Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 acvariu incepator craiova

In jos 
+14
mihai_andrei
aco
booghibooghi
AngelTudorache
Mihai B.
Karma
cataalinnn
ilie
Mios
Cornel
Sorin C.
Ionut T.
falconety
gogosanuc
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 19  Urmatorul
AutorMesaj
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 8:05 am

Resun era singurul filtru care se incadra in pretul spus de tine.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 9:49 am

momentan nu mai bag bani in acariu sau filtre improvizate.....asta vad ca merge si o face destul de bine momentan... cand o sa strang bani imi iau unu profesional si gata...astea ce facem noi sunt variante pe termen de cateva luni pana facem rost de bani pentru ceva mai bun...oricum sper sa imi schimb si acvariul in perioada ce va urma
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 9:52 am

ha ha ha bere ce sa spun astea sunt nebuni ca sa ne omoram timpul. ca tot ce este fabricat are o alta calitate, dar cine stie....
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 10:39 am

Zici tu ca asta cu diy este o solutie pentru cateva luni pana treci la ceva profesional?

Fa un calcul cat ai dat pe asta sa il faci si cat costa sa iei unul nou. Ca sa nu mai zic si de varianta second hand. Per total mai bine asteptai ceva timp sau rupeai pisica din prima si luai de nou. Ieseai mai ieftin cu siguranta.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 6:12 pm

sti fratilor ...dar asa e romanu...pana nu mestereste el ceva nu se simte bine....asta este...o sa mai trag de asta cat o sa pot trage si intre timp stang banii.....cand nu o mai putea sa lucreze ...facem operatiunea rabla Very Happy
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 6:23 pm

Ajungeti tot la vorba mea. Nu se merita sa te chinui sa bricolezi filtrul extern.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 7:54 pm

sa fac un calcul....25 lei investitie....nu imi pare rau nici cat e negru sub unghie.....pompa am avut.....ce al cumparat teava doua capace si niste conectori...medii filtrante moca.....nu am spart cine stie ce....si da e o chestie si cu astea luate din magazin ...dar si cu astea nu imi e frica....daca ai bafta sa al iei ca naiba sa mai curga si din prima .. kicking ....depinde cum ai norocul
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 8:02 pm

Cu un filtru extern home-made si cu 180 de litri de apa in sufragerie,
sincer nu aveam curaj sa plec 10 zile in Grecia, desi christiansen a avut grija de
acvariile mele cat am fost plecat.

Strange banutii, ia un Fluval si vedem apoi ce parere o sa ai despre filtre externe.

PS: tot bat apa in piua cu fluvalul pentru ca asta am, si mi se pare o piesa perfect de inginerie germana.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 9:11 pm

mai v-am mai zis ...pe viitor vreau sa imi fac un acvariu mai maricel intre 150 -250 L nu stiu sigur cat va fi.....dar mai intai de toate vreau sa imi iau filtrul ...pentru aceste dimensiuni ce imi recomandati....fie si fluval si orice altceva.....daca se poate sa imi ziceti modelele de filtre sa le caut pe net si sa le vad ....multumesc anticipat
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 9:40 pm

La acv de 180 de L eu am Fluval 305 (1000 l/h) si te asigur ca atunci cand i-am dat drumul
imi fluturau plantele in acvariu. Intre timp s-au mai colmatat si mediile si furtunele
si debitul s-a mai micsorat, e foarte potrivit acum.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 11:45 pm

e ceva 500 lei.....

mc frumos ...voi mai merge o perioada pe varianta home made....pana fac rost de banuti si apoi imi voi lua un filtru ceva mai bun....ce pot sa zic...va mai tin la curent cu modificarile ce apar in acvariul meu...acum vreau sa imi iau ceva melcisori......ceva recomandari?
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeVin Iul 23, 2010 8:45 am

mai sa nu vorbesc prea devereme dar vad ca munceste bine filtrul......face curent in acvariu si aspira bine....ramane sa vad cum se comporta in timp...voi pune cat de curand si cateva poze
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeVin Iul 23, 2010 9:38 am

Sa revii aici cu detalii cand o fi sa cureti furtunele si filtrul sa ne spui cat te-ai chinuit si cat timp ti-a luat.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeVin Iul 23, 2010 7:55 pm

daca stai sa te gandesti si sa mananci e greu...ideea este ca isi face treaba cel putin momentan ....si chiar daca o sa fie ceva mai greu de curatat...asta este....nu am bani de ceva mai bun si imi fac treaba cu ce am... salut
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeDum Iul 25, 2010 10:40 pm

Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 26, 2010 3:32 am

Acvariul ca acvariul, da' filtru?
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 26, 2010 4:08 am

Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 26, 2010 4:12 am

Cand speli filtru sa ii faci si tu o poza/e in interior sa vad si eu cum ai pus mediile de filtrare. Multumesc.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 26, 2010 4:46 am

Bravo domle.. super.. acvariu incepator craiova - Pagina 4 192511 avand in vedere titlul topicului "acvariu incepator craiova" este super ok din punctul meu de vedere.. la mai mare si sa iti traiasca piticii.. Wink
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 26, 2010 5:05 am

multumesc frumos de apreciere...ma voi straduii sa al fac sa arate cat mai natural
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 26, 2010 5:09 am

Ionut sa stii ca nu am medii filtrante cine stie ce dar oricum este mult mai bine decat cu filtrul acela intern....usor usor voi modifica compozitia filtrului ca si medii filtrante...momentan folosesc pietris si bureti....si ordinea este urmatoarea...pietris maricel...pentru a opri mizeria mare ...apoi buret....pietris mai fin ...iar buret si filtrul cu tot cu buretul lui.....si sincer sunt curios sa vad cat asi mentine debitul actual...si voi face ceva poze cand al voi desface
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 26, 2010 7:08 am

Toata treaba e sa respecti ordinea fireasca. Prefiltrarea poti sa o faci direct prin burete grosier sau poti sa folosesti un inlocuitor al ceramici din filtrele profi. Urmeaza o filtrare mecanica dar prin burete mediu, filtrarea biologica, daca se poate cat mai mare, si in final tot o filtrare mecanica dar fina, burete fin sau/si perlon. Se schimba perlonul la 1-2 luni si curatenie in filtru la 3-8 luni. Depinde ce ai in bazin.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 26, 2010 7:40 am

in bazin la ora actuala am asa : 13 neoni...1 carasel . ..doi scalari ....2 ventuzari ...2 cory si inca 2 sanitari maronii cu puncte negre...nu stiu cum se numesc ...se vad si in pozele postate mai sus si azi am achzitionat un melc ...cam aglomerat ce e drept:(( asta este situatia...momentan nu am alte posibilitati
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: re   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iul 28, 2010 7:51 am

teoretic nu,dar practic da.daca tu ai putea locui intr-o debara cred ca si ei pot sta in 70 l.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iul 28, 2010 8:20 am

Cornel a scris:
teoretic nu,dar practic da.daca tu ai putea locui intr-o debara cred ca si ei pot sta in 70 l.
diferenta mare nu este asa ca ar Merge, dar tot ceea ce este important este sa ai filtru bun si sa fie mai gol acvariu."nemobilat Very Happy cu bolovani sau alte obiecte care sa-i reduca din spatiu". Normal ar fi undeva la 50 de litri pe cap de caras.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iul 28, 2010 8:45 am

gogosanuc a scris:
salut si bine v-am gasit... eu sunt nou in ale acvaristicii..am acvariu de 4 saptamani......am in el 14 neoni...2 scalari...6 sanitari si un carasel....mda cam fortata combinatia cu caraselul si scalarii dar s-au adaptat....acvariul are 70 L...mai exact ca dimensiuni L=60...l=30....h=40 ...am un filtru aquael fan 1......+ o pompa tetra pentru 100 L ....acvariul este din geam de 8 lipit de un prieten....capac din PVC facut de mine...in care am prins 2 neoade a cate 20 W fiecare....unu din ele estee cu lumina calda..10000 K si celalalt normal.....incerc sa urc ceva pozePS...nu aruncati cu rosii sunt incepator...astept pareri...idei...sfaturi

https://2img.net/r/ihimizer/img39/9540/sany0313.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img684/2476/sany0322f.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img4/8505/sany0321p.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img203/4396/sany0308w.jpg

Iti dau o mana de ajutor sper ca nu te superi !?
acvariu incepator craiova - Pagina 4 17soi9

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Slu3ah
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iul 28, 2010 10:32 am

mda...se pare ca nu prea am conditiile necesare .....deci va trebuii sa mai scap din populatia pe care o am..dar de care ca toti imi sunt dragi....voi cum m-ati sfatuii sa fac?
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iul 28, 2010 10:54 am

Lumina de 10000k e rece, nicidecum calda.

Daca vad eu bine ai un carasel in acvariu, scapa de el Wink
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iul 28, 2010 6:11 pm

aco a scris:
...Daca vad eu bine ai un carasel in acvariu, scapa de el Wink

Si de scalari, se fac mari si necesita cam acelasi spatiu/volum ca si caraseii.
Sus In jos
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iul 28, 2010 6:31 pm

pai si ce sa fac sa raman decat cu neonii?
Sus In jos
Continut sponsorizat





acvariu incepator craiova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: acvariu incepator craiova   acvariu incepator craiova - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
acvariu incepator craiova
Sus 
Pagina 4 din 19Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 19  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Craiova va saluta !
» Acvariu 52l
» Acvariu 20l

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: