Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 inmultire gurami si alte detalii

In jos 
+8
georgey
simpfzoli
falconety
VizZzY
tzippy00
Ionut T.
andrei
john777
12 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
andrei
Peste sergent
Peste sergent
andrei


Mesaje : 130
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : Drobeta Turnu Severin

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeMier Oct 21, 2009 1:03 am

3-4 mm si au murit cam 300 Smile)
Sus In jos
falconety
Peste sergent
Peste sergent
falconety


Mesaje : 307
Data de inscriere : 17/10/2009
Localizare : breaza/ph

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Oct 25, 2009 12:41 am

am urmarit topik-ul si eu am bagat la depus cu 2 saptamani inaintea voastra. sincer am pierderi foarte mari, ce nu inteleg este unde au disparut. am ramas cam cu jumatate.cei ramasi sunt egali "aproximativ".deci canibalizmul il scot din schiema ... Crying or Very sad
Sus In jos
http://www.electrocasnicebreaza.forumgratuit.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeMier Oct 28, 2009 11:52 am

andrei ceva poze ? sau marit?
ai mei au cam 5-6 mm.a inceput sa se vada codita.si pierderi cam deloc "momentan" ramane tot 100a
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
andrei
Peste sergent
Peste sergent
andrei


Mesaje : 130
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : Drobeta Turnu Severin

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 29, 2009 4:42 am

s-au cam murdarit geamurile si nu se vad in poza...
au mai crescut dar cu multe pierderi

am unul mare cu codita prin mijlocul acvariului:)))
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 29, 2009 10:01 am

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 192511
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 03, 2009 8:51 am

guramii in 2 zile au murit dead mai bine de jumatate. motiv necunoscut. nu sunt nici pe fundul acvariului si nici altii nu avea cum sa ii manance ca sunt de aceeasi marime. Shocked .deci mitul cu 6 saptamani este valabil, cel putin la mine!
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeMier Noi 18, 2009 11:54 am

andrei curiozitatea ma omoara scratch au mai crescut guramii? pune ceva poze sa ii vedem. sper sa ii mai ai inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 192511 daca mai inarci poze sa fie cu o rezolutie mai mica
Sus In jos
andrei
Peste sergent
Peste sergent
andrei


Mesaje : 130
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : Drobeta Turnu Severin

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 01, 2009 2:19 am

cam asa arata Very Happy

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 125t9pl

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 6roklh

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Rismz5
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 01, 2009 4:21 am

mda, foarte repede au crescut.felicitari!
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 01, 2009 4:24 am

foarte frumosi. bravo! cheers bravo
Sus In jos
VizZzY
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 97
Data de inscriere : 20/09/2009
Localizare : campina/ph

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 01, 2009 8:19 am

foarte frumos...
ai tai john????
Sus In jos
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 02, 2009 1:28 am

sunt ok si ai mei. momentan nu mai am cu ce sa fac poze. o sa revin in cel mai scurt timp cu poze.
Sus In jos
andrei
Peste sergent
Peste sergent
andrei


Mesaje : 130
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : Drobeta Turnu Severin

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 02, 2009 2:01 am

asta a crescut mai repede
l-am bagat la parinti Very Happy

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 13ygt8n
Sus In jos
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2009 2:26 am

scuze de calitate pozelor!
inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 2gtan7q
Sus In jos
VizZzY
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 97
Data de inscriere : 20/09/2009
Localizare : campina/ph

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 07, 2009 10:42 am

cam putini fata de cati erau ultima data:-?
sau ma insel?
Sus In jos
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeLun Dec 07, 2009 9:45 pm

ai observat bine Rolling Eyes cu toate ca in poza nu este tot acvariu. intradevar, cele 6 saptamani sunt cele decisive.si mai ales cand sunt inmultiti in familie...
Sus In jos
simpfzoli
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 90
Data de inscriere : 09/11/2010
Localizare : satu mare

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Noi 19, 2010 10:35 pm

felicitari baieti. pesti super fruosi. am urmarit tot topicul...
Sus In jos
georgey
Greenhorn



Mesaje : 4
Data de inscriere : 18/11/2010
Localizare : Galati

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 05, 2011 6:16 am

Dupa cat timp de la depunere perechea de gurami poate depune din nou?
Sus In jos
adrian_matache
Greenhorn



Mesaje : 3
Data de inscriere : 23/04/2011
Localizare : bucuresti/1mai

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: salut   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 23, 2011 5:46 am

nu te supara ,am si eu o intrebare.dupa ce varsta pot sa se imperecheze?
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 23, 2011 10:38 am

Nu neaparat varsta ci cat de dezvoltati sunt, in principiu.
Sus In jos
sttelistul
Greenhorn



Mesaje : 1
Data de inscriere : 25/09/2011
Localizare : iasi

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Sept 25, 2011 2:22 am

Ionut T. a scris:
pentru reproducere gurami avem nevoie de urmatoarele: acvariu 30-40l,incalzitor,plante de suprafata,termometru,pompa aer(care se va pune in functiune dupa iesirea pestisorilor,si sa fie adaugata in acvariu in prima faza de setup)este de retinut!


Pentru reproducere au nevoie de 25-27° C, in timp ce pentru crestere temperatura poate fi de doar 22-24° C. Apa nu are importanta. Acvariu pentru reproducere trebuie sa aiba 30-40 l, iar inaltimea coloanei de apa poate fi 20-25 cm. Pe suprafata apei se pun plante plutitoare ca: Riccia fluitans sau specii de Ceratopteris. Aceste plante, pe langa faptul ca servesc ca ascunzatoare pentru femela, cand masculul devine agresiv, servesc si la construirea cuibului din bule de aer invelite intr-o secretie bucala.dupa introducerea guramilor observam: masculul alterneaza curtea facuta femelei cu construirea cuibului de spuma, incare vor fi asezate icrele. Cuibul facut de mascul poate fi mare, acoperind uneori o jumatate din acvariu, sau poate fi mic, dar poate si lipsi.acest cuib este alcatuit din bule.putin gelatinoase sa le numim.
dupa depunere icrele fiind putin gelatinoase se ridica la suprafata,dupa depunere femela va fi scoasa din acvariu pentru ca masculul va incepe s-o urmareasca gonind-o de la cuib, putand chiar s-o omoare.masculul va ramane in acvariu pana la aparitia puilor,intre timp icrele eclozeaza cam in 24-30 de ore, apoi stau in cuib inca 2-4 zile pana cand inoata liber.vom introduce in acvariu un mic filtru cu cateva bule mici de aer,pesti noi fiind foarte sensibili. Acvariu va trebui acoperit cu un geam, pana la a-5-a saptamana,pentru a mentine o temperatura mai constanta si a nu lua contact direct cu aerul din camera...Dupa circa 3-4 saptamani cand incepe sa se dezvolte labirintul, puii capata infatisarea parintilor. Daca totusi puii au crescut diferentiat, atunci este necesar sa-i selectam in permanenta.


Pe timpul reproducerii ce le dau sa manance si cum ii deosebesc care este mascul si care este femela?
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 29, 2011 4:15 pm

In timpul reproduceri nu o sa le fie lor aminte de mancare. Asa ca nu iti face griji, dar daca insisti sa ii hranesti fa in cantitate foarte redusa sa nu strici calitatea apei. Ca hrana cu ce i-ai obijnuit.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
cici76
Greenhorn



Mesaje : 2
Data de inscriere : 10/04/2012
Localizare : Constanta

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Pui gurami   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 10, 2012 10:57 pm

Am de o saptamana pui de gurami. Ii hranesc acum cu Nobil fluid de la JBL si pui de Artemia salina proaspat eclozati. Am si eu doua nelamuriri si nu am gasit raspuns. Apa am inceput sa o completez, dar la suprafata apa din acvariu este laptoasa. Am incercat sa pun o pompa de aer obturata aproape de maxim, asa cat sa dea cateva bule fine la un interval mai lung de timp, dar am renuntat deoarece orice pui in contact cu bulele murea. Aveti idee cum pot rezolva problema sau trebuie sa las apa asa? In afara de aceasta problema zilnic cel putin 80 de pui mor (adunati cu pipeta). Initial au fost cred ca aproape 2000. Orice sfat este bine venit, iar daca a fost si testat cu atat mai bine.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 14, 2012 8:57 am

Amoniacul din apa ii omoara. Si nitritii totodata. Valabil ca si la un acvariu normal. Ori schimbi apa des, ori bagi un filtru.
Sus In jos
Continut sponsorizat





inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
inmultire gurami si alte detalii
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» cateva detalii de inceput
» Cate tipuri de creveti cunoastem si cateva detalii
» Vand 2 acvarii + filtru extern + alte accesorii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Anabantidae-
Mergi direct la: