Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 7 litri

In jos 
+3
Mios
Sorin C.
danu7z
7 participanți
AutorMesaj
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

7 litri Empty
MesajSubiect: 7 litri   7 litri Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 10:39 am

Se vrea a fi un nano , acvariu are 30 x 15 x 17
1 locuitor mascul Betta
Riccia
Staurogyne
Marsillea
Anubias
Hygrophilia polysperma
Cryptocoryne wendtii ''green''
Ophiopogon minima

Ce filtru as putea folosii , e necesar un filtru, aceeasi intrebare o am si pentru incalzitor ?

7 litri D4n0896

7 litri D4n0895

7 litri D4n0894
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 11:06 am

Incalzitor ai nevoie, betta e peste de ape calde, un 25-27 grade. La capitolul filtrare iti trebuie un filtru cu debit redus. Acestui peste nu prea ii plac curentii de apa. Poti sa mergi pe varianta cu burete bolborisitor sau un filtru cascada cu doua considerente, spatiul mic la dispozitie si dupa cum se stie filtrele de acest tip nu fac curenti puternici. Ai la dispozitie de la Hailea modelul SL-106, de la Aquael FZN-1 ( dar e prea puternic ) si de la Boyu dar nu ii stiu denumirea. Parca si Resun are un filtru cascada. Poti sa mergi si fara filtrare dar trebuie sa ai mai multa grija de acvariu.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 11:34 am

Daca i-as schimba zilnic cate o Jumate de litru de apa ar fi de ajuns ?
Si ce incalzitor ma sfatuiesti sa iau ?
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 12:04 pm

Ar merge sa ii schimbi zilnic un doi litri de apa concomitent cu sifonarea substratului, vechea poveste, reziduuri - amoniac - peste cu sistem imunitar slabit - peste trecut in nefiinta. Tii apa la declorinat in bidoane de 2 litri, minim 3 si mergi cu ele prin rotatie.
Cele mai mici incalzitoare de pe piata sunt cele de 25w. Pe piata de la noi si din cele mai potrivite pentru sezonul asta de boom economic. Oferta ii variata.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 9:50 pm

Marsilea ca gazon? Pentru estetica...mai bine foloseai hemiantus cuba.
Ce plante as fi folosit eu:
-hemiantus cuba
-anubias bonsai ( nu sunt foarte sigur ca l-as fi folosit )
-staurogyne
-blyxa

Astea le-as fi folosit eu...
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 9:56 pm

Si eu recomand sincer tot un Hailea SL-106. Fara filtrare nu ii dau multe zile pestelui.
Din motive ce tin de tine ca om, nu vei putea sa ii schimbi zilnic apa. Incalzitor musai,
apa trebuie sa fie peste 25 de grade pentru betta.

Aici ai facut o greseala, ai facut bazinul prea putin inalt (nici burete bolborositor nu vei putea utiliza).
Intai de gandesti la neoane/echipamente, vezi ce dimensiuni iti trebuie, si apoi faci acvariul,
in functie de necesitati.

Te-as sfatui sa nu mergi pe riccia acolo, mai bine pune niste moss. Riccia nu se prinde de piatra/lemn,
si plasa aia se va vedea mereu, nu o vei putea da jos. Iar staurogynele nu are sens sa le omori,
nu cred ca rezista in acvariu very-low-tech.

PS: de ce e deja pestele acolo, cand nu ai nici filtru nici incalzitor? ai cativa betta care nu iti mai trebuie ?
sau faci experimente cu pesti ?
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 10:04 pm

Si pietrisul mi se pare destul de mare pentru dimensiunile bazinului. Gresesc ?
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeJoi Dec 09, 2010 12:46 am

Granulatia pietrisului e de 2-3 mm , ma vad in stare sa schimb zilnic cate 2 litri de apa (in principiu o sa-i iau si filtru si incalzitor) ... acvariul pus sus in camera si are 22-23 grade fara incalzitor ... Plante am folosit ce-am gasit si eu Very Happy eu initial vroiam un moss ceva ... acvariul asa l-am cumparat cu dimensiunile astea ...Mihai nu am prea multi betta , defapt asta e singurul si mie c-am mila de el ,ca era singurul asa frumos din tot petshopul Very Happy
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeJoi Dec 09, 2010 4:05 am

Mihai se referea la faptul ca nu oxigenezi apa... automat pestele va... dead
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeJoi Dec 09, 2010 4:43 am

nu ar putea sa tina betta in acvariu cu ceilalti pesti macar pana cicleaza acvariul(am mai vazut si la alte persoane)?
poate ca o sa reziste pana face rost de incalzitor si de filtru dar nu stiu cat de bine ii va fii in timp.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeJoi Dec 09, 2010 5:13 am

As putea sa ciclez acvariul fara filtru ? Very Happy ... Nu stiu daca am facut bine , dar , apa din acvariul mic e luata din cel de 54 litri in care am , neoni , rasbora si tetra , acela e ciclat de vreo 6-7 luni ... Am luat 80 % din acvariul ala si restul am pus apa de la robinet ..

Edit : @ Mios am vazut pestiucii, care'i cauta'i tu in Hornbach berceni... si ca sa oxigenez apa folosesc un furtun in care suflu eu cand ma plictisesc Smile)) (glumeam)
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeJoi Dec 09, 2010 5:24 am

Are boraras la HB Berceni? Ai vazut si pretul?
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeJoi Dec 09, 2010 5:29 am

Da ieri cand am fost aveau ceva exemplare , insa pretul nu l-am retinut .. ca m-am uitat la mult prea multi pesti , ca au adus marfa noua saptamana asta.
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeJoi Dec 09, 2010 5:33 am

Ahhh... mersi oricum. bere
Sus In jos
Karma
Moderator
Moderator
Karma


Mesaje : 146
Data de inscriere : 13/05/2010
Localizare : Ploiesti

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeJoi Dec 09, 2010 7:09 am

Mios a scris:
Mihai se referea la faptul ca nu oxigenezi apa... automat pestele va... dead

Nu ma intelege gresit ... dar la zooshit ii tine in pahare No ... ca si 80% din crescatori de altfel new48

Ete ce zice gogu "Bettas are anabantoids, which means they can breathe atmospheric air thanks to a unique organ called the labyrinth. This accounts for their ability to thrive in low-oxygen water conditions that would kill most other fish, such as rice paddies, slow-moving streams, drainage ditches, and large puddles."
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeJoi Dec 09, 2010 9:19 am

Ai dreptate Karma, dar trebuie tinut minte un aspect, crescatorii ii tin in vase fara substrat. Mai departe va las pe voi sa ghiciti de ce.

Fapt divers, trebuie tinut cont ca de oxigen se descurca bettanii dar cu amoniacul nu prea.

danu7z a scris:
As putea sa ciclez acvariul fara filtru ? Very Happy ... Nu stiu daca am facut bine , dar , apa din acvariul mic e luata din cel de 54 litri in care am , neoni , rasbora si tetra , acela e ciclat de vreo 6-7 luni ... Am luat 80 % din acvariul ala si restul am pus apa de la robinet ...

Total gresit. Degeaba ai luat 80% din apa veche, apa nu este ciclata si nu o sa se cicleze vreodata. De ce oare se fac schimburi de apa? O mica explicatie: Cantitatea de apa fiind limitata intr-un acvariu asa vor fi si diferitele elemente chimice necesare dezvoltarii pestilor, in acest fel prin schimbarea apei se readuc in acvariu acele elemente. Plus ca se reduc nivelele de alte elemente toxice produse de pesti sau rezultate prin diferitele reactii chimice din acvariu. Tu punand apa din alt acvariu la acel betta e ca si cum ti-as da tie sa porti in continuare sosetele mele deja purtate. Intelegi ideea? Mai bine in loc de apa luai pietris din acvariul mare.

Ma repet, poti tine betta si fara filtru dar schimb de apa de 2 litri pe zi, in special la maxim 3 ore dupa masa lui si bineinteles cu sifonarea substratului. De fapt sifonezi substratul doar pana scoti 2 litri asa fiind cel mai sigur de calitatea treburilor. Vezi ca mai exista incalzitoare de puteri si mai mici, chiar 10w de la Aquael, dar nu au termostat. Ele fiind proectate sa tina o anumita temperatura peste temp ambientala in functie de litrajul acvariului. Este specificat pe cutie un tabel cu acele date.


Ultima editare efectuata de catre Sorin C. in Joi Dec 09, 2010 10:45 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeJoi Dec 09, 2010 9:20 am

Eu tot intr-un pahar il tin , unul mai mare de 7 litri Smile)... in HB m-am mirat cum traiesc pestii aia acolo ..erau in pahare ca alea de la tonomatele de cafea .. si apa era doar jumate.Nici nu mi-am putut da seama de cum arata .. dar sa mai cumperi asa ceva

Edit : @Sorin tot acvariul acela am luat si substratul , si iti multumesc ca-ti bati capul cu mine si imi dai sfaturi !


Ultima editare efectuata de catre danu7z in Joi Dec 09, 2010 9:30 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeJoi Dec 09, 2010 9:28 am

Cand ai vazut pestii aia in pahare ai vazut cumva si dejectii/fecale pe fundul paharului?

Ca multa lume ia informatiile cam fara sa gandeasca mai departe. Treaba asta cu crescutul in pahare cuprinde si o rutina, dar in pacate nu prea se vorbeste de ea. Si multi iau informatia ca atare - Pot sa cresc betta intr-un pahar. Intrebarea ramane - Cum trebuie sa procedez cand cresc betta intr-un pahar?

Va continua.



PS. Twisted Evil Nu va mai cical la cap sa cautati pe net, dar nici nu o sa va dau raspunsurile pe loc. Cel putin stiu ca cei interesati si care i-am facut curiosi o sa incerce prin prisma pasiunii sa caute informatii, iar ceilalti .....
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeJoi Dec 09, 2010 9:33 am

ok, mie mi-a ajuns. cand am intrebat daca betta se poate creste intr-un bol, ati spus ca betta se tin in pahare doar la magazin pentru ca nu pot tine la vanzare pe toti intr-un singur acvariu pentru ca in jumatate de ora s-ar macelarii intre ei.
de aici si concluzia pe care o trag eu ca betta nu se pot tine in pahar.
si daca vrei sa il tii intr-un vas mic, chinul zilnic sau periodic de a schimba apa si de ai mentine un mediu cat de cat sanatos e mult peste efortul de ai cumpara un filtru si ce mai are nevoie.fiecare alege sa faca cum vrea.eu unul nu m-as chinuii sa schimb apa in fiecare zi.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeJoi Dec 09, 2010 10:06 am

Sorin , sincer sa fiu nu am vazut nimic pe fundul paharului .. sa inteleg ca nu sunt hraniti ? Laughing
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeJoi Dec 09, 2010 11:08 am

Sorin C. a scris:
... de oxigen se descurca bettanii dar cu amoniacul nu prea...

Nici nu m-am referit la oxigen...
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeJoi Dec 09, 2010 1:06 pm

Ca un mic rezumat sa nu mai stau sa dau quote la toti:

Betta din magazine sunt tinuti in pahare pentru ca le e mai usor sa le mentina curatenia ori au impamantenita vreo idee de la "managerii" lor. Cu toata zgarcenia se poate face un acvariu compartimentat cu incalzire si filtrare comuna.

Daca nu a-ti vazut dejectii in paharele lor inseamna ca se face curatenie zilnic, in toate paharele, asa ca un schimb de apa zilnic , sa ziceam seara, nu e overkill, altfel daca nu stai pe langa ocupatia aleasa la ce naiba te-ai mai apucat de acvaristica. Dooh, nici odata nu o sa inteleg persoanele care si-au luat acvariu numai de dragul de a se fali si atat. Ii vad pe unii cu fete inocente si intreaba tot felul de tampenii, unele logice dealtfel sau dau tot felul de sfaturi rezultate din minimul amalagam de informatii luate de pe net dar amestecate fara nici o noima. In fine, daca il ai doar pe sta hai ca nu ar fi o treaba dar cu mai multe bazine incepe sa fie un pic de , sadism Twisted Evil

Unii crescatori hranesc sutele de pesti odata la 3 zile, de ce?, pentru ca nu ar apuca sa doarma daca nu termina treaba. Si fac prin rotatie cate o treime din vase, hranit la unii, schimbat apa la altii si tot asa. Cel mai important e sa le stii "mersul" si totul devine o rutina. Pentru ei ca ii inmultesc si au grija de ei ca sunt o sursa de venit, pentru altii, acvaristii, ca le ofera satisfactia hobby-ului ales, iar restul .... sunt restul.

Nu inteleg Mihai quote-ul, adica ce ai vrut sa zici, ca am recitit topicul de ma doare capul si tot nu fac legatura. Singura legatura ar fi cu ce a scris Karma.


Sus In jos
Karma
Moderator
Moderator
Karma


Mesaje : 146
Data de inscriere : 13/05/2010
Localizare : Ploiesti

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeJoi Dec 09, 2010 5:22 pm

Eu am dat replica la afirmatia lui Mios ... si atat, nu am continuat discutia ptr ca Mihai a "batut" clar in ideea ca nu este ciclat acvariul, nu s-a referit la faptul ca nu este oxigenata apa ...
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeJoi Dec 09, 2010 10:44 pm

Pai eu am facut o afirmatie generala legata de citatul dat de tine cum ca ei rezista in ape cu oxigen scazut si de aceea nu intelegeam ce legatura are ce am zis eu legat de oxigen si faptul ca m-a citat Mihai cum ca el nu a zis nimic de oxigen. Oricum nici acum nu am inteles mai mult legatura. O sa editez postul ca sa nu mai fie lumea bulversata.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeVin Dec 10, 2010 10:54 am

Daca tot e un jurnal , ar trebuii sa postez zilnic , cel putin asa cred Very Happy astept bobarnace daca am facut ceva eronat ..
M-am gandit eu in mintea mea , si am decis ca e mai bine sa nu mai chinui bettanu' in "olita" asta de 7 litri , asa ca l-am "aruncat" in cel de 54 de litri unde are mult mai mult loc are si el parte de caldura si apa filtrata ... V-a sta acolo pana o sa detin o miniatura de filtru si un incalzitor , am scos si Staurogyne si am pus-o tot in ala mare (m-am gandit ca Mihai are dreptate)
Dupa ce am facut toata treaba asta ... am bagat vreo 3-4 RCS in asta micu si vreo 2 melcuti de substrat ... Am procedat bine pana acum ?
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeVin Dec 10, 2010 11:33 am

Daca nu te deranjeaza decesul crevetilor...
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeVin Dec 10, 2010 11:43 am

Aaa, nu , nu m-ar deranja asa tare ... Lasand glumita la o parte , din ce cauza ar putea murii? Neutral
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeVin Dec 10, 2010 11:44 am

Amoniacul si nitritii sunt foarte toxice pentru creveti.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeVin Dec 10, 2010 11:46 am

Naspa rau ... off bine ca nu am bagat mai multi... acum ma apuc sa-i prind asta daca si pot .. Ms de sfat.
Nu-i mai prind azi , ca nu-i vad Smile)) , cred ca au sarit din acvariu din cauza amoniacului Smile) =)))
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitimeSam Dec 11, 2010 2:36 am

Mai in gluma, mai in serios, sa stii ca, crevetii chiar sar din acvariu. Mai ales cei Amano.
Sus In jos
Continut sponsorizat





7 litri Empty
MesajSubiect: Re: 7 litri   7 litri Icon_minitime

Sus In jos
 
7 litri
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» 54 litri
» Acvariu 160 litri MH
» acvariu incepator

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: