, o sa te ajut eu cu cateva. Pesti pastreaza ce ai sau mai marestele familia cu cativa maxim 10/15 bucati.
IN PRIMUL VEZI UNDE AMENAJEZI ACVARIU!
Ms Ionut,o sa ii caut un loc frumos si sa dea bine si in camera
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: NANO 22 litri   acvariu incepator Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 9:57 am

pestisori mei

acvariu incepator 19082010461

acvariu incepator 19082010462

acvariu incepator 19082010464

Cory July
acvariu incepator 19082010466

Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 10:13 am

frumosi pestii dar ai o mica ciorba de peste. incearca sa pastrezi 2-3 specii si se le mai adaugi cateva exeplare, mare majoritate a pestilor tai sunt pesti gregari, de banc, le place sa fie in numar mai mare ! cory acela sigur se simte singurel, mai ia-i cativa prieteni...nu neaparat trilineatus ca el, orice..cory sa fie !

PS. e trilineatus nu julii, l-ai luat de la mag cina nu?
Sus In jos
falconety
Peste sergent
Peste sergent
falconety


Mesaje : 307
Data de inscriere : 17/10/2009
Localizare : breaza/ph

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 10:14 am

felicitari pentru noua achizitie ,
frumos cory bravo
Sus In jos
http://www.electrocasnicebreaza.forumgratuit.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 6:58 pm

christiansen a scris:
frumosi pestii dar ai o mica ciorba de peste. incearca sa pastrezi 2-3 specii si se le mai adaugi cateva exeplare, mare majoritate a pestilor tai sunt pesti gregari, de banc, le place sa fie in numar mai mare ! cory acela sigur se simte singurel, mai ia-i cativa prieteni...nu neaparat trilineatus ca el, orice..cory sa fie !

PS. e trilineatus nu julii, l-ai luat de la mag cina nu?
Da de la Cina este luat dar asa s spus Tanti aceea ca se numeste July,deci sa inteleg ca m-a mintit Mad Mad
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 7:01 pm

Cand am sa pun in functiune acvariul cel nou as mai cumpara niste pesti din ce am eu (rasbora,conconius,neoni,hasemania) cel putin cate 6-7 buc din fiecare,credeti ca ar fi bine sau tot ciorba se numeste.Imi plac la nebunie pesti si nu prea as vrea sa ma despart de nici unul,mai bine mai cumpar,se inteleg foarte bine,poate as renunta la zebrute,iar cory am sa mai achizitionez de pe la Ionut,Cina.
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 7:06 pm

nu te-a mintit , asa stie si ea...ca asa i-a fost vandut de importator...da nu tot ce zboara se mananca ! in final nu conteaza cred ca e julli sau trilineatus, este un cory frumos , adu-i niste tovarasi !

PS. nu e nevoie sa folosesti de fiecare data butonul "citeaza" , incarci topicul inutil. foloseste butonul de stanga jos , "post reply "

PS.2 vezi sa nu suprapopulezi acvariul tau de 54 l . oricum parerea mea e ca arata mai frumos cu 2 specii pentru zona superioara a acvariului , dar in banc mai mare ! poti incerca rasbora cu neoni sau cum vrei tu, e doar un sfat...
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 7:12 pm

De asta am postat aici pentru niste sfaturi si tot ce inseamna ajutor,imi este greu sa ma despart de pesti dar va venii ziua cand va trebuii sa o fac
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 3:49 am

Si uite si noul meu acvariu 54l

acvariu incepator 20082010482

acvariu incepator 20082010484

acvariu incepator 20082010487

acvariu incepator 20082010488

Aici se vede ata cu care e prins,dar nu are nici o importanta

acvariu incepator 20082010489

acvariu incepator 20082010490

acvariu incepator 20082010492

acvariu incepator 20082010494

Ce fac cu bulele acelea de aer,sunt de la filtru tetratec?!

acvariu incepator 20082010505

acvariu incepator 20082010506





Ultima editare efectuata de catre booghibooghi in Vin Aug 20, 2010 4:05 am, editata de 3 ori
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 3:58 am

Am 2 sfaturi:
scurteaza furtunele filtrului extern
pune acvariul pe un suport drept
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 4:07 am

inca nu sunt sigur ca acvariul va ramane acolo definitiv de asta nu am taiat din furtune
Acvariu este drept capacul nu sta bine ca am cablu de la filtru intern care nu are loc de iesire
Sus In jos
falconety
Peste sergent
Peste sergent
falconety


Mesaje : 307
Data de inscriere : 17/10/2009
Localizare : breaza/ph

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 6:39 am

no comment bravo
Sus In jos
http://www.electrocasnicebreaza.forumgratuit.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 6:42 am

astept critici,sfaturi,etc
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 7:02 am

Mai pune apa in acvariu sa nu se mai vada golul. Si cum a spus si colegul aco incearca sa il indrepti pentru a echilibra apa in el. Iar cu ciclarea cum ai facut??? acvariu incepator Icon_evil
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 7:13 am

a durat destul de mult azi in jur de 5-6 ore si cu ajutorul lui Aco si Sorin am reusit ce se vede.Acvariul este pe un plan drept doar ca filtrul intern din stanga nu am avut cum sa scot cablul de alimentare prin spate ca nu imi mai ajungea la priza,asa ca doar capacul sta aiurea.Cu ciclarea a fost cam naspa dar m-am descurcat.
1. Am pus 10 l apa de la robinet
2. 5 l apa din acvariul de 22 l
3. dupa care inca vreo 10 litri apa robinet am lasat cam vreo 1 ora sa se elimine clorul
4. am plantat acvariu
5. schimbat filtru de la 22 l la cel mare in paralel cu tetratec-ul
6. pus pesti
7. adaugat 20 ml solutie apa nu mai stiu cum se numeste ptr ciclare

Ms pentru ajutor Aco
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 7:23 am

Mult noroc ai nevoie la acea "ciclare" care spui ca ai facut. Solutie de ciclare ai avut la acvariu cel nou cumparat?


Ultima editare efectuata de catre Ionut T. in Vin Aug 20, 2010 7:27 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 7:27 am

mai este mult de munca dar incet incet o sa va ajung si eu din urma
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 7:29 am

Spor la treaba si ape limpezi! acvariu incepator Icon_wink
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 7:30 am

ms la fel maine daca se poate pot trece pe la tine sa imi dai si mie niste pui de cory??
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 7:33 am

ok, se poate
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 8:19 am

Vezi ca apa nu contine bacteriile necesare ciclarii. Eventual stoarce buretele de la acvariul vechi in filtrul nou.
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: re   acvariu incepator Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 8:19 am

dupa parerea mea ar merge un autocolant pe spatele acvariului ca zugraveala aceeia nu imi place cum da.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 8:23 am

merg cu filtru cel vechi in paralel cu cel nou + 20 litri de apa din acvariu cel vechi
O sa imi cumpar si un autocolant ca nici mie nu imi place cum arata dar momentan sunt la munca
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: re   acvariu incepator Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 8:27 am

sau mai poti vorbi cu ionut poate faceti un fundal din polostiren si ciment cum are el.arata destul de bine.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 10:40 am

Sper ca ti-am fost de ajutor si sa asculti macar jumate din sfaturile pe care ti le-am dat. Nu e nevoie sa-mi multumesti. Daca o sa folosesti "reteta" mea o sa fie bine Wink
Totusi iti recomand sa nu mai aduci alti pesti pana cand nu e stabilizat de tot bazinul, nu faci altceva decat sa ridici inutil nivelul de amoniac din apa.
Vezi cum faci poate reusesti sa pui mana pe niste teste, MACAR unul de no2.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 5:09 pm

se rezolva si cu testele de NO2
Cred ca o sa imi fac cu Ionut un fundal ca al lui ca si mie imi place
Momentan nu mai aduc nici un locatar curand mai incolo
Sus In jos
Continut sponsorizat





acvariu incepator Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator   acvariu incepator Icon_minitime

Sus In jos
 
acvariu incepator
Sus 
Pagina 1 din 6Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Plantele de acvariu. Fertilizanti pentru plantele de acvariu.
» acvariu nou (100 L)
» acvariu 54 l

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: