Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 taxe si unde am putea pescui?!

In jos 
+13
ovidiucro
vezeteum
tzippy00
falconety
AngelTudorache
S.F
Cornel
john777
aco
tzae
Mihai B.
Claude
Ionut T.
17 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeLun Oct 19, 2009 9:59 pm

daca tot avem pescari printre noi, care au cunostinte sau pot oferi detalii unde am putea pescui?
taxele si baltile (locurile-oras-judet-suma)
--- asteptam detalii----
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeJoi Ian 21, 2010 3:21 am

Balta Magula 1
Taxa in 2009 30lei/zi.
(Ploiesti - valea calugareasca - Albesti -> drumul spre mare , dupa calea ferata la 3 km un drum asfaltat la stanga cu indicator magula)
Observatiile mele in 6 iesiri pe aceasta balta: - merita primavara chiar daca are ciortan mult (dar mic) si se poate retine numai daca are peste 500gr...mare majoritate sunt (erau) la 300 de grame. Am prins si retinut carasi decenti la 200-250gr.

Magula 2 - balta aflata in litigiu. braconata la greu de localnici si nu numai.
pescuit pe baza de permis. jandarmii faceau razie in mod frecvent acolo.
Nu am pescuit in 2009.

Paulesti - padure
Nu am pescuit In 2009 , stiam ca taxa a fost 50 de lei 12 ore si cred ca au marit la 80 de lei in toamna.
Sunt balti care merita doar primavara cand e prohibitie si cand de obicei se prinde suficient cat sa se faca reclama buna baltii. in rest se umbla mult la apa se hraneste sunt montate agataori din sarma ghimpata si tot tacamul...

PLoiesti Blejoi - la pod si pe firiceluld e apa de la Plopu..
Teleajen si telejenel - ~5-6 iesiri scurte de cateva ore in 2009 dupa clenuti. (Nu ca sa ii consum ci ca sa bifez si specia aceasta pe lista mea personala). Am reusit, si pe langa clean pe acolo am mai prins porcusori, mrenute, toti/toate eliberate.

Snagov: destinatia mea preferata pentru pescuitul obletelui 5-6 iesiri de cateva ore in 2009. minim 2 kg de obleti per partida.
Pescuiesc de regula la ponton, nadind cu nada milo pt obleti sau benzar ice mix.(cele mai bune rezultate, din testele mele) In alte locatii sau pescuind cu momeli mai selective am prins babusca si platicute. Biban, mai rar sid e regula toamna tarziu, cand l-am si cautat.

Butimanu 7.

(traseul PLoiesti - Mitica apostol - Zalhana - cocorasti ...etc.)
Am pescuit ai des la varga si sheffield de pe malul cu case (am acces pe la un prieten prin curte. taxa variabila). in 2009 am facut doar 1 iesire fata de media de 5-6 in alti ani si am prins mult cteno la 4-500 de grame. Drumul de acces e foarte rau pentru masina Sad. Si de ceva timp nu am mai prins carasii de 300 de gr care faceau deliciul iesirilor acolo.


Bunget - lacul 2 (langa targoviste)
Lac de crap. 100 ron 12 ore. 5 lansete.
30 de ron/zi pentru pescuit exclusiv la undita.

Am spus aici doar baltile vizitate in 2009.


Ultima editare efectuata de catre Claude in Mier Mar 03, 2010 10:44 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: a venit primavara ?   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeMier Mar 03, 2010 3:44 am

Cred ca trag un Snagov cat de curand ca a dat soarele. Daca am noroc cu vremea, sambata am liber.
Sus In jos
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeMier Mar 03, 2010 4:14 am

sambata sau duminica merg pe lacul 2 bunget bratesti sa ma antrenez pentru un concurs de pescuit la crap la care voi participa in aprilie.
Sus In jos
tzae
Peste soldat
Peste soldat
tzae


Mesaje : 99
Data de inscriere : 15/01/2010
Localizare : ploiesti

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeMier Mar 03, 2010 4:30 am

Claude a scris:
sambata sau duminica merg pe lacul 2 bunget bratesti sa ma antrenez pentru un concurs de pescuit la crap la care voi participa in aprilie.


salutare
unde vine balta aceasta?
cunosc si eu una,dar nu vreau sa fac confuzie
ma intereseaza localitatea
stima
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeMier Mar 03, 2010 4:47 am

In zona noastra nu am gasit loc bun de pescuit. Si nu mai insistati, pesti de 200gr sunt numa buni de pierdut vremea.
Recomand daca ajungeti vreodata un lac privat pe langa sighisoara. Are o suprafata de 20x40km, locuri de camping. Malurile sunt amenajate de jur impresur. Se prind in general toti pestii de balta, chiar si exemplare de 8-10kg. Taxa e de 20 lei pe zi inclusiv campatul. Cat prinzi duci acasa fara alte taxe.
De asemenea, langa dumbraveni la vreo 10km in padure e Viisoara. Pe acolo sunt vreo 4 balti private unde iar se prinde peste frumos. Anul trecut au bagat si rapitori. Taxa e intre 20-50 lei/zi, in functie de balta. Daca mergi mai multe zile la rand mai primesti "bonusuri" din partea patronilor. Duci acasa primele 4kg, restul se plateste.
Sus In jos
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeMier Mar 03, 2010 8:43 am

http://lacul2.myforum.ro/index.php

200 de grame are momeala de carlig pe care se recomanda sa o folosesti la crapii de acolo Smile
si vb de el fiindca sunt 60 de km nu 360.

dar ca sa nu parem condescendenti sau altcumva atunci cand insistam, poate facem un concurs amical pe un lac neutru .
putem sa punem si miza.
asa un 100 de ron.
oricare stil. reguli fips.
ce zici aco?
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeMier Mar 03, 2010 9:21 am

Eu incerc usor usor sa ma las de pescuit din cauza sumelor mari pe care le-am investit in echipamente si iesiri in natura si care nu s-au soldat cu mari satisfactii.
Pana toamna trecuta aveam in permanenta sculele in masina, acum le-am urcat in uscatorie...
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeMier Mar 03, 2010 9:53 pm

Numai iesirile in natura fac toti banii...
Sus In jos
john777
Moderator
Moderator
john777


Mesaje : 152
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/ph

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeMier Mar 03, 2010 10:10 pm

blu3yes a scris:
Numai iesirile in natura fac toti banii...
corect! un gratarel pe mal "este cel mai frumos pescuit",chiar daca nu pun peste bere
Sus In jos
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeMier Mar 03, 2010 10:36 pm

si asta e drept. dar daca tot te deplasezi cu echipamentuld e pescuit atunci merita sa ii vezi si coada.
3 baieti au pescuit ieri pe lacul 2 (sunt primii de cand s-a deschis lacul (duminica trecuta)si au prins 4 ciorto-crapi. (cel mai rasarit 2,7 kg).
au pus si poze:
http://www.99poze.ro/p/baead585bf8154ea0826e9668f5727c5.jpg

http://www.99poze.ro/p/862d372bf4e57e5a1fb3b41cd1414987.jpg

http://www.99poze.ro/p/6fa6dd844df44786454031d24fd3e7a9.jpg

Mie unuia mi-au facut un chef nebun sa ajung cat mai repede pe apa, dar inca mai sunt la mana timpului probabil.
Poate totusi reusim sa facem o iesire , cu sau fara miza si intre noi , forumistii de aici.
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: dupa cum a spus si userul ACO   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeVin Mar 19, 2010 7:29 pm

intradevar eu am reusit sa imi donez cele 6 lansete deoarece acum fiind un familist nu mai imi permit iesiricare sa ma coste de la 200 ron la 1000 ron.dar va recomand o iesire de 3-4 zile la mila 23.se ajunge destul de greu dar face toti banii promit.pot trimite poze celor interesati cu capturi de 30 40 kg de stiuca in afara de celelante specii chiar si filmulete.
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeVin Mar 19, 2010 10:32 pm

Maistre cum e la Mila 23 ca si cazare? Ca la vara am de gand sa trag un sejur
de cam 1 saptamana in Delta. Si cum se ajunge pana acolo ? Ma refer daca se
poate cu masina sau trebuie si pe apa musai...
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: mila 23   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeVin Mar 19, 2010 11:08 pm

merge si cu masina pana in tulcea ,ai in port o parcare cu plata si de acolo iei vaporu,tre sa te interesezi intai sa te urci ca trebuie schimbat vaporasu cu altul si te lasa chiar acolo,daca te duci pentru rapitor si nu ai fir textil sa ai un fir de la 0.40 si in jur de 5 lingurite minim,dute cu fire groase ca nu e de joaca,cind i-am zis gazdei ca am 0,25 a inceput sa rada,ca si pret era 30 lei camera cu 2 paturi acum cativa ani 10 lei baraca de lemn cu visle,ai magazin acolo tot ce iti trebuienu cara de acasa doar strictul necesar,io am facut greseala,iar barca cu motor era pretul la 4 litri de benzina la ora cu tot cu gazda care te duce el pe lacuri si canale si scurtaturi,alte detalii pe messenger daca vrei imi e mult mai usor sa trimit poze si sa vorbesc.bejancornel@yahoo.com
Sus In jos
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeDum Mar 21, 2010 9:03 pm

Am fost si eu la mila23 este foarte fain, am fost si la sulina- super de asemenea, si la crisan dar satisfactiile pescaresti le-am avut in sfantu georghhe in ultima vreme. mai precis prefer sa merg aici: http://www.dolphincamping.ro/
si pentru faptul ca impac si sotia, care are Marea Neagra in acelasi loc unde eu am delta/dunarea. o solutie de compromis foarte potrivita pentru concediu. 60 de lei casuta anul trecut in august. Am vazut pescaric are au prins si somn si crap, dar eu unul nu am incercat decat la rapitori.


Ultima editare efectuata de catre Claude in Lun Mai 03, 2010 8:52 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: dunare   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeJoi Apr 15, 2010 6:40 am

am primit invitatia de la un prieten.atata stiu ca e 30 ron pe zi rulota vizuzlizati,astept pareri si poate careva a mai fost aici.poate ne spune si noua cum e
http://www.pensiune-delta-dunarii.ro/pescuit.html
Sus In jos
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeLun Mai 03, 2010 8:50 pm

salba de balti de la nedelea (cum se iese din nedelea in drum spre floresti, pe dreapta - pe locatia unei foste balastiere) sunt 5 bazine din care cel putin 3 pentru pescuit, ideale la stiluri de stationar datorita dimensiunilor reduse . baltile au adancimea maxima 2,5m, si ca specii de interes halieutic, au crap (mic insa , max 6kg) si caras. nu s-a deschis inca pescuitul pe 2010, administratorul mi-a spus ca spera ca in jur de 15 mai. taxa e posibil sa fie 40lei/zi. (catch and release + 15 lei pe kg de peste retinut...). O optiune decenta pentru pasionatii de pescuit la undeita, aproape de ploiesti.
Sus In jos
S.F
Peste sergent
Peste sergent
S.F


Mesaje : 175
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : Ploiesti

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeLun Mai 03, 2010 9:08 pm

...................................................


Ultima editare efectuata de catre S.F in Mar Mai 18, 2010 10:29 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: re   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeDum Mai 16, 2010 11:25 am

cateva poze cu capturile din delta dunarii la mila 23
taxe si unde am putea pescui?! 1sef5t
taxe si unde am putea pescui?! 35n4gg3
taxe si unde am putea pescui?! Nmf1b9
Sus In jos
S.F
Peste sergent
Peste sergent
S.F


Mesaje : 175
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : Ploiesti

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeDum Mai 16, 2010 6:05 pm

Cornele bata'te sfantu' , limitele Cornele... Laughing
Sus In jos
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeLun Mai 17, 2010 7:47 am

un oblete de sambata trecuta, de pe Bunget.
pescar 130 de kile, pestisor 6,8 Kg...castigator pescarul.

taxe si unde am putea pescui?! Lac21505013

Uploaded with ImageShack.us
Sus In jos
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: re   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeLun Mai 17, 2010 7:57 am

frumos foc sa mai ai parte de asa ceva si de tacsu daca se poate
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeLun Mai 17, 2010 8:14 am

Frumos peste Claude.. l-ai bagat in acvariu? Smile

delaco, zici ca esti mitraliera.. killa i-ai luat pe banda rulanta? unu si unu.. salut

Fir intins la toata lumea..
Sus In jos
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeLun Mai 17, 2010 8:23 am

da, i-am dat drumul in acvariul ala de 86 de hectare care este lacul 2... Smile fir intins tuturor.
Sus In jos
falconety
Peste sergent
Peste sergent
falconety


Mesaje : 307
Data de inscriere : 17/10/2009
Localizare : breaza/ph

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeLun Mai 17, 2010 9:00 am

foarte frumos salut
Sus In jos
http://www.electrocasnicebreaza.forumgratuit.ro
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeLun Mai 17, 2010 9:36 am

Mihai te asteptam si pe tine cu poza de Duminica cu carasul de xxx grame Very Happy sunt curios cum ar arata caraselul langa botul de oblete ha ha ha
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeLun Mai 17, 2010 10:47 am

E poza pusa de Aco parca, pe topicul cu intrunirea.
Sus In jos
Claude
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 81
Data de inscriere : 06/12/2009
Localizare : Ploiesti

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeMar Mai 25, 2010 2:26 am

Balta Buzoieni (Calarasi , de la Lehliu Gara spre Valea argovei- sat Buzoieni).

Ieri 24.05 am ajuns tarziu (9 a.m. pe balta) fara sa stiu prea multe despre acest loc insa fiind ghidat/ insotit de un bun prieten care anul trecut a prins aici (la undita!) foarte multi ciortani in 1-3kg.Articolul acesta e de atunci: http://www.energofish.ro/news.php/Ciortani-si-nada/1/381/ .
Taxa e 100 de roni de la 6-19, dar pot pescui 2 persoane pe un bon atat vreme cat nu se depaseste cantitatea de peste admis (8kg) si numarul de scule maxim admis(5).
Eu unul pe la 17 seara, m-am oprit la 8,3 kg de caras palmas prins in stil de pescuit oblete. In ciuda distantei si a taxei e o balta pe care o recomand fara retinere incepatorilor care isi doresc rezultate imediate, balta abundand in caras de dimensiuni decente (nu degetare). De asemenea, locul este frumos, curat, linistit.
Fir intins!
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeMier Iun 02, 2010 5:22 am

Azi dupa o discutie cu un vechi prieten, o sa incerc sa obtin cateva detalii despre o asociatie a pescarilor. Daca treaba o sa reuseasca o sa marim aceasta sectiune de pescuit cu informatii si detalii cu tot ce inseamna lacuri, balti unde se practica pescuitul sportiv "in tara sau in afara tarii". O sa revin cu detalii cum sunt cu inscrierile sau taxele practicate. Stiu ca se organizeaza concursuri + excursii. O sa beneficiem si de informatii direct de la sursa...
Sper sa fiti interesati!
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
S.F
Peste sergent
Peste sergent
S.F


Mesaje : 175
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : Ploiesti

taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitimeMier Iun 02, 2010 7:01 am

Ionut T. a scris:
o sa incerc sa obtin cateva detalii despre o asociatie a pescarilor

Zii pas.

Daca vei aduce informatii din punctul de vedere al vreunei asociatii....mai mult induci lumea in eroare/oroare. Mai mult de atat , sunt "n" site-uri consacrate care nu sunt partinitoare deloc. Este doar o parerea personala , nu o lua ca un eventual atac.

PS: o asociatie de pescari nu are de a face in mod direct cu baltile PRIVATE , pentru ca nu sunt in administrarea lor. salut
Sus In jos
Continut sponsorizat





taxe si unde am putea pescui?! Empty
MesajSubiect: Re: taxe si unde am putea pescui?!   taxe si unde am putea pescui?! Icon_minitime

Sus In jos
 
taxe si unde am putea pescui?!
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Pescuitul sportiv-
Mergi direct la: