Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi

In jos 
+9
AngelTudorache
Sorin C.
aco
Mios
booghibooghi
Cornel
Mihai B.
Ionut T.
Bogdi P.
13 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
mihai_andrei
Peste sergent
Peste sergent
mihai_andrei


Mesaje : 256
Data de inscriere : 06/03/2010
Localizare : Ploiesti

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeMier Sept 15, 2010 11:27 pm

cam da.. dar iao logic... dincati pesti ai luat cati tiau crapat? nu neaparat din vina ta... statistica asta include si fetitele de 5 ani cu un goldfish intrun bol de 3 litri... nu stiu daca include si pestii care ajung ca feeders...

P.S. oricum o mare parte din pesti ajung in "ciorbe" sau pe la caposi care nu pricep ca filtrele nu se spala la robinet si ca scoicile in acvariul cu carasi sunt otrava... cunosc caz de capos de genul care omoara pestii pe banda rulanta... si nu vrea sa auda de plante vii sau ce e aia ciclarea... daca aude de bacterii maiareun pic si spala pestii cu sapun monkey
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Sept 16, 2010 10:54 am

Cornel a scris:
salut si bine ai venit .resun bf 200 este si parerea mea.eu il tin in 144l si face fata fara probleme.binenteles ca dupa achizitionarea lui ar mai trebui inbunatatit si cu ceva materiale filtrante.

Ma gandesc sa imi cumpar un filtru Resun BF 200,cum mi-ai spus.Incape in acvariul meu de 40 inaltime si 30 latime ? Si are un reglaj de debit ?
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Sept 16, 2010 11:17 am

bf200 are si reglaj de debit.
Daca tu tipi ca ai valuri cu cel care il ai in prezent Hailea BT 700, cu bf200 cu siguranta o sa spargi acvariu sa poati elimina curentii. Am analizat situatia ta si acvariul tau este mult prea mic pentru acel filtru. Ii rog pe cei care au cunostinte de mai multe marci de filtre si care ar fi compatibile cu un acvariu de 80 l sa il ajute cu un sfat. Nu ma refer ce spun cei de la acele filtre "marci" ci cei care le-au si testat.
ps: ce ai tu o sa se rodeze si in acelasi timp o sa fie mai puturos. Ai rabdare!
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Sept 16, 2010 11:36 am

ai putea sa iei in calcul si un Hailea RP 400.
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: re   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Sept 16, 2010 5:44 pm

are dreptate ionut.bf 200 este un filtru foarte bun dar trebuie un acvariu mai mare nu ca al tau de 70l
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Sept 16, 2010 6:41 pm

Fara suparare dar acel Hailea e foarte bun pentru ce ofera, la un acvariu de maxim 15 litri si cu 1-2 pestisori.

Eu iti recomand in continuare un Resun SP1100 si o cutie de 250 ml de material filtrant de la Eheim. Este varianta cea mai ieftina posibila raportat la eficienta si calitatea filtrarii.
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Sept 16, 2010 6:54 pm

sorin tu nu ai avut un bf-200 in 63 l? nu a facut nici o furtuna nu?

cat despre loc in acvariu , are , il poti pozitiona pe geamul din spate, si ii pui un cot pentru a dirija debitul in lungul acvariului , ii poti pune si un deflector pentru a diminua din turbulentele date de teava de output !

ca nota personala , eu in 72l brut am un filtru extern 450l/h efectiv si un filtru intern 700l/h ! nu e nici o furtuna in acvariu ! precizez ca ambele filtre au deflectoare pe tevile de output . Bf este un filtru foarte bun, (filtreaza eficient si mecanic si bio, daca ii asiguri medii bio de calitate) singurul dezavantaj este spatiul ocupat in acvariu !
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Sept 16, 2010 7:01 pm

Imi cer scuze ca va tot stresez atat cu intrebarile mele legate de filtru.Dar vreau sa il elimin din lista cu "probleme" si apoi sa incep sa ma ocup de restu(capac,sistemul de iluminat,autocolant,plante,pesti)
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Sept 16, 2010 9:17 pm

Corect ce spui Cristian, acvariul e de 70 litri Very Happy , dar pe vremea aia eram si eu incepator, acum am mai prins ceva experienta in utilaje specifice acvaristicii. Metoda propusa era pentru a usura putin munca colegului nostru. BF - 200 are spatiu enorm pentru mediile filtrante, mentenanta uzuala, in special a perlonului, este extrem de usoara dar apare inconvenientul spatiului. Oricum, pe care din cele doua le alege, fiecare cu plusurile si minusurile lui, va fi ok.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 18, 2010 2:20 am

Buna din nou.Am mai facut unele modificari la acvariul meu: am lipit autocolant negru pe partea din spate si o laterala a acvariului,am reglat filtrul astfel incat sa nu faca prea mare dezastru si luni merg sa cumpar un burete mai gros sa il schimb pe cel original,am cumparat 2 plante(echinodorus),am dat femela de betta,tot luni o sa dau si pleco si o sa scot nisipul afara,lasand un strat de maxim 1 cm,apoi o sa pun pietrisul si o sa plantez plantele si sper sa pot sa imi fac un capac+sistem de iluminat.Am cumparat 8 cardinali Tanichthys albonubes (neonii saracului, pesti-colibri) si 1 pui de ancistrus alb.Am sa mai adaug 10 cardinali (neoni rosii) si cred ca imi este indeajuns.Va rog sa imi spuneti daca am gresit undeva la setup sau daca mai e nevoie sa fac ceva sau sa schimb ceva.Va multumesc !
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 18, 2010 3:03 am

In loc de burete cumpara o cutie de substrat pro pe care o bagi in filtru Wink
Buretele face filtrare mecanica dar ai foarte putin suport bio in el.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 18, 2010 4:26 am

Imi spui te rog de care ? Chiar nu ma pricep la asta.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 18, 2010 4:38 am

Cutia arata asa:
http://cse.f3images.com/IMD/feeds/EH2510021_50.jpg
In poza este cutie mare, se gaseste si la 250ml.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeDum Sept 19, 2010 3:32 am

As vrea sa imi tin 2 pesti mancatori de alge deoarece am dat pleco azi si nu as vrea sa am surprize neplacute in acvariu.Imi puteti recomanda careva ? In afara de ancistrus...
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeDum Sept 19, 2010 3:59 am

Molly, SAE, CAE, ottocinclus, amano, etc.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeDum Sept 19, 2010 4:27 am

Si sunt potriviti pentru acvariul meu ? Nu cresc mari mari ?
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeDum Sept 19, 2010 4:29 am

Arco9 a scris:
Si sunt potriviti pentru acvariul meu ? Nu cresc mari mari ?

Cred ca un search pe google stii sa dai si singur.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 24, 2010 9:54 am

Intr-un final,mi-am terminat si eu acvariul.Va multumesc tuturor pentru ajutorul dat,m-ati ajutat mai mult decat credeam! Am pus 3 poze cu acvariul meu;asa macar ma puteti corecta,daca am gresit undeva.Mai urmeaza sa-l populez cu niste neoni rosii si gata msn


Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 28sablt

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Xq7au

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 2vv705u


Ultima editare efectuata de catre Arco9 in Vin Sept 24, 2010 10:44 am, editata de 2 ori
Sus In jos
booghibooghi
Peste sergent
Peste sergent
booghibooghi


Mesaje : 429
Data de inscriere : 24/07/2010
Localizare : Câmpina - Prahova

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 24, 2010 10:21 am

Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 24, 2010 10:43 am

Am reusit cheers Multumesc frumos !
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 24, 2010 9:00 pm

In primul rand, arata mai bine decat ma asteptam. Bravo.
Se vede ca ai invatat totusi ceva inainte sa te apuci de treaba.
Daca ai invatat si de pe forumul nostru, suntem castigati si tu
si noi.

Acum sa criticam.

Pietrisul are granulatia mult prea mare pentru plante.
Nu reusesc sa imi dau seama ce ai pus sub pietris. Am observat ca l-ai pus in
panta, dar totusi e stratul prea subtire.

Perdeaua de aer e inutila, si chiar neprielnica plantelor. Pentru ca iti scoate tot CO2-ul
si oxigeneaza apa exagerat. E bine doar pentru pesti, nu si pentru plante.
Iar acelasi lucru il face si filtrul care valureste suprafata apei.

Daca tot ai luat ornamentele acelea gen pestera, ia-ti o pereche de ancistrusi.
O sa isi faca un cuib excelent acolo si sunt si buni ca iti mai curata geamurile de alge.

Intrebari:

Cand i-ai dat drumul ?
E ciclat? Daca nu, cu ce faci ciclarea? Pentru ca iti trebuie reziduuri organice ca sa inceapa ciclul azotului.
Vad 2 cory albino acolo si inca 2 guppy? Sau mi se pare ?
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 24, 2010 9:01 pm

Inca ceva, filtrul are cumva in el carbune activ? Stiu ca asa vin din fabrica.
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 24, 2010 9:05 pm

Mihai a fost mai rapid decat mine.. Smile
mie nu mai imi ramane de zis decat ca filtrul cred ca ai putea sa il pui in coltul din stanga-spate cu spraybarul orientat spre fata acvariului.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 24, 2010 9:21 pm

Da, asta am uitat, sa ii zic ca nu e bine pus in fata. Smile
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 24, 2010 9:23 pm

Multumesc.Ornamentele de ceramica le-am cumparat pentru pleco ce l-am avut.Mi-am cumparat saptamana aceasta 2 ancistrusi dar mi-au murit in mai putin de 1 ora.Un strat de 2 cm de nisip fin e sub pietris.Pietrisul are o granulatie putin mai mare,nu am gasit mai mic,doar saptamana viitoare or sa aduca cei de la pet shop,ca am vorbit cu ei.Filtrul avea carbon activ in el si un burete mai mic,dar le-am scos amandoua si am pus un burete mare,cat filtru.Acvariul e ciclat in proportie de 80 %.Am incercat sa pun filtrul in toate pozitiile posibile si in cea care e acuma,zic eu ca e cel mai bine pentru ca in restul pozitiilor,el fiind puternic,apleca toate plantele.Acum am scos pompa de aer din functiune,lasand doar filtrul care sa valuiasca apa.Cand am inceput ciclarea am folosit tetra aqua safe goldfish si ceva solutie fertilizanta pentru plante(ungureasca).In el am 3 cory albi,1 cory panda,1 pangio kuhli si 7 neonul saracului.Sper ca la sfarsitului lui octombrie sa pot sa imi cumpar 10 neoni rosii si eventual 6-7 rasbora(daca nu e prea populat acvariu).Tot ce am facut am invatat aici,pe forumul acesta.Sfaturile voastre,ale tuturor m-au ajutat sa ajung la nivelul la care sunt acum.Sunt foarte fericit de ce am realizat pana acum,avand in vedere faptul ca sunt incepator.Multumesc tuturor inca o data ! cheers msn bere
Sus In jos
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 7:40 am

Frumos acvariu,

Baga mai multe plante (de preferat nepretentioase) sa iti poata oxigena apa.Cum ti-ai dat seama ca acvariu este ciclat in proportie 80% ? Ai facut teste ?Daca acvariu nu este ciclat o sa ai decese in randul pestilor.Ca si sfat cumpara bacterii si pune in apa daca vrei sa se cicleze mai repede.Pietrisul dupa cum a spus si colegul Mihai este granulatie mare(dar asta este acum ai pus)Incearca cand faci schimburile de apa sa il sifonezi foarte bine.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 10:09 am

Remus, aveam asteptari mai mari din partea ta. De cand plantele multe pe perioada ciclarii au rolul de a oxigena apa?! Zau asa... Suspect
Sus In jos
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 7:30 pm

Plantele au un rol foarte important in periada ciclari,pe langa faptul ca elimina oxigen necesar pestilor aceastea joaca un rol foarte important in prevenirea aparitiei algelor consumand nutrietii din apa.Plantele nu numai pe perioada ciclarii sunt necesare ci tot timpul.Aco spune te rog daca ti dse pare o anomalie ce am spus cum se oxigeneaza apa fara o pompa de aer ? Sa nu ma iei ca agitand suprafata apei ca ma dai pe spate Smile
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 9:35 pm

Aveti amandoi dreptate partial.

Plantele intr-adevar oxigeneaza apa, dar prea putin in timpul ciclarii.
Rolul lor acolo, mai important, e sa consume din compusii de azot (amoniac/nitriti/nitrati).
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 10:18 pm

Din nisip ai dat in balastru Crying or Very sad ti-am recomandat unu de granulatie 2/4mm. Acum, eu te inteleg ca la fel am facut la inceput. Dar sa fi mai atent la detalii cand iti spunem, sa nu mai faci si tu greselile noastre. Noi te invatam pentru ca si unii dintre noi au facut aceste greseli "mai mult sau mai putin".
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi   Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Buna.Sunt incepator si as avea nevoie de sfaturi
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Buna
» salutare
» Buna

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Introducere-
Mergi direct la: