Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 mda.....

In jos 
+3
Ionut T.
Cornel
cataalinnn
7 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

mda..... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: mda.....   mda..... - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 12, 2010 9:51 pm

nu-i problema Wink
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
cataalinnn
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 47
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : constanta

mda..... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: mda.....   mda..... - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 12, 2010 9:57 pm

Ionut T. a scris:
nu-i problema Wink


am tot intrebat pe site ......ce fel de lemne bagatzi voi in acvarii .......am vazut un articol in care cineva pomenea de vitza de vie, de prun , mar , salcie.........dar ce anume recomazi tu ?.......sau sa fac bine sa pun banutzi deoparte si sa-mi iau din pet-shop?
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

mda..... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: mda.....   mda..... - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 12, 2010 10:10 pm

eu momentan am un mopan de la pet si o buturuga luata de pe rau.nu stiu ce marca este Very Happy am vazut la anumiti colegi si buturuga de la vita de vie care dadea foarte bine in acvariu. daca iei o buturuga de pe rau sau vita, o cureti bine bine, o speli o bagi intr-o canistra/lighian cu apa si sare o lasi 1-2 zile dupa o bagi la fiert cateva ore si in mai multe ape. sa pui si ceva sare in apa care o fierbi.asta ca sa scoti negreala si bacteriile din ea.tot prin fierbere o sa se ingreuneze si o sa ramana pe fundul acvariului. a.. fierbi in mai multe ape pana ramane apa curata la ultima fierbere
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
cataalinnn
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 47
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : constanta

mda..... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: mda.....   mda..... - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 12, 2010 10:50 pm

Ionut T. a scris:
eu momentan am un mopan de la pet si o buturuga luata de pe rau.nu stiu ce marca este Very Happy am vazut la anumiti colegi si buturuga de la vita de vie care dadea foarte bine in acvariu. daca iei o buturuga de pe rau sau vita, o cureti bine bine, o speli o bagi intr-o canistra/lighian cu apa si sare o lasi 1-2 zile dupa o bagi la fiert cateva ore si in mai multe ape. sa pui si ceva sare in apa care o fierbi.asta ca sa scoti negreala si bacteriile din ea.tot prin fierbere o sa se ingreuneze si o sa ramana pe fundul acvariului. a.. fierbi in mai multe ape pana ramane apa curata la ultima fierbere

aham ....mercic......am tot intrebat sa nu se ia mama de mine daca ma vede tragand de copacii ei prin curte.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Twisted Evil
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

mda..... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: mda.....   mda..... - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 12, 2010 10:55 pm

problema la ce vrei tu sa faci este verde. este de preferat lemnul sa fie uscat
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
cataalinnn
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 47
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : constanta

mda..... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: mda.....   mda..... - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 12, 2010 11:00 pm

Ionut T. a scris:
problema la ce vrei tu sa faci este verde. este de preferat lemnul sa fie uscat

da normal ...itzi dai seama ca nu merg sa trag de un copac aflat pe rod Basketball Very Happy
Sus In jos
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

mda..... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: buna   mda..... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 14, 2010 2:31 am

buna eu pot sa spun atat ca in legatura cu lemnul pe care in bag in acvariu este .... de ce il bag in acvariu ? prima intrebare? de ornament sau pt a cobora duritatea apei?

eu folosesc mngrove roots (adica radacini de mangrove) pt ca apa de aici este dura si pt pesti tropicali nu este buna nivelul ph-luio daca nu ma insel este de 7,5-8
folosind mangrove roots scade cu circa 1,5 -2 depinde cit lemn bagi .... eu pt a sta folosesc lemnul pt a aduce apa din acvariu la parametri cit mai normali si cit mai stabili pote ma insel dar de cind am mangrove roots nu mai am probleme cu tertas ai mei nici cu congo tertas
dar inaite so bag in acvariu lemnul il tine in apa cira 5 zile pt ca se coloreaza apa cafeniu .... si daca il ti in apa prealabil nu mai ai aceasta problema pt mine este eficient sper sa va ajutea cea ce va zic da Smile dar singura parte prosta e ca e escum rau lemnul aici il iau cu circa 10 euro pe kg da e scum va cred dar pt mine e ok Surprised
Sus In jos
cataalinnn
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 47
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : constanta

mda..... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: mda.....   mda..... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 14, 2010 3:03 am

ilie a scris:
buna eu pot sa spun atat ca in legatura cu lemnul pe care in bag in acvariu este .... de ce il bag in acvariu ? prima intrebare? de ornament sau pt a cobora duritatea apei?

eu folosesc mngrove roots (adica radacini de mangrove) pt ca apa de aici este dura si pt pesti tropicali nu este buna nivelul ph-luio daca nu ma insel este de 7,5-8
folosind mangrove roots scade cu circa 1,5 -2 depinde cit lemn bagi .... eu pt a sta folosesc lemnul pt a aduce apa din acvariu la parametri cit mai normali si cit mai stabili pote ma insel dar de cind am mangrove roots nu mai am probleme cu tertas ai mei nici cu congo tertas
dar inaite so bag in acvariu lemnul il tine in apa cira 5 zile pt ca se coloreaza apa cafeniu .... si daca il ti in apa prealabil nu mai ai aceasta problema pt mine este eficient sper sa va ajutea cea ce va zic da Smile dar singura parte prosta e ca e escum rau lemnul aici il iau cu circa 10 euro pe kg da e scum va cred dar pt mine e ok Surprised


mda, ok si in romania apa este dura ....rau .....si cu foarte mult calcar , eu cand schimb apa o las cateva zile in galeata ....daca se da la kg , imi poti spune cam cat are o radacina de-aia ??? , la cat ajunge ? este aspectuasa?......cam cat ar fi un transport de acolo in romania ?
Sus In jos
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

mda..... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: mangrove roots   mda..... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 14, 2010 3:42 am

aici e dupa cum am mai zis 10 pt un kg de lemn dar daca chiar vrei te pot ajuta in fond sint bani tai si daca pot sa ajut de ce nu. ok daca vrei avem 2 posobilitazi in iarna adica octombrie sau noembrie vin in tara iti pot aduce eu atunci lemnul sau daca este alta posibilitate sint incinatat sa ajut si o buturuga mare ca a mea costa in jusr de 20-30 de euro uite aici o sa gaseti ceva in acest video
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

mda..... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: mda.....   mda..... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 14, 2010 3:53 am

Lemn se gaseste si pe la noi. Slava Domnului, inca nu-s taiate toate padurile. Si avem si in petshopuri lemne, la preturi destul de decente corelat cu preturile din magazinele de afara. Prima piedica este in continuare banul, cantitatea de moneda care trebuie investita in asa ceva.
Sus In jos
cataalinnn
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 47
Data de inscriere : 09/07/2010
Localizare : constanta

mda..... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: mda.....   mda..... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 14, 2010 4:02 am

ilie a scris:
aici e dupa cum am mai zis 10 pt un kg de lemn dar daca chiar vrei te pot ajuta in fond sint bani tai si daca pot sa ajut de ce nu. ok daca vrei avem 2 posobilitazi in iarna adica octombrie sau noembrie vin in tara iti pot aduce eu atunci lemnul sau daca este alta posibilitate sint incinatat sa ajut si o buturuga mare ca a mea costa in jusr de 20-30 de euro uite aici o sa gaseti ceva in acest video
mda este extraordinar lemnul tau si sincer 20 de euro nu mi se pare mult, nici chiar 30. ramane sa discutam intr-un viitor apropiat. port niste discutii cu acvaristi impatimiti , care sper sa ma ajute cu un bazin mare 300-450 litri. daca reusesc cu siguranta luam legatura.......
nu stiu voi dar la mine cand vine vb de casa , nu ma uit la bani , decat sa-mi iau ceva ieftin si de calitate indoilenica, prefer sa fac olecutza de economie si sa-mi iau ceva bun....chiar daca un pic mai scump.
Sus In jos
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

mda..... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: buna    mda..... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 14, 2010 10:45 am

nu conteaza mai bine incet si bine decit repede si rau... asa ca ai timp destul sa te gindesti ce vrei si nu ar fii rau de incercat in romania sa vezi ce gasesti si la ce pretz si ce calitate (al meu e mangrove root 100%) asa ca tre multa grija dar merita incercat
ori cum eu sint inca aici si sper sa fiu pt mult time:) asa ca mai vb
Sus In jos
Continut sponsorizat





mda..... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: mda.....   mda..... - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
mda.....
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Introducere-
Mergi direct la: