Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Cichlasoma nigrofasciatum albino

In jos 
+4
bizar79xxx
ilie
Sorin C.
Ionut T.
8 participanți
AutorMesaj
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Cichlasoma nigrofasciatum albino Empty
MesajSubiect: Cichlasoma nigrofasciatum albino   Cichlasoma nigrofasciatum albino Icon_minitimeJoi Iun 10, 2010 8:32 pm

pestisorii lui adriannairda. cum isi cara puii in gura
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Cichlasoma nigrofasciatum albino Empty
MesajSubiect: Re: Cichlasoma nigrofasciatum albino   Cichlasoma nigrofasciatum albino Icon_minitimeLun Iul 12, 2010 7:06 am

Dupa ce am mutat fiarele in "cusca" mare, probabil invatati mai la inghesuiala s-au decis sa revina la raportul initial peste/ X litri apa. Uite cam asa au inceput.

Cichlasoma nigrofasciatum albino 34y4thw

Cichlasoma nigrofasciatum albino Ortduo

Cichlasoma nigrofasciatum albino 34havzm

Cichlasoma nigrofasciatum albino 2d0x3px

Cichlasoma nigrofasciatum albino 2wok67a

Nu este forma finala a acvariului. Mai am ceva de lucru cu dansii. Fundal, nisip mai fin si bineinteles cantitatea si compozitia pietrelor, poate si unul-doua lemne, toate mai incolo ca nu prea am timp sa stau de fundul lor.

Atat va rog, sa nu va luati de filtrarea bazinului. Este realizat filtrul extern, pompa achizitionata ca si o parte din mediile filtrante, ramanand sa mai achizitionez partea de filtrare bio si evident montarea lui pe acvariu.
Sus In jos
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

Cichlasoma nigrofasciatum albino Empty
MesajSubiect: buna    Cichlasoma nigrofasciatum albino Icon_minitimeJoi Iul 15, 2010 1:12 am

sant cichlide africane? sau din ce famile fac parte ? eu int la inceput de drum si am si eu cichlidele mele dar e ceva grav masculul e foarte agresiv cu toate femelele ma gindesc sa las doar o pereche in acvariul de 250l pote e mai bine si sa mut celelante femele in numar de 5 cu carasi si tetras cong ma tot gindesc daca e o idee buna sugesti va rog a pesti mei sint o specie de africane pe cale de disparitie in mediul lor natural si pote as putea sa le ajut eu daca voi fi ajutat la rindul meu:) mai exact fac parte din familia peacoks si anume specia Aulonocara gertrudae
Sus In jos
bizar79xxx
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 24
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Bucuresti

Cichlasoma nigrofasciatum albino Empty
MesajSubiect: Sunt americani ca toate Ciclasomele   Cichlasoma nigrofasciatum albino Icon_minitimeJoi Iul 15, 2010 2:55 am

ilie a scris:
sant cichlide africane? sau din ce famile fac parte ? eu int la inceput de drum si am si eu cichlidele mele dar e ceva grav masculul e foarte agresiv cu toate femelele ma gindesc sa las doar o pereche in acvariul de 250l pote e mai bine si sa mut celelante femele in numar de 5 cu carasi si tetras cong ma tot gindesc daca e o idee buna sugesti va rog a pesti mei sint o specie de africane pe cale de disparitie in mediul lor natural si pote as putea sa le ajut eu daca voi fi ajutat la rindul meu:) mai exact fac parte din familia peacoks si anume specia Aulonocara gertrudae

Pentru ai tai fa invers: suprapopuleaza putin bazinul, cu filtrarea de rigoare si le va scadea agresivitatea. Si scaderea temperaturii sub 25 grade este o metoda. Daca alearga in continuu "femelele" si le bate sa nu fie masculi subdominanti femelele alea:) africanii marea majoritate au abilitatea de a-si camufla aspectul dupa necesitati. Aulonocara nu este o specie prea agresiva poate cu exceptia perioadei de depunere. Esti sigur ca sunt femele cele batute? Eu am specii mult mai teritoriale si agresive si e ok... am avut si eu probleme dar o usoara supra aglomerare rezolva problema
Sus In jos
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

Cichlasoma nigrofasciatum albino Empty
MesajSubiect: scuze    Cichlasoma nigrofasciatum albino Icon_minitimeJoi Iul 15, 2010 10:55 am

nu am inteles perfect adica crezii ca nu sint multzi pesti in volumul de 250l 7 aluncora? da si cred ca sint femele celelante pt ca il vad ca incerca cite o data sa se imperecheze cu cite una... adica danseaza in jurul cuibului pina cind le vede pe celelante si devine agresiv fatza de toate crezii ca e o solutzi sa mai introduc si altzi?? ma gindeam sa las decit 2
poftim am video cu ei daca vrei
Sus In jos
bizar79xxx
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 24
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Bucuresti

Cichlasoma nigrofasciatum albino Empty
MesajSubiect: Pai...   Cichlasoma nigrofasciatum albino Icon_minitimeSam Iul 17, 2010 3:16 am

Aulonocara sunt destul de mici: femelele cu greu depasesc 7cm maxim, femelele ar trebui sa fie net mai mici decat masculii... 7 pesti in 250 de litri nu sunt multi, eu merg pe maxim-maxim 1 peste de la 15 litri de apa, daca pestii au o medie de 5cm, apoi ma orientez... conteaza si spatiul de "defilare" si decorul. Cu 2 e posibil daca ramane o pereche sa nu se bata de loc, dar daca masculul isi pastreaza agresivitatea asta, si ramane o singura femela, cu siguranta va muri, pentru ca practic in clipa aceea singura femela ramasa va fi tinta permanenta a agresiunii lui, si daca nu o va agresa grac, o va ucide stresul... La Aulo n-am auzit si nici nu am patit, dar se-ntampla la Auratus de exemplu: daca el are chef de "procreere" si femela nu-i pregatita sa depuna devine agresiv... ar fi o varianta. Treaba cu comportamentul sau dimorfismul sexual la africani e foarte relativa. Au capacitatea sa se poarte si sa se coloreze dupa interes, eu am patit ca un foarte mare "mascul" subdominant de mpanga sa-mi depuna Smile cand am scos masculul dominant, femela cea mai mare a inceput sa devina teritoriala si sa se coloreze ca un mascul, spre a nu fi revendicata de masculul nou venit. Africanii au zeci de comportamente, d-aia e greu de multe ori sa-ti dai seama daca e ceva in neregula in bazin... Ai doar Aulonocara in bazin? Mai baga o specie compatibila. Cat despre bagat africani cu tetra si carasi: tetra poate ca nu vor fi mancati pt ca sunt extrem de rapizi si ar fugi in continuu dar la un moment dat fie ar obosi fie i-ar ucide stresul. Caraseii daca-s mici vor fi ucisi, daca-s mai mari, vor fi in permanenta cu inotatoarele si cozile muscate... nu e cazul sa bagi ciclide cu pesti pasnici... se vor impaca precum romanaul cu mititeii cu mustar : vor vrea o bere dupa ei... Ciclidele sunt pesti superbi si cu un comportament interesant, fie ca e vorba de africani sau de americani (ca nigro albino din topicul acesta), dar sunt agresivi si trebuie sa te documentezi putin spre a le oferi ceea ce au nevoie. Descarca ceva articole, carti, etc despre ciclide in general sau speciile tale in special si fa-ti o idee despre ei. Sper sa nu se supere colegul in topicul caruia am intrat, in loc sa postam ontopic noi am inceput o discutie noua offtopic. Daca mai ai nelamuriri, trimite-mi PM sau deschide un topic nou cu subiectul in cauza si te ajut cu placere.
Sus In jos
keno
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 13
Data de inscriere : 26/07/2010
Localizare : Bucuresti

Cichlasoma nigrofasciatum albino Empty
MesajSubiect: Re: Cichlasoma nigrofasciatum albino   Cichlasoma nigrofasciatum albino Icon_minitimeLun Iul 26, 2010 10:12 am

Salut voiam doar sa spun , sa va informez mai bine zis ca acestia nu sunt nigrofasciatum ci sunt cichlasoma meeki albinism dar este si adevarat ca se pot imperechea si cu nigrofasciatum dar sa nu se fdaca confuzie intre acestia , salutari !
Sus In jos
bizar79xxx
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 24
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Bucuresti

Cichlasoma nigrofasciatum albino Empty
MesajSubiect: Imi pare rau sa te contrazic   Cichlasoma nigrofasciatum albino Icon_minitimeLun Iul 26, 2010 10:23 am

Am avut si meeki si nigro normali si albino si "pink convict" o varietate de nigrofasciatus cu dungile rosii nu negre, iar discutia asta am mai avut-o cu cineva. E adevarat ca meeki cu nigro se pot hibridiza insa acestia sunt nigrofasciatus albino. Sincer meeki albino desi am auzit ca ar fi nu am vazut niciodata, dar mult timp nigro albi s-au vandut prin petshopuri drept meeki albi. Uite-te cu atentie la forma si caracteristicile corpului, ignorand desenul si vei vedea ca nu are nimik in comun cu meeki ci doar cu nigrofasciatus. Orice varietate albino difera strict prin lipsa genetica a pigmentului nu prin alte caracteristici ale corpului. Apoi meeki isi trag supranumele de "gat-de-foc" de la faptul ca masculii isi pot umfla gusa care este colorata in rosu spre a impresiona femelele in timpul reproducerii si a intimida alti masculi care ii incalca teritoriul. La nigrofasciatus fie el "negru", albino sau "pink" aceasta capacitate nu exista, iar daca erau meeki albino trebuiau sa pastreze aceasta caracteristica, deci nu incape discutie pestii de mai sus sunt nigrofasciatus albino.
Sus In jos
stoikan
Peste sergent
Peste sergent
stoikan


Mesaje : 163
Data de inscriere : 08/12/2009
Localizare : Ploiesti

Cichlasoma nigrofasciatum albino Empty
MesajSubiect: Re: Cichlasoma nigrofasciatum albino   Cichlasoma nigrofasciatum albino Icon_minitimeLun Iul 26, 2010 11:51 am

Confirm, sunt nigrofasciatum albino, am avut si am, ii cunosc de la o posta Smile
Sus In jos
keno
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 13
Data de inscriere : 26/07/2010
Localizare : Bucuresti

Cichlasoma nigrofasciatum albino Empty
MesajSubiect: Re: Cichlasoma nigrofasciatum albino   Cichlasoma nigrofasciatum albino Icon_minitimeLun Iul 26, 2010 8:52 pm

Ca sa nu ziceti ca vorbesc fara sa ma aflu in treaba poftim si poza facuta din cartea de la acvariul Constanta Cichlasoma nigrofasciatum albino 1ZCur
Unde e incercuit cu rosu scrie clar Cichlassoma meeki (albinism).Stiu ca nu se vede prea bine dar asa scrie .Salut!
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Cichlasoma nigrofasciatum albino Empty
MesajSubiect: Re: Cichlasoma nigrofasciatum albino   Cichlasoma nigrofasciatum albino Icon_minitimeSam Aug 07, 2010 8:43 am

Ca sa vedeti cat de "calmi" sunt acesti pesti uitati aici un filmulet cu ei si colegul lor de acvariu. Se pare ca traiesc impreuna fara probleme.