Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Discutii despre vivipari

In jos 
+4
booghibooghi
Ionut T.
GSGrassu
john777
8 participanți
AutorMesaj
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

Discutii despre vivipari Empty
MesajSubiect: Discutii despre vivipari   Discutii despre vivipari Icon_minitimeDum Sept 20, 2009 10:53 pm

din cate stim ca pestii vivipari nasc pui vi.putem adauga ceva poze cu ei sau purtam crea discutii despre vivipari.exemplu imultirea lor... study
Sus In jos
GSGrassu
Peste soldat
Peste soldat
GSGrassu


Mesaje : 13
Data de inscriere : 11/08/2010
Localizare : Calafat

Discutii despre vivipari Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre vivipari   Discutii despre vivipari Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 4:55 am

help Mi-am luat si eu de 2 zile acvariu de 80 litri dar am bagat apa in el in jur de 60 l si am in el :

- 4 guppy ( 2 femele gestante si 2 masculi )

- 2 sanitari

- 2 xifo

- un scalar

- 2 mulinezi cred ( sunt 2 pestisori normali cam k xifo micuti si negri )

sunt compatibili pestisori mei ?

ce trebuie sa fac ,k femelele guppy trebuie sa nasca k au burta mare si sunt agitate se urca si coboara in acvariu.

Am tot ce imi trebuie in acvariu :

-filtru apa

-filtru aer

-Termometru

-neon

si mai am un acvariu mai mic ( 15-20 L ) in care sa mut guppy knd or trebui sa fete help


https://2img.net/r/ihimizer/img338/6365/sdc10699x.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img52/1591/sdc10702z.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img801/407/sdc10698c.jpg
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Discutii despre vivipari Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre vivipari   Discutii despre vivipari Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 9:05 am

Salut.
Cu putina vointa sa treci pe la introducere si dupa o sa facem un mare topic pe tema asta. Discutii despre vivipari Icon_wink
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Discutii despre vivipari Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre vivipari   Discutii despre vivipari Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 9:29 am

Denumire specie : Xiphophorus variatus

Lungime : 5 cm - 7 cm
Temperatura : 15ºC - 25ºC
pH-ul apei : 7 - 8
Duritatea apei : 9dGH - 19dGH

Observatii : Este un peste splendid viu colorat, existand diferite varietati ale aripii dorsale in special la masculi. Se gaseste relativ rar in magazine datorita dificultatii in reproducere si a numarului mic de pui.

Reproducere : Se reproduce relativ greu datorita numarului mic de puiet dintr-o nastere, precum si tendintei femelelor de a deveni sterile in cazul in care grupul nu are un numar minim de indivizi.

Discutii despre vivipari 36852332

Discutii despre vivipari Xiphophorusvariatus

Discutii despre vivipari Xiphophorusvariatus2



Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Discutii despre vivipari Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre vivipari   Discutii despre vivipari Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 9:39 am

Denumire specie : Lebistes reticulatus Guppy

Lungime : 5 cm - 6 cm
Temperatura : 22ºC - 24ºC
pH-ul apei : 6,5 - 8
Duritatea apei : 6dGH - 12dGH

Observatii : Alte denumiri: guppy, gupi, guppi.
Dinomorfismul sexual este foarte evident : 3 cm, iar femelele chiar si pana la 6 cm ( sau mai mult). Masculii sunt cei care sunt mult mai viu colorati si au aripioara anala prelungita si mai ingrosata. Culorile si varietatile de culoare ale acestora suntdefapt motivul pentru care acest mic pestisor este atat de iubit intre acvaristi. Femelele au de obicei o singura culoare predominanta ( verde, negru) unele exemplare avand aripioara caudala putin colorata. Totodata, la femelele gestante se observa o pataneagra/maronie situata inante de aripioara anala. Se practica intre acvaristi separarea celor doua sexe, pentru o mai rapida dezvoltare a femelelor ( cresc mai bine si mai rapid in cazul in care nu sunt fugarite toata ziua de masculi) ajungandu-se uneori la fenomenul de schimbare a sexului a unor femele in cazul in care perioada de separare intre sexe este prea indelungata. In aceste situatii exemplarele respective incep sa se coloreze mai puternic iar aripioara caudala incepe sa se ingroase, dar nu aveminca cunostiinta de situatii in care aceste exemplare nu au fost sterile. Intr-adevar, astfel se pot obtine masculi cu dimensiuni spectaculoase, dar sterili.

Reproducere : Reproducerea speciei este cea clasica pentru vivipari, o singura fecundare a unei femele fiind suficienta pentru pana la 7 nasteri - adica pentru aproximativ 7 luni de zile. Liniile de forma si colorit se obtin de obicei prin consagnvinizare, insa este dedorit ca cel putin la 2-3 generatii sa se introduca indivizi noi in matca ( in linie ) altfel ajungandu-se usor la albinism si curbarea sirei spinarii a indivizilor. Nasterea puilor are loc la intervale de 28-42 de zile (4-7 sapatamani) si poate fi stimulata ( daca dorim ca femela sa nu fete in acvariul populat cu alte specii sau indivizi maturi si astfel puii sa fie vanati de acestia) prin mutarea femelei intr-un acvariu cu apa proaspata ( statuta minim 2 zile pentru eliminarea clorului) si putin mai calduta - maxim 0.5 pana la 2 grade Celsius ( daca este mai calda femela poate suferi un soc care poate duce chiar la moartea acesteia). Se recomanda de obicei ca aceasta apa sa fie defapt realizata prin amestecarea a 2 parti egale de apa din acvariul din care provine si apa proaspata ( statuta minim 2 zile). Atentie la femelele gestante care in cazul in care schimbati pana la 1/3 din volumul de apa din acvariu cu apa proaspata ( statuta minim 2 zile) s-ar putea sa incepe sa fete fiind stimulate de improspatarea apei ( apa proaspata fiind mai de obicei bogata in oxigen decat cea din acvariu). Manifestarea femelelor care incep sa fete este urmatoarea : comportamentul devine mult mai agitat, acestea inotand de obicei cu botul lipit de unul din laturile acvariului in sus si in jos, parcurgand de obicei toata inaltimea apei din acvariu ( de sus de la suprafata pana jos pe fundul acvariului). Numarul de pui pe care ii fata o femela depinde mult si de dimensiunile acesteia insa in cazul unui numar redus de pui acestia se nasc mai mari avand dimensiuni de pana la 6-8 mm. Numarul mediu de pui este in general intre 30-40. Nu sunt rare situatile in care se nasc chiar si pana la 70 de pui. Durata fatarii se poate intinde pana la 6-10 ore. Unele femele isi vaneaza puiiimediat dupa ce acestia au ajuns in acvariu si incep sa inoate, motiv pentru care se recomanda popularea abundenta a acvariului cu plante de fund si de suprafata. Se poate opta si pentru asa zisele 'fatatoare' pentru vivipari, care nu sunt altceva decat niste custi (din sticla sau plastic transparent) de dimensiuni relativ reduse care au cel putin fundul prevazut cu grilaje astfel incat puii cad din aceste fatatoare. Se recomanda cresterea puilor intr-un bazin separat.

Discutii despre vivipari Fancymozaiku

Discutii despre vivipari Guppymale

Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Discutii despre vivipari Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre vivipari   Discutii despre vivipari Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 9:59 am

GSGrassu a scris:
help Mi-am luat si eu de 2 zile acvariu de 80 litri dar am bagat apa in el in jur de 60 l...

1. Dupa cum arata filtrul ala de impecabil, acvariul nu e ciclat. Sa te astepti la decese in viitorul foarte apropiat.
"Aoleu imi mor pestii, de ce?" Pune mana si citeste despre Ciclarea acvariului.

2. Nu vad eu bine sau termometrul e in afara acvariului ? Daca da, pune-l inauntru in apa, temperatura camerei
o masori cu altfel de termometru.

3. Neonul trebuie pus deasupra acvariului. Soarele nu bate din dreapta-jos decat pe la Poli, iar acolo nu sunt plante.
E doar gheata si zapada.

4. Bolovanisul ala nu are ce cauta in acvariu. Pune mana si cumpara pietris marunt special pentru acvaristica granulatie 2-3 mm.

5. Scoicile marine nici nu arata bine, si nici nu ajuta la scaderea duritatatii apei. Dimpotriva.

6. Plantele de plastic nu arata nici bine in acvarii, si nici nu consuma nitratii.

7. Pune mana si documenteaza-te inainte de a face ceva. Ca de exemplu un acvariu. Pestii sunt ca si cateii, animale.
Nu ii omora cu mana ta. Fii om.

8. Treci pe la Introducere si citeste si Regulamentul intai. Iti ia exact cat ai face 3 poze la acvariu. Poate mai putin.

PS: eu sunt adminul ala rau. nu te astepta sa te laud pana nu meriti. momentan te iau la bete.
Spor la executat 1-8.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Discutii despre vivipari Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre vivipari   Discutii despre vivipari Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 7:54 pm

Mda.... Are foarte mare dreptate Mihai. Si parerea mea suna la fel: documenteaza-te ce inseamna un acvariu, si apoi incepe o treaba serioasa.
- substrat fertilizant - iti recomand JBL Aquabasis
- pietris de granulatie mica - 3-4 mm
- plante nepretentioase care te ajuta si la ciclare
- o lampa cu neoane care se pune deasupra acvariului, nu in lateral. De preferat neoane Osram 865.
- niste fertilizanti pentru plantele NATURALE, pe care ii gasesti la un pret decent, la Cristi Ionescu.
- obiecte decor: buturugi frumoase, mopani, speciali de acvaristica.

Cam atat imi vine acum in minte...va rog sa completati daca am omis ceva..
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Discutii despre vivipari Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre vivipari   Discutii despre vivipari Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 8:41 pm

@booghibooghi

nu stiu de unde ai copiat articolul despre xiphophorus variatus , dar este un peste prolific care se reproduce usor ! poate era intalnit mai rar in romania pana in '89 !
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Discutii despre vivipari Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre vivipari   Discutii despre vivipari Icon_minitimeJoi Aug 19, 2010 9:20 pm

Mios a scris:
Mda.... Are foarte mare dreptate Mihai. Si parerea mea suna la fel: documenteaza-te ce inseamna un acvariu, si apoi incepe o treaba serioasa.
- substrat fertilizant - iti recomand JBL Aquabasis
- pietris de granulatie mica - 3-4 mm
- plante nepretentioase care te ajuta si la ciclare
- o lampa cu neoane care se pune deasupra acvariului, nu in lateral. De preferat neoane Osram 865.
- niste fertilizanti pentru plantele NATURALE, pe care ii gasesti la un pret decent, la Cristi Ionescu.
- obiecte decor: buturugi frumoase, mopani, speciali de acvaristica.

Cam atat imi vine acum in minte...va rog sa completati daca am omis ceva..

Ce ii recomanzi tu colegule Mios, gen substrat fertilizant si micro/macro de la Cristi I., e deja lvl 3-4.
Omul tre' sa ajunga intai level 1, sa isi cicleze primul acvariu.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Discutii despre vivipari Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre vivipari   Discutii despre vivipari Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 12:19 am

Da. Omul a intrat pe forum, pentru a cere pareri. Parerea mea ca parerile lol! lui Mihai sunt cele mai demne de urmat pentru moment....
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Discutii despre vivipari Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre vivipari   Discutii despre vivipari Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 2:52 am

Mios a scris:
Da. Omul a intrat pe forum, pentru a cere pareri. Parerea mea ca parerile lol! lui Mihai sunt cele mai demne de urmat pentru moment....

...si topicul se numeste ..." hai sa luam mai multe discutii despre vivipari " Evil or Very Mad
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Discutii despre vivipari Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre vivipari   Discutii despre vivipari Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 3:20 am

Discutii despre vivipari 661251 mai fac si eu un post Discutii despre vivipari 801327
Dragi tovarasi si prieteni nu mai fiti copii, discutati orice...
Nu-i problema de suparare.
La fel si ideile care se pot aplica.... Fiecare este liber sa spuna ce vrea si colegul sa contrazica. Cel care este in cauza de a primi informatii poate asimila doar ce este bun, iar unde nu intelege poate sa intrebe.
Sa dam on topic discutiei despre vivipari.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Discutii despre vivipari Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre vivipari   Discutii despre vivipari Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 6:49 am

christiansen a scris:
@booghibooghi

nu stiu de unde ai copiat articolul despre xiphophorus variatus , dar este un peste prolific care se reproduce usor ! poate era intalnit mai rar in romania pana in '89 !
cristi eu am cartile din 1978
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Discutii despre vivipari Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre vivipari   Discutii despre vivipari Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 8:26 am

Atunci m-am nascut eu. Laughing Cred ca a mai evoluat intre timp si acvaristica si reproducerea pestilor...
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Discutii despre vivipari Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre vivipari   Discutii despre vivipari Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 5:28 pm

Am asa:
Acvaristica Practica Ing. Mircea Oprea ,C ralex si D Ricardo,anul 1978,pagini 265 pagini

Discutii despre vivipari Picturey

Acvaristica Practica,V Voican si I Radulescu,anul 1979,126 pagini

Discutii despre vivipari Picture001ax

Pasiunea mea Acvaristica,anul 1983,260 pagini

Discutii despre vivipari Picture002as

Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Discutii despre vivipari Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre vivipari   Discutii despre vivipari Icon_minitimeLun Aug 30, 2010 10:10 pm

Mai este si cartea ACVARIU, scrisa de un clasic deja al acvaristicii, Zoltan Kaszony.
O am pdf. pe undeva, doritorii sa faca o cerere in scris Laughing

p.s. are doar 19Mb.
p.p.s. nu stiu daca nu cumva era mai bine sa fie postate la Informatii, dar asta e treaba moderatorilor, ei hotarasc...
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Continut sponsorizat





Discutii despre vivipari Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre vivipari   Discutii despre vivipari Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii despre vivipari
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Vivipari-
Mergi direct la: