Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Depunere tetrazona

In jos 
+3
Mihai B.
overburn
viper8962
7 participanți
AutorMesaj
viper8962
Peste soldat
Peste soldat
viper8962


Mesaje : 34
Data de inscriere : 24/11/2010
Localizare : piatra-neamt

Depunere tetrazona Empty
MesajSubiect: Depunere tetrazona   Depunere tetrazona Icon_minitimeSam Dec 04, 2010 5:06 am

am ridicat temperatura la apa in acvariu si perechea de tetrazoni au inceput sa se imperecheze si femela incepe sa depuna icre as vrea sa le salvez sa nu le manance nu stiu ce sa fac ajutati-ma va rog sa ii scot din acvariu sa ii pun sa depuna in altceva ??


Ultima editare efectuata de catre viper8962 in Sam Dec 04, 2010 5:29 am, editata de 2 ori
Sus In jos
overburn
Peste sergent
Peste sergent
overburn


Mesaje : 152
Data de inscriere : 08/09/2010
Localizare : Ploiesti, Str. Buna Vestire

Depunere tetrazona Empty
MesajSubiect: Re: Depunere tetrazona   Depunere tetrazona Icon_minitimeSam Dec 04, 2010 5:08 am

Lasa'i sa depuna si scoate perechea din acvariu Wink
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Depunere tetrazona Empty
MesajSubiect: Re: Depunere tetrazona   Depunere tetrazona Icon_minitimeSam Dec 04, 2010 5:17 am

1. Sa nu mai vad topicuri cu titlul "Ajutor etc...", ca le sterg direct.

2. Posteaza unde trebuie, tetrazonele sunt ciprinide, ai sectiune dedicata (il mut eu).

3. Lasa-i sa termine de depus si scoate pestii din bazin, cum a zis si Teo.
Pune cateva picaturi de albastru de metil in apa(1-2-3 nu mai multe), sa nu faca fungus
icrele, iar dupa ce incep sa eclozeze, schimburi de apa zilnice minim 40%.
Citeste articolul scris de mine, exact despre pestii astia e vorba...
Sus In jos
viper8962
Peste soldat
Peste soldat
viper8962


Mesaje : 34
Data de inscriere : 24/11/2010
Localizare : piatra-neamt

Depunere tetrazona Empty
MesajSubiect: Re: Depunere tetrazona   Depunere tetrazona Icon_minitimeSam Dec 04, 2010 5:20 am

da imi cer scuze ma grabeam ca nu stiam ce sa fac..scot toti pesti din bazin?
Sus In jos
viper8962
Peste soldat
Peste soldat
viper8962


Mesaje : 34
Data de inscriere : 24/11/2010
Localizare : piatra-neamt

Depunere tetrazona Empty
MesajSubiect: Re: Depunere tetrazona   Depunere tetrazona Icon_minitimeSam Dec 04, 2010 5:25 am

da am citit acum topicul unde ai scris despre tetrazona...vreau sa mai stiu daca femela mananca icrele imediat ce le depune sau chiar in timp ce le-o depus
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Depunere tetrazona Empty
MesajSubiect: Re: Depunere tetrazona   Depunere tetrazona Icon_minitimeSam Dec 04, 2010 6:17 am

viper8962 a scris:
..vreau sa mai stiu daca femela mananca icrele imediat ce le depune sau chiar in timp ce le-o depus

Asta depinde de la peste la peste, si de starea pestilor, satui sau flamanzi, dar nu exista o regula.
In mode normal, ar trebui sa termine de depus, ca apoi sa se apuce de halit icrele. Ceea ce vor face 100%
daca nu ii scoti.

Daca e in acvariul comunitar, nu te risca sa scoti toti pestii de acolo pentru asta. Va dura mult
pana vor creste alevinii. Fa un bazin separat, special, ca vor mai depune ei.
Detaliile pentru acela le gasesti tot in articolul meu...
Sus In jos
viper8962
Peste soldat
Peste soldat
viper8962


Mesaje : 34
Data de inscriere : 24/11/2010
Localizare : piatra-neamt

Depunere tetrazona Empty
MesajSubiect: Re: Depunere tetrazona   Depunere tetrazona Icon_minitimeSam Dec 04, 2010 7:54 am

ms mult ca ma ajuti .....as mai avea o intrebare o cam terminat de depus si sunt niste icre pe o piatra oare sa scot acea piatra si s-o pun in alt bazin mic?
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Depunere tetrazona Empty
MesajSubiect: Re: Depunere tetrazona   Depunere tetrazona Icon_minitimeSam Dec 04, 2010 8:30 am

Logic da.

La bazinul de eclozare iti trebuie separat un filtru si incalzitor. Restul de documentare o gasesti in locul indicat de Mihai.
Sus In jos
viper8962
Peste soldat
Peste soldat
viper8962


Mesaje : 34
Data de inscriere : 24/11/2010
Localizare : piatra-neamt

Depunere tetrazona Empty
MesajSubiect: Re: Depunere tetrazona   Depunere tetrazona Icon_minitimeSam Dec 04, 2010 9:24 am

se pare ca nu prea am putut salva mai nimic m-au luat pe nepregatite dar e bine ca deacuma sunt informat si voi sti ce am de facut ....mai am o nelamurire deacuma cand vor mai incerca sa depuna sa se inmulteasca?la 2 sapt?
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Depunere tetrazona Empty
MesajSubiect: Re: Depunere tetrazona   Depunere tetrazona Icon_minitimeSam Dec 04, 2010 3:09 pm

Nu vreau sa sune aiurea ce o sa zic dar asta este viata.

Vezi ca la mine la semnatura apare o propozitie unde unul din cuvinte e scris cu culoarea verde. Ia apasa pe el si vezi ce se intampla. Mai departe singurul lucru care il faci e sa scrii in casuta din mijlocul paginii BARBUS TETRAZONA si clik pe Cautare.

Iti indic sa faci asta nu pentru faptul ca suntem noi puturosi sa iti raspundem dar fiecare poate face putina documentare. Eu cred ca asta este una din "neplacerile" acestui hobby. Personal am "savurat" sute de ore cautand, informatii gasesti cu tona. Cand intradevar nu intelegi ceva sau chiar nu gasesti informatii vii aici si intrebi, discutam si clarificam anumite aspecte.

Acvarstica nu se face ducandu-te la piata sa iei un bazin, ceva pietris, o punga de pesti si o mana de plante si le trantesti acolo dupa care vii cu intrebari de ce aia e asa, de ce se intampla asta, etc. Ma repet e un hobby si nu unul usor din mai multe aspecte. Implica o rutina, chiar zilnica, cunostinte minime de fizica, chimie, biologie si impune un stil putin modificat de viata. Ca multi au acvarii in casa este adevarat, dar acvaristi printre ei daca sunt mai mult de 5% ma las eu de acvaristica sau mai bine zis cum a vrut unul dintre colegii nostri, sa mananc un pomaceea.

Sus In jos
viper8962
Peste soldat
Peste soldat
viper8962


Mesaje : 34
Data de inscriere : 24/11/2010
Localizare : piatra-neamt

Depunere tetrazona Empty
MesajSubiect: Re: Depunere tetrazona   Depunere tetrazona Icon_minitimeSam Dec 04, 2010 8:46 pm

vezi tu probabil ai dreptate dar atunci pentru ce mai exista acest forum vad ca nu prea convine nimic la nimeni cand sunt puse intrebari care voua vi se par "anormale,ridicole"sau cum vreti voi sa le numiti cel putin asta mi se intampla mie pe acest forum credeam ca ma inregistrez aici ca sa fiu ajutat atunci cand nu stiu.....si cu ce ai zis tu sa dau "clic" la tn si sa caut stai linistit ca am facut-o dar probabil ca stii si tu pe net uneori mai gasesti scrise si tampenii de asta am si intrebat pentru ca intr-o parte scria ceva in alta altceva, am citit destule.


Chiar va deranjeaza ca deschid un topic cu ceva anume si cer sa fiu informat de cel care vrea sa o faca si care stie despre ce e vorba???
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Depunere tetrazona Empty
MesajSubiect: Re: Depunere tetrazona   Depunere tetrazona Icon_minitimeSam Dec 04, 2010 9:02 pm

Noi incercam sa va facem sa gasiti singuri raspusuri. Asa puteti sa fiti acvaristi adevarati, nu oameni doar cu acvariu. Nu suntem rai, dar daca dam mura in gura peste cateva luni ai sa vi cu aceeasi intrebare. Incearca sa gasesti raspunsurile in directia care te indrumam fara sa te superi. Experienta o capeti pe pielea ta si acvariul tau.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
viper8962
Peste soldat
Peste soldat
viper8962


Mesaje : 34
Data de inscriere : 24/11/2010
Localizare : piatra-neamt

Depunere tetrazona Empty
MesajSubiect: Re: Depunere tetrazona   Depunere tetrazona Icon_minitimeSam Dec 04, 2010 9:08 pm

nu e vb de suparare ca doar nu avem 3 ani...pur si simplu aveam o nelamurire deoarece gasisem mai multe raspunsuri la ce cautam si vroiam unul corect.

Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Depunere tetrazona Empty
MesajSubiect: Re: Depunere tetrazona   Depunere tetrazona Icon_minitimeSam Dec 04, 2010 9:26 pm

viper8962 a scris:
deoarece gasisem mai multe raspunsuri la ce cautam si vroiam unul corect.
Corect, un raspuns ai gasit deja: nu toate acvariile sunt la fel. Dar raspunsul corect il gasesti doar tu in acvariul tau. Vezi care din raspunsurile primite seamana cel mai mult cu problema pusa de tine. Asa iti vei da seama si de raspunsul care te avantajeaza. Wink Eu unul nu am inmultit tetrazone si daca ar fi sa iti gasesc un raspuns ar fi ceva copiat din alte citate.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Karma
Moderator
Moderator
Karma


Mesaje : 146
Data de inscriere : 13/05/2010
Localizare : Ploiesti

Depunere tetrazona Empty
MesajSubiect: Re: Depunere tetrazona   Depunere tetrazona Icon_minitimeSam Dec 04, 2010 11:11 pm

viper8962 a scris:
nu e vb de suparare ca doar nu avem 3 ani...pur si simplu aveam o nelamurire deoarece gasisem mai multe raspunsuri la ce cautam si vroiam unul corect.


Pai daca nu e vb de suparare atunci de ce nu urmezi sfatul lui Sorin ?

In mai putin de 30 de sec am gasit urmatorul text "Tiger barbs have been documented to spawn as many as 500 eggs per female (Scheurmann 1990; Axelrod 1992). With proper conditioning, females can spawn at approximately two week intervals (Munro et al. 1990)" ... sa stii ca si cei de la care astepti un raspuns tot asa s-au "documentat"
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Depunere tetrazona Empty
MesajSubiect: Re: Depunere tetrazona   Depunere tetrazona Icon_minitimeDum Dec 05, 2010 3:40 am

"Peştele hrănit şi crescut într-un mediu corespunzător atinge maturitatea sexuală la vîrsta de 7—8 luni; el trebuie pregătit pentru reproducţie de la varsta de 4 luni, selecţionand exemplarele cu coloritul şi forma preferate. Candidaţii pentru reproducere vor fi hrăniţi foarte variat, cu Tubifex, Daphnia, larve de Chironomus şi Enchytraeus (ultimul se administrează în cantităţi mici, deoarece are un conţinut ridicat de grăsime). Peştii vor fi hrăniţi de două ori pe zi, ferindu-i de supraalimentare.
Pentru reproducere se foloseşte un acvariu curat, cu un volum de 12—15 l, în care se aşază puţin nisip bine spălat. Apa va avea o temperatură constantă (tot timpul reproducerii) de 25—26°C, un pH = 7—8 şi o duritate scăzută. Ea va trebui sa fie aerisită cu bule foarte fine, bine oxigenată, însă în momentul aşezării reproducătorilor în bazin, aerisirea va fi oprită. Plantele recomandate sunt : Fontinalis, Myriophyllum, Cabomba, Hygrophila cca. jumatate din suprafata acvariului. Ele se fixează pe fundul bazinului in vase mici. Pietrele vor fi aşezate ulterior pe fundul bazinului. Acvariul va fi amplasat într-un loc bine luminat de soare. Perechea se introduce în acvariu seara, iar a doua zi are loc depunerea icrelor. Schimbarea de dimineata a 10-15% din apa induce depunerea. Prin mişcări fine, graţioase masculul invită femela către plante, iar dacă se opune, o împinge, o forţează. După depunere, reproducătorii sunt scoşi din bazin, deoarece îşi mănancă icrele. La o temperatură de 25°C, eclozarea larvelor din icre (care se dezlipesc de pe plante după două zile), are loc după 20—28 de ore. Larvele stau pe fundul bazinului, în nisip, înotînd din qnd în cînd spre suprafaţa apei. După 4—5 zile de la eclozare sacul vitelin este resorbit şi alevinii încep sa se hrănească cu naupli de Cyclops şi de Artemia salina. După 7 zile mănîncă deja grindal, ciclopi mărunţi, tubi tocat mărunt etc. La varsta de 3-4 săptămani capătă forma şi coloritul părinţilor, în această perioadă ei trebuie mutaţi într-un acvariu mai mare. Tetrazona trăieşte 3—4 ani."


Astept din partea ta un jurnal aici, in care sa ne povestesti cum a decurs la tine depunerea.
Bafta maxima
Depunere tetrazona 192511
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
viper8962
Peste soldat
Peste soldat
viper8962


Mesaje : 34
Data de inscriere : 24/11/2010
Localizare : piatra-neamt

Depunere tetrazona Empty
MesajSubiect: Re: Depunere tetrazona   Depunere tetrazona Icon_minitimeVin Dec 10, 2010 1:45 am

revin iar la acest topic...perechea de tetrazoni iar o inceput sa se imperecheze..masculu alearga intr-una fe,ela prin acvariu si tot se duce langa ea si se zbate....oare vor sa depuna iar?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Depunere tetrazona Empty
MesajSubiect: Re: Depunere tetrazona   Depunere tetrazona Icon_minitime

Sus In jos
 
Depunere tetrazona
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Cyprinidae-
Mergi direct la: