Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 gyrinocheilus aymonieri

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
stoikan
Peste sergent
Peste sergent
stoikan


Mesaje : 163
Data de inscriere : 08/12/2009
Localizare : Ploiesti

gyrinocheilus aymonieri Empty
MesajSubiect: gyrinocheilus aymonieri   gyrinocheilus aymonieri Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 1:21 am

Salut, am 3 exemplare de gyrinocheilus aymonieri specia gold si unul clasic pe care l-am primit de la Angel.
Ma tenteaza sa incerc inmultirea lor. Stie cineva cate ceva despre ei? O fi la fel ca la ancistrusi?
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

gyrinocheilus aymonieri Empty
MesajSubiect: Re: gyrinocheilus aymonieri   gyrinocheilus aymonieri Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 1:26 am

Nici pe departe.

Iar la inmultirea lor iti urez tone de succes. O sa realizezi tu in scurt timp de ce zic asta, dupa ce te documentezi mai mult.
Sus In jos
stoikan
Peste sergent
Peste sergent
stoikan


Mesaje : 163
Data de inscriere : 08/12/2009
Localizare : Ploiesti

gyrinocheilus aymonieri Empty
MesajSubiect: Re: gyrinocheilus aymonieri   gyrinocheilus aymonieri Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 1:38 am

Am inteles ca e foarte greu. Nu tin neaparat sa ii inmultesc, dar era o provocare gyrinocheilus aymonieri 192511 gyrinocheilus aymonieri 396110
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

gyrinocheilus aymonieri Empty
MesajSubiect: Re: gyrinocheilus aymonieri   gyrinocheilus aymonieri Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 1:44 am

Este aproape imposibil. Din mitul urban cica ar fi doua persoane care au reusit inmultirea lor. Unul accidental iar celalalt cu ajutorul medicamentelor/hormoni/etc. Dar nimeni nu poate certifica veridicitatea informatiilor. Singura problema e sa poti face rost intai de un mascul de CAE, ceea ce e foarte greu daca nu chiar imposibil. Eu cel putin sunt interesat de aceasta specie si din ce am urmarit se pare ca la noi in tara masculii ajung foarte greu. Mai multe detalii nu iti pot da legat de acest lucru.

Eu am trecut prin provocarea cu inmultirea crevetilor Amano. Daca nu stai bine cu nervii/informarea/capitalul si timpul necesar nu iti recomand provocari de genul asta.
Sus In jos
stoikan
Peste sergent
Peste sergent
stoikan


Mesaje : 163
Data de inscriere : 08/12/2009
Localizare : Ploiesti

gyrinocheilus aymonieri Empty
MesajSubiect: Re: gyrinocheilus aymonieri   gyrinocheilus aymonieri Icon_minitimeMier Oct 06, 2010 1:53 am

Am inteles ca masculii au mustacioarele alea, ceva mai mici decat la ancistrusi, nu atat de lungi, la mine 2din cei trei sp gold au acel inceput, la unul din ei mai dezvoltat. Nu stiu daca este un criteriu de luat in seama. Al treilea si cel clasic nu au nici macar acea urma de mustacioara.
Sus In jos
Bogdi P.
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 238
Data de inscriere : 14/09/2010
Localizare : Oradea, Bihor

gyrinocheilus aymonieri Empty
MesajSubiect: Re: gyrinocheilus aymonieri   gyrinocheilus aymonieri Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 2:09 am

Sorin,am o intrebare.Aymonierii sunt agresivi fata de alti pesti ?Tot am auzit zvonuri ca atunci cand ajung la maturitate sunt foarte teritoriali si se dau la alti pesti.Eu am 5 cory albi si 1 panda,1 kuhli si 7 neonul saracului.As putea tine 2 aymonierii ? Am nevoie de mancatori de alge pentru ca vreau sa imi mai bag niste plante in acvariu si sa nu am probleme.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

gyrinocheilus aymonieri Empty
MesajSubiect: Re: gyrinocheilus aymonieri   gyrinocheilus aymonieri Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 10:59 am

Sunt agresivi in masura in care vreun peste le intra pe teritoriu sau unde au ei facut barlogul. In principiu sunt mancatori de alge , nu ciclide sau pirania. Cred ca intelegi la ce ma refer.

Eu il pe cel mare, banana, in acvariul cu ciclide. E deja parte din grup, nu se ia de ciclide nici ele nu se iau de ea si stau impreuna. Na, toti galbeni zic ca sunt rude. Cred. Very Happy

Mai una mica in acvariul comunitar. Umbla in haita cu unele din botii si nu face nazuri sau sa vad semne de agresivitate. Sunt mai agitati ca pesti dar nu tot timpul. In principiu sunt pesti de ape curgatoare repezi, de unde si conformatia gurii sa se poata tine de pietre sau lemne si implicit prin natura lor sunt pesti energici. Gandestete ca trebuie ceva forta sa inoate contra curentului si implicit energia asta trebuie consumata. Stau mai tot timpul ascunsi si ies doar cand hranesc sau se mai dezmorteasca. In principiu sunt activi mai mult noaptea dar si atunci se misca mai lent decat ziua.
Sus In jos
Continut sponsorizat





gyrinocheilus aymonieri Empty
MesajSubiect: Re: gyrinocheilus aymonieri   gyrinocheilus aymonieri Icon_minitime

Sus In jos
 
gyrinocheilus aymonieri
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Necuvantatoare acvatice :: Welse-
Mergi direct la: