Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Cichlasoma nigrofasciatus

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Cichlasoma nigrofasciatus Empty
MesajSubiect: Cichlasoma nigrofasciatus   Cichlasoma nigrofasciatus Icon_minitimeSam Iul 31, 2010 5:31 am

Denumire specie : Cichlasoma nigrofasciatus


Lungime : 10 cm - 12 cm
Temperatura : 22ºC - 26ºC
pH-ul apei : 6 - 8
Duritatea apei : 6dGH - 16dGH

Observatii : Provin din America Centrala (Guatemala si sudul Mexicului). Ating 12 cm, masculii fiind mai mari decat femelele. Dimorfismul sexual este evident si se remarca usor prin curbura capului si prin extremitatile inotatoarelor neperechi. Femelele prezinta pistrui galbeni la nivelul abdomenului. Prefera sa fie in acvariu specific sau doar cu alte specii de cichlidae suficient de agresive si mari. Habitatul il reprezinta zona de mijloc si fund a acvariului. Acest trebuie sa aibe un substrat de pietris, niste pietre mari si plante foarte rezistente si bine dezvoltate. Are obiceiul sa isi amenajeze singur relieful bazinului formand gropi. Este nepretentios fata de calitatea apei, preferand apa dura de pana la 12dGH si o temperatura de 24-26 grade Celsius. Prezinta si o varietate albinotica (xantoica).

Reproducere : Reproducerea se realizeaza in acvarii de cca 60 l, perechea alegand ca loc de icrare pietre sau ceramica. Ponta este reprezentata de pana la 350 de pui. Sunt pesti cu o agresivitate crescuta, care au fost protagonistii cichlidelor in acvaristica. Sunt recomandabili incepatorilor care doresc specii din acest grup.


Cichlasoma nigrofasciatus 75728157
Sus In jos
keno
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 13
Data de inscriere : 26/07/2010
Localizare : Bucuresti

Cichlasoma nigrofasciatus Empty
MesajSubiect: Re: Cichlasoma nigrofasciatus   Cichlasoma nigrofasciatus Icon_minitimeMar Aug 03, 2010 9:21 am

Salut, tot ce vreau sa spun este ca nicio ciclida nu este recomandata incepatorilor , cat despre nigro nu sunt cum spui tu acolo, sunt destul de sensibili si foarte greu de intretinut mai ales daca ai mai multi si se aleg perechile, deoarece devin foarte agresivi si risti sa pierzi din ei.Bafta!
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Cichlasoma nigrofasciatus Empty
MesajSubiect: Re: Cichlasoma nigrofasciatus   Cichlasoma nigrofasciatus Icon_minitimeMar Aug 03, 2010 11:22 am

keno a scris:
Salut, tot ce vreau sa spun este ca nicio ciclida nu este recomandata incepatorilor , cat despre nigro nu sunt cum spui tu acolo, sunt destul de sensibili si foarte greu de intretinut mai ales daca ai mai multi si se aleg perechile, deoarece devin foarte agresivi si risti sa pierzi din ei.Bafta!

Parerea mea ca ce este scris este perfect adevarat, daca se respecta ceea ce este scris. Intradevar sunt foarte agresivi in momentul depunerii si dupa isi protejeaza puii.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
bizar79xxx
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 24
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Bucuresti

Cichlasoma nigrofasciatus Empty
MesajSubiect: Salut   Cichlasoma nigrofasciatus Icon_minitimeMar Aug 03, 2010 12:38 pm

Chiar sunt foarte recomandati incepatorilor... e o ciclida care merge in orice bazin, 50 de litri pt o pereche fiind un minim suficient (ce alte ciclide americane sau de orice fel mai sunt asa nepretentioase?) traiesc si-ntro galeata, daca peste noapte cade curentul nu-i vei gasi morti ca s-a oprit pompa sau filtrul ca pe alte ciclide, se inmultesc si daca nu vrei, practic orice mascul cu orice femela formand pana la urma pereche, fac o gramada de pui foarte rezistenti, de care au asa mare grija incat supravietuiesc majoritatea (incearca sa donezi nu mai zis sa vinzi nigro si vei vedea ca nu-i vrea nimeni, e plina piata), si au un comportament amuzant si curios. Cat despre agresivitate e relativa si oricum rareori ucid, de obicei alunga alti pesti nu sunt ca oscarii sau flowehorn, green terror sau alti americani care musca precum cainele si ucid frecvent rivalul. Aceste lucruri le spun avand un bazin plin de nigro, nu din auzite sau din carti.
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Cichlasoma nigrofasciatus Empty
MesajSubiect: Re: Cichlasoma nigrofasciatus   Cichlasoma nigrofasciatus Icon_minitimeMar Aug 03, 2010 5:43 pm

keno a scris:
Salut, tot ce vreau sa spun este ca nicio ciclida nu este recomandata incepatorilor , cat despre nigro nu sunt cum spui tu acolo, sunt destul de sensibili si foarte greu de intretinut mai ales daca ai mai multi si se aleg perechile, deoarece devin foarte agresivi si risti sa pierzi din ei.Bafta!

man eu am o carte despre acvaristica si am scris exact ca acolo nu avea rost sa bag de la mine din burta dar daca este gresit in carte asta nu mai e vina mea
Sus In jos
keno
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 13
Data de inscriere : 26/07/2010
Localizare : Bucuresti

Cichlasoma nigrofasciatus Empty
MesajSubiect: Re: Cichlasoma nigrofasciatus   Cichlasoma nigrofasciatus Icon_minitimeMier Aug 04, 2010 10:47 am

si eu tot din carti si muuulte alte surese plus 10 ani de experienta pe putin asa ca...niciodata sa nu te iei dupa o singura informatie cauta in mai multe parti si dupa aceea cantareste informatiile vezi care ti se par mai viabile .
Salutari!
Sus In jos
bizar79xxx
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 24
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Bucuresti

Cichlasoma nigrofasciatus Empty
MesajSubiect: cu scuzele de rigoare   Cichlasoma nigrofasciatus Icon_minitimeMier Aug 04, 2010 11:00 am

sunt la a patra serie de nigro, inmultiti de mine fiecare generatie de mai multe, ori. Am numai ciclide si nu ma refer la un bazin de 150 de litri cu 5 pesti ci la bazine, toate peste 200, cu un 600 in constructie, documentatii am citit sute de mega, am multi amici crescatori care cresc aceasta specie (e cel mai intalnit american, care nu mai ai cui nici sa-l donezi de pretentios ce e si greu de inmultit) si conform absolut tuturor documentatiilor si in practicii din experienta mea cat si a altor cunoscuti, articolul acela este perfect corect si conform cu realitatea. Noi ne sustinem punctul de vedere cu argumente, corect ar fi sa contraargumentati la fel, simplele afirmatii ipotetice nu au mare valoare argumentativa. Respectele mele.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cichlasoma nigrofasciatus Empty
MesajSubiect: Re: Cichlasoma nigrofasciatus   Cichlasoma nigrofasciatus Icon_minitime

Sus In jos
 
Cichlasoma nigrofasciatus
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Cichlidae-
Mergi direct la: