Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 coltul meu de natura

In jos 
+5
Ionut T.
Remus
b0n0v0xx
aco
ady vladutz
9 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura - Pagina 2 Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 11:36 pm

asta asa este...dar cand l-am achizitionat nu stiam eu chiar asa multe despre tehnica
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

coltul meu de natura - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura - Pagina 2 Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 11:45 pm

Ca si incalzitor cu termostat eu iti recomand(daca ai posibilitate) Eheim Jager.Din cate am vazut,e cel mai bun.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

coltul meu de natura - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura - Pagina 2 Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 11:48 pm

Nu cel mai bun, dar pe acolo, aproximativ egal cu aqua-el si altele din aceeasi categorie de pret.
Eu personal recomand sicce, desi nu am unul.
Prietenii stiu de ce coltul meu de natura - Pagina 2 Yahoo_cowboy
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

coltul meu de natura - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 12:31 am

aco a scris:
Eu personal recomand sicce
Si este mai ieftin decat Eheim ...uite

L.E. eu am un Juwel care de 6 ani "presteaza" fara a da vre-un rateu.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

coltul meu de natura - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 4:18 am

Io-s tartoru' cu incalzitorul sicce. Dar ca sa fie lamurita lumea sa nu imi umpleti frigiderul acum in ajun de sarbatori, modelele vechi au fost foarte reusite, avand in vedere faptul ca linia de productie s-a mentinut e posibil ca si cele noi sa fie la fel de bune. Cel putin din ce am mai citit pe ici pe colo nu au existat plangeri la aceasta marca.

Pe partea cealalta cele de la Jager au avantajul de a putea fi calibrate, termostat = rotita de reglaj = termometru. Adica cat ii dai la reostat ( reglaj ) atat sa incalzeasca.

Eu am unul cumparat de maicamea, cadou de craciun, in iarna anului 1995. Stiu ca mai am bonul in cutia lui. A prestat saracul mii de ore de incalzire plus agresiunile inerente acvaristicii. Reglajul a ramas acelasi si nu are pic de condens in interiorul lui.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 18, 2010 4:53 am

foarte tare.incet incet acumulez de la voi cunsotinte si sper sa trec de perioada asta "experimentala" si sa imi amenajez un bazin cu un volum mai mare cum trebuie, dar pana sa se intample chestia asta mai am de invatat si alte probloeme de rezolvat.

ii calci pe urme lui mihai_andrei cu aritmetica? (mihai b.)
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 19, 2010 1:48 am

scuze mihai!daca sunt obosit si mai ma si grabesc nu prea sunt atent la ce scriu si mai nimeresc si taste in plus. Razz
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura - Pagina 2 Icon_minitimeVin Dec 31, 2010 2:11 am

pana acumm aveam ca iluminare un neon de baie de 18w si un neon t5 de 14w(chinezarie)
am inlocuit cele 2 neoane cu 2 osram 865 18w.
are rost sa mai las si neonul de 14w(probabil cu acelasi efect ca neonul de baie)?
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

coltul meu de natura - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura - Pagina 2 Icon_minitimeVin Dec 31, 2010 2:42 am

Tind sa cred ca neonul de 14w e de fapt T4 si nu T5..
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura - Pagina 2 Icon_minitimeSam Ian 08, 2011 6:01 am

O sa reusesc sa scap de guppi din acvariu si o sa raman cu 12 albonubes,3platy,2 guppi si vre-o 10 cory.
Credeti ca as putea sa adaug vre-o 4 scalari cat mai mici pe care sa ii tin vre-o 2-3 luni de zile pana se maresc si pe urma sa ii dau?
Nu am spatiu sa tin perechi mature si nici nu am chef sa tin 2 pesti in tot acvariul, dar imi plac si scalarii. Eu ma plictisesc repede si vreau mereu schimbari , la fel o sa fac si cand o sa am scalari si de aceea ma gandeam ca ar fii o solutie.

Editat.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 10, 2011 6:15 am

Am pus si eu o intrebare si nu am facut-o ca sa imi cresca numarul de posturi. M-am gandit ca poate isi da cineva cu parerea, cineva care stie.
Aaaaaa, nu stie nimeni?
Am primit ban?
Am gresit sectiunea?
E un subiect tabu?

Sper sa nu va suparati pe mine:P
Acum, sincer vorbind, as putea sa fac treaba asta?
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

coltul meu de natura - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 10, 2011 8:06 am

Nu lua scalari.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

coltul meu de natura - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 10, 2011 8:07 am

aco a scris:
Nu lua scalari.
Idem
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

coltul meu de natura - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 10, 2011 8:11 am

"ma plictisesc repede si vreau mereu schimbari"

La fel am fost si eu.Eu o numesc "boala incepatorului" I-ati un scaun si dute in cel mai mare pet shop din orasul tau,pune-te in fata acvariilor,un sandwich,o berica si stai si uita-te bine.Incearca sa-ti alegi pestii care sa ti-i placa.Apoi uita-te la necesitatile acestora si vezi daca te incadrezi.Daca da,atunci : mincioc-punga-acasa-aclimatizare-acvariu- cheers

L.E. Incearca sa iti tii 2 specii de pesti,maxim 3 in acvariu(asta daca nu apar interferente intre specii)
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 12, 2011 9:56 pm

ady vladutz a scris:
pana acumm aveam ca iluminare un neon de baie de 18w si un neon t5 de 14w(chinezarie)
am inlocuit cele 2 neoane cu 2 osram 865 18w.
are rost sa mai las si neonul de 14w(probabil cu acelasi efect ca neonul de baie)?

Nu mi-ati rspuns la intrebarea asta si vreau sa stiu si ce sa fac.

In afara de chestia asata as vrea sa stiu daca as putea sa optez pentru niste plante gazon.
Ce specie mai putin pretentioasa as putea folosii fara adaos de co2.
Am avut cateva fire de marsilea de la Booghi pe care le-am plantat si care au inceput sa dea din ele. Nu se dezvolta prea rapid dar se misca.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

coltul meu de natura - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 12, 2011 10:35 pm

Daca insisti poti pune si neonul de 14w, desi nu te ajuta prea mult.

Cat despre gazon, ti-ai raspuns singur Wink
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 12, 2011 11:09 pm

Atunci sa vad de unde fac rost de niste marsilea. Astept sa vad ce mai are nevoie si Luiza si incep sa imi caut.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura - Pagina 2 Icon_minitimeVin Ian 28, 2011 6:36 am

Un mic update
coltul meu de natura - Pagina 2 117vasw
coltul meu de natura - Pagina 2 1zg55k5
coltul meu de natura - Pagina 2 335fa0g
coltul meu de natura - Pagina 2 219b77l
coltul meu de natura - Pagina 2 Nnjfb7
coltul meu de natura - Pagina 2 2eekfmx
coltul meu de natura - Pagina 2 Eg96ip
coltul meu de natura - Pagina 2 Ao2xcj
coltul meu de natura - Pagina 2 96ksgy
coltul meu de natura - Pagina 2 2czt25f
coltul meu de natura - Pagina 2 Nfjvad
coltul meu de natura - Pagina 2 15s24qw


Mossul de la Ionut

coltul meu de natura - Pagina 2 2a9ckex

coltul meu de natura - Pagina 2 Ml31bm
Sus In jos
Continut sponsorizat





coltul meu de natura - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
coltul meu de natura
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: