Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Hrana pesti

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Hrana pesti Empty
MesajSubiect: Hrana pesti   Hrana pesti Icon_minitimeDum Ian 09, 2011 3:11 am

Deschid acest topic in primul rand pentru a arata ce mancare le dau eu la pestii mei si pentru a informa/primi/da sugestii.Dupa cum stiti exista o mare varietate de mancaruri pentru pesti,incepand de la fulgi,granule,vie,congelata in suc propriu,uscata si congelata,stick-uri,mixturi,artemia etc.
Eu am 11 juvenili de cichlide Cichlasoma Nigrofasciatum Pink/Gold.Dimineata le dau jumate de cub de mancare congelata cu vitamine (scot cubul din congelator si il las aproximativ 30 de minute la temperatura camerei inainte sa le dau).
Hrana pesti 2z5sk7p

iar un cub arata asa:
Hrana pesti 357hfn8

La amiaza si seara le dau Tetra Pro Vegetable Crisp ( Hrana premium pentru pesti,cu un adaos bogat de spirulina,necesar in special ciclidelor)
Hrana pesti 25hcqyr

Mai am si 2 ancistrusi in acvariu.Lor le dau
Hikari Algae Wafers
Hrana pesti 30tqnaw
si Hikari Sinking Wafers
Hrana pesti 20h4hf7
Pe viitor am sa le dau Tetra Phyll si Sticks-uri pentru ciclide. Astept critici,pareri,sugestii. Mare atentie la mancarea vrac din pet shop-uri.Nu luati decat daca va arata vanzatorul ambalajul de unde a facut pachetele.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Hrana pesti Empty
MesajSubiect: Re: Hrana pesti   Hrana pesti Icon_minitimeDum Ian 09, 2011 5:34 am

In principiu e ok ce le dai, insa parerea mea e ca le dai prea multe mese pe zi.
Ai mare grija cu hrana congelata, sa fie din surse de maxima incredere, principala sursa de boli in acvariu e hrana dubioasa.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Hrana pesti Empty
MesajSubiect: Re: Hrana pesti   Hrana pesti Icon_minitimeDum Ian 09, 2011 5:52 am

Tuturor pestilor le dau din urmatoarele, cate 1-2 mese pe zi,
cat mai variat cu putinta, hrana vie congelata 3-4 mese pe saptamana.

- Tetramin (fulgi)
- JBL Spirulina (fulgi)
- Sera Vipagran (granule)
- Sera Diskus (granule)
- Hagen Nutrafin Max (granule mici)
- Ocean Nutrition Bloodworms (congelata)
- Ocean Nutrition Black Mosquito Larvae (congelata)
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Hrana pesti Empty
MesajSubiect: Re: Hrana pesti   Hrana pesti Icon_minitimeDum Ian 09, 2011 6:17 am

Hrana congelata o cumpar de la un pet shop din oras.Iar pe ambalaj scrie ca este produsa in Arad.Ca sa imi cumpar o placa,trebuie sa fac "rezervare" lol! Se aduc doar 30 de placi 1 data la 2 saptamani.Le dau de 3 ori pe zi sa se dezvolte mai bine.O sa le reduc doza.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Hrana pesti Empty
MesajSubiect: Re: Hrana pesti   Hrana pesti Icon_minitimeDum Ian 09, 2011 6:27 am

Cea mai buna treaba ar fi sa poti face tu hrana respectiva.
Greu nu e, white-worms sau grindal se pot creste acasa...
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Hrana pesti Empty
MesajSubiect: Re: Hrana pesti   Hrana pesti Icon_minitimeLun Ian 10, 2011 7:39 am

GRINDALUL

Grindalul este un vierme Enchitraeus bucholtzi care are o lungime de 3-4mm.
.
Moduri de obtinere :

a) Pentru cultura avem nevoie de o cutie de plastic cu capac in care se foloseste ca substrat muschiul de padure,turba sau chiar buretele.Pe acest substrat se pun cativa viermi dintr-o cultura mai veche si care se hranesc cu fulgi de vaz,cartofi fierti sau bucatele de cascaval fara sare rase.Peste se pune un geam apoi se pune capacul cutiei care are rolul de a pastra umiditatea.Temperatura necesara culturii este de 18-24grade C.

Mod de pastrare

a) Grindalul e folosit mai ales pentru hranirea puietului. Pentru a face o cultura de grindal va trebuie o cutie cu capac. Eu folosesc caselore de inghetata (25/15 cm). Sa nu neglijati capacul. Fiindca, in afara de faptul ca tine umezeala, nu o sa aveti surpriza ca vara sa gasiti in cultura niste viermisori numai buni de pus in ac la undita. Ca substrat , cel mai indicat este muschiul de copac. Nu va sfatuiesc sa folositi burete. Chiar daca pare mai simplu, va asigur ca nu este. Acesta trebuie bine spalat (adica f bine) dupa care il fierbem cam 10 minute si il spalam din nou. Muschiul astfel prelucrat il tasam in cutie, dupa care facem cateva gropite in el. La o cutie de genul specificat, faceti 4 asemenea gropite (cate una in fiecare colt). In acestea vom pune hrana. In locul gropitelor puteti sa faceti un canal prin mijloc pe toata lungimea cutiei. In acest canal puneti hrana din loc in loc. Si mai tineti minte ca muschiul trebuie sa fie tot timpul umed.

Deasupra muschiului punem un geam care sa il acopere pe inteaga sa suprafata. De pe acest geam vom recolta viermisorii. Ca hrana, in cartea albastra se specifica: fulgi de ovaz, cartofi fierti si cascaval ras (fara sare). Acuma nu stiu cati dintre voi au sa hraneasca niste viermi cu cascaval (si fara sare). Nici nu va sfatuiesc. Eu nu ii hranesc cu nici una din sortimentele amintite. Folosesc galbenus de ou fiert tare. Un galbenus tine cam 1-2 saptamani la o cultura de marimea specificata. E de preferat ca galbenusul (care nu e folosit) sa fie tinut in frigider.

Hrana pesti 2ivk6rl

Bibliografie : C_Romi@yahoo.com
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Hrana pesti Empty
MesajSubiect: Re: Hrana pesti   Hrana pesti Icon_minitimeMier Ian 12, 2011 12:20 pm

Am primit un pont de la un crescator de discusi.Sa i-au o inima de vita de la macelarie,sa i-au grasimea jos de pe ea,sa o tai cubulete si sa o congelez.Apoi sa i-au cate un cubulet si sa il razuiesc in acvariu.Mi-a spus sa le dau 1 data la 3-4 zile un cubulet si o sa se dezvolte mai bine ciclidele. Merita sa incerc ?
Sus In jos
rasnoveanu flaviu
Peste soldat
Peste soldat
rasnoveanu flaviu


Mesaje : 12
Data de inscriere : 01/01/2011
Localizare : brasov

Hrana pesti Empty
MesajSubiect: Hrana vie    Hrana pesti Icon_minitimeMier Ian 12, 2011 11:45 pm


Puteti sa imi dati un sfat in legatura cu hrana pe care o folosesc

-rame rosi subtiri le dau la (platidydoras,petricola,eupterus)odata la trei zile.
am citit pe forum ca nu prea e indicata
-mai folosesc granule de la sera vipan si fulgi (care le-am macinat cu rasnita de cafea pt ca am avut cazuri cand sau unflat;
-acum hrana e ca un fraf si nam mai avut probleme dar nu mai ajunge la fund pt ancistrusi+scalari sau invatat la rame si mie frica sa nu se baloneze.

va salut



Sus In jos
rasnoveanu flaviu
Peste soldat
Peste soldat
rasnoveanu flaviu


Mesaje : 12
Data de inscriere : 01/01/2011
Localizare : brasov

Hrana pesti Empty
MesajSubiect: salut   Hrana pesti Icon_minitimeJoi Ian 13, 2011 12:39 am

Bogdy am folosit si eu larve rosi de chironomida ceva timp dar am avut patru decese

erau aduse din ungaria si cred ca aveau ceva ,nu le mai dau asa ceva tinand cont

cat de poluate sant apele noastre
Sus In jos
Continut sponsorizat





Hrana pesti Empty
MesajSubiect: Re: Hrana pesti   Hrana pesti Icon_minitime

Sus In jos
 
Hrana pesti
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» hrana de la Jbl Spirulina
» Hrana creveti
» hrana piranha

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Hrana-
Mergi direct la: