Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Hasemania nana

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
luci92050
Peste soldat
Peste soldat
luci92050


Mesaje : 99
Data de inscriere : 25/09/2010
Localizare : Campina

Hasemania nana Empty
MesajSubiect: Hasemania nana   Hasemania nana Icon_minitimeDum Oct 10, 2010 8:38 am

Buna seara in primul rand.
Din toate cele citite pe net, atat in Romania, cat si pe forumurile externe, m-am decis sa incerc un biotop de Brazilia, cu blackwater si apa acida.
Ca si substrat, inca nu stiu sigur ce voi folosi, cred ca voi incerca ceva substrat de la booghibooghi, insa nu sunt sigur momentan
Plante: din cele gasite/citite, plantele specifice, ar fi:
Echinodorus osiris
Heteranthera zosteraefolia
Echinodorus Quadricostatus
Hydrocotyle leucocephala
Alternanthera reineckii
Cabomba caroliniana
Ceratophyllum submersum
Echinodorus tenellus
Echinodorus bolivianus
Limnobium laevigatum
Egeria densa
Vallisneria spiralis
Nu stiu cate din aceste plante imi voi permite/gasi...
Ideal ar fi sa gasesc cateva, nu doresc sa bag multe.
Imi doresc de asemenea efectul de blackwater, pe care din cate am inteles, il obtin foarte bine cu ceva Beta spa.
Ca si lumina, o sa am probabil un bec economic de 15-20w...mai multa lumina nu o sa pun (momentan am 36w...care imi dau dureri de cap din cauza GSA-ului...)
Pesti vor fi, ca si dupa titlu hasemania nana, 5 pesti frumosi de la booghi, 3 masculi si 2 femele, din cate am inteles.
Filtrare: un DIY extern, o pompa de 450 l/h, momentan un filtru chinezesc cred, de "450l/h" dar care face fata cu brio acvariului meu (40 litrii), chiar imi mentine apa cristal.
Acum intrebarea:
Vreau apa acida, ph cat mai mic...ma vor ajuta mopan/frunze uscate aruncate pe fundul acvariului/lemne ?(maine fac un test ph, sa vad cat este ph-ul acum).
Pentru alte intrebari o sa revin aici....
Poze voi posta probabil maine...dupa ce voi aduce pestii acasa...alaturi de viitoarele intrebari
O seara buna tuturor!
Astept cu drag critici/pareri
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Hasemania nana Empty
MesajSubiect: Re: Hasemania nana   Hasemania nana Icon_minitimeDum Oct 10, 2010 9:08 am

pH-ul nu il scazi asa usor daca nu scazi duritatea, care e cea mai mare problema pe care o avem noi cu apa.
Ti-as recomanda sa folosesti apa pre-filtrata prin turba (de ex Sera SuperPeat sau Hoby Humin SuperAktiv),
cu care sa faci schimburile saptamanale. Dar e cam greu de controlat, trebuie sa stii ce faci,
altfel dai in alte belele.

Substrat ti-as recomanda ceva inchis la culoare, daca tot vrei black-water. Ar arata cam ciudat cu pietris alb
sau pestrit pe fund. Incearca maro/negru gen Volcanit sau Dupla Ground.
Sus In jos
 
Hasemania nana
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Characidae-
Mergi direct la: