Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 despre transportul cichlidae-lor

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
albinik
Peste soldat
Peste soldat
albinik


Mesaje : 44
Data de inscriere : 27/03/2010
Localizare : BACAU -bc.

despre transportul cichlidae-lor Empty
MesajSubiect: despre transportul cichlidae-lor   despre transportul cichlidae-lor Icon_minitimeLun Aug 09, 2010 4:26 am

Va salut!Cu toate ca nu sunt deloc incepator;am si eu nevoie de un sfat de la cei care expediaza pesti la distanta. Ex: pestii in cauza; 4 buc. octofasciatum 15-18 cm.
distanta:500 km.
transport:microbuz
timp;cca.10 ore
Si acum intrebare;cum trebuiesc ambalati...in cati litrii de apa...cum sa-i pregatesc din timp pt.transport... e bine sa adaug ceva in apa...si anume ce?
Va multumesc ca ma suportati!
Mentionez ca nu am posibilitatea de a umple recipientul de transport cu oxigen de la butelie.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

despre transportul cichlidae-lor Empty
MesajSubiect: Re: despre transportul cichlidae-lor   despre transportul cichlidae-lor Icon_minitimeLun Aug 09, 2010 4:44 am

Cel mai bine e sa-i ambalezi in pungi mari, eventual apoi pungile bagate intr-o cutie.
In punga sa fie apa putina si aer mult. Daca ai posibilitatea adauga jbl oxitabs. Daca nu merge si fara.
Eu am dus pesti la drum lung cam 8 ore, nu au avut nici o problema.
Sus In jos
albinik
Peste soldat
Peste soldat
albinik


Mesaje : 44
Data de inscriere : 27/03/2010
Localizare : BACAU -bc.

despre transportul cichlidae-lor Empty
MesajSubiect: mersi-ACO   despre transportul cichlidae-lor Icon_minitimeLun Aug 09, 2010 5:44 am

multumesc pt. informatii!Deocamdata am hotarat asa; doi saci nylon mari pusi intr-un bidon pvc.15 litrii, in care intra 10 litrii apa si restul aer+5 dropsuri oxitab....sacii pusi unul in"traltul......introdusi in bidon....+10 LITRI+OXYTAB....LEGATI LA GURA...PUS CAPAC LA BIDON ...SI DRUM BUN!.....Ce ziceti.....o sa ajunga bine ,daca ai trimit asa?
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

despre transportul cichlidae-lor Empty
MesajSubiect: Re: despre transportul cichlidae-lor   despre transportul cichlidae-lor Icon_minitimeLun Aug 09, 2010 6:59 am

Nu am inteles prea bine ce aranjamente ai facut acolo, dar pestii ajung bine si fara atata deranj.
Cel mai simplu: pungi de acvaristica (sunt recomandate, nu au colturi), apa in ele cat de 2 ori inaltimea pestelui, in rest aer si 1-2 pastile oxytabs, scrie in prospect cate sa pui. Nu e bine nici sa exagerezi. Pungile se baga intr-o cutie de scartaitoare, daca ai. Daca nu, orice fel de cutie. Bagi niste ziare ceva ca sa nu se zguduie pe acolo si gata.
Sus In jos
Continut sponsorizat





despre transportul cichlidae-lor Empty
MesajSubiect: Re: despre transportul cichlidae-lor   despre transportul cichlidae-lor Icon_minitime

Sus In jos
 
despre transportul cichlidae-lor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» pentru iubitorii de guppy
» depunere scalari
» Discutii despre vivipari

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Cichlidae-
Mergi direct la: