Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Corydoras depunere

In jos 
+6
Karma
Mihai B.
VizZzY
krisztina1
Ionut T.
john777
10 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeJoi Oct 22, 2009 5:37 am

stie cineva la cat timp depune icre cori "sanitaru"?
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeJoi Oct 22, 2009 6:20 am

intre depuneri cam intre 2 saptamani si 1 luna

1. acvariu separat de preferinta, gol
2. apa PROASPAta, la temperatura cam 20-23 de grade
3. exemplare adulte, mai multi masculi decat femele
4. Ii urmaresti pentru ca mananca icrele
5. Puii ies dupa aproximativ 4 zile
Apa trebuie tratata antifungic (mycopur, albastru de metilen)
O picatura/5l de albastru de metil.
Puietii eclozeaza in circa 4 zile, incep sa manince dupa inca 3-5 zile.
Prima hrana:galbenus de oua bine fiert. Se da putin, bine sfaramat intre degete sau strecurat, primele 2-3 zile.
Se schimba apa zilnic (30-50%), dupa a treia zi dupa ce incep sa manance.
In 3 saptamani de la depunerea icrelor ajung la 2cm.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
krisztina1
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 30
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : campina/ph

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeDum Oct 25, 2009 12:33 am

ieri am bagat 2 cory la depus. azi dimineata am avut surpriza sa am icre. msn . inculpatii au mai depus si acum 2 saptamani,dar din pacate in acvariu comun.acum au un acvariu separat si am procedat cum am vazut si pe forum. o sa revin cu detalii cand ecloneaza
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeSam Oct 31, 2009 10:55 pm

revin cu complectari...
un cory poate trai dupa spusele unor persoarne pana in 10 ani.altele spun ca pot trai 20.fiind activi sexual...
eclonarea icrelor pot fi intarziate chiar si cu mai multe zile"5-6...zile" acest procedeu fiind intarziat de temperatura scazuta din apa.18-20 grade...
pot depune chiar si intre interval de 10 zile---spun din propria experienta


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mier Noi 18, 2009 11:28 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
krisztina1
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 30
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : campina/ph

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeDum Noi 15, 2009 8:28 am

scuze, am uitat sa vin cu detalii.
icrele au eclonat in 4-5 zile.din pacate nu toate.am 7 puisori care stau pe fundul acvariului.pe toata durata eclonarii au avut schimburi de apa 20-30/100 pe zi.1 picatura de albastru la 5 litri de apa, aerare cu filtru burete pe toata durata inclusiv si in acest moment. temperatura 20 grade(nu am avut incalzitor).dupa eclonare am facut schimburi la 3 zile.
asa ca se imultesc foarte usor salut
Sus In jos
krisztina1
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 30
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : campina/ph

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeMier Noi 18, 2009 11:37 am

azi am facut un schimb de apa.am ramas uimita Very Happy defapt sunt 8 micuti care au deja lungimea de aproape 1 cm si subtirei.cresc rapid.hrana au avut 2 zile ou fiert.acum au trecut pe mancarica nr 0. sau fulgi bine sframati intre degete.din cand in cand mai schimb mancarica.
Sus In jos
VizZzY
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 97
Data de inscriere : 20/09/2009
Localizare : campina/ph

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeVin Noi 20, 2009 6:52 am

te-as intreba cum stii ce e? mascul / femela ? in cazul in care imi cumpar de la magazin sa ma asigur ca stie ce imi da...
Sus In jos
krisztina1
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 30
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : campina/ph

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeVin Noi 20, 2009 10:20 am

cand i-am cumparat erau 3,si erau foarte mici.unu a murit si am ramas cu cei 2,femela si masculul.sincer nici eu nu ii cunosc prea bine.i-am putut deosebi in momentul cand au crescut.femela este mult mai mare decat masculul si am fost lamurita complect in momentul cand au depus. asa ca o sa las pe altcineva cu mai multa experienta sa iti explice.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeSam Apr 03, 2010 10:14 pm

Mi-au depus si mie cory albino in acv de 54 L Laughing
Aseara la ora 1 noaptea, dupa ce mi-au plecat musafirii(cristiansen + prietena), am gasit geamurile
impanzite de icre mici si albe, nu multe, cam 5-7 per grup.
Am separat icrele intr-o nascatoare de aceea de tifon care se agata de buza acvariului.
Nu cred ca trebuie sa adaug/schimb nimic fiind tot in acvariul principal, deci calitatile
apei raman aceleasi oricum.

Acum, asteptam. Desi e prima depunere la ei, si nu am mai manevrat asa ceva inca,
sper sa iasa din cele 12-15 icre separate, cativa puiuti.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeDum Apr 04, 2010 3:15 am

bravo daca ai temperatura peste 24 in 4 zile ai micuti.nu sunt greu de crescut si nici de intretinut.
sa ai parte de ei party la multi ani!
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
krisztina1
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 30
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : campina/ph

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeDum Apr 04, 2010 10:30 pm

Am acum aproape 20 de "puisori" care sunt aproape cat parintii.Sunt foarte usor de crescut nu necesita atentie deosebita.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeLun Apr 05, 2010 6:06 am

Cum aratau icrele dupa primele 2 zile ? Culoare, marime fata de cea initiala...
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeLun Apr 05, 2010 7:19 am

au aceeasi marime.
culoarea transparent exact ca in prima zi.
daca se albesc nu mai sunt bune.
dupa 3-4 zile apare usor o culoare neagra(icre bune).si sa fiu mai exact,totul tine si de temperatura apei.
pot ramane transparente si 5-6 zile daca este o temperatura scazuta.icrele care se albesc incearca sa le scoti ca o sa le strice si pe cele vecine.
diferenta este usor de sesizat(albe-transparete si usor inegrite)
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeMar Apr 06, 2010 1:40 am

Azi de dimineata au eclozat, conform nevesti-mii care la ora 8 era cu lanterna
in acvariu. Laughing
Dupa spusele ei (eu nu vad mare lucru prin plasa aia), a ramas decat un ousor
ne-eclozat, restul cica dau din coada. Asa o fi, nu pot s-o contrazic ca ea e sefa. Very Happy
Acum sa vad ce le dau de mancare de maine dimineata, oua fierte sunt destule
ca s-a nimerit bine perioada, sper sa traiasca toti. Le-am pus deasupra in nascatoare
niste pistia mai mare sa le faca umbra, le batea neonul fix in crestet fara plante deasupra.

Acum asteptam iar.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 1:52 pm

"blu3yes" sa va traiasca echipa de sanitari Wink


atasez o poza cu un acvariu simplu 5 litri incalzitor 50w , buretelul cu bule si termometru. cu acest acvariu incep mereu acel balamuc cu 2 cory (femela si mascul)imaginea este facuta la 10 zile din momentul depuneri. poza facuta ieri Very Happy
hrana in prima zi, nu au vazut, a2a zi hrana bine maruntita facuta praf(fulgi)sau jumatate de pastiluta care se dizolva in apa. hrana fiind foarte putina cantitativ. pestisorii sunt perfect ok si mai vioi decat cei care i-am hranit cu ou in primele zile.asta este ceea ce am observat.
peste 2 luni sper sa am tot atati cati am acum si de mari cat ii are krisztina care ia lasat in grija mea. Twisted Evil


Corydoras depunere 2hq3t6q
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 10:56 pm

Felicitari. Ce varietate de Cory sunt, ca mi se par cam negriciosi, ai mei
erau albi-transparenti, eu avand Aeneus Albino.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 11:42 pm

Corydoras paleatus


Corydoras depunere Ofr5vm
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Karma
Moderator
Moderator
Karma


Mesaje : 146
Data de inscriere : 13/05/2010
Localizare : Ploiesti

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeMier Mai 19, 2010 8:06 am

Am si eu 3 Corydoras paleatus ... ii am de mici ... si pana acum nu le-am dat atentie prea mare, dar azi am obs ca sunt un pic cam "mari" ...
Problema e ca sunt toti 3 Laughing ... deci nu cred ca am nici un mascul ... in afara de aripioara dorsala mai inalta si mai ascutita ca la femela ... mai exista ceva distinctiv ?

Multumesc anticipat ...
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeMier Mai 19, 2010 8:16 am

Da, priviti de sus masculii sunt supli, femelele sunt mai rotunde in zona abdominala.

PS: A numarat Cris alevinii de Cory Aeneus Albino eclozati luni si a sarit de 100.
Sper sa ii pot ridica pe cat mai multi...
Sus In jos
Karma
Moderator
Moderator
Karma


Mesaje : 146
Data de inscriere : 13/05/2010
Localizare : Ploiesti

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeMier Mai 19, 2010 8:27 am

E clar ... sunt femele toate 3 Laughing ...

Despre ai tai nu pot spune decat felicitari ... sa creasca repede sa imi dai si mie Twisted Evil ... curaj mare pe Crys oricum Laughing
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeMier Mai 19, 2010 9:10 am

Karma
Citat :
in afara de aripioara dorsala mai inalta si mai ascutita ca la femela ... mai exista ceva distinctiv ?

sigur nu ai 3 masculi? daca privesti poza de mai sus acela este un individ. daca-i semana ai masculi.
in rest mentin spusele lui Mihai
Citat :
priviti de sus masculii sunt supli, femelele sunt mai rotunde in zona abdominala.


si mai vin si eu cu o serie de icre depuse aseara.tot cu 2 cory femela si mascul. sunt mandru, am un mascul scovarjit care face treaba cat 3 mai "xxl" Very Happy si am aproximativ 50 icre. azi toate erau ok Wink


Ultima editare efectuata de catre Ionut T. in Mier Mai 19, 2010 9:18 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Karma
Moderator
Moderator
Karma


Mesaje : 146
Data de inscriere : 13/05/2010
Localizare : Ploiesti

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeMier Mai 19, 2010 9:18 am

"aripioara dorsala mai inalta si mai ascutita ca la femela" ... aceasta afirmatie am gasit-o si eu in timp ce ma documentam ... dar nu am nu pot face o comparatie avand in vedere ca sunt toate 3 la fel Laughing ... si am venit cu intrebarea "mai exista ceva distinctiv ?"
Oricum ... sunt destul de lamurit acum ... sunt femele toate lol!
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeMier Mai 19, 2010 9:21 am

nu prea mai ai cu ce sa ii deosebesti, decat cu ce este scris mai sus. dupa forma corpului imi dau seama imediat si in caz ca nu sunt sigur iau la studiat aripioarele Wink
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Corydoras paleatus o alta serie   Corydoras depunere Icon_minitimeJoi Iun 17, 2010 1:04 am

up... :d o alta serie de Corydoras paleatus aporximativ 50-70 de pui.
90/100 din icre au fost fecundate.
toti par sanatosi si mancaciosi.
au 4 zile.
msn party
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeJoi Iun 17, 2010 1:29 am

Sa-ti traiasca.
Am si eu o intrebare, alevinii de cory nu pot fi hraniti si cu spirulina bine pisata?
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeJoi Iun 17, 2010 1:45 am

aco a scris:
Sa-ti traiasca.
Am si eu o intrebare, alevinii de cory nu pot fi hraniti si cu spirulina bine pisata?


Multumesc frumos.
eu le dau cam tot pisat, iar de spirulina nici nu vine vorba... se ling pe mustacioare. ultimile seri de cori nici nu au auzit de larve, artemia sau ou fiert.asa ca le-am administrat cantitati de mancare care le ofer si celor mari numai ca am pisat foarte bine.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeDum Aug 01, 2010 9:51 am

Inca un lucru care nu l-am testat. Multumesc Mihai pentru sfat, care era asa: sa adaug si un strat de pietris.
Acum spun ca sa vazut vizibil reducerea mortalitati la puii de cori plus ca sunt mult mai jucausi.
Concluzie: este bine sa adaugati si o mana de pietris sau nisip pentru mititei.
O sa ii vedeti mult mai fericiti ca au si un teren de joaca.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeDum Aug 01, 2010 9:47 pm

Pietris e mult spus, mai bine s-ar potrivi nisip, pentru ca granulatia ideala e 0.5-1 mm.
Eu folosesc din cel alb cumparat de la Cina. Inca un mic secret este ca am o gasca de
curatenie formata din melci maidanezi si de substrat care au grija ca acel nisip sa fie
in permanenta curat. Singura planta de acolo e o tufa de Tenellus, insa au un decor
artificial in forma de grota, e necesar sa aiba si locuri de ascuns.

Puii mei au 7 saptamani, mortalitate 0, sau sa zicem ca daca au murit
1-2 nu i-am vazut/gasit, desi acv are 10l, cam greu sa nu ii vad.

Primele zile infuzori, primele saptamani Sera Micron, acum supliment de Spirulina maruntita.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeLun Aug 02, 2010 4:35 am

Corect Mihai de melci am uitat sa pomenesc sunt cei mai recomandati si sa fie de talie mica. Intradevar pietrisiul are granulatie mica urca la 2mm la mine. Pana la urma de care ai inmultit?Albino sau alta marca Laughing
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitimeLun Aug 02, 2010 8:07 am

Corydoras Aeneus Albino. Pe ei mi-am facut "scoala" sa zic asa. Am pierdut din diverse motive
3 ponte inainte de aceasta care are succes. Ma rog, unele motive au fost independente de mine,
ca de exemplu am luat un incalzitor defect de la Zoomania (schimbat ulterior).

Acum astept sa creasca ceilalti sa ajunga la maturitate sexuala pentru ca asta e target-ul meu de fapt.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Corydoras depunere Empty
MesajSubiect: Re: Corydoras depunere   Corydoras depunere Icon_minitime

Sus In jos
 
Corydoras depunere
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Depunere tetrazona
» depunere scalari
» femela cu icree

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Welse-
Mergi direct la: