Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 inmultire gurami si alte detalii

In jos 
+8
georgey
simpfzoli
falconety
VizZzY
tzippy00
Ionut T.
andrei
john777
12 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeDum Sept 20, 2009 11:14 pm

inmultirea de gurami. se pregateste un acvariu de minim 30 de litri,se baga 1mascul si 1 femela "maturi" ,se ridica treptat temperatura la 28grade pentru acomodarea guramilor cu schimbarea fostei temperaturi din medil din care au fost luati. plantarea se face cu plante de suprafata.guramul mascul isi va forma un cuib "sa zicem de bule" unde in viitor femela isi va depune icrele.
daca vreti sa continuam mai astept si alte pareri sau intrebari...
Sus In jos
andrei
Peste sergent
Peste sergent
andrei


Mesaje : 130
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : Drobeta Turnu Severin

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeLun Sept 21, 2009 12:56 am

si perioada de imperechere?
am si eu 4 gurami maturi
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeLun Sept 21, 2009 1:10 am

pentru reproducere gurami avem nevoie de urmatoarele: acvariu 30-40l,incalzitor,plante de suprafata,termometru,pompa aer(care se va pune in functiune dupa iesirea pestisorilor,si sa fie adaugata in acvariu in prima faza de setup)este de retinut!


Pentru reproducere au nevoie de 25-27° C, in timp ce pentru crestere temperatura poate fi de doar 22-24° C. Apa nu are importanta. Acvariu pentru reproducere trebuie sa aiba 30-40 l, iar inaltimea coloanei de apa poate fi 20-25 cm. Pe suprafata apei se pun plante plutitoare ca: Riccia fluitans sau specii de Ceratopteris. Aceste plante, pe langa faptul ca servesc ca ascunzatoare pentru femela, cand masculul devine agresiv, servesc si la construirea cuibului din bule de aer invelite intr-o secretie bucala.dupa introducerea guramilor observam: masculul alterneaza curtea facuta femelei cu construirea cuibului de spuma, incare vor fi asezate icrele. Cuibul facut de mascul poate fi mare, acoperind uneori o jumatate din acvariu, sau poate fi mic, dar poate si lipsi.acest cuib este alcatuit din bule.putin gelatinoase sa le numim.
dupa depunere icrele fiind putin gelatinoase se ridica la suprafata,dupa depunere femela va fi scoasa din acvariu pentru ca masculul va incepe s-o urmareasca gonind-o de la cuib, putand chiar s-o omoare.masculul va ramane in acvariu pana la aparitia puilor,intre timp icrele eclozeaza cam in 24-30 de ore, apoi stau in cuib inca 2-4 zile pana cand inoata liber.vom introduce in acvariu un mic filtru cu cateva bule mici de aer,pesti noi fiind foarte sensibili. Acvariu va trebui acoperit cu un geam, pana la a-5-a saptamana,pentru a mentine o temperatura mai constanta si a nu lua contact direct cu aerul din camera...Dupa circa 3-4 saptamani cand incepe sa se dezvolte labirintul, puii capata infatisarea parintilor. Daca totusi puii au crescut diferentiat, atunci este necesar sa-i selectam in permanenta.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeVin Sept 25, 2009 6:00 pm

de ieri am guramii pui.cred ca au 1mm... party cheers msn dupa ce am postat mai sus am bagat la inmultit gurami, si aseara studiam pestisorii cei vioi msn


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar Noi 17, 2009 11:22 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
andrei
Peste sergent
Peste sergent
andrei


Mesaje : 130
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : Drobeta Turnu Severin

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeSam Sept 26, 2009 6:57 am

felicitari bere fish inmultire gurami si alte detalii 164614 fish

e bine? Very Happy

inmultire gurami si alte detalii 2nr1qtj

inmultire gurami si alte detalii 1fe1cm

inmultire gurami si alte detalii 2uf7lp1


Ultima editare efectuata de catre andrei in Lun Sept 28, 2009 5:15 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeDum Sept 27, 2009 1:46 am

sa nu fie mai inalta de 25cm apa in bazin...revin cu detali...
[/quote]vom introduce in acvariu un mic filtru cu cateva bule mici de aer[quote]
-sa nu uiti sa bagi filtru
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
tzippy00
Peste soldat
Peste soldat
tzippy00


Mesaje : 27
Data de inscriere : 07/09/2009
Localizare : campina/ph

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeDum Sept 27, 2009 3:21 am

nu uita si de:
Citat :
vom introduce in acvariu un mic filtru cu cateva bule mici de aer,pesti noi fiind foarte sensibili. Acvariu va trebui acoperit cu un geam, pana la a-5-a saptamana,pentru a mentine o temperatura mai constanta si a nu lua contact direct cu aerul din camera...Dupa circa 3-4 saptamani cand incepe sa se dezvolte labirintul, puii capata infatisarea parintilor.
sunt foarte sensibili pestisorii cand sunt mici.asa ca acvariul il pui pe un burete sa iti preia socurile care sunt transmise catre el... temperatura sa nu fie cu fluctuatii...sa menti la 27grade. pui masculul prima oara,dupa cateva ore pui si femela.masculu o sa faca bule la suprafata,"isi construieste cuibul".depunerea are loc in aproximativ 24 ore.o sa iti dai seama cand a terminat de depus.o sa devina foarte violent masculul.atunci scoti femela.masculul il lasi ca are treaba cu aerari . filtru de bule sa il ti oprit pana cresc putin pestisorii.nu iti trebuie decat putina atentie si rabdare.sa iti mai faci o paleta de scos pestii,cu ochiuri mari sa nu ei si din icre. poti sa o construiesti dintr-o plasa de rafie "sac de cartofi".sa umbli foarte atent si usor in acvariu dupa depunere ....
bafta si sunt sigur ca daca mai ai nelamuriri o sa mai primmesti si de la ceilalti colegi study bravo calm inmultire gurami si alte detalii 396110
Sus In jos
andrei
Peste sergent
Peste sergent
andrei


Mesaje : 130
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : Drobeta Turnu Severin

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeDum Sept 27, 2009 5:22 am

mersi bere

inmultire gurami si alte detalii 2qxared

inmultire gurami si alte detalii Jingc6

inmultire gurami si alte detalii Nlcrh5

inmultire gurami si alte detalii 30b3aj9

inmultire gurami si alte detalii 263hvew

inmultire gurami si alte detalii 2wfo68p

mai jos se observa si icrele din femela Very Happy inmultire gurami si alte detalii 164614 inmultire gurami si alte detalii 164614 inmultire gurami si alte detalii 164614

inmultire gurami si alte detalii 96clc7
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeMar Sept 29, 2009 8:35 pm

ce iti fac gupami? sa nu uiti sa scoti femela dupa depunere,masculul il mai lasi cateva zile pana ai sa vezi puii ca inoate."sunt foarte mici puii". asta mai dureaza maxim 3 zile inmultire gurami si alte detalii 396110
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
andrei
Peste sergent
Peste sergent
andrei


Mesaje : 130
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : Drobeta Turnu Severin

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeMier Sept 30, 2009 7:10 am



Ultima editare efectuata de catre andrei in Dum Oct 04, 2009 12:37 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeVin Oct 02, 2009 5:22 pm

au depus ? ceva vesti? la cum se vede si filmul ar trebui sa iti depuna.daca nu au depus schimba ceva 10/100 din apa."sa tragi de la fund", si sa fie la ceeasi temperatura.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
andrei
Peste sergent
Peste sergent
andrei


Mesaje : 130
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : Drobeta Turnu Severin

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeVin Oct 02, 2009 9:27 pm

nu au depus Smile)
sa schimb femela sau acvariul?
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeSam Oct 03, 2009 3:46 am

eu zic ca de preferat ar fi sa schimbi si acvariu si 10/100 din apa.acvariul tau este cam inalt,ii trebuie unul cu gura mai mare(mai lung si lat)pentru aerisire,si ii ajuti cu cei 10/100schimb de apa.daca nici asa nu vrea schimbi femela dupa 5 zile.ai rabdare si liniste la ei...schimbul care il faci le dai o noua munca pestilor....
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
andrei
Peste sergent
Peste sergent
andrei


Mesaje : 130
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : Drobeta Turnu Severin

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeSam Oct 03, 2009 9:10 am

am rezolvat Very Happy
maine seara ii pun

inmultire gurami si alte detalii F1gw1s

inmultire gurami si alte detalii 2s7cj0w

inmultire gurami si alte detalii Jsje4p
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeSam Oct 03, 2009 11:33 am

e asa este mai bine. Laughing bere
inmultire gurami si alte detalii 396110 eu am pus in seara asta altii 2 indragostiti...
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeMar Oct 06, 2009 7:56 am

revin cu un filmulet "cum depun gurami"
https://www.youtube.com/watch?v=fZbgzl8Vkr0


reproducerea se poate face de la 3 saptamani...
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeMier Oct 07, 2009 9:10 pm

https://www.youtube.com/watch?v=b67WauXg-OY

femela a fost super ok... masculul in schimb o putoare( a facut si un cuib mic,nici grija mare nu a avut de oua) totusi azi au iesit 75 / 100 din pui
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
andrei
Peste sergent
Peste sergent
andrei


Mesaje : 130
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : Drobeta Turnu Severin

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeJoi Oct 08, 2009 7:33 am

au depus msn cheers
cand scot masculul? fish inmultire gurami si alte detalii 164614 inmultire gurami si alte detalii 164614 inmultire gurami si alte detalii 164614

nenea ionut trimit o bere prin posta cinste
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeJoi Oct 08, 2009 7:43 pm

bravo bere masculu il scoti cand ai sa vezi puisorii.adica in a doua zile. cand observi ca nu mai sunt icre.
---sa ii hranesti cu ou fiert "numai galbenusi"
fierbi oul tare, albusul il papi tu, galbenusiu, iti iei o bucatica din el si il strecori printr-un ciorap de dama. si ii dai zeama care iese. trebuie neaparat sa fie foarte bine strecurat"fin". gurameii sunt foarte mici sa sa poata manca. le dai putin sa nu se strice apa.si cam de 2 ori pe zi"minim".asta cam timp de 1 saptamana.pana mai cresc. dupa cauti mancare foarte fina pentru ei.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar Oct 20, 2009 11:32 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: guramii de o zi   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeVin Oct 09, 2009 6:04 am

azi au o zi, de cand au iesit din icre
inmultire gurami si alte detalii Gurami10
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
VizZzY
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 97
Data de inscriere : 20/09/2009
Localizare : campina/ph

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeVin Oct 09, 2009 7:04 am

fiecare punctuletz dala e un peste Neutral Shocked
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeVin Oct 09, 2009 11:05 am

da, fiecare punctulet este un peste.asa ca daca vrei sa ii vezi te astept... Laughing Wink
cam multi?! sunt aproximativ 1500/2000 dar macar sa raman cu 1000, mmm, sunt multumit si cu 500 Razz
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
VizZzY
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 97
Data de inscriere : 20/09/2009
Localizare : campina/ph

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeVin Oct 09, 2009 1:05 pm

te-ai gandit vreo data ca ai putea sa ii folosesti pe post de hrana pt ceva pesti mai mari , daca sunt in numar asa mare cum spui? Smile))
Sus In jos
andrei
Peste sergent
Peste sergent
andrei


Mesaje : 130
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : Drobeta Turnu Severin

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeVin Oct 09, 2009 11:44 pm

acum de ce il musca toate femelel?Smile)))
de aseara il tin separat

nu trebuia sa-l pun? Smile)
Sus In jos
VizZzY
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 97
Data de inscriere : 20/09/2009
Localizare : campina/ph

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeSam Oct 10, 2009 1:13 am

andrei a scris:
acum de ce il musca toate femelel?Smile)))
de aseara il tin separat

nu trebuia sa-l pun? Smile)

il vad mai viril Smile)
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeSam Oct 10, 2009 4:32 am

Citat :
il vad mai viril
ha ha ha pune-l fara probleme. isi ia bataita o seara
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
andrei
Peste sergent
Peste sergent
andrei


Mesaje : 130
Data de inscriere : 06/09/2009
Localizare : Drobeta Turnu Severin

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeSam Oct 10, 2009 7:52 am

msn

sa fie 3000? lol!

inmultire gurami si alte detalii 2m4ak5f

inmultire gurami si alte detalii 25zjggy

inmultire gurami si alte detalii 2uqoly1

inmultire gurami si alte detalii 2jfa8wh
Sus In jos
VizZzY
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 97
Data de inscriere : 20/09/2009
Localizare : campina/ph

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeSam Oct 10, 2009 8:50 am

sa ma anunti si pe mine cu cati ramai Smile)
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeSam Oct 10, 2009 10:42 am

bravo arata bine si apa si pestisorii.sa ai parte de ei bere
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitimeMar Oct 20, 2009 11:28 am

guramii mei se dezvolta au aproximativ 4-5mm.au mutit cam 100 din 2mii,deci pierderea inca nu este mare....
---concurenta "andrei" tu cum stai cu guramii?


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mier Oct 28, 2009 11:53 am, editata de 3 ori
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





inmultire gurami si alte detalii Empty
MesajSubiect: Re: inmultire gurami si alte detalii   inmultire gurami si alte detalii Icon_minitime

Sus In jos
 
inmultire gurami si alte detalii
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» cateva detalii de inceput
» Cate tipuri de creveti cunoastem si cateva detalii
» Vand 2 acvarii + filtru extern + alte accesorii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Anabantidae-
Mergi direct la: