Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Pete ciudate pe Anubias

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeJoi Sept 02, 2010 7:48 am

Mi-au aparut de 2 zile niste pete urate pe frunzele de Anubias. Nu stiu daca sunt alge sau o boala.
Am nevoie de sfatul vostru ca sa stiu ce masuri sa iau.
Multumesc anticipat celor care ma vor ajuta.
Pete ciudate pe Anubias Anubias


Ultima editare efectuata de catre ovidiucro in Joi Sept 02, 2010 8:24 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeJoi Sept 02, 2010 8:12 am

Nu imi dau seama daca petele sunt iesite in relief sau nu.
Daca sunt iesite putin in relief sunt alge, anubiasul e o planta careia nu prea ii place lumina puternica. Treci usor cu degetul peste frunza si daca e ca un puf e clar.
Daca sunt pete, e o carenta, din pacate aici nu ma pricep sa-ti dau mai multe detalii.


PS: alta data cand uploadezi poze pe forum micsoreaza-le la rezolutia de 640x480 sau 800x600 px.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeJoi Sept 02, 2010 8:56 am

Daca Spider-Man "ancistrus" in 3 zile a facut curat , clar sunt alge. Plantele pot spune ca sunt sanatoase. PS: le-am vazut. Partea care cred ca le dauneaza este lumina sau fertilizantul. Ce neoane si fertilizant folosesti?
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeJoi Sept 02, 2010 11:17 am

Ancistrusii nu mananca bba. Au o gama restransa de alge pe care le rod si asta mai mult cand sunt mici. Daca se dovedeste ca sunt intr-adevar alge ai nevoie de neritine sau amano.
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeJoi Sept 02, 2010 11:07 pm

Am facut un test astazi sa vad daca sunt in relief sau nu si s-a confirmat: sunt alge!
Se curata mecanic, nu sunt afectate frunzele. Cum mi s-a spus ca diatomeele dispar singure, am sa le tratez cu indiferanta o vreme, sa vad ce se intampla.
Ancistrusul "Spider-man" nu-l mai aduc, deoarece stiu bine ce-am patit dupa ce a terminat de curatat algele si de-abia au inceput sa se inradacineze plantele cat de cat.
Ramane doar ca o solutie de ultima necesitate killa
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeJoi Sept 02, 2010 11:16 pm

Fa rost de 2 ancistrusi mici, e un coleg de-al nostru care vinde asa ceva, marfa calitatea 1, iti pot confirma Pete ciudate pe Anubias 192511
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeVin Sept 03, 2010 2:52 am

Lumina putina si excesul de silicati favorizeaza aparitiei acestei alge. Silicatii pot proveni numai din apa de la retea.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeVin Sept 03, 2010 3:25 am

Sorin C. a scris:
Lumina putina si excesul de silicati favorizeaza aparitiei acestei alge. Silicatii pot proveni numai din apa de la retea.


De la lumina am spus si eu"putina si slaba". Este o lumina rosiatica si un singur tub.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeVin Sept 03, 2010 4:25 am

Rosiatica ??? Shocked
Tubul este OSRAM 965 care, conform fabricantului sunt cu 20% mai luminoase decat 865-urile.
Nici nu mai vorbesc de neonul original Juwel...
Acvariul este slab plantat, nu am plante plutitoare, nici obiecte care sa umbreasca :-??
M-am uitat iar la poza din semnatura, nu vad nuanta rosiatica Rolling Eyes
Si poza nu arata exact ca in realitate. Un SONY de jucarie Embarassed
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeVin Sept 03, 2010 4:54 am

965 e varf de gama sa zic asa la Osram, nu faci alge de la acel neon stai linistit. Eu folosesc unul T5 de 24W
in acvariul de 54.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeVin Sept 03, 2010 5:03 am

Este un acvariu foarte frumos, dar lumina, nu la poza ci in realitate se vede slaba in acvariu. Oricum este o lumina slaba, poate nu am folosit eu bine"rosiatica". Sti si personal ti-am spus ca am curaj de pariu ca din cauza lumini apar alge. Mai pune un neon si cu siguranta nu o sa mai ai probleme cu algele. Nu stiu daca suporta 2 neoane droserul care il ai daca nu o sa mai trebuiesca unu. Cand o sa facem schimbul de geam o sa facem si treaba asta daca vrei. O sa caut mai spre seara ce tipuri de alge se gasesc prin acvari,ceva detaliat. Sa vad ce pot gasi. Wink
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeVin Sept 03, 2010 5:05 am

Mihai B. a scris:
965 e varf de gama sa zic asa la Osram, nu faci alge de la acel neon stai linistit. Eu folosesc unul T5 de 24W
in acvariul de 54.

Mihai acvariul lui Ovidiu este mult mai mare si are decat un neon.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeVin Sept 03, 2010 5:15 am

Ionut T. a scris:
...dar lumina, nu la poza ci in realitate se vede slaba in acvariu
Ochiul meu Shocked vede ca in realitate se vede mai luminos ca-n poza dar... poate sunt subiectiv scratch
Oricum, acvariul asta a functionat ani buni cu hardware-ul original si nu am avut probleme cu algele.
Singura diferenta este ca, acum, pun florena in apa 5ml/20 litri. A... si am mai putine plante decat atunci.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeVin Sept 03, 2010 8:38 am

ovidiucro a scris:
...Singura diferenta este ca, acum, pun florena in apa 5ml/20 litri. A... si am mai putine plante decat atunci.

Sera florena folosesc si eu in acvariul mic inca, dar 5ml/20l e extraordinar de mult.
Lumina putina, CO2 putin -> fertilizant putin. Excesul de fertilizant va hrani cu succes
algele. Fa o pauza la fertilizare sau pune ceva de genul 3-4 ml la schimbul de apa saptamanal,
doar cat sa acoperi carentele din apa.
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeVin Sept 03, 2010 10:53 am

Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeVin Sept 03, 2010 7:37 pm

Mihai B. a scris:
...5ml/20l e extraordinar de mult...
Am luat o hotarare sa renunt la florena si l-am contactat pe Cristi Ionescu.
Mi-a trimis 500 ml macro si 500 ml micro. Parerea lui a fost ca, pentru stadiul in care se gaseste acvariul meu sa pun 1ml din fiecare, zilnic.
Am sa incerc si asa. Sa vedem rezultatele.

p.s. Mihai, am uitat sa precizez ca cei 5 ml/20 l apa de florena sunt adaugati la schimbarea saptamanala a apei Embarassed.
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeVin Sept 03, 2010 9:34 pm

Eu cand am zis sa pui 3-4 ml Florena, m-am referit la tot bazinul, saptamanal, nu per 20l de apa.

Si da, parerea lui Cristi I. este buna, trebuie sa incepi usor cu fertilizarea sa vezi unde gasesti echilibrul...
Sus In jos
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeSam Sept 04, 2010 4:57 am

Au sosit sticlele de la Cristi cu micro si macro. Am facut schimbarea saptamanala de apa si tunderea partilor necrozate ale plantelor.
Am inceput si fertilizarea cu 1ml/zi din fiecare solutie.
study
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
ovidiucro
Peste sergent
Peste sergent
ovidiucro


Mesaje : 335
Data de inscriere : 15/08/2010
Localizare : Campina PH

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeSam Sept 11, 2010 12:39 am

Am schimbat capacul Juwel monolux cu unul duolux. Am inlocuit tuburile originale cu care a venit respectivul capac, cu 2 x Osram 965. Cu toate astea, nu am rezolvat problema algelor, ci se pare ca am agravat-o. Prin urmare, am un fenomen ce ma pune pe ganduri:
Pe Cabomba au aparut alge verzi, filamentoase iar diatomeele se inmultesc in continuare
Atasez niste poze facute la 5 zile dupa suplimentarea luminii
Pete ciudate pe Anubias Bolnava3.thPete ciudate pe Anubias Bolnava2.thPete ciudate pe Anubias Bolnava1.th
Schimbul de apa il fac saptamanal, 25%, fertilizare 1ml micro si 1 ml macro zilnic, inainte de aprinderea neoanelor, iluminare 12 ore 9-21.
Ceva sugestii daca aveti, as aprecia.
Multam fain!
Sus In jos
http://www.cds-sat.ro
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeSam Sept 11, 2010 12:51 am

Incearca pentru inceput sa faci o pauza de lumina de 2 ore la pranz. Daca nu ai co2 bricoleaza o bomba.
Trebuie s-o iei usor si sa elimini cauzele una cate una. Mi se pare foarte multa lumina 12 ore in continuu atat timp cat nu prea fertilizezi.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitimeSam Sept 11, 2010 1:44 am

Sfatul meu este tot legat de lumina, dar si de fertilizare. Scade perioada la 8-9 ore gen 11-20,
si opreste fertilizarea pana iti bricolezi o mica instalatie de CO2.
Plantele tale au acum lumina de calitate, fertilizant bun, dar tringhiul nu se inchide la tine.
Ca sa faca fotosinteza le mai trebuie CO2. Ceea ce tu nu ai cu siguranta destul.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Pete ciudate pe Anubias Empty
MesajSubiect: Re: Pete ciudate pe Anubias   Pete ciudate pe Anubias Icon_minitime

Sus In jos
 
Pete ciudate pe Anubias
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» anubias
» Cumpar anubias "nana"
» Anubias hastifolia si alte plante tip gazon.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Plante si Fertilizare-
Mergi direct la: