Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Radacini pe tulpina..

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Radacini pe tulpina.. Empty
MesajSubiect: Radacini pe tulpina..   Radacini pe tulpina.. Icon_minitimeLun Aug 30, 2010 6:27 am

Astazi am schimbat apa in acvariu si am frezat un pic plantele. am vazut ca pe tulpinile unor plante (bacopa si ludwigia repens) au aparut niste firicele asemanatoare radacinilor. e normal sau ceva nu le convine plantelor?
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Radacini pe tulpina.. Empty
MesajSubiect: Re: Radacini pe tulpina..   Radacini pe tulpina.. Icon_minitimeLun Aug 30, 2010 8:27 am

bacopa scotea la noduri fire pentru radacini daca o tineam la suprafata , neplantata, era incercarea ei de a se ancora banuiesc.
la ludwigia , am observat si la mine ca in momentul in care ajunge la luciul apei , pe langa faptul ca la noduri apar lastari , in zona inferioara a tulpinei apar si firisoare asemanatoare radacninilor, nu am dat mare atentie faptului, poate ne lamureste sorin cu o expicatie tehnica !
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Radacini pe tulpina.. Empty
MesajSubiect: Re: Radacini pe tulpina..   Radacini pe tulpina.. Icon_minitimeLun Aug 30, 2010 8:36 am

Acelea sunt radacinile adventive, ajuta la hranirea plantei cu nutrienti din coloana de apa. Chiar daca nu va plac nu le rupeti, lasati-le acolo.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

Radacini pe tulpina.. Empty
MesajSubiect: Re: Radacini pe tulpina..   Radacini pe tulpina.. Icon_minitimeLun Aug 30, 2010 9:05 am

Ludwigia/Hygrophila/Didiplis sunt doar cateva dintre plantele care dau radacini aditionale. E foarte normal.
Cum a zis si Aco, le ajuta sa absoarba nutrientii din coloana de apa.
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Radacini pe tulpina.. Empty
MesajSubiect: Re: Radacini pe tulpina..   Radacini pe tulpina.. Icon_minitimeLun Aug 30, 2010 6:14 pm

aco a scris:
Chiar daca nu va plac nu le rupeti, lasati-le acolo.

Guguu.. gaga.. am comis-o.. azi dimineata am vazut raspunsul.. aseara le-am barbierit un pic radacinile adventive.. doar un pic nu mult.. cresc ele la loc.. nu-i asa? Smile
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

Radacini pe tulpina.. Empty
MesajSubiect: Re: Radacini pe tulpina..   Radacini pe tulpina.. Icon_minitimeLun Aug 30, 2010 8:37 pm

Radacinile adventive apar la plante in general din mai multe motive: Zona de substrat unde sunt plantate a suferit o modificare in compozitia fertilizantilor si nu le mai convin zona, planta are conditii mai bune si normal ca vrea sa creasca si sa faca pui si cauta mai multi nutrienti, corelatat - a aparut un spike in cantitatea de nutrienti din masa apei. In general primul aspect e predominant in aparitia radacinilor adventive. Explicatia este destul de simpla. Cand saracesc nutrientii din zona unde a crescut planta, scoate radacaini adventive si isi topeste radacina de la nivelul solului astfel incat planta se desprinde si purtata de apa va ajunge sa isi fixeze cu noile radacini in alt loc.

Doar o simpla adaptare la mediu specifica plantelor stem. Cele care se inmultesc prin stoloni se ajuta intre ele prin transportul de nutrienti prin acea tija care le leaga. Fiecare specie de planta si-a dezvoltat sistemul ei de supravietuire cum a fost mai usor. Mai multe detalii le obtineti prin studiu mai amanuntit. Sunt multe de spus pe baza observatiilor si studiilor efectuate.
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Radacini pe tulpina.. Empty
MesajSubiect: Re: Radacini pe tulpina..   Radacini pe tulpina.. Icon_minitimeLun Aug 30, 2010 8:41 pm

multumesc ptr raspunsuri bere , nu stiam de rolul radacinilor adventive ! nu le-am taiat, nu ma deranjeaza ! nu facem tablou in acvariu
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

Radacini pe tulpina.. Empty
MesajSubiect: Re: Radacini pe tulpina..   Radacini pe tulpina.. Icon_minitimeLun Aug 30, 2010 10:54 pm

Multumesc si eu.. spre deosebire de christiansen, asa cum am zis mai sus, eu le-am barbierit un pic.. parca imi intrau in ochi radacinile adventive.. de acum nu ma mai ating de ele.. Smile
E logic si clar ce ne explica Sorin C.
Multumesc inca o data.. Radacini pe tulpina.. 192511
Sus In jos
Continut sponsorizat





Radacini pe tulpina.. Empty
MesajSubiect: Re: Radacini pe tulpina..   Radacini pe tulpina.. Icon_minitime

Sus In jos
 
Radacini pe tulpina..
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» buturugi, crengi, radacini

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Plante si Fertilizare-
Mergi direct la: