Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Problema mare cu o alga

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Problema mare cu o alga Empty
MesajSubiect: Problema mare cu o alga   Problema mare cu o alga Icon_minitimeJoi Dec 02, 2010 10:34 am

De ceva timp am o mare problema. Mi-a aparut o alga...cred ca spirogyra se numeste. Mi-a aparut initial doar pe parvula, iar dupa aceea s-a extins si pe micrantemoides, mai ales in partea superioara, unde bate returul filtrului, unde practic formeaza niste fire lungi, pe zi ce trece mai lungi. Pe parvula s-a facut ghemuri... si practic a acoperit-o. Teste de apa nu ma intrebati. Nu am si nu folosesc asa ceva(probabil e o mare greseala), fertilizez cu micro si macro de la Cristi Ionescu. Lumina este 3xOsram 865 T5 de 24w. Filtrarea e ok... De la ce ar putea fi? Cred ca o sa recurg la un black out de 3 zile si aia e .... Sad
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Problema mare cu o alga Empty
MesajSubiect: Re: Problema mare cu o alga   Problema mare cu o alga Icon_minitimeJoi Dec 02, 2010 10:51 am

Mios a scris:
....Lumina este 3xOsram 865 T5 de 24w...
la un volum de 54 de litri brut.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Problema mare cu o alga Empty
MesajSubiect: Re: Problema mare cu o alga   Problema mare cu o alga Icon_minitimeJoi Dec 02, 2010 11:18 am

Poate sa mearga cu lumina si asa dar trebuie control mai ceva ca la un reactor nuclear pe fertilizare ( cuprinzand micro , macro si co2 ) si curatenie. Implicit teste de apa.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Problema mare cu o alga Empty
MesajSubiect: Re: Problema mare cu o alga   Problema mare cu o alga Icon_minitimeJoi Dec 02, 2010 10:08 pm

O idee am inteles-o. O sa mai scot un neon. Totusi pana sa scot acel neon, o sa ii dau un black-out. Sfaturi pentru acest black out??
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Problema mare cu o alga Empty
MesajSubiect: Re: Problema mare cu o alga   Problema mare cu o alga Icon_minitimeJoi Dec 02, 2010 10:33 pm

Sa nu il faci. Scoate un neon, redu iluminarea la 8-9 ore pe zi si pastreaza fertilizarea. Schimburile de apa sa fie de 50% saptamanal.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Problema mare cu o alga Empty
MesajSubiect: Re: Problema mare cu o alga   Problema mare cu o alga Icon_minitimeVin Dec 03, 2010 2:13 am

Roger that! Asa am sa fac. Multam mult Sorin. cheers
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Problema mare cu o alga Empty
MesajSubiect: Re: Problema mare cu o alga   Problema mare cu o alga Icon_minitimeVin Dec 10, 2010 1:24 am

Algele dau urme de regres. Lumina am lasat-o la 7 ore, cu pauza intre reprize.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Problema mare cu o alga Empty
MesajSubiect: Re: Problema mare cu o alga   Problema mare cu o alga Icon_minitimeVin Ian 14, 2011 12:35 pm

Subiectul va fi in continuare dezbatut pe noul forum, http://www.forum.aquaristic.ro .
Sus In jos
Continut sponsorizat





Problema mare cu o alga Empty
MesajSubiect: Re: Problema mare cu o alga   Problema mare cu o alga Icon_minitime

Sus In jos
 
Problema mare cu o alga
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» ajuto am o mare problema
» problema
» O problema

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Alge-
Mergi direct la: