Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Eriocaulon Cinereum

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Eriocaulon Cinereum Empty
MesajSubiect: Eriocaulon Cinereum   Eriocaulon Cinereum Icon_minitimeSam Sept 04, 2010 5:32 am

Ma tenteaza sa imi iau si eu un "Eriocaulon Cinereum". Printre retinerile mele e si cea legata de aditia de CO2. Eu acum nu am aditie de CO2 si nici nu o sa am cat de curand. Dintre cei care au sau au avut Eriocaulon Cinereum stiti cum se dezvolta aceasta planta fara aditie de CO2?
Momentan merg doar cu Ferropol la schimbul saptamanal de apa si cu 1ml de Easy Carbo zilnic.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Eriocaulon Cinereum Empty
MesajSubiect: Re: Eriocaulon Cinereum   Eriocaulon Cinereum Icon_minitimeSam Sept 04, 2010 6:38 am

Merge si fara Co2 si doar EC. Dar sa nu te astepti sa se dezvolte normal. Ii trebuie ceva nutrienti la radacina, ceva mai mult pentru ca pe acolo ia marea parte din necesarul de elemente.
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Eriocaulon Cinereum Empty
MesajSubiect: Re: Eriocaulon Cinereum   Eriocaulon Cinereum Icon_minitimeSam Sept 04, 2010 12:48 pm

Am citit cum ca ar face radacini mari. ai idee cam cat de mari? Sper ca nu face radacini mari ca si echinodorus.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Eriocaulon Cinereum Empty
MesajSubiect: Re: Eriocaulon Cinereum   Eriocaulon Cinereum Icon_minitimeSam Sept 04, 2010 10:58 pm

Face radacina in functie de teren si de avabilitatea substantelor nutritive. E sol bun face radacina destul de mica, daca saraceste solul normal isi va intinde radacinile in zonele vecine dupa nutrienti. Nu face ca echinodorusul, radacina seamana cu coronamentul - fire drepte si destul de fragile, dar nu pun aceleasi probleme.

Acuma intreb si eu aparte si daca face radacini ca echinodorusul nu mai iei planta? Asta e caracterul de triere a plantelor care ajung la tine in bazin? Suspect
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Eriocaulon Cinereum Empty
MesajSubiect: Re: Eriocaulon Cinereum   Eriocaulon Cinereum Icon_minitimeSam Sept 04, 2010 11:19 pm

Din experienta proprie face radacini mari, cam cat e planta atat e radacina sub ea. Insa mult mai deasa.
Nu am incercat sa tin planta fara co2, iar easy carbo nu e co2.
Planta se hraneste in mare parte prin radacina, din aceasta cauza am grija si fertilizez periodic acolo. Necesita si Fe in coloana de apa.
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Eriocaulon Cinereum Empty
MesajSubiect: Re: Eriocaulon Cinereum   Eriocaulon Cinereum Icon_minitimeSam Sept 04, 2010 11:48 pm

Sorin C. a scris:
Acuma intreb si eu aparte si daca face radacini ca echinodorusul nu mai iei planta? Asta e caracterul de triere a plantelor care ajung la tine in bazin? Suspect

Sorin C., nu asta e criteriul de triere a plantelor care ajung la mine in bazin.. vroiam doar sa stiu mai multe despre planta inainte de a ajunge la mine in bazin.
Despre planta asta aveam cateva retineri:
1. daca ar merge si fara CO2 doar cu EC - aici m-ai ajutat (si iti multumesc) si mi-ai spus ca merge si fara doar ca nu o sa se dezvolte normal si in plus ca i-ar trebui un sol bun.
2. daca ar face radacini mari - nu ma pricep foarte bine la plante, acum incerc sa invat si este un proces greoi Smile, cel putin pentru mine. Din lipsa de experienta cu plantele si cunostintele oarecum limitate despre anumite plante pot ajunge sa nu aranjez foarte bine plantele in bazin (cel putin la inceput). Asta presupune oarece viitoare modificari in bazin. Daca ar avea radacini mari cred ca ar fi un mic impediment cand o sa tot rearanjez plantele, un impediment atat pentru mine cat si pentru dezvoltarea normala a plantei.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Eriocaulon Cinereum Empty
MesajSubiect: Re: Eriocaulon Cinereum   Eriocaulon Cinereum Icon_minitimeDum Sept 05, 2010 1:34 am

Nu e un impediment cu radacinile mari. Poti sa muti planta in bazin dar nu exagerat, de 2,3 ori pe saptamana. Dar sa stii ca perioada de revenire dupa replantare este de vreo 2 saptamani, poate si mai mult, si singurul lucru care o sa-l faci e sa tii planta din crestere mutand-o des. Posibil sa se si topeasca.
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Eriocaulon Cinereum Empty
MesajSubiect: Re: Eriocaulon Cinereum   Eriocaulon Cinereum Icon_minitimeDum Sept 05, 2010 1:47 am

Multumesc Sorin C.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

Eriocaulon Cinereum Empty
MesajSubiect: Re: Eriocaulon Cinereum   Eriocaulon Cinereum Icon_minitimeMar Sept 07, 2010 5:45 am

E destul de pretentios eriocaulon-ul. Documenteaza-te bine inainte sa o bagi in bazin....
Sus In jos
Continut sponsorizat





Eriocaulon Cinereum Empty
MesajSubiect: Re: Eriocaulon Cinereum   Eriocaulon Cinereum Icon_minitime

Sus In jos
 
Eriocaulon Cinereum
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Plante si Fertilizare-
Mergi direct la: