Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Acvariile mele

In jos 
+8
gogosanuc
aco
Cuza
Cornel
Ionut T.
Remus
Mihai B.
danu7z
12 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 15, 2010 10:15 am

S-ar putea sa fie din cauza scaderii bruste a temperaturii ... le scot 20-25 % din apa cu furtunul afara , si dupa pun furtunul la robinet si dau drumul in acvariu .. apa fiind direct de la retea Very Happy
din toate simtomele care mi le-ai enumerat , doar frecatul se intampla la mine in acvariu ... la elongatusi cel mai des , restul mai rar ce-i drept , ei nu prezinta pete , ciupituri , lovituri s.a.m.d si din contra , sunt foarte foarte mancaciosi , mai putin elongatusii, cum am mai spus'o , am uitat sa precizez ca ieri am gasit si unul mort (elongatus )
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 15, 2010 10:26 am

Nu e soc de temperatura, eu asa le-am facut la pestii mei toata vara. Si i-am trecut prin diferente mari de temperatura, 5-6 grade in 2 minute. Daca au sistemul imunitar ok nu ai probleme cu ei din cauza asta.
Cat despre verdele de malachit.. Rolling Eyes
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 15, 2010 10:35 am

in astfel de momente imi vine sa ma las de acvaristica si sa ma apuc de culturi de melci , de crescut muste , tantari alte lighioni ... prea multe chestii... la acvaristica asta in ziua de azi ... :|da aia e , tre' sa ne conformam... cand dau de bani le iau teste Very Happy

L.E> sa-mi explice cineva de ce e gresit ca am pus verde de malachie ?
....
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 12:29 am

oscarului 1i aparuse niste puncte albe.. dupa care acele puncte s-au facut niste dungi albe ca niste taieturi, zgarieturi .. mi-a spus cineva ca ar fi ciuperca .. in concluzie , am cumparat "tetra fungistop" am urmat instructiunile cu strictete.. dar apa e galbena de ieri , e normal sa fie asa ? ar trebui sa-i fac ceva ?
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 12:35 am

1. "mi-a zis cineva" egal cu zero, daca respectivul nu e acvarist cu experienta.
2. e normal sa se faca galbena apa, asta trebuia sa o faci in alt recipient separat,
unele medicamente iti decicleaza acvariul pentru ca omoara inclusiv bacteriile benefice.
3. mergi pe medicamente de la JBL sau Sera daca e nevoie, Tetra face doar hrana buna.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 12:40 am

e acvarist .. daca se ocupa cu porumbei nu ma luam dupa sfatul lui... eu acum ce-ar trebui sa fac ?
asa arata apa acum ...
[img]Acvariile mele  - Pagina 2 D4n0808 Uploaded with ImageShack.us[/img]
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 1:39 am

"Ce ar trebui sa fac" este intrebarea pe care o pui inainte de a face ceva, nu dupa.
Acum ar trebui sa te rogi...

La un simplu search pe google, Tetra Fungistop, am invatat urmatoarele:

Fungistop trateaza infectiile fungice (ciuperci etc) ale pestilor si icrelor.
Aditional protejeaza mucusul pielii si duce la o vindecare mai rapida.
Se pun 10 ml la 40 litri de apa.



danu7z a scris:
da --==> e home page la mine
De asta a facut Sorin sondajul acela "ciudat", ca sa va prindeti
si voi ca puteti cauta singuri informatiile de care e plin netul,
nu doar sa asteptati sa va raspunda un admin.
Nu v-ati prins chiar toti...
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 2:18 am

n-am sa ma rog... ce face google stiu .. stiu ce face si medicamentul scrie si pe sticluta... nu am pretentia sa-mi raspunda neaparat un admin , ci ma refer in general la tot colectivul acestui forum , presupun ca asta e rostul forumului .. parerea mea e ca nu e facut forumul doar pentru a ne lauda cu acvariile noastre si pentru bizz ci si pentru a dezbate problemele (nu ca sa fim trimisi de pe forum pe google) pe care le intampinam (eu din nestiinta am intampinat o multime) Stiu si ca nu e nimeni obligat sa-mi raspunda dar asta e de acum nu o sa mai intreb absolut nimic pe nimeni. bafta
L.E am pus fungistop in acvariu mare din 3 motive
1 : ciclidele se freaca de pietre destul de des
2 : oscarul are ca niste zgarieturi albe
in ambele cazuri am presupus din ce am citit pe FAIMOSUL "GOOGLE" ca ar fi ciuperci ..
3 nu am alt acvariu in care sa le fac tratamentul .. m-am apucat de 1-2 luni de acvaristica si deja am 2 .. pe al 3-lea nu mi-am permis sa-l cumpar
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 4:52 am

danu7z a scris:
.... s-au facut niste dungi albe ca niste taieturi, zgarieturi .. mi-a spus cineva ca ar fi ciuperca ...

danu7z a scris:

1 : ciclidele se freaca de pietre destul de des
2 : oscarul are ca niste zgarieturi albe
in ambele cazuri am presupus din ce am citit pe FAIMOSUL "GOOGLE" ca ar fi ciuperci ...

1. Te cam contrazici.

2. Te-ai atacat destul de usor pentru ce ti-am zis, semn bun, inseamna ca ai inteles ceva.
Sper sa te ajute totusi contrele astea, pe mine nu ma deranjeaza, dar pe tine poate te fac
sa te documentezi mai bine.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 5:44 am

nu e nici o autocontrazicere din partea mea ... am vorbit si cu cineva(a se citi pe mess (chatuit)) si am si citit (google) ... la varsta mea sunt destul de lucid inca nu ma contrazic Smile .. nu vreau sa par artagos si nici nu caut cearta .. daca ai un sfat pentru mine e binevenit .. daca nu .pot sa gresesc si singur
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 6:06 am

Acum daca ai apucat sa pui solutia in apa mergi cu tratamentul pana la capat.
La sfarsit schimbi 50% din apa si iei ciclarea de la 0, schimburi dese si mici.
Ia-ti test de no2.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 6:51 am

pai cand se termina tratamentul ?? dupa cat timp ar trebui sa schimb 50 % din apa ?
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 7:04 am

Citeste pe sticluta.. tot ziceai mai sus ca ai google, deci daca nu scrie pe sticluta te descurci tu.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 7:47 am

Producatorul iti spune sa administrezi o anumita cantitate de medicament si cam toata reteta.
Timpul de vindecare sau mai stiu eu ce...

Nu putem sa iti dam un sfat sa administrezi medicamentul o saptamana cu o cantitate x de medicament. Nu putem stii exact ce boli ai tu in acvariu doar din poze sau ce ne explici. De aceea avem topicuri, linkuri cu poze si detalii despre anumite boli, sau muncim degeaba sa le punem in forum? Noi putem sa dam pareri, de aceea esti trimis pe forum sau google sa gasesti si sa te informezi, sa stii exact cu ce te confrunti in acvariu.

Ex: sunt poze de pe un site de la jbl, il gasesti sigur daca il cauti in forum, vezi cu ce boala seamana problema ta si noi putem sa iti recomandam anumite produse care le-am testat mai mult sau mai putin. Timpul bolii in acvariu il poti vedea doar tu, poate tine 1 saptamana sau 3 luni. Tot ce iti trebuie in afara de medicamentul recomandat de colegii de pe forum este foarte multa rabdare si atentie. Ceea ce iti recomand ar fi sa nu amesteci medicamentele daca iti dai seama ca pestele nu are x boala si are y boala. Iar cata apa schimbi in acvariu dupa ce crezi ca ai tratat pesti, scrie pe prospect din cate imi aduc aminte. Sa ne tii la curent, cu ce se intampla cu micutii.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 8:11 am

am pus cum scrie pe sticluta ... adik 1 mil la 20 litri apa ... nu scrie pe sticluta decat doza care se pune si la ce foloseste... nu spune si cat dureaza tratamentul ... o sa schimb 50 % din apa la 4-5 zile dupa ce am pus solutia in apa ... oscarul l-am sacrificat ca ajunsese rau de tot .. statea doar pe fund si il ciuguleau restul pestilor si mai rau se chinuia , sper sa fi luat decizia corecta...
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 8:19 am

danu7z a scris:
...oscarul l-am sacrificat ca ajunsese rau de tot .. statea doar pe fund si il ciuguleau restul pestilor si mai rau se chinuia , sper sa fi luat decizia corecta...

Ai facut foarte bine. Iti recomand, daca vrei sa scapi un peste de chin si sa moara rapid,
arunca-l brusc in apa extrem de rece, ceva de genul 0 grade, apa cu gheata in ea.
Face soc letal, i se opresc instant toate functiile vitale si moare fara sa simta nimic.

Metoda a fost impartasita si mie de catre Cristian.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 8:45 am

am citit cum ca un cercetator american a descoperit ca pestii nu au la creier acea parte cum ca nu ar simtii durerea (nu stiu cat de adevarat e), am facut pisica fericita ... a avut parte de un sfarsit rapid ... de mult dadea cu laba la el Smile))
Ps ms de sfat , sper sa nu mai fie nevoie sa apelez la astfel de metode ..Sad pale
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 8:55 am

Parerea mea e ca mai bine tineai acest aspect pentru tine !
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 9:07 am

L-ai scapat de ciclide si l-ai dat la pisica, foarte uman !
Chiar ca mai bine tineai pentru tine chestia asta...
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 10:11 am

eram sigur ca asta o sa spuneti... n-am stiut ce sa-i fac .. era culmea sa intreb pe forum cum se omoara un peste .. si sa-l tai sau sa-l arunc la wc n-am putut... sunteti culmea zau .. ba apreciati ca i-am curmat viata ba ma apostrofati pentru modul cum am facut-o ..
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
gogosanuc
Peste sergent
Peste sergent
gogosanuc


Mesaje : 387
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : Craiova

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 10:38 am

prietene macar ai hranit pisica:)
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 10:52 am

gogosanuc a scris:
prietene macar ai hranit pisica:)

prefer sa numai comentez ca iar imi sare lumea in cap Twisted Evil Razz .. hranita era .. a fost ca un mic desert Very Happy
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 21, 2010 11:13 am

gogosanuc a scris:
prietene macar ai hranit pisica:)
Acvariile mele  - Pagina 2 396110

Tin cu ursul lol! Daca nu manca pisica, trageai apa. Corect, ai ucis un peste "ucigas" killa fish
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Oct 24, 2010 8:28 am

azi am schimbat apa .. am mai bagat si un filtru extern ca ma gandeam poate nu face fata doar cel intern .. pestii parca sunt ceva mai bine .. sunt si ei mai colorati si nu se mai freaca asa des de pietre le-am mai bagat si niste crengi bounce cheers
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Oct 24, 2010 8:36 am

asa arata acum

[img]Acvariile mele  - Pagina 2 D4n0821 Uploaded with ImageShack.us[/img]

[img]Acvariile mele  - Pagina 2 D4n0818 Uploaded with ImageShack.us[/img]

[img]Acvariile mele  - Pagina 2 D4n0817 Uploaded with ImageShack.us[/img]

astept pareri ...
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Oct 24, 2010 8:58 am

Acvariul arata foarte bine in ochii mei. Un singur lucru nu imi place.
Decorul e prea "bine desenat". Nu arata natural, e prea drept, prea echidistant.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeDum Oct 24, 2010 12:11 pm

Mihai B. a scris:
Acvariul arata foarte bine in ochii mei.
atat am vrut sa aud , multumesc pentru aprecieri ! :*
Mie sincer imi par c-am aruncate crengile alea ... poate in clip se dezluseste mai bine Very Happy

Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 25, 2010 6:06 am

am si eu o intrebare ... crengile de salcie se pot baga in acvariu ??
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 25, 2010 8:12 am

Nu, nici macar in terarii, contine substante nocive pentru animale.
Sus In jos
danu7z
Peste sergent
Peste sergent
danu7z


Mesaje : 254
Data de inscriere : 28/09/2010
Localizare : bucuresti / berceni

Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 25, 2010 9:01 am

am inteles .. clar nu le mai pun .. multumesc mult mihai !
Sus In jos
http://www.v3rs4c3.sunphoto.ro
Continut sponsorizat





Acvariile mele  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acvariile mele    Acvariile mele  - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Acvariile mele
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Desfintez Acvariile
» Acvariile mele micute

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: