Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi

In jos 
+9
AngelTudorache
Sorin C.
aco
Mios
booghibooghi
Cornel
Mihai B.
Ionut T.
Bogdi P.
13 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 4 Icon_minitimeDum Sept 26, 2010 2:44 am

Ionut crede-ma ca am cautat peste tot,pana si la cris si prin parcari am fost sa caut pietris cu o granulatie cat mai mica si nu am gasit.L-am luat pe asta ca o solutie de moment.Am sa adaug saptamana care vine pietris cum mi-ai spus tu si am sa fac modificari.Va multumesc la toti ca ma invatati ce sa fac sa nu am probleme,dar daca nu am "resurse"...incerc sa ma descurc cum pot.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 4 Icon_minitimeDum Sept 26, 2010 4:00 am

Arco9 a scris:
...daca nu am "resurse"...incerc sa ma descurc cum pot.
Te duci si cumperi doua bucati de sita metalica de la magazinele gen "feronerie". Sunt cu tot felul de ochiuri, dar tu iei una cu ochiuri de2mm si una cu ochiuri de 4mm. Costa 10 lei amandoua. Apoi, cu ele si cu o galeata, te duci la prima balastiera cu nisip de rau din apropierea ta. Il rogi pe individul de acolo sa te lase sa cerni cateva lopeti de nisip si gata Very Happy
Prima data cerni prin sita mare, arunci ce nu trece, iar apoi cerni prin sita mica, pastrezi ce nu trece. E un picut de munca, dar vei avea substrat pt bazinul tau.
Daca pui niste plante nepretentioase (vallisneria, cabomba, mirophyllum) si faci un pic de fertilizare, vei fi multumit. Daca gasesti la un prieten un anubias, un microsorum, te-ai scos. Le legi de niste radacini, asa ca in curand poti sa participi la "mandria mea".
Spor!!!
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 4 Icon_minitimeVin Oct 22, 2010 10:37 am

Cateva poze cu acvariul meu. Multumesc Domnilor Ionut T,Mihai B. & Vali (Falconety) pentru plante. Luni o sa modific putin setup-ul,urmand sa mai adaug substrat.

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 4 2nasj6v

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 4 35i6az7

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 4 Ncks9j
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 4 Icon_minitimeVin Oct 22, 2010 10:48 am

Sa fi sanatos si tu si tot ce ai in acvariu. Dar mai ai multe plante de adaugat, asta daca vrei sa le pui pe toate.
Deci asteptam noul setup terminat?
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 4 Icon_minitimeVin Oct 22, 2010 10:53 am

O sa le pun pe toate.Abia luni o sa am zi libera de la munca si am sa fac setup-ul dupa ce mai adaug macar 3-4 kg de pietris sa pot sa le plantez cum trebuie si niste fertilizant.Apoi neaparat trebuie sa imi bag macar 4 ancistrusi sa imi curete algele brune aparute. cheers msn
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 4 Icon_minitimeVin Oct 22, 2010 10:55 am

Mai intai baga "pietrisul" si dupa plantezi.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi
Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Introducere-
Mergi direct la: