Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Discus

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
moldoveanu11
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 36
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : telega/campina/ph

Discus Empty
MesajSubiect: Discus   Discus Icon_minitimeDum Noi 01, 2009 9:38 am

Aria de raspandire. In general, cand aducem in acvariu un peste, ne intereseaza sa stim din ce zona a globului provine, pentru a sti ce conditii sa-i oferim. Discusul provine din zona Amazonului, mai precis dintr-un areal cuprins intre cativa afluenti ai lui: Rio Negro, Rio Madeira, Rio Trombetas, Rio Urubu, Rio Purus, Rio Albacaxis. In biotopul natural sunt mai multe varietati de de discusi:
- Symphysodon aequifasciata axelrodi (discus maro)
- Symphysodon aequifasciata haraldi (discusul albastru)
- Symphysodon aequifasciata aequifasciata (discusul verde)
- Symphysodon discus Heckel (discusul originar salbatic).
Varietatea coloristica este mult mai mare, dupa parerea lui Herbert Axelrod. Acesta in urma unor expeditii de colectare a discusilor in zona Rio Negro - Rio Abacaxis a prins acelasi tip de discusi in aceleasi locuri, de unde a tras concluzia ca fiecare habitat isi are propriul sau tip de discus.

Discusii sunt pesti timizi, chiar si in biotopul natural. Traiesc in locuri destul de adanci, de cel putin 2 m, cu o apa linistita, iar locul trebuie sa fie bine protejat cu o vegetatie abundenta, care sa-i permita sa gaseasca locuri pentru ascuns. Aceste locuri nu sunt niciodata in albia raului, ci in lagune (igarape). In timpul zilei discusii stau pe fundul apei si doar noaptea urca spre suprafata.

Apa: sa vedem care sunt caracteristicile apei in biotopul natural al discusului. Aceasta este o apa foarte saraca in substante minerale si organice. Una din explicatii ar consta in faptul ca bazinul Amazonului este format in mare parte din granit, calcarul fiind foarte rar intalnit. Diversele masuratori ale duritatii apei au dus la urmatoarele rezultate: in afluentii Rio Branco si Rio Negro, duritatea a fost cuprinsa intre 0-0,27° dGH, iar in zona cu apa limpede din Rio Purus (langa Beruri), biotopul discusului maro si albastru, duritatea a fost de 0,6° dGH. Valorile pH-ului se situeaza in zonele acide: 4,5-6,5. De aici putem trage concluzia ca apa din biotopul natural se aseamana foarte mult cu apa distilata. Cu aparatura foarte sensibila putem determina urme de substante minerale si organice. Una dintre greutatile (insuccesele) reproducerii initiale (nereusite) a fost reprezentata de necunoasterea acestor caracteristici, deoarece intr-o apa bogata in saruri apa intracelulara mai saraca in saruri paraseste celula distrugandu-i nucleul, icrele albindu-se (deci mor), iar bacteriile specifice apelor dure vor infesta icrele bune. Lipsita de substante minerale si organice, apa din biotop este bogata in schimb in fier, dar efectul biologic al fierului nu se stie exact.

Concluzia pe care o putem trage este ca apa din biotopul natural al discusului, fiind foarte pura, determina necesitatea utilizarii unei ape cu o aceeasi calitate si in acvariile noastre. Revenind la calitatea apei din acvariu, ea trebuie sa fie o apa dulce, usor acida, foarte moale si lipsita de substante minerale si organice. Vorbind despre apa, o alta caracteristica importanta a ei este temperatura. La masuratorile efectuate in biotopul natural, s-a constatat o variatie intre 28-31° C. Asta nu exclude faptul ca in acelasi anotimp, acelasi loc si aceeasi adancime, in alt an s-a masurat o temperatura de 25,4° C. Se apreciaza ca temperatura apei scade cu 1° C la fiecare 0,5 m adancime.

Discusul prefera spatiile mari, dimensiunea minima a acvariului fiind: 40" (101 cm) lungime, si 20" (50 cm) inaltime. Apa trebuie sa fie curata si pe cat posibil lipsita de bacterii. Acvariul va fi amenajat pe cat posibil in culori inchise si cu plante plutitoare pentru a crea o lumina difuza. Discusul poate ramane ascuns toata ziua daca se foloseste o iluminare puternica. Radacini uscate, roci, falii de carbune taiate dupa planul de clivaj, si o vegetatie bogata este necesara pentru a le oferi locuri de ascuns, insa trebuiesc create si locuri deschise pentru hranire si inot. Un filtru bun este esential in mentinerea calitatii ape.

Pe perioada de crestere, discusul se va tine in carduri (10-12 pesti in 100 de litri), astfel asigurandu-se concurenta pentru hrana, siguranta oferita de grup in momentele de panica, creerea unei scari ierarhice. Totodata grupul ofera posibilitatea de a se forma cel putin doua perechi, dealtfel, discusii vor fi tinuti in acest fel pana ajung la maturitate si incep sa se formeze perechile, urmand a se pastra numai doua perechi intr-un bazin de 100 de litri.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Discus Empty
MesajSubiect: Re: Discus   Discus Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 9:19 pm

Nu am vrut sa deschid alt topic si de aceea scriu aici. Are cineva discus ? Am primit o oferta buna si ma gandesc sa imi tin.As avea niste intrebari...Multumesc !
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Discus Empty
MesajSubiect: Re: Discus   Discus Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 8:27 am

Nu sunt pentru acvaristi incepatori sau medii. Necesita apa foarte calda, 29-31 grade, asa ca
alti pesti si plante vor suferi alaturi de ei. Pe langa asta se fac foarte mari si au nevoie de
acvarii pe masura, de la 200 litri in sus.

Citeste cu atentie articolul de mai sus si o sa iti dai seama de ce este dificil sa tii discusi.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Discus Empty
MesajSubiect: Re: Discus   Discus Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 8:30 am

Arco si totusi asteptam intrebarile tale!?!?

Ultima oara cand te avertizez legat de posturile inutile. Deja incep sa ma repet. Mihai B.

Tot nu inteleg cu ce am gresit Mihai,el spunea mai sus ca are niste intrebari dupa care brusc multumesc,si la ce intrebare ai vrea tu sa ii raspunzi,sau altcineva??Sa inteleg ca postul meu era prea inutil din lipsa de prea multe cuvinte?K,daca cu acest lucru am gresti de acum incolo o sa postez romane de dragoste care cred ca nici asa nu va fi bine si va trebuii sa nu mai postez poate asa nu se mai supara nimeni pe mine.Mie imi place sa raspund scurt si la obiect nu sa o lalai asa aiurea doar de dragul de a scrie cat mai mult.Dar asta e.


Regulament:

E: Este interzisa “vanatoarea” de posturi. Nu sunt permise mesajele si comentariile fara un continut real.
M. Nu este permisa atentionarea in public a moderatorilor sau administratorilor, daca aveti ceva de semnalat utilizati mesajul privat (PM).
Nu este permisa comentarea de catre utilizatori a deciziilor unui admin pe forum.

Cred ca aceste 2 puncte te-au lamurit. Regulamentul este valabil pentru toti.
Aici am incheiat discutia. Avertismentul meu ramane valabil.


Ultima editare efectuata de catre booghibooghi in Joi Oct 07, 2010 6:29 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Discus Empty
MesajSubiect: Re: Discus   Discus Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 9:37 am

Am inteles Mihai.Azi am tot citit despre ei si am vorbit cu un tip care are discus maturi(crescuti de el) si mi-a spus ca daca vreau neaparat sa tin,pot.Mi-a spus ca pot tine 6 pui,sa ii cresc iar apoi sa imi ramana 4,sa scot substratul(tot),plantele si pestii mei si sa devina un acvariu steril,ca am nevoie de 2 buturugi ca sa regleze ph-ul apei si sa o faca moale.Sa fac schimbul de apa o data la 5 zile,30 %.Si apoi mi-a mai spus despre mancare.As vrea si eu sa tin niste pesti care sa se "vada" in acvariul meu.Momentan am 5 cory albi,1 cory panda,1 kuhli si 7 buc. neonul saracului,care toata ziua se "alearga" printre plante.Se poate vedea si la avatar ca arata prea gol acvariul...

booghibooghi- Nu stiu cu ce te-am suparat sau jignit.Imi cer scuze daca am facut ceva rau si te-ai simtit ofensat.Daca te deranjeaza postarile mele am sa ma opresc si am sa caut informatii in alta parte,nu e nici o problema.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Discus Empty
MesajSubiect: Re: Discus   Discus Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 10:03 am

Prietenul tau nu ti-a zis si ca nu ai acvariu pentru discusi? Si daca el crede ca doar cu
2 lemne scade pH-ul si duritatea apei, invita-l aici sa ne explice si noua, ca eu personal
cu injectie de CO2, cu reactor activ Ferplast, nu reusesc sa duc pH sub 6,8.
Si am mai mult de 2 lemnisoare in acvariul de 180.

Dar ma rog, asa cum unii tin pestii in bol rotund, la fel ai putea si tu sa tii discusi
in 80 de litri cu pH 7,5 si apa dura.

Nu te impiedica totusi nimeni sa incerci, dar avand in vedere cat costa un discus,
astept cu interes continuarea povestii.(stii, pestii mai si mor cand nu au conditii bune)
Asta ca sa nu mai subliniez inca o data ca sunt animale ca si cateii de exemplu si
nu prea e ok sa ii omoram, doar ca vrem noi sa facem niste "arogante".



PS: Legat de postul lui booghi, ce e scris cu rosu e scris de mine personal, si nu are legatura
cu tine. Este avertisment dat lui booghi pentru ca face "vanatoare de posturi".
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Discus Empty
MesajSubiect: Re: Discus   Discus Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 10:17 am

Nu vroiam sa tin discus din aroganta.Si am postat ca sa ma sfatuiti voi.Am zis tot ce mi-a spus baiatu respectiv,ca sa imi spuneti daca e bine sau nu.Nu am mers sa imi cumpar si sa ii bag in acvariu si sa va spun apoi ca am si eu discus.Si in nici un caz nu vreau sa omor vreun peste.Nici macar un guppy.Acum sunt la faza la care sunt foarte nehotarat.Dupa cum ai vazut,saptamana trecuta vroiam pacu,acum discus.Astept sa am o specie de pesti in acvariu care sa imi placa si care sa o tin ! Nu imi place nici mie si nici pestilor sa modific in fiecare zi ceva la/in acvariu.In fiecare zi tot ma uit la pesti si la nevoile lor si incerc sa gasesc ceva "pentru mine"...
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Discus Empty
MesajSubiect: Re: Discus   Discus Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 10:31 am

Foarte bine atunci. Inseamna ca ai inteles de fiecare data cand ti s-a explicat ca ceva "nu merge".
Continua sa te documentezi astfel incat sa faci alegerea optima pentru bazinul si conditiile tale de
acolo. Numai asa vei reusi sa obtii satisfactii si sa stai departe de probleme.

Apropo, acvariul tau pare gol din cauza lipsei plantelor nu a pestilor.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discus Empty
MesajSubiect: Re: Discus   Discus Icon_minitime

Sus In jos
 
Discus
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Vand 5 PUI DE DISCUS
» vand 5 discusi

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Cichlidae-
Mergi direct la: