Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 modificare filtru??

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
delia_pitov
Greenhorn



Mesaje : 7
Data de inscriere : 06/08/2011
Localizare : timisoara

modificare filtru?? Empty
MesajSubiect: modificare filtru??   modificare filtru?? Icon_minitimeLun Aug 08, 2011 9:36 pm


Salutare din nou!
Sa nu ma condamnati pentru incultura mea. Ajutati-ma cu sfaturi.
Am citit articolul Dlui Traian Dobre si am cateva nelamuriri referitoare la modul de functionarea filtrului extern. Intr-un alt post am spus ca am un filtru Aquael Fan mikro de 250l / h, dar parca nu e chiar limpede apa (acvariul meu e de vreo 25 l si cam populat - am primit si de la sotul meu 2 carasei, deci acum am 5 guppy, 2 carasi si 2 cory).Nu vreau sa-i dau, imi sunt tare dragi si acvariu mai mare nu stiu cand o sa iau/primesc. Asa ca ma gandeam ca poate mai pot pune un filtru sau sa il modific pe cel pe care il am dupa schema din articolul amintit mai sus. Ce ma sfatuiti???

Asa functioneaza filtrul meu?? - o pompa, care are un mic furtun ce trebuie pus in afara acvariului, trage aer de afara si il introduce in acvariu. Rotorul circula apa, care trece prin burete (singurul mediu de filtrare, dupa cum stiti la acest tip de filtru).

Acum legat de filtrul extern handmade:
Cum nu ma prea pricep la fizica, imi cer scuze daca intrebarea mea e una ... stupida: unde conectez furtunasul care merge pana spre fundul sticlei-filtru (asta trage apa din acvariu si o duce pana la ultimul strat de filtrare), iar teava de pexal intra doar in apa de la suprafata sticlei-filtru si merge pana in acvariu (asta ar fi apa curata, deja filtrata)?

Cum pot folosi aceasta pompa ce o am? O las in acvariu si atasez furtunul si pexalul sa functioneze cum am spus mai sus?

De unde iau carbune? Sunt din Timisoara? Gasesc la un petshop?

Cred ca v-am ametit de tot, dar poate ma intelege totusi cineva si ma lamureste.

Va multumesc pentru toate articolele si pentru toate ideile!
Mult succes in tot ce intreprindeti!
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

modificare filtru?? Empty
MesajSubiect: Re: modificare filtru??   modificare filtru?? Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 3:44 pm

(5 guppy, 2 carasi si 2 cory) este una din cea mai proasta alegere.Renunta la carasei se fac mari si au nevoie de spatiu. Cu ei nu o sa ai si plante tinand cont ca este si un acvariu foarte mic din cate imi aduc aminte din descriere.
Cel mai important lucru l-ai ocolit--------------CICLAREA-------
Carbune? Vrei sa faci gratar ? Carbunele il adaugi in momentul in care termini un tratament in acvariu si vrei sa scoti ramasitele toxice.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
delia_pitov
Greenhorn



Mesaje : 7
Data de inscriere : 06/08/2011
Localizare : timisoara

modificare filtru?? Empty
MesajSubiect: modificare filtru??   modificare filtru?? Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 6:29 pm

eu nu mai inteleg niste chestii atatea articole incomplete. treaba spusa de Ionut T. cu acrbunele nu am gasit-o niciunde. ma refeream la el ca la unul din mefdiile filtrante.
Pestii i-am primit si nu cred ca ii pot tine in borcan 4 saptamani. de dat nu am cui.
cu problema care ma interesa m-am documentat singura
multam
Sus In jos
Continut sponsorizat





modificare filtru?? Empty
MesajSubiect: Re: modificare filtru??   modificare filtru?? Icon_minitime

Sus In jos
 
modificare filtru??
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» filtru resun
» intrebare subiect guppy
» Filtru UV 5W JBL EXTERN

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: