Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti

In jos 
+2
Ionut T.
Claude
6 participanți
AutorMesaj
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Empty
MesajSubiect: Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti   Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Icon_minitimeDum Dec 06, 2009 10:04 am

De regula nu am niciun fel de problema in a ma adresa chiar si unui om pe care nu il cunosc. Insa in cazul de fata inca nu am apucat sa studiez prea multe despre aceasta noua comunitate acvaristica, asa ca nu stiu ce poate aduce ea nou in peisajul internautico-acvaristic..nici ce asteptari ar putea avea de la membrii care o formeaza. M-am inscris aici ca raspuns la mesajul unui prieten, si sper sa gasesc un mediu in care sa primeze cresterea nivelului acvaristic si nu orgoliile...cum din pacate se intamplade prea multe ori pe forumurile noastre. Enfin, divaghez prea mult.

Acesta e acvariul ce ma delecteaza din punct de vedere estetic in ultima vreme un wromak de 240l, dar nu e singurul meu acvariu, restul insa sunt pentru inmultire si crestere (in principal scalari).
E un setup tanar, in imaginea aceaasta nu era tuns, asta s-a petrecut ieri si in curand o sa ii fac o noua poza. Ironia sortii acvariul acesta l-am "platit" cu camera foto pe care o aveam inainte asa ca acum sunt fara aparat foto. Scuzati calitatea, sper sa am pe viitor poze mai clare.

Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Img7770ov.th


Ultima editare efectuata de catre Claude in Mar Ian 19, 2010 8:34 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Empty
MesajSubiect: Re: Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti   Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Icon_minitimeDum Dec 06, 2009 10:33 am

Salut si bine ai venit! Ma bucur ca ai ales acest forum.Aici cu totii impartim parerile si informatiile acvaristice.
Ne adunam pe acest forum, sa invatam si sa ne bucuram impreuna de acest hobby.
Ape limpezi!
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Empty
MesajSubiect: Re: Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti   Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Icon_minitimeLun Dec 07, 2009 9:38 pm

Salut si bine ai venit in grupul nostru... bere
Sus In jos
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Empty
MesajSubiect: Re: Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti   Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Icon_minitimeLun Dec 07, 2009 11:16 pm

Bun gasit! Ce mi se pare excelent este faptul ca aceasta comunitate are mult mai multi ploiesteni/campineni/brezeni...deci prahoveni.
Am vazut ca reproduci gurami. Cam acelasi lucru il fac si eu cu scalari desi o ponta considerata deosebita in cazul meu are numai 2-300 de icre. E adevarat ca perechjile mele sunt tinere si ca de la o depunere la alta creste numaruld e icre . insa pana la 3000 si alte cifre vehiculate acolo e ceva distanta. Actualmente am un batch care azi iese la zbor dupa calculele mele (am eclozat deja si artemia pt ei) si unul depus ieri care ar tb sa iasa martea viitoare. Nu o sa ii mai las sa depuna in afara astora fiindca nu am spatiul sau (mai ales) timpul sa ma ocup de ei, scalarii fiind destul de pretentiosi la cresterea artificiala a puietului in perioada primelor 2 saptamani...sper ca diseara sa fac cateva poze.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Empty
MesajSubiect: Re: Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti   Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Icon_minitimeMar Dec 08, 2009 6:27 am

Claude a scris:
Bun gasit! Ce mi se pare excelent este faptul ca aceasta comunitate are mult mai multi ploiesteni/campineni/brezeni...deci prahoveni.
Am vazut ca reproduci gurami. Cam acelasi lucru il fac si eu cu scalari desi o ponta considerata deosebita in cazul meu are numai 2-300 de icre. E adevarat ca perechjile mele sunt tinere si ca de la o depunere la alta creste numaruld e icre . insa pana la 3000 si alte cifre vehiculate acolo e ceva distanta. Actualmente am un batch care azi iese la zbor dupa calculele mele (am eclozat deja si artemia pt ei) si unul depus ieri care ar tb sa iasa martea viitoare. Nu o sa ii mai las sa depuna in afara astora fiindca nu am spatiul sau (mai ales) timpul sa ma ocup de ei, scalarii fiind destul de pretentiosi la cresterea artificiala a puietului in perioada primelor 2 saptamani...sper ca diseara sa fac cateva poze.

deschide un nou topic la sectinea respectiva.pentru scalari. sa putem parstra topik-urile in ordine. asa ne este tuturor mai usor sa gasim informatiile care ne intereseaza. Wink
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Empty
MesajSubiect: Re: Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti   Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Icon_minitimeJoi Dec 10, 2009 3:06 am

un mic update:

Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Img78229decweb Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti W1024
Sus In jos
VizZzY
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 97
Data de inscriere : 20/09/2009
Localizare : campina/ph

Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Empty
MesajSubiect: Re: Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti   Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Icon_minitimeJoi Dec 17, 2009 7:32 am

UUUUHHhhhhhhh cam asta ar fi de spus dupa Bun Venit !!!
Sus In jos
stoikan
Peste sergent
Peste sergent
stoikan


Mesaje : 163
Data de inscriere : 08/12/2009
Localizare : Ploiesti

Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Empty
MesajSubiect: Felicitari   Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Icon_minitimeJoi Dec 17, 2009 2:02 pm

Felicitari, se vede ca mentii un echilibru bun in acvariu. Plantelor le merge excelent.

PS: Abia am vazut scalarul ala negru Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Icon_lol ce pesti mai ai in el?
Sus In jos
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Empty
MesajSubiect: Re: Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti   Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Icon_minitimeJoi Dec 17, 2009 8:34 pm

multam, da plantele merg ok. in el tin acum 2 scalari (pereche), 4 sae, 2 cae (Gyrinocheilus aymonieri), 2 ancistrus, 5 corydoras. os a experimentez cu inca o pereche de scalari sa vad daca reusesc sa isi imparta teritoriile. dar pe termen mediu vreau sa bag neoni si raspbora acolo nu scalari.
Sus In jos
stoikan
Peste sergent
Peste sergent
stoikan


Mesaje : 163
Data de inscriere : 08/12/2009
Localizare : Ploiesti

Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Empty
MesajSubiect: Re: Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti   Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Icon_minitimeVin Dec 18, 2009 12:08 am

Sa ne tii la curent cu tot ce se intampla Smile
Sus In jos
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Empty
MesajSubiect: Re: Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti   Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Icon_minitimeLun Ian 04, 2010 2:32 am

Noutatile sunt ca :

populatia din acvariul prezentat aici s-a schimbat si a a ajuns acum la un numar considerabil mai mare asta fiindca am luat/mutat pesti mici de card si nevertebrate astfel:

- 10 rasbora harlequin
- 30-40 de creveti red cherry.
- 8 hasemania nana
- 8 neoni simpli(albastri). (caut neoni rosii, cam 20 de bucati, daca auziti pe careva , dati-mi de stire).
- cleaning crew de corydoras, cae si sae.

scalarii au acum propriul acvariu de depunere, separat.
discusii la fel. asta fiindca mai nou cresc discusi si probabil ca la vara daca o sa imi permit o sa experimentez cu discusi si in acvariul plantat. pana una alta steril, ca e mai usor de intretinut. curatenia.

revin cu poze cum prind vreun prieten cu aparat mai pricopsit
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Empty
MesajSubiect: Re: Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti   Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Icon_minitimeLun Ian 04, 2010 6:11 am

adevarul... ai un acvariu superb,o sa te rog sa deschizi un topic la sectiune mandria mea https://acvaristica.forumgratuit.ro/mandria-mea-acvarii-poze-pesti-plante-f18/ si aici sa postezi link catre acel topic. Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Icon_wink si Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Star3 Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Star3 Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Star3 Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Star3 Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Star3 pentru acvariu
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Empty
MesajSubiect: Re: Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti   Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 9:19 pm

reproduc scalari de aproape 2 ani de zile...dar ponta pe care o am acum in acvariu este peste media si acest lucrur este surprinzator mai ales ca masculul il am de putina vreme (a fost bonus la discusi si mi-a placut asa ca l-am ciombinat fortat cu una din femele pe care le aveam)...incepand de ieri probabil 600 de pui inoata liber alaturi de parinti...in imagine o parte din ei(cam 1/3), impreuna cu mama. daca trec cu bine peste prima saptamana (e mai complicat ca nu ii am in acvariu steril..) o sa am o problema de logistica in a creste o armata de puiuti. dar mie imi plac probleme astea asa ca, tineti-mi pumnii.

Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Img8052.th
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Empty
MesajSubiect: Re: Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti   Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Icon_minitimeMier Feb 10, 2010 9:08 pm

party
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
adryan69
Peste soldat
Peste soldat
adryan69


Mesaje : 51
Data de inscriere : 17/01/2010
Localizare : Ploiesti

Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Empty
MesajSubiect: Re: Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti   Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Icon_minitimeDum Feb 14, 2010 9:34 am

Ma bucur Claudiu ca scalarul gold si-a facut treaba... Very Happy
Sper ca micutii sa-i semene sa fie la fel de robusti si frumosi...
Sus In jos
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Empty
MesajSubiect: Re: Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti   Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Icon_minitimeJoi Feb 25, 2010 1:07 am

deja au capatat forma de scalar, si incep sa se deosebeasca si ceva urme de culoare. se pare ca majoritatea sunt pistruiati. in 3-4 saptamani o sa stiu exact. e de departe cea mai robusta generatie de pui pe care am ridicato eu.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Empty
MesajSubiect: Re: Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti   Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti Icon_minitime

Sus In jos
 
Salut, eu sunt Claudiu, din Ploiesti
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Salut. Alex - Ploiesti
» Va salut pe toti,Marius PLoiesti
» Salutari din Ploiesti.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Introducere-
Mergi direct la: