Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 coltul meu de natura

In jos 
+5
Ionut T.
Remus
b0n0v0xx
aco
ady vladutz
9 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeDum Noi 14, 2010 11:05 am

de cateva luni tot cumpar si strang pesti si plante, fara ca acvariul meu sa aiba vre-o forma. in timp a ajuns o dezordine totala si arata cam asa

coltul meu de natura Inainte
de cateva saptamani ma tot mint ca il aranjez si eu, si weekendul asta am reusit, printre alte treburi sa imi fac timp de el, chiar daca a durat 3 zile tot aranjamentul. pas cu pas, a inceput sa prinda contur
https://2img.net/r/ihimizer/img600/7707/pas1.jpg
coltul meu de natura Pas2x
coltul meu de natura Pas3q


in final, a ajuns asa
coltul meu de natura Finalcr

azi am reusit sa pun si pestii inapoi.am 2 platy,2 cory,2 ancistrusi, 3 guppi maturi plus cativa pui din care o sa aleg ce imi place cand se vor maturiza, si mai nou, 5 albonubes care imi plac foarte mult.

coltul meu de natura P1030996r

m-am chinuit sa fac si cateva poze locatarilor, nu stiu cum reusiti voi.

coltul meu de natura Guppi
coltul meu de natura Guppi2
coltul meu de natura Platy
coltul meu de natura Coryl
coltul meu de natura Cory2
coltul meu de natura Albonubes

stiu ca am amestecat plante prea multe, dar nu ma pot abtine sa nu iau din fiecare cate ceva. am bacopa, cabomba, nucus, valisneria,echinodorus tenelus,sagitaria,feriga,pui nimphea lotus,putin moss,microsorum, anubias nana,cladofora,higrofila si altele carora nu le mai tin minte denumirea

multumesc pentru ajutor lui ionut T, booghi,falconety si haotik
astept pareri si sfaturi
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeDum Noi 14, 2010 11:28 am

Pietrisul ala nu e deloc bun pentru acvariu.
Cory o sa-si toceasca mustatile si vei avea probleme cu ei.
De asemenea, plantele nu cresc normal in el.
Sus In jos
b0n0v0xx
Peste soldat
Peste soldat
b0n0v0xx


Mesaje : 73
Data de inscriere : 26/10/2010
Localizare : Ploiesti

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeDum Noi 14, 2010 11:39 am

o singura chestie m-a zgariat rau, transformata in intrebare: buturugile sunt de ceramica/lut (in sensul in care nu sunt naturale)?

LE: Uitandu-ma mai atent am observat ca doar una nu e naturala... Un autocolant n-ar strica Smile Evident ca nu pe buturuga...

pe langa faptul ca aco are perfecta dreptate cu mustaciosii aia mici.. eu ma gandesc la altceva: fiind o granulatie destul de mare si neuniforma, toate dejectiile pestilor vor fii absorbite in pietris... fiing foarte greu de curatat... de aici pana la varfuri de amoniac si chiar o deciclare (Doamne fereste!) nu e mult... dar asta e doar un scenariu teoretic, urmand firul logic si fizic al lucrurilor. In rest imi place set-up-ul prin prisma faptului ca se vede ca ai pus suflet in el.

Ape limpezi si pesti zglobii!
Sus In jos
http://www.flinkwise.com
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeDum Noi 14, 2010 11:46 pm

Ce marca este peretele ala din spate ?? Very Happy Lasand gluma la o parte,dupa cum au spus si colegii mai sus,pietrisul ala este enorm de mare pentru plante din 2 motive care le cunosc eu(or fi ele mai multe)

1 Mizeria de la pesti se depune foarte usor dupa acele pietre,nu se poate sifona si ia ghici cine are de castigat ?....algele
2 plantele nu vor reusi sa isi infiga radacinile in bolovanii aia,nu mai zic ca daca vei face un test cu otetul s-ar putea sa fi surprins...Daca vrei acvariu frumos trebuie sa ti cont de cateva aspecte generale.Sunt aici pe forum si nu numai tot felu de articole cum ar trebui amenajat si intretinut un acvariu de apa dulce.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeLun Noi 15, 2010 5:18 am

1.stratul de pietris este foarte subtire, se vede nisipul printre pietricele.l-am pus in ideea de a crea un contrast intre rau(asa am intentionat sa arate) din jumate si restul acvariului.
2.cu pietrele alea maro de pe marginea lui am facut testul cu otet. nu sunt calcaroase si am strecurat nisip printre toate sa nu se scurga mizeria acolo.
3.buturugile nu sunt din portelan. cea din stanga este o radacina care am transformat-o in pom in ideea ca va creste mossul ala pe ea, si cea din dreapta este o creanga de mar pe care am prelucrat-o putin si am facut scorburile alea si am transformat-o in radacina. ambele sunt fierte cu sare si apoi fara si apoi tinute in apa.
4.despre perete, aveti dreptate, dar treaba sta in felul urmator:am vrut sa va intreb pe voi, ce fundal s-ar potrivii:negru, sau albastru?care s-ar potrivii mai bine cu peisajul? eu ma gandeam sa fac un decor din polistiren, sa aiba un aspect de pietre si sa il pun in spatele geamului dar nu cred ca s-ar incadra in peisaj.
Sus In jos
Remus
Peste sergent
Peste sergent
Remus


Mesaje : 215
Data de inscriere : 10/09/2010
Localizare : Ploiesti

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeLun Noi 15, 2010 9:52 am

Parerea mea referitor la decor este sa pui o folie autocolanta neagra(scoate mai bine in evidenta)
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeMar Noi 16, 2010 8:44 am

am cumparat un filtru resun bf 200. cat timp trebuie sa il tin paralel cu buretele bolborositor pentru a se forma bacteriile in el?sau nu as putea sa pun in recipientul pentru incalzitor buretele de la pompa de aer ca sa nu mai bag bule?

...de cateva zile nu prea mai zice nimeni nimic pe forum....
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeMar Noi 16, 2010 9:24 am

Iti raspund cu o intrebare: In cat timp se cicleaza un filtru? xxxx zile- Ala este si raspunsul. Asta daca nu vrei sa grabesti ciclarea cu solutii. Presupun ca dupa atata timp pe forum ai gasit tu un topic unde se spune in cat timp se cicleaza un filtru.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeMier Noi 17, 2010 7:22 am

am gasit raspunsul Very Happy
dar ca sa nu mai bag bule cu buretele bolborositor sa ajut plantele, pot pune buretele de la bolborositor in recipientul pentru incalzitor al filtrului?
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Noi 19, 2010 4:48 am

sa va spun ce minuni am mai facut.....dupa ce am cumparat filtrul resun bf 200, nu m-a dus capul sa il si spal inainte sa il pun in acvariu si cred ca a fost dat cu ceva uleios ca vad ceva punctulete mici pe deasupra. l-am scos si il pun la spalat cu apa calda si alte cele si il clatesc bine. pestii mei nu mai sunt asa acvtivi si sunt suparati, au inotatoarele adunate , unii arata chair ingrijorator. ce pot face in afara de a schimba o parte din apa?
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Noi 19, 2010 8:56 am

Ai deciclat iar filtrul.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Noi 19, 2010 9:06 am

Filtrul nici nu cred ca a apucat sa fie ciclat. Nu imi dau seama cu ce am putea sa te ajutam atata timp cat tu nu ai respectat termenii ciclarii. Imi pare rau de pestisorii tai, da mai multa atentie la ce iti spunem si incearca sa faci si cum te sfatuiesc acvaristii cu ceva experienta. Iar de filtru a fost greseala ta ca nu l-ai spalat. No


Ultima editare efectuata de catre Ionut T. in Vin Noi 19, 2010 9:07 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Noi 19, 2010 9:06 am

exact cum ma temeam
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:17 pm

Cumpara de la SERA aquatan si nitrivec.
Aquatanul protejeaza pestii, ii calmeaza si reduce stresul.
Nitrivecul te va ajuta sa ciclezi rapid.
Pune Aquatan 5ml/20l si Nitrivec 5ml/20l.
La 12h mai pune odata aceeasi cantitate, apoi pune zilnic, preferabil seara dupa stingerea luminii cate 5ml/20l timp de minim o saptamana.
Hraneste pestii f putin si evita interventiile la bazin in acest timp.
Alta data respecta sfaturile primite !
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:48 pm

cu filtrul nespalat a fost greseala mea, dar pestii nu aveam unde sa ii tin dupa schimbarea setupului.
in sfarsit,dupa schimbul de apa de aseara si introducerea carbunelui activ,pestii mei si-au revenit.mai sunt foarte putini care au inotatoarele adunate si asta din randul puilor mai mici, dar si aia sunt vioi. am stors buretele din acvariul mai mic in care tin nou nascutii peste buretele filtrului.o sa repet si chestia asta la cateva zile, si o sa fac si cum ati zis voi.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 4:32 am

a recut ceva timp de la prostia cu filtrul si toate cele. acum am acvariul suprapopulat.vreau sa fac restructurari si sa raman
cu cei 12 albonubes, cei 4 hasemania nana, 3platy, 2 ancistrusi si turma de cory care nici macar nu mai stiu cati sunt(cred ca vre-o12).
acum vreau sa stiu daca sunt prea multi pesti si daca ar trebuii sa mai renunt la o parte din ei.
pe de alta parte, am vazut la cina Melanotaenia Praecox si imi plac foarte mult.am gasit cate ceva informatii despre ei dar nu stiu daca ar fii compatibili cu pestii pe care ii am eu, cati ar trebuii sa tin din aceasta specie ca sa se simta bine(cati masculi si cate femele).
daca are cineva informatii despre ei, rog sa imi dea si mie niste sfaturi.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 6:56 am

Am recitit toate posturile, dar nu am gasit alta informatie despre acvariul tau
decat ca ai RESUN BF-200 ca filtru. Alte detalii tehnice nu am gasit.
Dupa ce ni le dai, vom putea sa iti dam si raspunsuri. Cel putin eu, fara
sa stiu ce ai in totalitate acolo, nu ma hazardez cu sfaturile ca Mama Omida.

Melanotaenia praecox, pesti de card, se tin minim 6 evident.
Mai multe detalii mi-a dat gogu'.
http://www.aquahobby.com/gallery/e_praecox.php
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 7:12 am

ady vladutz a scris:
daca are cineva informatii despre ei, rog sa imi dea si mie niste sfaturi.
Are informatii Bart superacvaristul AICI
coltul meu de natura Googledz
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 7:35 am

i will use google before asking dumb questions;)
am gasit si eu cate ceva pe google.
alte detalii despre acvariu...dimensiuni 75*40*40
plante un fel de ciorba ca am foarte multe soiuri dar vreau sa fac curat.
ce alte detalii tehnice sa mai dau?despre ph sau alti parametrii, nu mi-am permis sa fac teste si alte cele.
pe langa informatiile pe care le-am mai gasit eu , intrebam in sensul daca a mai avut careva, daca i-a tinut cu genul asta de pesti pe care ii mai am eu.daca au observat ceva din comportamentul lor.pe google gasesc foarte mult in engleza. mai inteleg si eu dar nu sunt foarte avansat.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 7:42 am

In cei 120 de litri brut ai tai, cu BF-200 la fileu, merg lejer 30 de pesti, dar sa nu sara
de 5-6 cm ca apoi e alta treaba...
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 7:51 am

ady vladutz a scris:
pe google gasesc foarte mult in engleza. mai inteleg si eu dar nu sunt foarte avansat.
Deja e altceva, Vladut!
Daca ai cautat, ai gasit, ai citit si ai nelamuriri pune-le aici punctual. O sa ti se raspunda, cu siguranta!
In ceea ce priveste "salata" ta de plante, urmareste-le pe cele care se dezvolta frumos si nu prezinta carente. Acelea sunt plantele potrivite pentru bazinul tau.
Selecteaza-le si cu ele vei face aranjamentul final.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 9:46 am

probleme cu plantele am la sagitaria.
pana acum nu a avut nici o problema, si a mers bine dar de cateva zile au inceput sa apara gaurele in frunze ca si cum s-ar topii.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 11:37 am

Se cheama ca are lipsuri de ceva anume. Adicatelea carente, mai bine zis ce ii oferi tu in acvariu nu ii ajunge. CO2, micro, macro, una dintre astea este factor limitativ.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 11:59 am

co2 nu bag.
micro si macro am inceput sa administrez saptamana asta.cu toate astea, plantele le am de cateva luni si pana acum au mers bine.
ar putea fii cumva de la temperatura prea mare?
pana acum credeam ca termometrul meu nu indica bine cand imi arata 28grade cu toate ca incalzitorul meu era fixat la 24.
dupa asta mi-a trecut altceva prin cap.
acvariul meu are aproximativ 100l iar incalzitorul este de 150w.se poate sa incalzeasca mai mult decat este nevoie?
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 12:37 pm

Se cumpara incalzitorul in functie de litrajul acvariului.Se calculeaza 1 W / Litru.Si la mine e aceeasi chestie,am acvariu de 80 de litri si incalzitor de 150 de W(vroiam de 100 dar nu aveau pe stoc).E setat pe 22 de grade,iar termometrul imi indica 27.Cauta informatii despre plantele tale din acvariu sa vezi intre ce temperaturi le "place"...desi nu cred ca asta ar fi problema...
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 12:47 pm

Incalzitorul are termostat, daca e setat pe 25 grade se va opri cand apa are 25 grade, indiferent de puterea in w a acestuia.
Teoria asta cade in 75% din cazuri daca e vorba de incalzitoare resun sau hailea.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 1:10 pm

Al meu e resun Crying or Very sad
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 1:12 pm

Am patit-o cu 2 incalzitoare resun care desi erau setate la 25 grade duceau temperatura apei la 28. Seteaz-o mai jos si va fi ok.
PS: verifica si termometrul.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 7:23 pm

al meu e o chinezarie.....l-am setat mai jos pe la 22 si imi indica termometrul 25.cred ca e ok asa.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 11:29 pm

Daca la instalatia de iluminare (neoane, droser, starter) sau la filtre poti sa folosesti ce-ti perminte bugetul, la incalzitor si termometru nu trebuie sa faci compromisuri!
Un termometru de calitate nu-i mai mult de 10-12 lei si un incalzitor bun cam 80 de lei.
Gandeste-te numai ce inseamna pentru pesti un incalzitor caruia i se defecteaza termostatul No mai ales pe vremea asta...
Cu maxim 100 de lei stai linistit coltul meu de natura 396110
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Continut sponsorizat





coltul meu de natura Empty
MesajSubiect: Re: coltul meu de natura   coltul meu de natura Icon_minitime

Sus In jos
 
coltul meu de natura
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Inceputuri - Jurnale-
Mergi direct la: