Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 intrebare subiect guppy

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
smb_mihai
Greenhorn



Mesaje : 10
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : bucuresti

intrebare subiect guppy Empty
MesajSubiect: intrebare subiect guppy   intrebare subiect guppy Icon_minitimeSam Apr 10, 2010 9:59 am

mi-am luat de 2 zile si eu doua perechi de gupy Razz stiam de la un prieten ca femele gravide.. sunt mai umflate in partea abdominala.. dar am o intrebare masculii.. tot se da pe la fundul lor... sunt probleme pentru ele??? adica le musa se poate sa pateasca ele ceva??? va rog sa-mi raspunde si mie , id-ul meu de mes este jumperel_mihai@yahoo.com
salut
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

intrebare subiect guppy Empty
MesajSubiect: Re: intrebare subiect guppy   intrebare subiect guppy Icon_minitimeSam Apr 10, 2010 10:42 am

@smb_mihai: Treci te rugam si pe la Introducere, ca asa e politicos cand esti proaspat venit.
Si fa un efort, tot ca rugaminte, sa acorzi mai multa atentie compunerii propozitiilor.
Daca ai o problema, ca sa te ajutam, trebuie sa intelegem bine ce ne intrebi, nu?
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

intrebare subiect guppy Empty
MesajSubiect: Re: intrebare subiect guppy   intrebare subiect guppy Icon_minitimeSam Apr 10, 2010 9:17 pm

din cate am inteles din intrebarea ta, nu cred ca sunt probleme. in acel moment cand vezi masculii ca se dau la femele,se frichi frichi Basketball


Citat :
Ai Guppi in acvariu si vrei sa-i inmultesti? Inmultirea Guppilor in captivitate se produce destul de usor, si uneori neplanificat, dar daca vrei sa cresti pui de Guppi este bine sa stii la ce sa te astepti si sa fii pregatit pentru acest eveniment. Gestatia Fata de pestii care depun oua, Guppii fac parte din categoria pestilor care expulzeaza pui vii, ce incep sa innoate imediat dupa nastere....

Fata de pestii care depun oua, Guppii fac parte din categoria pestilor care expulzeaza pui vii, ce incep sa innoate imediat dupa nastere. Reproducerea lor este relativ usoara. Nu trebuie sa le asiguri conditii speciale Guppilor pentru a se inmulti. Daca ai un mascul si o femela in acvariu in cele din urma femela va ramane gestanta. Perioada de gestatie la Guppi este de obicei de 24 de zile dar poate varia de la 20 la 40 de zile.

Daca te intrebi cand vei sti ca femela este gestanta este de ajuns sa observi aparitia unei pete triunghiulare, de culoare inchisa in apropierea aripioarei anale. Aceasta pata se va mari si va deveni mai intunecata pe masura ce sarcina se dezvolta.

Daca reproducerea Guppilor este usoara, cel mai dificil este sa ai grija de pui imediat dupa nastere. Daca vor ramane in acvariul principal puii vor fi mancati de pestii adulti. De aceea ei trebuie separati si asezati intr-un acvariu mai mic, in care sa fie crescuti pana cand devin destul de mari ca sa-si poarte singuri de grija. Este o idee buna sa achizitonezi iarba pentru acvariu, in care puii sa se poata ascunde daca nasterea s-a petrecut pe neasteptate si nu ai avut timp sa muti femela gestanta in acvariul mai mic amenajat pentru pui. Puii nou nascuti se vor duce instinctiv spre fundul acvariului unde se vor ascunde in iarba si vor fi astfel protejati de ceilalti pesti din acvariu.

Cea mai buna solutie este totusi sa muti femela gestanta cu cateva zile inainte de a naste intr-un acvariu special amenajat, de unde sa o scoti apoi imediat ce a nascut.



Hranirea puilor
Puii nou nascuti au nevoie de foarte putina mancare, si foarte faramitata. Foloseste mancarea pe care o dai de obicei pestilor, dar faramiteaz-o foarte bine intre degete sau piseaz-o pana devine o pulbere fina. Puii trebuiesc hraniti cu 3 mese pe zi, iar cantitatea de hrana trebuie sa fie destul de mica.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
smb_mihai
Greenhorn



Mesaje : 10
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : bucuresti

intrebare subiect guppy Empty
MesajSubiect: am inteles.. imi poti lasa si mie id-ul de mes..??? sau sa-mi dai si mie poze cu femele gravide.. in ultima fazA?? ca femelele mele au burta destul de mare..   intrebare subiect guppy Icon_minitimeSam Apr 10, 2010 10:19 pm

Admin a scris:
din cate am inteles din intrebarea ta, nu cred ca sunt probleme. in acel moment cand vezi masculii ca se dau la femele,se frichi frichi Basketball


Citat :
Ai Guppi in acvariu si vrei sa-i inmultesti? Inmultirea Guppilor in captivitate se produce destul de usor, si uneori neplanificat, dar daca vrei sa cresti pui de Guppi este bine sa stii la ce sa te astepti si sa fii pregatit pentru acest eveniment. Gestatia Fata de pestii care depun oua, Guppii fac parte din categoria pestilor care expulzeaza pui vii, ce incep sa innoate imediat dupa nastere....

Fata de pestii care depun oua, Guppii fac parte din categoria pestilor care expulzeaza pui vii, ce incep sa innoate imediat dupa nastere. Reproducerea lor este relativ usoara. Nu trebuie sa le asiguri conditii speciale Guppilor pentru a se inmulti. Daca ai un mascul si o femela in acvariu in cele din urma femela va ramane gestanta. Perioada de gestatie la Guppi este de obicei de 24 de zile dar poate varia de la 20 la 40 de zile.

Daca te intrebi cand vei sti ca femela este gestanta este de ajuns sa observi aparitia unei pete triunghiulare, de culoare inchisa in apropierea aripioarei anale. Aceasta pata se va mari si va deveni mai intunecata pe masura ce sarcina se dezvolta.

Daca reproducerea Guppilor este usoara, cel mai dificil este sa ai grija de pui imediat dupa nastere. Daca vor ramane in acvariul principal puii vor fi mancati de pestii adulti. De aceea ei trebuie separati si asezati intr-un acvariu mai mic, in care sa fie crescuti pana cand devin destul de mari ca sa-si poarte singuri de grija. Este o idee buna sa achizitonezi iarba pentru acvariu, in care puii sa se poata ascunde daca nasterea s-a petrecut pe neasteptate si nu ai avut timp sa muti femela gestanta in acvariul mai mic amenajat pentru pui. Puii nou nascuti se vor duce instinctiv spre fundul acvariului unde se vor ascunde in iarba si vor fi astfel protejati de ceilalti pesti din acvariu.

Cea mai buna solutie este totusi sa muti femela gestanta cu cateva zile inainte de a naste intr-un acvariu special amenajat, de unde sa o scoti apoi imediat ce a nascut.



Hranirea puilor
Puii nou nascuti au nevoie de foarte putina mancare, si foarte faramitata. Foloseste mancarea pe care o dai de obicei pestilor, dar faramiteaz-o foarte bine intre degete sau piseaz-o pana devine o pulbere fina. Puii trebuiesc hraniti cu 3 mese pe zi, iar cantitatea de hrana trebuie sa fie destul de mica.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

intrebare subiect guppy Empty
MesajSubiect: Re: intrebare subiect guppy   intrebare subiect guppy Icon_minitimeSam Apr 10, 2010 10:38 pm

ceva de genul o sa se vada la guppy tau.



intrebare subiect guppy V6ng3s
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
smb_mihai
Greenhorn



Mesaje : 10
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : bucuresti

intrebare subiect guppy Empty
MesajSubiect: la una se vede la fel ca in poza... la cealalta nu prea , puii ia au ceva daca ii tin intr-un borcan?   intrebare subiect guppy Icon_minitimeSam Apr 10, 2010 11:08 pm

Admin a scris:
ceva de genul o sa se vada la guppy tau.



intrebare subiect guppy V6ng3s
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

intrebare subiect guppy Empty
MesajSubiect: Re: intrebare subiect guppy   intrebare subiect guppy Icon_minitimeSam Apr 10, 2010 11:24 pm

nu mai scrie la subiect! mai jos ai un dreptunghi mare, mare unde poti scrie WinkCorpul mesajului am observat ca tu folosesti "edit" poti da spatiu si scrie in partea de sus sau chiar jos dupa .....



ok!? sa revenim!
incearca sa iti faci un acvariu mai mare pentru adulti si sa le oferi ceea ce este nevoie.pe cel care il deti il lasi mostenire la puiet.
ai multe de citit si documentat. asa ca sacrifica o zi si citeste urmatoarele:
https://acvaristica.forumgratuit.ro/informatii-si-detalii-acvaristice-f12/


ai sa gasesti informatii despre filtre , apa, plante etc iar faza cu borcanul aplecaciuni nu! ii chinui si o sa iti moara in cel mai scurt timp
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
smb_mihai
Greenhorn



Mesaje : 10
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : bucuresti

intrebare subiect guppy Empty
MesajSubiect: Re: intrebare subiect guppy   intrebare subiect guppy Icon_minitimeSam Apr 10, 2010 11:44 pm

pai o sa-mi iau pe 15.. un acvariu mai mare ca asta sau unu la fel.. pe asta am dat 150 de mii , problema la mine deocamdata este spatiul in camera pe asta il tin pe birou langa pc... app.. filtru meu face un zgomot c-am aiurea.. se poate oprii pe timpul nopti??? eu am m-ai avut gupy sa zicem acum vreo 5 ani.. masculii erau rosii cu negru si albastru daca m-am gasesc pozele in vechiul pc am sa vi le arat si voua .. si atunci nu aveam nici filtru si dasta da aier, apropo se merita sa imi iau pietris?? sau doar plante in cos?? ma gandesc ca e mai greu de spalat:D si dasta
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

intrebare subiect guppy Empty
MesajSubiect: re   intrebare subiect guppy Icon_minitimeDum Apr 11, 2010 1:03 am

intradevar daca vrei sa ii inmultesti iti trebuie neaparat un alt acvariu pentru a separa adultii de puiet,altfel te vei trezi fara cei mici.mai bine ai citi ce a postat userul admin pentru o documentare detaliata.asteptam raspunsuri cu ce decizii ai luat.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

intrebare subiect guppy Empty
MesajSubiect: Re: intrebare subiect guppy   intrebare subiect guppy Icon_minitimeDum Apr 11, 2010 5:39 am

Nu se opreste filtrul niciodata.
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

intrebare subiect guppy Empty
MesajSubiect: re filtru   intrebare subiect guppy Icon_minitimeDum Apr 11, 2010 7:12 am

daca iti face zgomot prea mare incearca sa il pui pe o bucata de cauciuc,sau o bucata dintr-o camera de masina ctaiata cat lungimea pompei
Sus In jos
smb_mihai
Greenhorn



Mesaje : 10
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : bucuresti

intrebare subiect guppy Empty
MesajSubiect: Re: intrebare subiect guppy   intrebare subiect guppy Icon_minitimeMar Apr 13, 2010 9:43 am

pestoaica din poza.. cate zile mai are pana face puii?Smile)) eu mor de nerabdare:)) sa ii vad pe aia mici Smile))
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

intrebare subiect guppy Empty
MesajSubiect: Re: intrebare subiect guppy   intrebare subiect guppy Icon_minitimeMar Apr 13, 2010 7:38 pm

smb_mihai a scris:
pestoaica din poza.. cate zile mai are pana face puii?Smile)) eu mor de nerabdare:)) sa ii vad pe aia mici Smile))

Cate acvarii ai ? Crezi ca vei putea sustine cateva zeci de pestisori in plus ?

Cea mai frecventa greseala la incepatori este ca isi iau vivipari, ii reproduc
rapid si de abia dupa asta se gandesc daca au cum sa le ofere conditii...
Sus In jos
smb_mihai
Greenhorn



Mesaje : 10
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : bucuresti

intrebare subiect guppy Empty
MesajSubiect: Re: intrebare subiect guppy   intrebare subiect guppy Icon_minitimeMar Apr 13, 2010 9:14 pm

pai am unu in care tin 4
si m-ai am unu gol pt astia mici
dar acvariile nu sunt de dimensiuni mari
Sus In jos
smb_mihai
Greenhorn



Mesaje : 10
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : bucuresti

intrebare subiect guppy Empty
MesajSubiect: Re: intrebare subiect guppy   intrebare subiect guppy Icon_minitimeJoi Apr 15, 2010 10:33 pm

in seara asta spal si eu pt prima oara acvariul ..... cum imi dai dau seama.. daca apa nu e prea rede.. pt pesti??? si cum fac?? ca le pun apa de la robinet...
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

intrebare subiect guppy Empty
MesajSubiect: Re: intrebare subiect guppy   intrebare subiect guppy Icon_minitimeJoi Apr 15, 2010 11:20 pm

Lasa apa la decantat intr-un recipient cu gura larga cel putin 24 de ore, de preferat ar fi 48.
Clorul din apa de la chiuveta omoara bacteriile, deci iti decicleaza acvariul si o iei de la capat.
Sus In jos
Continut sponsorizat





intrebare subiect guppy Empty
MesajSubiect: Re: intrebare subiect guppy   intrebare subiect guppy Icon_minitime

Sus In jos
 
intrebare subiect guppy
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Vivipari-
Mergi direct la: