Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Acvariile mele

In jos 
+8
gogosanuc
aco
Cuza
Cornel
Ionut T.
Remus
Mihai B.
danu7z
12 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeVin Noi 05, 2010 10:32 am

Hai ca am terminat treaba cu backgroundul , l-am montat si am "Aruncat" pestii in acvariu. Vreau sa-ti multumesc mult Mihai pentru sfatul care mi l-ai dat in legatura cu alegerea culorilor , sunt foarte incantat cum a ieshit .. rezultatul =>

Acvariile mele  - Pagina 3 D4n0862

Acvariile mele  - Pagina 3 D4n0861

Acvariile mele  - Pagina 3 D4n0860

Scuze de calitate , sunt facute cu telefonul si m-am grabit sa impartasesc bucuria mea Very Happy
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeVin Noi 05, 2010 10:52 am

Arata super. A meritat munca, si ora de pictura. Laughing
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeVin Noi 05, 2010 11:54 am

La Multi Ani si tot ce iti doresti , multa sanatate Mihai pentru maine . Acvariile mele  - Pagina 3 289625 Ti-am spus in avans ca maine o sa plec din capitala , si am vrut sa fiu primul . Si chiar a meritat tot efortul , sunt foarte mandru si bucuros pentru cum a iesit , mor de dragu lor cand 1i vad in "scorburile" alea, deja le-au "arestat"
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeVin Noi 05, 2010 11:59 pm

Multumesc danu7z, intotdeauna munca si dedicatia se rasplatesc, mai repede sau mai tarziu...
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeSam Noi 06, 2010 6:00 am

Stonehenge. Aranjamentul de pietre insirate uniform.
Felicitari pentru fundal.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 11, 2010 1:40 am

Din cauza faptului ca am fost pur si simplu atacat de melcii aia maro ... a trebuit sa refac setupul .. Am renuntat si la scalari
Acum acvariul arata c-am asa :

=> Pesti <=

10 Neoni
4 Rasbora
3 Tetra Serpae
1 Zebra (roz portocalie)
+
Vreo 20 RCS

=> Plante <=

Anubias
Hygrophilia polysperma
Ceratopteris cornuta
Cryptocoryne wendtii ''green''
ophiopogon minima
Staurogyne
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 11, 2010 1:53 am

Felicitari pentru ideea cu resetarea bazinului. Fara sa te superi, poti sa incluzi la afirmatia facuta o usoara tenta de sarcasm.

Doi botia sau 3-4 melci asasini rezolvau mult mai decent situatia melcilor fara sa supui la alt stres inutil pestii si pe tine.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 11, 2010 1:58 am

Laughing Razz nu a fost asta singurul motiv pentru care l-am "formatat" acum ma chinui sa fac un clip decent Very Happy ... Oricum sunt constient ca nu o sa scap de melcii aia maro ..pana nu iau ceva din ce mi-ai zis tu .. Si n-am de ce sa ma supar Razz Very Happy

Gata si pozele ..

Acvariile mele  - Pagina 3 D4n0925

Acvariile mele  - Pagina 3 D4n0924

Acvariile mele  - Pagina 3 D4n0921

Acvariile mele  - Pagina 3 D4n0918
Calitatea pozelor dezastruoasa ...
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 11, 2010 3:01 am

Nu te ustura ochii de la pietrisul ala colorat ? Shocked
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 11, 2010 4:11 am

Nu, dimpotriva chiar imi place , in plus asta e acvariul prietenei .. Very Happy eu doar ma ocup de el Smile))
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 11, 2010 7:15 am

mi se pare mie sau ai pus anubias in substrat?
din cate stiu anubias se pune pe lem n sau alt suport pentru ca altfel se sufoca radacinile si moare.nu este asa?
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 11, 2010 7:58 am

Nu stiu daca e asa sau nu , dar eu asa il am de vreo 2-3 luni ... si nu vazut niciunul asfixiat Smile)
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 11, 2010 8:33 am

Vad ca mereu se tinde spre generalizare. Rizomul de anubias va putrezi daca este ingropat adanc sau nu, intr-un substrat cu granulatie foarte mica. In marea majoritate, datorita granulatie mari a substratului acest rizom nu va fi afectat in schimb cresterea anubiasului va fi incetinita foarte mult implicit apar si alte probleme in dezvoltarea lui normala.

Pana la urma fiecare isi tine plantele si pestii cum vrea ca tot e tendinta asta. Sunt efectuate 'jdemii de ore de cercetare, rezultatele sunt publicate si rascopiate pe diverse forumuri/bloguri/site-uri de specialitate cu scop educativ si de informare dar, de ce sa se faca cum ar trebui cand se poate face dupa muschii fiecaruia. UAREVAR

La o scurta cautare am dat peste mai multe surse din care am sa citez.

Citat :
Good Root Systems. Anubias will root onto wood or rough rocks. But unlike African ferns, anubias will grow an extensive root system into your gravel. Keep that rhizome above your gravel. Anubias grows much better when the light hits its rhizome. The best way to encourage growth is to anchor it to wood with a rubber band.

Citat :
Anubias should not be planted in the substrate; use a piece of string to attach it to a rock, a piece of driftwood or similar. Gradually, the Anubias plant will anchor itself to the surface and you can remove the string.

Citat :
Anubias are commonly used in aquariums, usually attached to rocks or bogwood. In contrast to most plants, Anubias generally prefer subdued lighting and can also produce flowers underwater. In the aquarium they should be placed in shaded areas, otherwise algae will develop on the leaves.





Late edit. Vezi ca planta din poza 3 cea cu frunzele inguste si lungi nu este planta acvatica. De rezistat o sa reziste eroic pana o sa inceapa sa se descompuna. O sa zici asa si? Eu iti zic ca inainte sa se vada descompunerea ea in procesul de degradare o sa inceapa sa scape substante care din pacate numai bine nu fac in acvariu. Exista sanse, daca faci schimburile corecte de apa concentratia acestor substante sa nu atinga nivele periculoase dar teama mi-e ca o sa se intample exact invers. Doar te-am atentionat cu scop informativ.

Singurul lucru bun la acel pietris e ca nu se decoloreaza in apa sau sa lase chimicale, fiind vopsit nu va modifica chimismul apei si partea cea mai importanta, in procesul de vopsire au fost acoperite toate asperitatile astfel pestii de fund sau cei care ajung accidental in contact cu el nu vor avea de suferit leziuni.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 11, 2010 11:45 am

Planta din poza 3 e luata din HB , era in acvariu ... dupa numele lor ,ea ar fi ophiopogon minima ... ciudata treaba Neutral
Edit : Si la un scurt search pe "gogule" planta mea e identica cu cea din poze ... M-ai bagat in ceata sa moara gibilan Smile)
edit dupa edit : acum am vazut si eu ca ar trebuii legata de o roca (piatra) sau de un lemn .. dar nu am asa ceva in acvariu ... si plus ca nu ma deranjeaza daca o sa creasca incet .. oricum nu ma grabesc:))

LAST EDIT ! Bettanu asta e cel mai rau din , toti care i-am avut (nu am avut prea multi ) alearga dupe pesti , dupa creveti numai zic ... asa ca l-am sechestrat iar in cel de 7 litri .


Ultima editare efectuata de catre danu7z in Sam Dec 11, 2010 11:54 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 11, 2010 11:52 am

Tot in Hornbach Berceni, martea asta, am vazut la vanzare Dracaena Sanderiana,
pe post de planta de acvariu. Planta pe care sigur ati vazut-o prin ghivece.
Or mai fi fost si altele, doar aia mi-a sarit in ochi, ca de obicei bazinele de acolo
cu plante nu stau sa le studiez.

Acvariile mele  - Pagina 3 7208cf
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 12, 2010 1:28 am

Acvariile mele  - Pagina 3 1zp5jep Acvariile mele  - Pagina 3 2uenpxy

Tot la o scurta cautare au iesit astea la iveala.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 12, 2010 2:41 am

Super curtea Smile)) o sa fie mama incantata de craciun ce cadou o sa-i dau Smile)) Acvariile mele  - Pagina 3 103602
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 1:18 am

M-ai in gluma mai in serios , am intampinat o noua problema ... Pe substrat mi-au aparut ca niste "muci" ceva de genul cum era pe buturuga de vita (dupa ce am omologat-o pentru acvariu ) dupa 2-3 zile de stat in acvariu .. Am citit ca as fi putut decicla acvariul, e adevarat? ar trebuii sa fac ceva sau trece de la sine ? (mentionez ca substratul acesta albastru nu l-am fiert)
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 2:29 am

Simptom de acvariu nou. Cianobacterii care apar la procesele de ciclare, posibil sa fi deciclat si acum isi revine, dispar de la sine. Filtrare biologica sa ai si nu te doare capul.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeLun Dec 13, 2010 5:31 am

Multumesc Sorin , m-ai linistit , filtrarea eu zic ca e destul de buna ... bioboxul isi face treaba cu prisosinta ...
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeLun Dec 20, 2010 10:49 pm

Se pare ca am refacut setupul degeaba ... azi cand aprind becu' la pesti (pana acum il aprindea prietena, ca eu dorm mai mult What a Face ) vad cu stupoare melci d-aia infecti fara numar, fara numar (substratul era acoperit cu melci) .. mi-au gaurit plantele de zici ca am pus acid in apa Neutral
Daca am vazut una ca asta , am cumparat repede vreo 5-6 melci asasini (abia am ajuns cu ei acasa) si la indemnul cuiva am luat si 2 serpalai (Khuli loach), astia mananca cumva ouale melcilor(sau progeniturile lor) ?
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeLun Dec 20, 2010 11:04 pm

Eu am avut o pereche de pangio kuhli in acvariu cu 2 pomaceea.Dupa 2 luni aveam 10 melci.Din cate am vazut nu mananca nici un ou.Ori un botia un niste melci asasini(asasini sa fie:)) ) iti rezolva problema.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeLun Dec 20, 2010 11:12 pm

La 160l am un botia histrionica, dupa vreo 2 luni de cand l-am bagat n-am mai vazut picior de melc in bazin.
Acum saracul peste mananca fulgi si granule Laughing
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeLun Dec 20, 2010 11:23 pm

danu7z a scris:
Se pare ca am refacut setupul degeaba ... azi cand aprind becu' la pesti (pana acum il aprindea prietena, ca eu dorm mai mult What a Face ) vad cu stupoare melci d-aia infecti fara numar, fara numar (substratul era acoperit cu melci) .. mi-au gaurit plantele de zici ca am pus acid in apa Neutral
Daca am vazut una ca asta , am cumparat repede vreo 5-6 melci asasini (abia am ajuns cu ei acasa) si la indemnul cuiva am luat si 2 serpalai (Khuli loach), astia mananca cumva ouale melcilor(sau progeniturile lor) ?

Daca sunt melci de substrat te anunt de pe acum ca asasinii sau botia nu o sa faca nici o diferenta. Spun si din experienta proprie. Daca sunt din categoria planorbis, nigricans sau physa o sa fie un macel mai ceva ca la rovine.

Side note Botia e o solutie rapida si eficace, dar maresti numarul de pesti si poate nu mai vrei inca un peste in plus la numar iar varianta cu asassinii e mai lenta si eficace dar aia nu prea o sa ii vezi, se mai tolanesc prin substrat pe ici pe colo si nu strica peisajul cu pestiucii.

Legat de gauritul plantelor, vorbesc si din experienta proprie, nu prea au legatura cu melcii asa zisi comunitari. Gaurile sunt datorate carentelor sau adaptarii la noul bazin, posibil si amandoua efectele de odata.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeLun Dec 20, 2010 11:45 pm

Am stat si am tras cu geana .. in mod sigur gaurile sunt facute de ei (melcii boschetari) ... daca ar fi dupa mine nu as vrea nici un melc in acvariu... Very Happy .. aia de substrat ar trebuii sa-i scot cand ii vad ?Ca parca nu as vrea sa fie ucisi si ei Very Happy
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeLun Dec 20, 2010 11:58 pm

aco a scris:
La 160l am un botia histrionica, dupa vreo 2 luni de cand l-am bagat n-am mai vazut picior de melc in bazin.
Acum saracul peste mananca fulgi si granule Laughing
Subscriu !!!
Tot Histrionica, doua bazine 112 si 85 litri, dinamica recensamantului: de la mii la ZERO!
Cam 4 saptamani parca, nu Mihai !?!
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeMar Dec 21, 2010 12:02 am

Nu stiu ce sa spun in legatura cu botia.El are si RCS in acvariu...si nah,sa nu ii pape si pe ei...
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeMar Dec 21, 2010 12:03 am

Si eu am rcs... milioaneeeee Laughing
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeMar Dec 21, 2010 12:08 am

fa si tu pomana , mai da si la saraci Smile)) eu n-am decat 20 .. deci pot accepta ca si donatie din milioanele tale .. macar cateva sute de mii Smile))

Daca nu fac fata nici macar Anemonele schimb tot ce-am in acvariu in afara de pesti ... si am terminat discutia, o galagie de bani e un peste d-ala care nu-mi place Very Happy .. mi se pare urat bleahh
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitimeMar Dec 21, 2010 12:38 am

danu7z a scris:
Am stat si am tras cu geana .. in mod sigur gaurile sunt facute de ei (melcii boschetari) ... daca ar fi dupa mine nu as vrea nici un melc in acvariu... Very Happy .. aia de substrat ar trebuii sa-i scot cand ii vad ?Ca parca nu as vrea sa fie ucisi si ei Very Happy

Iti spun ca in mod sigur nu sunt facute de ei. Daca mai vezi cate unul prin zona afectata sunt acolo doar sa haleasca din algele care apar datorita nutrientilor scapati de planta in urma "defectiunilor". Asta iti spun in mod foarte sigur.

Melcii de substrat, daca mai sunt haliti din ei de catre botia sau asasini nu iti face griji ca nu o sa scapi de ei asa usor. Sunt destul de bine organizati incat sa faca fata atacului. Doar ca fapt divers, am avut niste pietris scos dintr-un acvariu dezafectat, acel pietris a fost spalat cu clor pentru a eradica orice urma de alga sau ce mai vietuia pe acolo si depozitat intr-o punga pe o perioada de mai bine de 2 luni, cu foarte putina umezeala ramasa. Acest pietris a fost folosit zilele trecute la un alt acvariu nou pornit, un bazin in care voi tine niste creveti, nimic pretentios. Astazi am observat cativa melci de substrat misunand pe acolo. Si maricei pe la 1 cm si ceva si puiet de 1-3 mm. Fa tu calculele mai departe si vezi ce iti iese.

Ma repet inca odatata. Legat de gaurile in plante. Tu ai pornit proaspat acvariul. Plantele depoziteaza nutrienti in frunze si la adaptarea in noile case , pana isi dezvolta radacinile si se adapteaza la noul mediu vor folosi din acele rezerve. Ca urmare frunzele vechi se vor: ingalbeni/gauri/atrofia sau pur si simplu odata golite de nutrienti cad. Asa ca iti spun din nou, gaurile observate de tine nu au nici o legatura cu melcii aceia. Posibil sa mai rontaie la ele, dar cum ti-am mai spus pot sa fie algele dezvoltate in acele locuri sau tesut vegetal mort. O frunza dezvoltata normal nu va fi afectata de melci, doar daca e pomaceea care de felul lui papa cam tot ce este accesibil lui si mai moale. Deh, nu are dinti ci niste perisori fini cu care se ajuta la hranit.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Acvariile mele  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Acvariile mele
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Desfintez Acvariile
» Acvariile mele micute

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: